Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 94

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zmiany instytucjonalne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
In 2003, when we had begun working on the National Programme of Development (NPR) 2007-2013, I was wondering what could be done in order to prevent our political successors from wasting, aft er the parliamentary elections of 2005, what we would have achieved by that time. Th e main challenge to deal with was how to take advantage of EU membership and utilise EU structural instruments. It is rational, that a full cycle of development foreseen in such plan is carried out more for than a dozen years or so, that is, at least three to four government terms. I assumed that the most sensible solution would be to prepare a complete NPR and all the documents needed, but without passing them. Instead they were left for our successors for adjustments2. I had thought that if the proceedings were fully transparent and accompanied with broad national debate, involving representatives of the opposition, then our successors would respect the outcome of such a collaboration and further use it. I also assumed that they would only change the details like titles, covers, reorganize something, but apart from that they would accept the Programme simply because they would not be able to develop anything entirely new on time. I was wrong, as it turned out. Almost everything was forsaken just because it was developed by the former, 'not right' government. Even the slightest traces of NPR disappeared from the site of the Ministry of Regional Development. (fragment tekstu)
Europejski Trybunał Praw Człowieka przeszedł znaczną transformację w zakresie swoich kompetencji od momentu powstania do chwili obecnej. Z jednej strony wywołało to krytykę i ostrożność starych członków. Z drugiej strony, transformacja wynikała z konieczności dostosowania Trybunału do wymagań nowych członków o słabo rozwiniętych mechanizmach ochrony praw człowieka. Artykuł oceni główne zmiany w mechanizmie funkcjonowania Trybunału i dostarczy empiryczną analizę jego postępów w internalizacji norm praw człowieka w systemach prawnych państw Europy Środkowo-Wschodniej. W tym celu artykuł wskaże poważne systemowe niedostosowanie się wybranych państw do wymogów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, systemowe zmiany w ciągu ostatniej dekady oraz zgodność działań tych państw z wyrokami Trybunału. Z artykułu wynika, że pomimo krytyki ETPC udowodnił swoją skuteczność we wskazywaniu i rozwiązywaniu niepowodzeń systemowych w państwach prawa Europy Środkowo-Wschodniej. (abstrakt oryginalny)
W badaniach nad determinantami rozwoju społeczno-gospodarczego coraz częściej podkreśla się rolę instytucji. Szczególnego znaczenia aspekt ten nabiera w odniesieniu do krajów rozwijających się oraz tych, które przeszły bądź znajdują się w transformacji systemowej, ponieważ w krajach tych środowisko instytucjonalne zmienia się bardzo dynamicznie, nie zawsze w sposób uporządkowany i konsekwentny. W pracy wykorzystano Indeks Transformacji niemieckiej fundacji Bertelsmann Stiftung, oceniający jakość demokracji, gospodarki rynkowej oraz publicznego zarządzania w krajach transformacji i rozwijających się. Celem artykułu jest zbadanie związku pomiędzy zmianami instytucjonalnymi mierzonymi indeksem BTI a wzrostem gospodarczym. W badaniu wykorzystano analizę danych panelowych z użyciem modeli regresji z efektem zmiennym. Badanie przeprowadzono dla 100 krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo- Wschodniej, Ameryki Łacińskiej, Afryki, Azji i Oceanii dla okresu 2003-2014.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu rozpatrywane są zmiany instytucjonalne po socjalizmie na przykładzie Polski i wybranych krajów Europy Środkowej i Wschodniej z punktu widzenia: porządku prawnego, systemu organizacji oraz mechanizmów masowych i regularnych interakcji między ludźmi. Analizowane są takie problemy, jak: niestabilność i nadmierna szczegółowość legislacji, lekceważenie konstytucji przez posocjalistycznych ustawodawców, niski poziom egzekwowania prawa (tzw. luka wdrożeniowa). Badania nad ochroną prywatnych praw własności potwierdzają duże zróżnicowanie jej poziomu wśród krajów posocjalistycznych. Nadmiar regulacji i kontroli sprzyja korupcji na rzecz urzędników państwowych, a w konsekwencji rozwojowi szarej strefy jako nieformalnej formy ochrony praw własności. Z kolei badania empiryczne nad efektywnością sądów po socjalizmie wskazują na ich niską wydajność w niektórych krajach, zwłaszcza w Polsce, co świadczy bardziej o opóźnieniach w reformowaniu prawa i systemu sądownictwa niż wpływie dziedzictwa socjalizmu.(abstrakt oryginalny)
Tekst poświęcony jest kategorii zmiany instytucjonalnej. Podjęto w nim próbę scharakteryzowania dwóch odmiennych tradycji jej wyjaśniania. W tym celu przedstawiono: rozumienie instytucji, zależności między podmiotem a instytucją, typy zmiany instytucjonalnej, mechanizmy i formy zmiany instytucjonalnej oraz jej niezamierzone konsekwencje. (abstrakt oryginalny)
Jak dotąd politolodzy zwracali o wiele większą uwagę na efekty działania instytucji niż na kwestie związane z ich genezą i zachodzącymi w nich zmianami. W rezultacie można zaobserwować tendencję do opierania się na modelach otwarcie lub domyślnie nawiązujących do funkcjonalizmu, czyli takich, które uzasadniają obecność danych instytucji poprzez skutki ich działań. Efekty te rzeczywiście mogą stanowić część takiego wyjaśnienia, jednak to, w jakim stopniu podejście funkcjonalne odzwierciedla rzeczywistość, zależy od istnienia szeregu sprzyjających warunków na etapie planowania lub obecności środowisk wymuszających uczenie się bądź konkurencję. Analizując zmienność w odpowiednich kontekstach społecznych, można ograniczyć wachlarz dostępnych modeli funkcjonalnych, a także wytyczyć pewne obiecujące kierunki badań nad genezą instytucji i zmian, którym ulegały. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania, mającego charakter eseju odzwierciedlającego pewien punkt widzenia autora, jest przede wszystkim próba zaprezentowania dwóch możliwych podstawowych wizji owej nowej transformacji. Przy tym całość opracowania odwołuje się w warstwie metodologicznej przede wszystkim do osiągnięć i dorobku ekonomii instytucjonalnej, zarówno w nurcie tak zwanego starego czy też tradycyjnego instytucjonalizmu, jak i - choć mniej - nowej ekonomii instytucjonalnej. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcony jest zmianom instytucjonalnym zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami. Poruszono kwestie dotyczące wprowadzenia nowego standardu europejskiego oraz jego wpływu na regulację zawodu w Niemczech. Przedstawiono rozwój liczbowy grupy zawodowej w Polsce oraz pomysł Ministerstwa Gospodarki na zniesienie licencji pośredników w obrocie nieruchomościami. (abstrakt oryginalny)
Po wyzwoleniu i do 1949 r., który jest nazywany rokiem przemian, polityką handlu zagranicznego na Węgrzech kierowało Ministerstwo Handlu i Spółdzielczości, natomiast koordynacją praktycznej działalności w handlu zagranicznym zajmował się Zarząd Handlu Zagranicznego, który powstał z Biura Handlu Zagranicznego. Do tego czasu węgierski handel zagraniczny był w rękach przedsiębiorstw kapitalistycznych Działalność Biura Handlu Zagranicznego w dziedzinie koordynacji i kontroli sprowadzała się jedynie do wydawania licencji eksportowych i importowych. Węgierski Bank Narodowy ograniczał kontrolę działalności w handlu zagranicznym do sprawdzenia, czy eksporterzy przelali wpływy dewizowe zgodnie z dokumentacją eksportową i w określonym terminie oraz czy importerzy rozliczyli się w terminie z pobranych na import dewiz. Znaczne zmiany instytucjonalne w węgierskim handlu zagranicznym zaszły dopiero po roku 1949. W ciągu roku 1948 powstały państwowe przedsiębiorstwa hz, które zaczęły prowadzić (i w pewnym zakresie nadal prowadzą) działalność w handlu zagranicznego na prawach wyłączności i zgodnie z ustaloną dla nich nomenklaturą towarową. W tym samym roku Zarząd Handlu Zagranicznego został rozwiązany i włączony do Ministerstwa Handlu i Spółdzielczości, zaś w roku 1949 z tego ministerstwa powstało Ministerstwo Handlu Zagranicznego(fragment tekstu)
Niniejszy artykuł jest poświęcony pozytywnym i negatywnym skutkom Brexitu dla Unii Europejskiej. Nie ulega wątpliwości, że Brexit jest bezprecedensowym wydarzeniem w dziejach europejskiej integracji i w historii Unii Europejskiej. Stanowić będzie cezurę nie tylko w dziejach UE, ale również Europy, i nie pozostanie bez wpływu na ich miejsce i rolę w nowym ładzie międzynarodowym. Dziś jest bardzo trudno opracować trafną diagnozę, a jeszcze trudniej przedstawić obiektywną prognozę co do przyszłości UE, Europy i całego świata po Brexicie. Tym bardziej, że już na początku XXI wieku środek ciężkości świata wyraźnie przesunął się w kierunku Azji. Celem niniejszego artykułu jest próba pokazania szans i zagrożeń dla Unii Europejskiej po Brexicie oraz jego skutków dla Europy, Polski i powstającego na świecie nowego porządku międzynarodowego. Ponadto spróbuję odpowiedzieć na wiele pytań, m.in. jak Brexit wpłynie na rozwój UE, tak w aspekcie ekonomicznym, jak i politycznym oraz na jej pozycję w systemie euroatlantyckim i w ogóle na arenie międzynarodowej? Czy UE pozostanie spójną i aktywną organizacją, zdolną do kontynuowania integracji Europy i umacniania jej roli w nowym porządku globalnym? Jak UE musi się przekształcić, aby odpowiedzieć na zachodzące globalne zmiany i zaspokoić rosnące potrzeby i oczekiwania państw członkowskich i ich obywateli? Czy Unii grozi zróżnicowana integracja, a w końcu rozpad? Jakie należy podjąć działania modernizacyjne po Brexicie, aby wzmocnić system polityczny UE i zapobiec jej rozpadowi? Czy Brexit może stać się akceleratorem procesu modernizacji Unii Europejskiej? W jaki sposób Brexit wpłynie na relacje Polski z UE i z Wielką Brytanią? (abstrakt oryginalny)
Motivation: Studies on nature and effects of uncertainty in a non-ergodic world became in Douglass Cecil North's concept a starting point for explanation of economic changes mechanism. The origin of North's studies on uncertainty is related to one of key research problems relevant to the emergence of New Institutional Economics (NIE) approach, that is answering the question why some countries are rich and others poor. This problem, according to NIE representatives, cannot be satisfactorily explained in the framework of neoclassical paradigm based on assumptions of perfect information, ideal rationality of market actors and zero transaction costs. Aim: The purpose of the article is to present D.C. North's concept of uncertainty as a source of beliefs and creating institutions ('rules of the game') which place human environment in order. Results: North's breakthrough legacy is in emphasizing the role of human intentionality, growth in the stock of knowledge, as a result of human learning, and common cultural heritage in determining the direction and dynamics of economic changes. Considerations included in the article will enable proving the significance given by North to institutions in reducing uncertainty resulting from the nature of non-ergodic world and thus creating basic incentives for growth and evolutionary economic changes. Finally, the analysis conducted for that purpose in this article will show the original contribution of D.C. North's institutional-cognitive approach to the development of NIE (and economic theory in general) in explaining institutional conditions of development. (original abstract)
Celem artykułu jest analiza ustroju politycznego w integrującej się Europie, oraz próba porównania jego cech konfederalnych z federalnymi. Autor stara się odpowiedzieć na wiele pytań badawczych. Czy Unia Europejska jako związek państw pozostaje przede wszystkim konfederacją, czy też z czasem zmierza w kierunku federacji? A jeśli tak, to w jakich obszarach w największym stopniu przypomina ona federację? Czy kryzys strefy euro stał się katalizatorem przemian, czy łatwiej było o przełom instytucjonalny w kierunku federacji? Czy też w dalszym ciągu Europa czeka na dogodny "moment konstytucyjny" dla omawianych zmian? (abstrakt oryginalny)
Motivation: Institutions are a set of rules of the game, norms and values that constitute a fundamental element of any social and political system. Political institutions are an important object of theoretical considerations and a number of attempts at explanations in political science. in their research, they put more emphasis on the effects of political institutions than on issues related to their genesis and the changes taking place. This article is in the trend of New Institutionalism which focuses on the causal role and the limited ability to design new tools, as well as a strong intention in this area. Aim: The aim of the article is to provide a synthetic overview of the causes and effects of continuity and changes in formal political institutions within the interdisciplinary area - new institutionalism. The research methods used during the preparation of the article include the analysis and criticism of the literature Results: The article focuses on presenting the role of institutions in political life, showing the dysfunctionality of the institutional sphere in the face of pressure from interest groups and the game of political actors. The explanation of these aspects was served by logical constructions and analyzes, primarily of a historical and sociological study, emphasizing the importance of determinants of informal institutions on the durability and institutional change. (original abstract)
Działalność gospodarcza współczesnego przedsiębiorstwa wiąże się z zagrożeniami i ryzykiem, których natura w coraz większym stopniu zyskuje instytucjonalny charakter. Skala tych procesów wzrasta na skutek wzrostu dynamiki i różnorodności wpływów zarówno czynników wewnętrznych (własnych), jak i zewnętrznych (globalnych, państwowych). Wyjście z określonej sytuacji polega na konieczności tworzenia trwałych instytucjonalnych amortyzatorów ryzyka. Jednym z elementów rozwoju współczesnej teorii bezpieczeństwa gospodarczego jest tworzenie modelu instytucjonalnego bezpieczeństwa ekonomicznego. (abstrakt oryginalny)
W pierwszej części niniejszego opracowania omówiona została reforma Komisji Europejskiej, Rady UE i Parlamentu Europejskiego. W drugiej części omówiona zostanie reforma Trybunału Sprawiedliwości, Trybunału Obrachunkowego, Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów, a także reforma wspólnotowych procedur podejmowania decyzji. Podobnie jak w pierwszej części przedstawione zostaną postanowienia Traktatu z Nicei (który wszedł w życie 1 lutego 2003 r.), a także decyzje podjęte podczas kilku ostatnich spotkań Rady Europejskiej - w Sewilli (w czerwcu 2002 r.), Brukseli (w październiku 2002 r.) i Kopenhadze (w grudniu 2002 r.). (fragment tekstu)
The Banking Union, which formally commenced its operations on 4th November 2014, is an institutional response of the European Union to the financial crisis of 2008-2009. From the institutional economics perspective it has been a breakthrough comparable to the decision on the establishment of economic and monetary union. The aim of the paper is to analyze some institutional change related to the process of integration of banking sector in the euro zone countries within the architecture of the Banking Union. The focus of the analysis is on the fit between existing institutions, to a large extent formal one meaning legal framework to a newly introduced regulations. We employ a descriptive analysis which is frequently used as the method within new institutional economics. Through scrutiny of institutional development we come to the conclusion that the banking union is not well-designed institutional scheme for potential crisis ahead. In particular, we argue about potential weaknesses of the process due to the adjustment of new framework to the existing institutional conditions. The major risks come from complexity of previous institutional settings and replaying them with the new harmonized set of regulation that are accompanied this diversity of informal institutions in different Member States as well as not harmonized set of sanction system. However, we envisage that such changes are necessary in order to avoid externalities caused by complicated and overlapping institutional design of the Banking Union. (original abstract)
18
Content available remote Rolnictwo w Chinach: rozwój, wyzwania i problemy
75%
Chińskie rolnictwo przeszło metamorfozę od 1978 r. Jednak w porównaniu z sektorem agrarnym krajów rozwiniętych jest zacofane przede wszystkim pod względem technologicznym. Celem artykułu jest prezentacja zmian instytucjonalnych w rolnictwie od 1949 r. oraz wskazanie obszarów zacofania chińskiego rolnictwa i działań zmierzających do wyeliminowania tego niedorozwoju. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Transformacja gospodarki w Polsce - przykład zmiany instytucjonalnej
75%
Procesowi przekształceń gospodarczych w Polsce towarzyszyło tworzenie się nowego ładu instytucjonalnego; dużą rolę odegrały instytucje formalne (normy prawne, stosunki własności) i nieformalne (normy moralne, kultura), których odpowiedni charakter i wzajemne relacje doprowadziły do zbudowania sprawnego ekonomicznie systemu gospodarczego. Konstrukcja właściwych instytucji była rezultatem oddziaływania bodźców endogenicznych i egzogenicznych oraz adaptacji przeobrażeń, mających miejsce w okresie wcześ-niejszym w krajach wysoko rozwiniętych. Zgodny z zasadami kapitalizmu krajobraz instytucjonalny gospodarki stworzył warunki do angażowania się ludzi w efektywną działalność rynkową; funkcjonujący od kilkuset lat kapitalizm, oparty na dominującej roli rynku w regulowaniu procesów ekonomicznych, jest najbardziej sprawnym i efektywnym systemem gospodarczym. (abstrakt oryginalny)
7 lutego 2003 r. - po zakończeniu długotrwałego procesu ratyfikacyjnego - wejdzie w życie Traktat z Nicei, który dokonuje gruntownej reformy instytucji Wspólnot Europejskich i Unii Europejskiej (UE). Traktat ten umożliwia nowym państwom (m.in. Polsce) przystąpienie do UE, a jej samej - a właściwie jej zreformowanym instytucjom - sprawne funkcjonowanie po rozszerzeniu. Reforma instytucjonalna została uzgodniona na szczycie Rady Europejskiej w Nicei (w grudniu 2000r.), a pewne uzupełniające postanowienia zapadły również na kilku ostatnich posiedzeniach Rady Europejskiej - w Sewilli (w czerwcu 2002r.), Brukseli (w październiku 2002 r.) i Kopenhadze (w grudniu 2002 r.). Niniejsze opracowanie uwzględnia wszystkie powyższe postanowienia. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.