Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 50

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zmienne makroekonomiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Artykuł dotyczy dynamicznych modeli czynnikowych (DFM) - ich idei, zastosowania metody głównych składowych do ich estymacji oraz zastosowania kryteriów informacyjnych Baia i Ng do specyfikacji liczby czynników. Głównym celem artykułu jest ukazanie wpływu transformacji danych makroekonomicznych na ostateczną postać DFM. W badaniu wykorzystano 62 zmienne makroekonomiczne w postaci szeregów czasowych o częstotliwości miesięcznej z okresu od stycznia 2002 do marca 2009 roku. W wyniku szacowania DFM na różnych etapach transformacji danych uzyskano postacie DFM różniące się co do zawartych w nich zmiennych oraz co do wartości parametrów stojących przy poszczególnych zmiennych.(abstrakt oryginalny)
Despite being one of the least liquid assets, housing is unarguably the most significant asset class and the biggest contributor to household wealth. The goal of the current empirical research is to examine the macroeconomic drivers of housing prices. Thus, the study examines the impact of macroeconomic variables and oil prices on housing prices using monthly time series data from 2003(M1) to 2023(M3). Generalized Autoregressive Score Model (GAS) is employed to appraise the time-varying relationships between housing prices and macroeconomic variables, as well as housing prices and oil prices. The findings resulting from the empirical analysis indicate that the housing market in South Africa is substantially influenced by macroeconomic factors and oil prices. Therefore, the South African government and policy makers must maintain strong macroeconomic policy formulation and environment as they have an impact on housing prices, which, in turn, have an impact on the welfare and quality of life of the populace. (original abstract)
3
Content available remote Wpływ brexitu na gospodarkę Wielkiej Brytanii
75%
Motywacja: W referendum przeprowadzonym 23 czerwca 2016 roku, Brytyjczycy zadecydowali o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (UE). Dotychczas, tylko dwa państwa odłączyły się od struktur unijnych, tj. Grenlandia oraz Algieria. Analiza brexitu pozwoli na wyjaśnienie procedur i konsekwencji związanych z wystąpieniem danego państwa ze struktur unijnych. Ponadto, opuszczenie ugrupowania przez wysoko rozwinięte państwo o silnej pozycji na arenie międzynarodowej, może spowodować wyraźne skutki nie tylko polityczne, ale również ekonomiczne dla całej Europy. Cel: Celem artykułu jest wykazanie potencjalnego wpływu brexitu na poszczególne zmienne makroekonomiczne odzwierciedlające stan brytyjskiej gospodarki. Analizie poddano: stopę wzrostu gospodarczego mierzoną PKB, stopę inflacji mierzoną wskaźnikiem CPI (Consumer Price Index), kurs walutowy GBP/PLN, procesy migracyjne, finanse publiczne, bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) oraz handel zagraniczny Zjednoczonego Królestwa. Materiały i metody: W artykule wykorzystano różne źródła i metody badawcze. Część teoretyczną oparto na artykułach naukowych oraz źródłach internetowych. Materiał empiryczny stanowią dane publikowane przez ONS, OECD oraz Oficjalny Portal Unii Europejskiej. Do zastosowanych metod badawczych można zaliczyć analizę opisową oraz analizę wybranych wskaźników makroekonomicznych. Wyniki: Przeprowadzona analiza wykazała, że brexit niewątpliwie będzie miał wpływ na stan gospodarki Wielkiej Brytanii, a skala spowolnienia zależy od wyboru przez rząd brytyjski modelu, określającego stopień powiązań z rynkiem unijnym. Do skutków brexitu można zaliczyć wolniejsze tempo wzrostu PKB, wzrost stopy inflacji, deprecjację GBP, zmniejszenie napływu imigrantów oraz odpływ BIZ na rzecz innych państw. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Decyzje monetarne w aspekcie odpornie optymalnych reguł instrumentalnych
75%
Celem artykułu jest wyprowadzenie wzoru na odpornie optymalną regułę instrumentalną polityki pieniężnej na podstawie jednego z modeli optymalizacji mechanizmu transmisji monetarnej, uwzględniając model strukturalny przedstawiony przez Woodforda. Odpornie optymalna reguła instrumentalna jest pomocnym narzędziem przy podejmowaniu decyzji monetarnych mających wpływ na zmienne makroekonomiczne, w tym również na przyszłą inflację. Jednym z rodzajów prognoz wskaźnika inflacji jest zatem prognoza inflacji uzyskana przy założeniu, że stopa procentowa będzie kształtować się zgodnie z wyprowadzoną odpornie optymalną regułą instrumentalną.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Znaczenie rewizji danych w procesie modelowania
75%
Artykuł ma na celu przedstawienie i wstępną analizę nowego - skonstruowanego na podstawie biuletynów statystycznych GUS - zbioru danych w czasie rzeczywistym (real-time data) dla polskiej gospodarki, obejmującego zmienne makroekonomiczne. Zbiór ten umożliwia odpowiedzi na pytania dotyczące procesu rewizji, który wpływa nie tylko na spójność danych, ale także na statystyczne własności modeli ekonometrycznych i oparte na nich wnioskowanie. W szczególności omówiono i wyodrębniono rewizje metodologiczne, co umożliwia ich analizę statystyczną oraz weryfikację przyczyn nieoczekiwanych rewizji niemetodologicznych. Badanie wskazuje, że dla istotnej grupy zmiennych rewizje są systematyczne. Wynikają one z redukcji błędu pomiaru, nie zaś napływu nowych informacji, co ma znaczące konsekwencje dla modelowania. (abstrakt oryginalny)
Motywacja: Uzasadnieniem wyboru tematu jest duże znaczenie zjawiska długookresowego bezrobocia dla rozwoju gospodarczego oraz metod profilowania bezrobotnych, które mają zapobiegać temu zjawisku. Cel: Celem artykułu był wybór makroekonomicznych determinant długookresowego bezrobocia w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Analiza koncentrowała się także na omówieniu możliwości zwalczania długookresowego bezrobocia dzięki profilowaniu bezrobotnych oraz dotychczasowych rezultatów tej metody w Polsce. Wyniki: W sposób statystycznie istotny na stopę bezrobocia oddziałują następujące zmienne makroekonomiczne: stopa bezrobocia z poprzedniego kwartału, realna stopa wzrostu PKB, stopa inflacji, stopa wzrostu udziału eksportu w PKB oraz inwestycje. W większości przypadków wpływ ten okazał się być zgodny z teorią ekonomii. W Polsce stopa bezrobocia najsilniej reaguje na zmiany PKB w przeciwnym kierunku. Można zatem oczekiwać, że stymulowanie wzrostu gospodarczego lub podejmowanie działań wspierających go w długim okresie, powinno przełożyć się na spadek stopy bezrobocia w Polsce. W Stanach Zjednoczonych na stopę bezrobocia w sposób znaczący oddziałuje zarówno stopa wzrostu udziału eksportu w PKB, jak i inwestycje. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przeprowadzenie analizy porównawczej wpływu wydatków publicznych o charakterze inwestycyjnym gospodarkę Polski i Portugalii w latach 1997-2017. W teorii ekonomii istnieją rozbieżne opinie co do wpływu ekspansywnej polityki fiskalnej na wzrost gospodarczy. Bezpośredni i pośredni wpływ rosnących wydatków rządowych na gospodarkę jest jednym z węzłowych pytań w ocenie efektywności polityki wydatków państwowych. W analizie empirycznej wykorzystano kilka modeli regresji do zbadania kluczowych relacji związanych z oceną makroekonomicznych efektów wydatków publicznych w obydwu badanych krajach. Wyniki estymacji wskazują na istnienie w Polsce efektów pozytywnych, jeśli chodzi o wpływ publicznych wydatków inwestycyjnych na wielkość inwestycji sektora prywatnego oraz na produkt krajowy brutto. Innym spostrzeżeniem jest brak negatywnego wpływu inwestycji sektora publicznego na konkurencyjność gospodarki mierzoną zmianami realnego kursu walutowego. Potwierdza to obecność efektu komplementarności pomiędzy inwestycjami prywatnymi i publicznymi i wyklucza relację substytucyjną. Natomiast w odniesieniu do Portugalii nie stwierdzono w skali całego badanego okresu pozytywnego wpływu inwestycji publicznych na gospodarkę. Może to wskazywać, że początkowy stymulujący efekt dopływu funduszy unijnych oraz krajowych publicznych nakładów inwestycyjnych, obserwowany w poprzednich okresach, stopniowo zanikał i przekształcał się w tendencję do wypierania inwestycji prywatnych przez inwestycje publiczne. Jednak ten rezultat można również przypisać późniejszej stagnacji gospodarki związanej z konsekwencjami kryzysu 2008+ i późniejszej recesji, w których to warunkach publiczne nakłady nie są zdolne do z aktywizowania w istotnym stopniu prywatnych przedsiębiorstw. Koszt finansowy reprezentowany przez nominalną stopę procentową również odgrywa istotną rolę w kształtowaniu prywatnych inwestycji zarówno w Polsce, jak i w Portugalii, a w konsekwencji w kształtowaniu dynamiki produkcji. (abstrakt oryginalny)
The transport, forwarding and logistics (TSL) sector in Poland has seen dynamic growth in recent years. Great attention is paid to road freight transport, which in 2011-2017 increased by almost 37%. The aim of the work was to examine the impact of macroeconomic variables, such as oil prices and USD / PLN and EUR / PLN exchange rates on the valuation of companies from the TSL sector in 2010-2018. For this purpose, spectral analysis was used. It was noted that companies most often reacted to changes in the USD / PLN exchange rate, and the least was observed in the case of changes in oil prices.(original abstract)
Research background: The aim of this paper is to examine the long run relationship among oil prices and the Algerian Dinar exchange rate over the period January 1995-February 2020 in Algeria as one of the most important oil-exporting countries and one of the OPEC members. Purpose: This study investigated the co-integration relationship between oil prices and exchange rate in Algeria by testing the long-run relationship between the two variables and their positive and negative shocks.research methodology: the study applied both the traditional co-integration analysis using Engle-Granger, Phillips-Ouliaris and Johansen-Juselius tests and the hidden co-integration presented by Granger and Yoon (2002). Results: The results revealed that there is no evidence of a co-movement and linkage between oil prices and exchange rate in Algeria over the period of study neither with the original series nor between the cumulative components whatever the dependent variable. Novelty: This paper fills in the missing link between the Algerian Dinar exchange rate and oil prices especially with the absence of the hidden co-integration analysis in the case of Algeria and most of the developing countries. To deal with the oil shocks according to Apergis and Miller (2007) and Narayan and Gupta (2015) studies where when they suggested distinguishing between the negative and positive oil price shocks because the asymmetric effect on the macroeconomic variables. (original abstract)
Celem artykułu jest analiza istotności wpływu determinant CAMEL w procesie nadawania noty ratingowej bankom. W związku z tym dokonano przeglądu literatury i na tej podstawie postawiono następującą hipotezę badawczą: czynniki CAMEL wpływają w sposób istotny statystycznie na credit rating banków europejskich. Do badania wykorzystano długoterminowe noty ratingowe nadawane bankom europejskim na koniec kwartału przez trzy największe agencje ratingowe. Jako zmienne niezależne zastosowano wskaźniki finansowe oraz zmienne makroekonomiczne zgromadzone z baz Thomson Reuters oraz Banku Światowego. W badaniu zastosowano modele panelowe.(abstrakt oryginalny)
Research background: Environmental factors are not adequately addressed in organizational ecology studies. At the same time, it is known that the theory has not received enough attention except for North America, which is the emerging point. Purpose: We aim to examine macroeconomic connectedness between the organizational ecology of transportation and storage firms and macroeconomic variables such as price and production indexes. Research methodology: This paper discusses the relation among the following variables within the framework of macroeconomic connectedness via organizational ecology theory. The variables are FOUNDINGS, DISBANDINGS, TRNSP-CPI, PPI IPI and ENERGY. We use the TVP-VAR based Diebold-Yılmaz Connectedness approach in the analysis of the data. Results: DISBANDING is the net transmitter throughout the entire period. FOUNDING is mainly a net shock receiver during the COVID-19 period and transmitter in other periods. TRANS-CPI and PPI are risk receivers throughout the entire period, and even the shocks they transmit increased in the post-2018 period. ENERGY and IPI are in shock receiver status throughout the entire period. The received shocks of IPI from others have decreased with the effect of the lockdown experienced during the COVID-19 period. Novelty: The investors can hedge against risk by looking at industry production capacity and the number of firm closures, considering the net bilateral link between the indices, and calculating the appropriate time period for establishing a firm. Connectedness indices vary considerably over the sampling period, which indicates that investors must dynamically adjust their position in the industry. (original abstract)
Obecnie w gospodarkach wolnorynkowych występują równolegle rozmaite wahania i cykle koniunkturalne. Zaczynając od bardzo krótkich, poprzez wahania sezonowe, fluktuacje średniookresowe, a na bardzo długich cyklach związanych z ruchami społecznymi i zmianami technologicznymi kończąc. Historia kryzysów i cykli pokazuje, że wzrost gospodarczy nie będzie trwał wiecznie i po każdym rozkwicie musi przyjść recesja - w taki sposób funkcjonują cykle koniunkturalne. Ze względu na swoje cechy nieruchomości mają bardzo duże znaczenie dla każdego rodzaju działalności gospodarczej. Grunty, budynki i obiekty są ściśle związane z otaczającą je gospodarką, dlatego wszelkie zmiany jej dotyczące zostają odzwierciedlone na rynku nieruchomości, który natomiast będąc jej elementem ma wpływ na zmienne makroekonomiczne. Co więcej zależność jest tym bardziej widoczna gdyż badany rynek może dwojako wpływać na sytuację gospodarczą, po pierwsze może kryzys pogłębiać lub też wywoływać pozytywne zjawiska wspomagające gospodarkę w wyjściu z depresji. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zmiany kondycji ekonomicznej małych przedsiębiorstw w latach 1999-2006 w województwie lubelskim. Badania były przeprowadzone na podstawie danych z 5714 firm działających w pięciu sektorach gospodarki (przemysł, budownictwo, handel, transport, nieruchomości). Od roku 2001 udział przedsiębiorstw o słabej kondycji maleje - w 2001 roku było ich 19,8%, a w 2006 roku tylko 5,4% (średnia w badanym okresie wyniosła 11,1%). Jest to niewątpliwie skutkiem poprawiającej się sytuacji gospodarczej tak w kraju jak i w województwie lubelskim. Do analizy wpływu czynników zewnętrznych (makroekonomicznych) i wewnętrznych (mikroekonomicznych) na działanie przedsiębiorstw zastosowano modele logitowe. Przeprowadzone symulacje pokazały, że na kondycję firm znacznie większy wpływ mają zmienne mikroekonomiczne niż makroekonomiczne. Zmienne makroekonomiczne w większym stopniu wpływają na kondycję przedsiębiorstw, które charakteryzują się wartościami zmiennych mikroekonomiczncyh między pierwszym i trzecim kwartylem, niż na firmy o bardzo słabych lub bardzo dobrych wskaźnikach mikroekonomicznych. Oznacza to, że małe przedsiębiorstwa o bardzo słabych wynikach niewiele korzystają z ogólnej dobrej sytuacji ekonomicznej, zaś ogólna recesja ma niewielki wpływ na przedsiębiorstwa o bardzo dobrej kondycji.(abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano próby określenia jakie czynniki wpływają na odpowiedzi na pytania dotyczące oceny sytuacji na regionalnym rynku pracy w bieżącym kwartale w porównaniu z poprzednim kwartałem oraz przewidywań zmian poziomu bezrobocia w najbliższym kwartale w województwie lubelskim. Pytania te są zadawane mieszkańcom województwa lubelskiego podczas ankietowego badania nastrojów gospodarczych, które prowadzone jest od drugiego kwartału 2001 roku. Na tak sformułowane pytania respondenci mają trzy możliwości odpowiedzi: sytuacja poprawiła się (bezrobocie zmniejszy się), sytuacja nie uległa zmianie (bezrobocie nie zmieni się), sytuacja pogorszyła się (bezrobocie zwiększy się). Tak więc problem polega na wyjaśnieniu przyczyn zmienności trójwartościowych zmiennych dyskretnych. Jedną z najwłaściwszym metod rozwiązania tego problemu jest zastosowanie modeli uporządkowanej zmiennej objaśnianej (ordered dependent variable models). W związku z tym, że mamy do dyspozycji dane czasowo-przekrojowe do modelowania ocen regionalnego rynku pracy przez mieszkańców województwa zastosowano koncepcję modelowania mikro-makro, w której zmiennymi objaśniającymi są zarówno zmienne idiosynkratyczne opisujące indywidualne cechy (odpowiedzi) poszczególnych respondentów jak też zmienne makroekonomiczne - opisujące otoczenie społeczno-ekonomiczne w jakim funkcjonuje każdy respondent. Przeprowadzone obliczenia pokazały, że to przede wszystkim indywidualna sytuacja respondenta ma wpływ na jego ocenę rynku pracy ale również bierze on pod uwagę sytuację gospodarczą województwa. Poprawa sytuacji gospodarczej województwa powoduje wzrost prawdopodobieństwa, że respondent odpowie iż sytuacja na rynku pracy uległa poprawie i spadek prawdopodobieństwa odpowiedzi, że nastąpiło pogorszenie. Natomiast prawdopodobieństwo odpowiedzi, że nie nastąpiła zmiana po początkowym wzroście wraz ze wzrostem wartości zmiennej makroekonomicznej i osiągnięciu maksimum przy dalszym wzroście wartości zmiennej makroekonomicznej spada. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje obszerny i krytyczny przegląd badań ekonomicznych, które można zakwalifikować do kształtującego się nurtu ekonomii narracji. Jego głównym celem jest odkrywanie ekonomicznego znaczenia narracji, które są rozumiane generalnie jako opowieści rozpowszechnione w społeczeństwie. W pracy zaprezentowano trzy główne podgrupy badań nad narracjami w ekonomii. Pierwszą stanowią badania ekonomiczne nad zróżnicowaniem kulturowym społeczeństw, które może wynikać z różnic między narracjami w poszczególnych kulturach. Druga grupa to analizy i prognozy fluktuacji zmiennych makroekonomicznych dokonywane przy wykorzystaniu metody automatycznej analizy różnych charakterystyk (np. poruszanych tematów czy prezentowanych odczuć) dużych korpusów tekstów, często prasowych. Trzecią kategorię tworzą badania oparte na eksperymentach, które ukazują rolę narracji w kształtowaniu preferencji, zachowania, sposobu myślenia i podejmowaniu decyzji przez jednostkę (w szczególności poprzez czynienie sensownymi surowych danych ze świata zewnętrznego). Pogłębiony przegląd literatury pozwolił na wyciągnięcie wniosków: narracje mają duży potencjał, jeśli chodzi o dziedzinę ekonomii, ale w ramach tego nurtu pojawiają się też problemy, takie jak rozmycie definicji narracji, niejasność kanału przyczynowego oddziaływania narracji i imperializm ekonomii. Wynikają one m.in. ze zbyt powierzchownego i czysto ilościowego traktowania przez ekonomistów tekstów jako nośników narracji i z niedostatku badań skupiających się na szczegółowej analizie funkcjonowania konkretnych narracji. W tym przypadku ważne może być przeniesienie idei z innych dyscyplin, takich jak interdyscyplinarny nurt analizy dyskursu.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Wpływ czynników makroekonomicznych na poziom kosztów ryzyka kredytowego banków
63%
Cykle koniunkturalne mogą mieć znaczące przełożenie na rentowność poszczególnych przed siębiorstw oraz sytuację finansową gospodarstw domowych. W związku z tym wpływają one również na profil ryzyka podmiotów gospodarczych, co ma istotne znaczenie dla polityki kredytowej banków. Korzystając z ekonometrycznego modelu panelowego, w artykule poddano analizie czynniki mogące pomóc wyjaśnić proces kształtowania się salda rezerw i odpisów na kredyty w polskim sektorze bankowym. Zastosowane zmienne objaśniające obejmują zarówno czynniki ekonomiczne, jak i rynkowe. Wnioski z przeprowadzonego badania wskazują, że zmienne makroekonomiczne, takie jak dynamika PKB, stopa bezrobocia oraz krótkoterminowe stopy procentowe, mają istotny wpływ na poziom kosztów ryzyka kredytowego polskich banków. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest dokonanie oceny wpływu efektów grawitacyjnych na zróżnicowanie rozwoju ekonomicznego naszego kraju w latach 2002-2013. W artykule, stosując metodę taksonomiczną opartą na odległości euklidesowej, dokonano opisu przestrzennego zróżnicowania rozwoju ekonomicznego województw. Jako zmienne diagnostyczne do konstrukcji syntetycznego miernika posłużyły następujące zmienne makroekonomiczne: wartość brutto środków trwałych, PKB i inwestycje przypadające na mieszkańca, przeciętne płace, stopa bezrobocia oraz liczba podmiotów w rejestrze REGON na 1000 mieszkańców. Ponadto obliczono oraz opisano łączne krajowe, zagraniczne oraz całkowite efekty grawitacyjne w województwach. Założono, że indywidualne efekty grawitacyjne łączące ze sobą dwa regiony (przez analogię do prawa grawitacji Newtona) są wprost proporcjonalne do iloczynu wartości brutto środków trwałych na mieszkańca w tych regionach oraz odwrotnie proporcjonalne do kwadratu odległości między ich stolicami. Przyjęto także, że łączny efekt grawitacyjny danego województwa jest średnią geometryczną indywidualnych efektów grawitacyjnych. Podsumowanie rozważań stanowi statystyczna analiza pozwalająca ocenić oddziaływanie czynników grawitacyjnych na przestrzenne zróżnicowanie rozwoju ekonomicznego Polski. W badaniu wykorzystano dane Banku Danych Lokalnych GUS. (abstrakt oryginalny)
Research background: The paper focuses on the use of Artificial Neural Networks (ANNs) for forecasting time series data of the stock market since ANNs are dynamic and are more capable of handling complex data sets in comparison to conventional forecasting techniques such as regression, Logistic regression, and have massive potential for the prediction of stock market prices. Purpose: Artificial neural networks are an effective method for forecasting time series. Therefore, this study aims to forecast the closing price of the BSE Sensex using artificial neural networks (ANNs). Research methodology: The study uses nine input variables, including macroeconomic and global stock market factors, to estimate the BSE Sensex using scaled conjugate gradient algorithm artificial neural networks (SCGANNs) and Bayesian regularized artificial neural networks (BRANN). Results: As per the empirical results of the study, the ANN model can forecast the closing values of the BSE Sensex with a Bayesian Regularization (BR) method with an accuracy of over 99 percent, thus leading to significant implications for domestic institutional investors (DIIs), foreign institutional investors (FIIs), investment houses, and so on. This study adds more value to the existing literature by proving that the BRANN models outperform SCGANN in stock market forecasting. Novelty: This is the first study to employ macroeconomic variables as input variables for predicting the Indian stock market using ANN. The study highlights the ANN model's forecasting potential, giving investors robust and accurate stock value prediction capabilities. (original abstract)
19
Content available remote Wzrost PKB a zmiany zatrudnienia i bezrobocia w krajach Unii Europejskiej
63%
Celem opracowania T. Misiaka oraz T. Tokarskiego jest statystyczna analiza wpływu stóp wzrostu PKB na stopy wzrostu liczby pracujących i stopy bezrobocia w krajach Unii Europejskiej. W analizach empirycznych uwzględniono również wpływ wspólnej waluty euro na ww. zmienne makroekonomiczne. (fragment tekstu)
Aim/purpose - The aim of this paper was to establish the nexus between a budget deficit and selected macroeconomic variables in Kenya. This adds to the existing literature while the methodology and choice of the econometric tools used improve the predictability of the link between a budget deficit and macroeconomic variables. The results are relevant to policy makers as they may help improve understanding of budget deficit management. Design/methodology/approach - The study used time series data for the period from 1976 to 2018 and employed the Vector Autoregression model reinforced by the Keynesian Mundell-Fleming framework. Findings - The impulse response function derived from the vector autoregression model revealed that shocks from both interest rate and exchange rate had a positive impact on budget deficit. External debt servicing and current account deficit shocks had a negative impact on the budget deficit. Research implications/limitations - Interest rate and exchange rate policies remain key in reducing the growth of the budget deficit. Policies on external debt servicing, such as timely payment of debts and prudent investment of borrowed funds, will also reduce the budget deficit. Originality/value/contribution - The study employed transmission mechanism which involves multiple equations to establish the nexus between a budget deficit and macroeconomic variables in Kenya. (original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.