Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 335

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Związki zawodowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie, czy po zmianach przepisów ustawy o związkach zawodowych, które weszły w życie 1 stycznia 2019 r. zniknie zjawisko tworzenia i funkcjonowania w praktyce tzw. żółtych związków zawodowych, powoływanych wprawdzie pod szyldem organizacji pracowniczej, ale de facto działających głównie w celu obrony interesu pracodawcy. W artykule zostało przybliżone pojęcie żółtych związków zawodowych, omówione najważniejsze ostatnie zmiany przepisów ustawy o związkach zawodowych oraz przeanalizowane zostały obowiązujące przepisy pod kątem ewentualnej "opłacalności" tworzenia żółtych związków zawodowych z punktu widzenia interesów pracodawców.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań są kwestie dotyczące reprezentatywności oraz liczebności zakładowych organizacji związkowych po zmianach wprowadzonych w ustawie o związkach zawodowych w 2018 r. W świetle obowiązujących przepisów o "reprezentatywności" organizacji związkowej tradycyjnie decyduje jej liczebność, z tym zastrzeżeniem, że uwzględnia się nie tylko pracowników, ale także inne kategorie zatrudnionych. Chodzi tu o m.in. osoby świadczące pracę na podstawie na umowy zlecenia, umowy o dzieło, prowadzących jednoosobowo działalność gospodarczą. Rozszerzając pełne prawo koalicji na osoby wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, ustawodawca podwyższył limity procentowe decydujące o przymiocie reprezentatywności. Obecnie na szczeblu ponadzakładowym za reprezentatywną uznaje się m.in. ponadzakładową organizację związkową, która zrzesza co najmniej nie 10%, ale 15% ogółu osób zatrudnionych objętych działaniem statutu, co powinno stanowić co najmniej 10 000 osób wykonujących pracę zarobkową. Podobnie na szczeblu zakładowym. W odniesieniu do zakładowych organizacji związkowych, które należą do organizacji ponadzakładowych spełniających przesłanki reprezentatywności określone w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego, wymaga się zrzeszania co najmniej 8% załogi danego pracodawcy. W przypadku zakładowych organizacji związkowych nieuczestniczących w tego rodzaju strukturach o uzyskaniu przymiotu reprezentatywności, decyduje zrzeszanie co najmniej 15% wykonujących pracę zarobkową na rzecz określonego pracodawcy (uprzednio przewidywano odpowiednio 7% i 10%). Przy ustalaniu liczebności załogi należy wliczać pracowników i osoby świadczące pracę zarobkową na innej podstawie nieprzerwanie przez okres 6 miesięcy przed podjęciem rokowań lub uzgodnień. Istotnym novum ustawy jest konieczność wyłonienia przez reprezentatywne organizacje zakładowe, które wchodzą one w skład tego samego zrzeszenia (federacji) związków zawodowych lub ogólnokrajowej organizacji międzyzwiązkowej (konfederacji) wspólnej reprezentacji w sprawach dotyczących zbiorowych praw i interesów osób wykonujących pracę zarobkową.(abstrakt oryginalny)
This paper presents different models of capitalism and trade unionism that have emerged in CEE over the last 25 years. It then traces challenges and unions' strategic responses in five policy areas: membership recruitment; mergers and organisational restructuring; collective bargaining; political engagement and social partnership; and international trade union cooperation. The paper argues that trade unions in the new EU member states do have the potential for strategic innovation and, conceivably, organisational renewal. In order to revitalise, however, they need to take on board the concerns of an increasingly diverse workforce and invest more resources in organising. (original abstract)
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują (niemal w całości) zmiany wprowadzone ustawą z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw.Zmiany w Polskiej ustawie są następstwem zaleceń Committee on Freedom of Association Labour Law Organizations i wyroku Polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Zasadniczym i oczekiwanym skutkiem nowelizacji jest poszerzenie wolności koalicji w związkach zawodowych. Kwestia ta jest istotna nie tylko ze względu na spójność krajowego systemu prawnego z prawem międzynawowym, ale także ze względów społecznych. Zawieranie umów cywilnoprawnych w miejsce pracowniczych form zatrudnienia jest częstą praktyką w polskich warunkach. Zasadniczy problem wiąże się z tym, że umowy cywilnoprawne mają inne przeznaczenie i cel niż umowa o pracę. Umowy zlecenia i świadczenia usług są podstawą realizacji czynności faktycznych i prawnych. Pomimo to, ustawodawca nie podejmuje żadnych realnych działań zmierzających do wyeliminowania wadliwej praktyki. Tekst jest próbą syntetycznego omówienia motywów nowelizacji, a także jej skutków. W prowadzonych badaniach zostanie wykorzystany dorobek literatury i orzecznictwa.Analiza obejmie projekt nowelizowanej ustawy i materiały legislacyjne, a także źródła prawa międzynarodowego. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono wpływ liczebności zakładowej organizacji związkowej na zasady jej współdziałania z pracodawcą.
W wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 r. (sygn. akt K 1/13) sędziowie uznali, że ustawa o związkach zawodowych jest niekonstytucyjna, bo ogranicza prawo do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych tylko do pracowników, a więc w dużym skrócie osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę. Skutkiem tego wyroku są zmiany w prawie, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. (fragment tekstu)
Artykuł bada determinanty wyboru związku zawodowego przez zatrudnionych w Polsce na podstawie danych Instytutu Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego z 1995 roku. Autorzy dochodzą do wniosku, że na decyzję o przystąpieniu do związku wpływ mają przede wszystkim czynniki związane z danym sektorem czy przemysłem, a mniej osobiste upodobania zatrudnionych.
Celem artykułu jest ocena wpływu stopnia uzwiązkowienia rynków pracy na zmiany popytu na pracę w krajach OECD. Stopień uzwiązkowienia mierzony jest udziałem liczby członków związków zawodowych wśród liczby pracujących ogółem. W opracowaniu opisano zróżnicowanie oraz zmiany stopnia uzwiązkowienia, stopy wzrostu PKB oraz stopy wzrostu liczby pracujących w krajach OECD w latach 2001-2014. Chcąc zbadać wpływ stopnia uzwiązkowienia na popyt na pracę w krajach OECD posłużono się równaniem będącym rozszerzeniem keynesistowskiego modelu rynku pracy. Przyjęto hipotezę, że przy danej stopie wzrostu PKB, wzrost stopnia uzwiązkowienia początkowo przyspiesza tempo wzrostu liczby pracujących, a po osiągnięciu pewnego poziomu zaczyna je ograniczać. Analizy statystyczne nie potwierdziły przyjętej hipotezy. Z oszacowanych parametrów wynikało, że wzrost stopnia uzwiązkowienia zazwyczaj przekładał się na spadek stopy wzrostu liczby pracujących przy danej stopie wzrostu PKB. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono genezę, strukturę organizacyjną i programy polskich central związkowych. Zaprezentowano postulaty negocjacyjne polskich związków zawodowych.
Opracowanie zawiera omówienie orzecznictwa Sądu Najwyższego dotyczącego możliwości zakwestionowania przez pracodawcę uprawnień działających u niego organizacji związkowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule poddane analizie zostają działania i motywacje ideowe polityków i formacji politycznych związanych z tą częścią lewicy brytyjskiej, istniejącej poza Partią Pracy, która w referendum 2016 r. wzywała do głosowania za wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej. Wskazane zostają zasadnicze filary odniesień ideowych tych środowisk, ich elementy wspólne i różnicujące. W tekście postawiona zostaje teza, że podobnie, jak w przypadku laburzystów, także wśród lewicy poza Partią Pracy można wskazać na dwa bieguny ideowo-polityczne determinujące opowiedzenie się za opuszczeniem UE przez UK: socjalistycznego uniwersalizmu i narodowotożsamościowego partykularyzmu. Przy czym ich kluczowym wyznacznikiem były poglądy w kwestii kontroli imigracji, mające wpływ także na stosunek do współpracy ze środowiskami antyunijnej prawicy.(abstrakt oryginalny)
Autor omawia przedsądowy etap ustalenia liczby członków organizacji związkowej. W szczególności analizuje związane z tą instytucją prawa i obowiązki organizacji związkowej oraz pracodawcy. W opinii autora jest to bardzo sformalizowana instytucja prawna. (abstrakt oryginalny)
Raport specjalny poświęcony związkom zawodowym w Polsce. Zwraca uwagę na spadek przynależności związkowej wśród pracowników. Omawia zróżnicowanie "uzwiązkowienia" poszczególnych grup społeczno-zawodowych czy przedsiębiorstw oraz proces ograniczania funkcji związków, na podstawie badań CBOS i Instytutu Spraw Publicznych.
The paper focuses on discourse and discourse analysis as a tool for shedding light on the phenomena of trade union recruitment and organization. The author employs discursive data from interviews with numerous trade union officials in Slovenia as a means of shedding light on the process of organizational sense-making, identifying the specific terms officials employ to describe the world of Slovenian trade unionism and trade union organizing. In her analysis, the author argues that age seems to be the most significant factor distinguishing the perspectives among the interviewed officials, pointing thus to the significance of generational changes for understanding the challenges to trade union organizing in Slovenia today. (original abstract)
The article looks at the evolution and institutional characteristics of Polish trade unions after 1989 in a pre-1989 historical context. It highlights the role of path-dependency in assessing labour's capacity to adapt to the new economic, political and social environment which emerged following the radical institutional change. Based on field work conducted in 2009 and 2010, the paper focuses on the dynamics in organisational structure of the three nation-wide trade union organisations (Solidarity, OPZZ and FZZ), and adds a concise description of national industrial relations, emphasizing their hybrid and foggy nature. (original abstract)
The paper discusses the role of the European Trade Union Confederation (ETUC) in political processes at the European Union (EU) level. The author presents historical development of the ETUC and its present structure. A detailed account on the evolution in the strategy of the ETUC, shifting from the 'logic of membership' (as an umbrella organisation for only a part of the labour movement across Europe) to the 'logic of influence' (as a powerful actor with monopoly in the interest representation of labour building its capacity to impact decision-making mechanism at the EU level) is delivered. The strategic change has not been a smooth process, as it entails structural adjustments and contributes to identity crisis within the ETUC. The author claims that currently the ETUC attempts to reconcile those two contradicting logics by combining strategy of effective interest representation with the strategy of mass social mobilisation. (original abstract)
Artykuł podejmuje problem kondycji związków zawodowych w przededniu integracji Polski z UE.
Współcześnie występują coraz silniejsze bodźce dla związków zawodowych, aby zapewnić sobie szacunek nie tylko w kraju, ale również zagranicą. W niniejszym artykule porównano prawa pracy zawarte w relatywnie nowym instrumencie, jakim są międzynarodowe porozumienia ramowe (ang. International Framework Agreements - IFAs) pomiędzy jedną z globalnych federacji związkowych (ang. Global Union Federation - GUF) a korporacją międzynarodową z instrumentem w większym stopniu przyjętym, mianowicie klauzulami pracowniczymi zawartymi w porozumieniu o wolnym handlu (ang. Free Trade Agreements - FTAs), którego stroną są Stany Zjednoczone. W obu tych przypadkach zaangażowane są związki zawodowe, przy czym w drugim instrumencie wyłącznie jako siła doradcza. Rodzi się tutaj następujące pytanie: czy IFAs, będące (wyłączną) domeną związków zawodowych, są z punktu widzenia wzmocnienia związków zawodowych instrumentem w większym stopniu usankcjonowanym aniżeli FTAs? W niniejszym artykule dokonano porównania obu instrumentów pod względem roli, jaką odgrywają zaangażowane w nie związki zawodowe w procesie formułowania zarówno samych instrumentów, jak i ich założeń, a także mechanizmów kontrolnych. Cel analizy porównawczej stanowi próba określenia, czy kreują one takie same czy też odmienne skutki w zakresie umacniania związków zawodowych. Wprowadzono również nowe pojęcie, jakim jest prawowitość sprzyjająca wzmocnieniu (ang. empowerment-enhancing legitimacy). (abstrakt oryginalny)
Od końca lat 60. włoskie związki zawodowe przeżywały szybką i radykalną ewolucję. Ukształtowany na początku lat 50, model związkowy, którego kryzys stał się widoczny na początku lat 60, przestał funkcjonować. Podstawowymi elementami tego modelu były: centralizacja struktury organizacyjnej związków i centralizacja systemu przetargu zbiorowego, polegająca na skupieniu decyzji na szczeblu central związkowych, bez pozostawienia marginesu działania (poza mobilizacjami) niższym szczeblom organizacyjnym, oraz pluralizm związkowy typu ideologiczno-politycznego wyrażający się podziałem ruchu związkowego na 3 konkurujące ze sobą centrale silnie powiązane z różnymi partiami politycznymi - CGIL (związana z partiami komunistyczną i socjalistyczną), CISL (związana z Demokracją Chrześcijańską) oraz UIL (podzielona na 3 polityczne nurty wewnętrzne socjalistyczny, socjaldemokratyczny i republikański). Koniec lat 60 i początek 70 to okres ostrych konfliktów klasowych w większości krajów Europy Zachodniej. Mimo różnych kontekstów narodowych miał on wiele cech wspólnych, m.in. spontaniczność strajków. Najbardziej intensywnie konflikt przebiegał we Włoszech i trwał nieprzerwanie od tzw. gorącej jesieni 1869 r. do końca 1973, chociaż również w latach następnych nie brakło strajków. (fragment tekstu)
W artykule omówiono zagadnienie związane z organizacją i funkcjonowaniem tzw. "nowych" związków zawodowych, które powstawały w Polsce powojennej.
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.