Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 174

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zmienna objaśniająca
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Dokonując analizy badanego zjawiska ekonomicznego, w jednym z pierwszych etapów następuje identyfikacja tych cech jednostek statystycznych, które mają związek z zachowaniem się obiektów w analizowanym systemie. Owe cechy stanowią zmienne diagnostyczne. Na ogół przy obserwacji systemu zbierane są informacje dotyczące wyników pomiarów cech diagnostycznych. Pomiar jest nieodzownym i bardzo ważnym elementem stojącym u podstaw modelowania. Nadmienić należy, że wynikiem pomiaru niekoniecznie musi być liczba. Może nią być również nazwa (kategoria). Skala pomiaru zmiennej decyduje o operacjach matematycznych, które są dopuszczalne na danych. Tym samym skala pomiaru określa również zbiór metod statystycznych, które można, a także zbiór tych, których nie można zastosować do analizy badanego zjawiska
W badaniach preferencji wykorzystuje się metody umożliwiające pomiar (kwantyfikację) preferencji oraz modele odwzorowujące zachowania rynkowe konsumentów. Ważną grupę narzędzi badawczych w tym obszarze stanowią tzw. metody dekompozycyjne.W metodach dekompozycyjnych w celu pomiaru i analizy preferencji formułowane są modele odwzorowujące zależności między ocenami profilów (są to wyniki pomiaru preferencji konsumentów) a poziomami atrybutów opisującymi te profile. Skala pomiaru preferencji ma wpływ na stosowane w badaniach preferencji metody zarówno dekompozycyjne (metody analizy łącznej lub wyborów dyskretnych), jak i estymacji modelu (chodzi tutaj przede wszystkim o poziom agregacji danych i stosowane techniki estymacji użyteczności cząstkowych). Dalsze konsekwencje tych rozstrzygnięć znajdują odbicie w możliwościach wykorzystania wyników estymacji i sposobach ich interpretacji.W artykule omówiono typy skal pomiaru preferencji (zwłaszcza skale dyskretne), źródła i konsekwencje niejednorodności preferencji konsumentów oraz dekompozycyjne modele niemetryczne, uwzględniające niejednorodność preferencji. (fragment tekstu)
Celem referatu jest ogólne przedstawienie głównych problemów oraz kierunków usprawnień w zarządzaniu gospodarką finansową miasta. Poruszone w referacie kwestie stanowią wycinek badań nad gospodarką finansową miasta Łodzi w latach 1999-2003. Omawiana w referacie problematyka dotyczy tej dziedziny aktywności samorządu terytorialnego, która w istotny sposób wpływa na sprawne i racjonalne jego funkcjonowanie. Stąd też przedstawione rekomendacje i rozwiązania praktyczne można odnieść do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego funkcjonujących w Polsce, uwzględniając jednakże ich specyficzny charakter. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zbadanie, czy założenia antycyklicznej polityki gospodarczej oparte na egzogenicznych modelach wahań koniunkturalnych znajdują potwierdzenie w rzeczywistości gospodarczej. W tym kontekście podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: czy polityka gospodarcza określana jako fiskalny rygoryzm łagodzi przebieg cyklu koniunkturalnego i jakie powoduje to konsekwencje dla wzrostu gospodarczego w długim okresie?(fragment tekstu)
Zagadnienie orientacji strategicznej przedsiębiorstw z sektora MSP stanowiło element szerszych badań dotyczących zasobowych uwarunkowań wyborów strategicznych przedsiębiorstw, realizowanych pod kierunkiem A. Sopińskiej, w 2013 roku. W celu identyfikacji orientacji strategicznej przedsiębiorstw analizie poddano 3 parametry: sposób rozumienia pojęcia strategii, opis przyjętej perspektywy w tworzeniu strategii oraz determinanty tworzenia strategii. Badaniami objęto 380 przedsiębiorstw z sektora MSP. Badania przeprowadzono metodą standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych CATI. Uzyskane wyniki pozwoliły stwierdzić, iż większość z przebadanych podmiotów stosuje mieszaną orientację w tworzeniu strategii, próbując łączyć racjonalizm i uporządkowanie z kreatywnością i samorzutnością. Może o tym świadczyć: po pierwsze, przyjęcie przez większość podmiotów dualnej (egzogenicznej i endogenicznej) perspektywy w tworzeniu strategii; po drugie, na równi uwzględnianie wewnętrznych i zewnętrznych determinant tworzenia strategii oraz, po trzecie, sposób rozumienia istoty strategii. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Zmiany egzogeniczne determinantą elastyczności organizacji
61%
Elastyczność stała się dzisiaj problemem krytycznym w kontekście poszukiwania możliwości sprostania wyzwaniom związanym z konkurencyjnością, zapewnieniem warunków rozwoju w otoczeniu. Stąd tendencja do badania istoty tego pojęcia. W artykule zaprezentowano zmiany egzogeniczne, w tym zmiany konsumenckie, jako determinanty elastyczności organizacji, koncepcyjne ramy elastyczności oraz koncepcję elastyczności funkcjonalnej.(abstrakt oryginalny)
W badaniach ekonometrycznych często skalujemy zmienne nie zastanawiając się nad skutkami takiego postępowania. Okazuje się jednak, że może to prowadzić do niewłaściwych rezultatów, szczególnie w przypadku modeli nieliniowych. W artykule zajęto sie modelem potęgowym i wykładniczym. Zarówno jeden jak i drugi model jest "sprowadzalny" do modelu liniowego poprzez obustronne logarytmowanie.
W artykule tym prezentuje się najczęściej spotykane w literaturze metody estymacji jednorównaniowych modeli ekonometrycznych z błędami w zmiennych objaśniających. Niektóre z nich jak np. metodę największej wiarygodności, metody grupowania obserwacji przedstawiono w formie podanej w cytowanych publikacjach z ewentualnym rozszerzeniem na model z k zmiennymi objaśniającymi (k>2), inne zaś, jak np. "poprawioną" metodę najmniejszych kwadratów czy też metodę rangowania obserwacji Durbina, z własnymi propozycjami uogólnień.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest określenie, na ile strategie wynikają z przyczyn egzogenicznych, a na ile z automatycznej refleksji strategicznej przedsiębiorstwa. Autorzy, przedstawiając fragment badań przeprowadzonych na przedsiębiorstwach z sektora hi-tech w Polsce, zastanawiają się nad wpływem poszczególnych czynników (wewnętrznych i zewnętrznych) na strategię koopetycji. Analizując wartości średnich poszczególnych determinant, zwrócono uwagę na wagę i współwystępowanie poszczególnych czynników (endo- i egzogenicznych) w strategii koopetycji. Okazuje się, iż zaobserwowane wyniki nie zawsze zgadzają się z wcześniejszymi przypuszczeniami badawczymi. Głównymi czynnikami zewnętrznymi wpływającymi na podejmowanie współpracy z konkurentami w ocenie firm z sektora HT w Polsce są presja klientów oraz intensywność konkurencji. Główne determinanty endogeniczne to: elastyczność organizacji, zdolność do szybkiej adaptacji, pozycja rynkowa, marka produktu oraz reputacja firmy.(abstrakt oryginalny)
Praca poświęcona jest jednorównaniowym modelom ekonometrycznym, szacowanym na podstawie szeregów czasowych. Rozważa się szczególny rodzaj tych modeli, w których związek między zmienną objaśnianą a zmienną objaśniającą uzależniony jest w pewien sposób od tego, czy - a jeśli tak, to w jakim stopniu w przedziale czasowym bezpośrednio poprzedzającym chwilę bieżącą, ciąg kolejnych wartości zmiennej objaśniającej odbiega od monotoniczności. W szczególności zakłada się, że zmienia się charakter modelowanego związku po załamaniu się długookresowej monotoniczności zmian zmiennej objaśniającej, a powrót do uprzedniej trajektorii następuje po pewnym ustalonym okresie. Rozważane modele są szczególnym przypadkiem tzw. modeli skończonego rozłożonego opóźnienia. (fragment tekstu)
11
61%
Celem artykułu jest zbadanie wpływu wybranych determinant na wysokość cen usług noclegowych oferowanych przez hotele w największych miastach Polski, których populacja przekracza 200 tys. osób. W badaniu autorki wykorzystały dane pochodzące ze strony Booking.com zebrane w dniu 30 czerwca 2017 roku. (fragment tekstu)
12
Content available remote The Importance of Predictor Variables for Individual Classes in SVM
61%
W metodzie wektorów nośnych (SVM) funkcja dyskryminująca wyznaczana jest poprzez transformację danych w przestrzeń o znacznie większym wymiarze, gdzie poszukuje się optymalnej hiperpłaszczyzny rozdzielającej klasy parami. Na skutek tej transformacji działanie metody SVM przypomina działanie "czarnej skrzynki", co oznacza, i bardzo trudno interpretować wyniki tak otrzymanej klasyfikacji. Po zbudowaniu modelu często ważnym problemem jest znalezienie stosownego opisu klas oraz rozpoznanie, które zmienne objaśniające miały największy wpływ na kształt poszczególnych klas (zidentyfikowanie zmiennych charakterystycznych). Głównym celem przeprowadzonej analizy jest przedstawienie procedury wykorzystującej techniki próbkowania, selekcję oraz miarę zgodności klasyfikacji, do oceny wpływu poszczególnych zmiennych diagnostycznych na kształt każdej z klas. (abstrakt oryginalny)
Stosując metodę sald, odpowiedzi "bez zmian" odrzuca się, wychodząc z założenia, że utrata informacji z tego powodu jest nieznaczna. Jednak przy takim podejściu w wielu badaniach rezygnujemy z ponad połowy ankiet. Powstaje więc pytanie czy rzeczywiście odpowiedź "bez zmian" nie niesie żadnych informacji i bez konsekwencji można z takich ankiet zrezygnować. Stoimy na stanowisku, że nie należy z tych danych rezygnować gdyż mogą one dostarczyć wielu ciekawych informacji o badanej populacji. W artykule do analizy przyczyn odpowiedzi "bez zmian" zaproponowano zastosowanie metody uporządkowanej zmiennej objaśnianej. Oszacowane modele pozwalają przeanalizować zmiany prawdopodobieństw odpowiedzi "bez zmian" na określone w ankiecie pytanie w zależności od różnych cech respondentów, ich odpowiedzi na inne pytania jak również w zależności od sytuacji społeczno-gospodarczej w regionie i w kraju. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Zastosowanie zmiennych zastępczych w modelach hedonicznych
61%
Model hedoniczny, który opisuje cenę dobra za pomocą jego istotnych charakterystyk, ma liczne zastosowania praktyczne. Jednakże jednym z warunków uzyskania wiarygodnych wyników jest wykorzystanie do estymacji modelu adekwatnego zestawu zmiennych objaśniających cenę dobra. W praktycznym zastosowaniu metod hedonicznych mogą pojawić się sytuacje, w których ważna zmienna niezależna nie może zostać ujęta w modelu, gdyż jest nieobserwowalna bądź bezpośrednio niemierzalna. Zdarza się również, że wykorzystanie zmiennej mierzonej na skali nominalnej jest problematyczne ze względu na występowanie obszernego zbioru jej wartości. W takich przypadkach należy rozważyć ujęcie w modelu tzw. zmiennej zastępczej. Celem prac było zbadanie zastosowania zmiennych zastępczych w procesie estymacji modeli hedonicznych i przetestowanie ich wpływu na otrzymane wyniki. Badania przeprowadzono z wykorzystaniem danych dotyczących wybranych dóbr - komputerów przenośnych i samochodów używanych - na rynkach polskich(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja i systematyka determinant konkurencyjności zakładów ubezpieczeń z punktu widzenia zarządzania zakładem ubezpieczeń (podejście mikroekonomiczne). Nakreślono mikroekonomiczne podstawy analizy konkurencyjności, identyfikując dwie grupy determinant: ex ante, determinujące pozycję podmiotu rynkowego i dalsze procesy decyzyjne, oraz ex post, wynikające z podjętych decyzji i wyznaczające efektywność działań. Omówiono determinanty ex ante, dzieląc je na egzogeniczne i endogeniczne. Zwrócono uwagę na rosnące znaczenie kapitału intelektualnego w tworzeniu potencjału konkurencyjnego podmiotu rynkowego. Determinantami konkurencyjności ex post są efekty procesów decyzyjnych, zagregowane w określonej pozycji konkurencyjnej, rozpatrywane na trzech poziomach jako wartość dodana: finansowa, ekonomiczna, społeczna. Pracę kończą wnioski dotyczące modelu oceny konkurencyjności i pomiaru efektywności zakładów ubezpieczeń. (abstrakt oryginalny)
Artykuł wykorzystuje metaforę ewolucyjną w celu wyjaśnienia znaczenia relacji międzyorganizacyjnych w ewolucji gospodarki opartej na wiedzy. Metafora ewolucyjna podkreśla znaczenie kontekstu. W tym obszarze wskazuje, że to otoczenie dokonuje selekcji organizacji. Współczesne własności kontekstu takie jak turbulencja, chaos i high velocity zostały wyjaśnione jako istotne egzogeniczne uwarunkowania ewolucji. Ważnym mechanizmem ewolucyjnym jest różnicowanie rozumiane jako procesy adaptacji. W wyniku przedstawionych rozważań nasuwa się wniosek, że organizacje adaptują się do kontekstu w drodze nawiązywania relacji międzyorganizacyjnych, dostarczających korzyści każdemu z uczestników gry. Korzyści te wynikają przede wszystkim z dostępu do wiedzy.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Czynnik kapitału jako endogeniczne źródło wzrostu w rolnictwie
61%
W konwencji analiz wzrostu gospodarczego i w nawiązaniu do koncepcji funkcji produkcji wyprowadzono autorskie analityczne ujęcie wzrostu w rolnictwie. Na tej podstawie, wyodrębniając endogeniczne i egzogeniczne źródła wzrostu, określono najpierw analitycznie a następnie empirycznie rolę czynnika kapitału jako endogenicznego źródła wzrostu w rolnictwie. Weryfikacji empirycznej dokonano dla rolnictwa Polski, Niemiec, Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii wykorzystując dane z bazy Eurostatu. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono dwuetapową procedurę SEM, którą wykorzystano do przeanalizowania zależności w zespole zmiennych ukrytych, zbudowanych n; bazie szczegółowych cech obrazujących sytuację ekonomiczno-prawną wybranych państw świata. W badaniu wykorzystano bazę danych The Fraser Institute w Kanadzie, gdzie od lat osiemdziesiątych gromadzi się dane pozwalające na ocenę wolności ekonomicznej poszczególnych państw świata. Analizę wykonano za pomocą jednego z najpopularniejszych programów komputerowych wykorzystywanych w modelowaniu równań strukturalnych - AMOS. (fragment tekstu)
19
Content available remote Możliwości zastosowania modelowania dwupoziomowego w badaniach ekonomicznych
61%
Głównym celem artykułu jest wykazanie przydatności metodologii modelowania dwupoziomowego w szacowaniu wartości zmiennych społeczno-ekonomicznych. W pierwszej części opracowania przedstawione zostaną etapy konstrukcji modelu uwzględniającego dwupoziomową strukturę badanej populacji oraz zmiennych. W części drugiej przedstawiono przykład zastosowania opisanej metodologii do szacowania liczby osób pracujących w przekroju powiatów. Jako jednostki drugiego poziomu przyjęto województwa. Dzięki zastosowaniu metodologii modelowania dwupoziomowego możliwe jest uwzględnienie zróżnicowania poziomu badanej zmiennej oraz siły jej zależności ze zmiennymi objaśniającymi pomiędzy grupami. Ponadto, pozyskane zostały dodatkowe informacje dzięki wprowadzeniu zmiennych objaśniających z drugiego poziomu, czyli dotyczących całych grup. W części drugiej jako zmienne objaśniające wykorzystane zostały miedzy innymi wyniki unikatowego badania przeprowadzonego w Urzędzie Statystycznym w Poznaniu, które dotyczyły przepływów związanych z zatrudnieniem. Głównym źródłem informacji tego badania są zasoby rejestrów podatkowych Ministerstwa Finansów. Dane te dotyczą roku 2006 i jest to pierwsza informacja od 1988 roku dotycząca dojazdów do pracy udostępniona przez GUS. Przeprowadzone zostało porównanie jakości szacunków otrzymanych przy pomocy omawianego podejścia dwupoziomowego oraz klasycznej regresji liniowej. Otrzymane wyniki wskazują na przewagę modelu dwupoziomowego. (abstrakt oryginalny)
Zgodnie z koncepcją rozwoju egzogenicznego regiony peryferyjne, z uwagi na niewystarczające zasoby własne, uzależnione są od transferu środków zewnętrznych. W artykule podjęto problematykę oceny zróżnicowania wykorzystania funduszy UE przez samorządy gmin. Analiza została przeprowadzona przy zastosowaniu podziału na centrum oraz obszary peryferyjne. Wyniki badań wskazują na mniejsze wykorzystanie funduszy strukturalnych przez peryferia regionu. Gminy położone bliżej centrum są silniejsze ekonomicznie i częściej realizują kosztowne projekty inwestycyjne wymagające zagwarantowania większego wkładu własnego. Peryferia chcąc konkurować z regionami centralnymi, powinny aktywniej sięgać po środki z funduszy strukturalnych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.