Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 55

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zwierzęta domowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Artykuł stanowi próbę porównawczej analizy regulacji określających zasady utrzymywania zwierząt domowych, które funkcjonują w Polsce i w Estonii. Analiza została oparta na modelu W.J. Kamby i uwzględnia charakterystykę kluczowych elementów obu regulacji, określenie ich cech oraz wskazanie podobieństw i różnic pomiędzy nimi, a w dalszym etapie identyfikację kluczowych elementów konstrukcyjnych obu regulacji oraz ich ocenę pod kątem optymalizacji obowiązujących rozwiązań. Porównanie obejmuje sposób zdefiniowania zwierzęcia domowego w obu regulacjach, co przekłada się na określenie przedmiotowego zakresu obu regulacji, a także podstawowe wymogi warunkujące możliwość utrzymywania zwierzęcia w charakterze towarzysza człowieka, w tym wymogi związane z identyfikacją i rejestracją zwierzęcia, wymogi dotyczące szczepienia zwierząt przeciwko chorobom zakaźnym oraz warunków ich utrzymywania. (abstrakt oryginalny)
CEL NAUKOWY: Celem niniejszego artykułu jest analiza normatywna dotycząca instytucji prawnej grzebowiska dla zwierząt domowych w świetle norm prawa administracyjnego. Zamysłem tego opracowania jest ukazanie potrzeby stworzenia szerszej regulacji normatywnej oraz jednoznaczna separacja grzebowisk dla zwierząt domowych od cmentarzy, jako miejsc kultu religijnego. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Podstawowym problemem badawczym jest wykazanie błędnego rozumienia pojęciowego, traktującego grzebowisko dla zwierząt domowych w kategoriach cmentarza, konieczności uzupełnienia luki prawnej poprzez dodanie do istniejących przepisów prawnych norm dotyczących zasad grzebania szczątków zwierząt domowych, procedury administracji oraz kompetencji organów władzy publicznej w tym zakresie. Niniejsze opracowanie będzie wykorzystywało metody badawcze: dogmatyczną, historyczno-doktrynalną, prawno-porównawczą oraz dedukcyjną. PROCES WYWODU: W niniejszym artykule omówiono genezę analizowanej instytucji prawnej, komparatystyczne ujęcie grzebowiska względem cmentarzy-ska oraz cmentarza, grzebowisko dla zwierząt domowych w perspektywie aktów prawa miejscowego, prawa budowlanego i ochrony zabytków oraz grzebowisko dla zwierząt domowych w ujęciu polityki publicznej. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: W konsekwencji poczynionej analizy udowodniono, że materia problemowa dotycząca grzebowisk dla zwierząt domowych uchodzi za trudny temat, głównie z uwagi na jej wymiar moralny. Sposób grzebania zwierząt domowych absolutnie nie może być wiązany z ceremonią pogrzebową zmarłego człowieka. Z uwagi na zagrożenie obrazy uczuć religijnych oraz profanacji chrześcijańskiej tradycji ceremonii pogrzebowej należy stworzyć normy prawa administracyjnego w zakresie standardów grzebania zwierząt domowych. WNIOSKI, INNOWACJE I REKOMENDACJE: W obecnym stanie prawnym istnieje wiele niejasności względem postępowania z nieżyjącym zwierzęciem domowym. Często pojawiają się przypadki naruszania prawa poprzez niewłaściwe postępowanie z ich szczątkami. Wobec tego istnieje potrzeba dyskusji naukowej. (abstrakt oryginalny)
W historii rozwoju zooterapii włączanie zwierząt w proces terapeutyczny miało miejsce już w 1792 roku w szpitalu psychiatrycznym ("iork), gdzie pacjenci opiekowali się małymi zwierzętami. Podobny eksperyment miał miejsce w Niemczech w szpitalu w Bielefield, w którym ludzie cierpiący na padaczkę mieli bezpośredni kontakt ze zwierzętami. Zainteresowano się również pracami dzieci na temat psa. Taką analizę dziecięcych wypracowań podjął Fowler Bucke. Badacz ten zwrócił uwagę na to, i to potwierdza- ją też inne badania, że dzieci postrzegają psa jako istotę, która je kocha, przynosi pocieszenie w sytuacjach trudnych. Ważny i godny podkreślenia jest fakt, że w percepcji dziecięcej pies jest pocieszycielem, dzięki któremu mały człowiek czuje się mniej samotny. Szczególnie istotne jest to w odniesieniu do dzieci niepełnosprawnych oraz tych, którym sytuacja rodzinna dostarcza wielu stresów, a nawet traumy. Anna Freud - córka Zygmunta Freuda w 1937 roku - dostrzegła, że w relacji pomiędzy człowiekiem a psem istnieje podobieństwo pod względem emocjonalnego porozumienia. Naukowcy Leopold Bellac i Sonya Sorel Bellac zaangażowani w tematykę oddziaływania zwierząt na psychikę człowieka skonstruowali Children's Apperception Test, który opiera się na założeniu, że proces identyfikacji dziecka zachodzi o wiele łatwiej w kontakcie ze zwierzęciem niż z osobą dorosłą (Kulisiewic z, 2007, s. 9-10).(fragment tekstu)
4
Content available remote Cechy psa-kandydata do służby w policji w kategorii pies patrolowo-tropiący
75%
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie, opis i wyjaśnienie pożądanych cech psa, będącego kandydatem do służby w Policji. Pokazano najbardziej właściwe rasy oraz omówiono ich cechy charakteru. Odniesiono się również do wymagań zdrowotnych, zawartych w odpowiednich dokumentach wewnętrznych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje zagadnienie przepisów prawnych chroniących zwierzęta domowe w Polsce. Przedstawiono rozwój prawodawstwa w tym zakresie oraz stan obecny. Celem niniejszej publikacji była analiza przepisów prawnych i dostępnej literatury oraz analiza działalności organów państwa w zakresie nadzoru nad przestrzeganiem prawa ochrony zwierząt. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł stanowi rozszerzenie rozważań Beckera i Leibensteina na temat rodziny, koncentrując się na dodatkowym członku gospodarstwa domowego (zwierzęciu domowym) w analizie konsumpcji. Praca wykorzystuje po raz pierwszy podejście analityczne do badania konsumpcji dóbr dla zwierząt w odniesieniu do teorii mikroekonomicznych na podstawie polskich danych zastanych. Przeanalizowano charakterystyki gospodarstw domowych, które wpływają na wydatki na produkty dla zwierząt domowych. W tym celu wykorzystano Polskie Badania Budżetów Gospodarstw Domowych z 2018 roku. Wyniki modeli regresji logistycznej sugerują, że grupa społeczno-ekonomiczna gospodarstwa domowego, miejsce zamieszkania, dziecko w gospodarstwie domowym oraz to, czy gospodarstwo wynajmuje dom/mieszkanie, mają wpływ na określenie prawdopodobieństwa posiadania zwierzęcia domowego wśród polskich gospodarstw domowych. Ponadto przeprowadzono analizę interakcji między istotnymi zmiennymi. Więź emocjonalna pomiędzy właścicielem zwierzęcia a pupilem nie mogła zostać uwzględniona w analizie, co stanowi jej główne ograniczenie. Pomimo to praca jest pionierska, gdyż pokazuje ilościowe podejście do ekonomii gospodarstwa domowego, które podkreśla potrzebę rozszerzenia ekonomicznych teorii rodziny Beckera i Leibensteina o nowego członka - zwierzę domowe.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia wybrane problemy orzecznicze występujące w związku z interpretacją postanowień regulaminów utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 6 ustawy z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach regulaminy te określają obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku. W praktyce dotyczy to m.in.: warunków wyprowadzania psów, wyłączenia pewnych terenów z dostępu dla zwierząt, obowiązku odpowiedniego oznaczania nieruchomości lub nakazu trzymania zwierząt w obrębie własnej posesji. Postanowienia poszczególnych regulaminów w tym zakresie często budzą wątpliwości i bywa, że są przedmiotem zupełnie rozbieżnych rozważań wojewódzkich sądów administracyjnych. W artykule przedstawiono argumentację judykatury za różnymi stanowiskami co do wymienionych problemów, a także podjęto próbę ich oceny.(abstrakt oryginalny)
8
75%
Człowiek jako jedyne zwierzę zdolne do okrucieństwa1 tworzy etykę, rozumianą jako system teoretycznych twierdzeń na temat norm obowiązujących w ludzkich społecznościach, w przeciwieństwie do zwierząt, które nie są w stanie opracować własnego kodeksu etycznego. Jednak zwierzęta (zwłaszcza stadne) jako istoty powszechnie uznawane za niemoralne / amoralne2 postępują wedle niepisanych wrodzonych zasad życia społecznego nie przejawiając okrucieństwa, z wyjątkiem sporadycznych zachowań wśród szympansów3. To paradoks tym większy, że istota ludzka będąca homo crudelis (za Marianem Zdziechowskim) - rezerwuje moralność na wyłączność dla swojego gatunku. Jeszcze do niedawna uważano, że życie zwierząt to bezwzględna "walka o byt", ostra konkurencja o przetrwanie przebiegająca poza granicami dobra i zła. W ostatnich latach za sprawą wielu badaczy (np. Fransa de Waala, Patrici Churchland, Andrzeja Elżanowskiego) pogląd ten wydaje się jednak niesprawiedliwy i uproszczony. Adwersarze symplifikacji życia zwierzęcego, polegającej na sprowadzaniu owego życia tylko i wyłącznie do reakcji instynktownych, zastanawiają się, czy zwierzęta mają protomoralność, a nawet moralność w podstawowym wymiarze, swoistym dla każdego gatunku. Jeśli tak, to "moralność" istot pozaludzkich wymaga innego zdefiniowania i rozpatrywania. W ocenie (moralnej) postępowania człowieka a/i zachowania różnych zwierząt powinny obowiązywać zróżnicowane kryteria, a więc inne w odniesieniu do poszczególnych gatunków zwierzęcych, tak jak odmienne kryteria obowiązują wobec ras/narodowości/społeczności/kultur ludzkich. Konwencje podlegają pewnemu zróżnicowaniu - to, co uchodzi za niemoralne w jednej kulturze, może być akceptowane w innej. W świecie zwierzęcym trzeba odróżnić intencjonalny egoizm i altruizm od zwykłych funkcjonalnych analogonów takiego zachowania (np. inna motywacja działania pszczoły i zachowania ssaka). Wydaje się, że ogłoszenie "Deklaracji z Cambridge na temat świadomości zwierząt" 7 lipca 2012 roku4, prawdopodobnie za jakiś czas pociągnie za sobą przyjęcie deklaracji o ich (proto)moralności, bo "zwierzęta - wbrew obiegowej opinii - mogą przejawiać zachowania, które przynajmniej w rudymentarnej formie można nazwać moralnymi" [Opulski].(fragment tekstu)
Więcej-niż-ludzkie istoty badane w tej pracy to koty mieszkające w lokalu Kociej Kawiarni "Kociarnia" w Krakowie, znajdujące się pod opieką fundacji Kocia Akademia (kociakawiarniakrakow.pl). W procesie badawczym potraktowano je podmiotowo, jak istoty równe ludziom, lecz zaznaczając ich inność i odrębność, inspirując się stwierdzeniem Moniki Kostery 1 : "nie widzę powodu, byśmy mieli w zarządzaniu premiować jednych kosztem drugich, preferować takie czy inne podejście - obecnie jest miejsce dla wszystkich" (2010: 15) oraz przyjmując istotę czy też naturę bytów (tu: kotów) jako zastaną w danym momencie stabilizowania się relacji, a nie absolutną (Bińczyk 2005: 94). Starano się postrzegać zarządzanie zespołem ludzko-zwierzęcym jako już istniejące, a sam zespół jako grupę choć różnorodnych, to nadal pracowników, korzystając z pojęcia pracy zwierząt (Coulter 2016: 2) jako tej wykonywanej ze zwierzętami, przez nie i dla nich, zakładając, że zwierzęta w badanej organizacji są częścią zespołu, są pracownikami. W celu emancypacji aktorów zwierzęcych oraz podkreślenia bytu kotów jako istot dostrzegających i odczuwających całą gamę emocji w artykule używa się również zaimków osobowych, jak "on", "ona", "one" w opozycji do "to" (Coulter 2016: 4). Problem badawczy stanowi zarządzanie grupą złożoną z różnorodnych aktorów, w naukach o zarządzaniu zwanych zasobami, która umiejscowiona jest w przestrzeni Kociej Kawiarni "Kociarnia". Przedmiotem badań są pracownicy kawiarni, a celem jest poznanie zasad partycypacji zwierząt w zespole. Badanie sprawdza, w jaki sposób i w jakim stopniu zwierzęta są częścią zespołu, w jakich rolach w nim występują, jaka relacja łączy je z innymi jego członkami_iniami - zarówno ludzkimi, jak i poza-ludzkimi (kotami, ale też np. miejscem) - oraz jak postrzegane jest ich uczestnictwo w zespole przez ludzkich_e pracowników_ce. Poznanie kotów jako grupy pracowników_c jest możliwe dzięki spojrzeniu na nie oczami ich ludzkich współpracowników_c. (fragment tekstu)
Reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne tworzą jedną z kategorii Klasyfikacji zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania (ICD-X). Uważane są zawsze za bezpośrednią konsekwencję ostrego, ciężkiego stresu lub przewlekłego urazu. Stresujące wydarzenie lub utrzymujące się przykre okoliczności są pierwotnymi i nadrzędnymi czynnikami przyczynowymi, a zaburzenia nie wystąpiłyby bez wpływu tych okoliczności [Pużyński, Wciórka 1992, s. 127]. Zaburzenia stresowe pourazowe uniemożliwiają skuteczne radzenie sobie prowadząc niejednokrotnie do trudności w funkcjonowaniu społecznym i dotyczyć mogą pacjentów we wszystkich grupach wiekowych. Objawy ostrej reakcji na stres mogą być różne, najczęściej początkowo pojawiają się dezorientacja i zaburzenia uwagi, objawy uogólnionego lęku lub objawy autonomiczne typowe dla lęku panicznego, wycofanie, agresja, rozpacz, pobudzenie [Wolańczyk, Komender 2005, s. 161]. (fragment tekstu)
Ciągły wzrost natężenia ruchu, stale rozwijająca się i rosnąca sieć wszystkich dróg na terenie naszego kraju przyczyniają się w bardzo dużym stopniu do fragmentacji środowiska przyrodniczego. Budowa nowych dróg nieodwracalnie dzieli istniejące ekosystemy, przecina korytarze migracji zwierząt. Statystyki policyjne w bardzo czytelny sposób pokazują, że widoczny jest ciągły wzrost liczby wypadków ze zwierzętami, w wyniku których ginie człowiek, niezwykle często ginie zwierzę (zjawisko bardzo niebezpieczne dla przetrwania gatunku) oraz koszty naprawy pojazdów są bardzo duże, bywa, że sięgają kilku tysięcy złotych. Autorka w treści artykułu przeanalizowała sytuację w Polsce jaka miała miejsce w ostatnich latach, w wypadkach ze zwierzętami skupiając się bardziej na województwie lubelskim. W kraju istnieją Ośrodki Rehabilitacji dla Zwierzą, które uległy wypadkowi. Niestety bardzo niepokojący jest fakt, że statystycznie jedynie co czwarty kierowca zgłasza do odpowiednich służb zaistniałą kolizję.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie uwarunkowań organizacyjnych i technicznych wpływających na logistyczny system przemieszczania koni biorących udział w międzynarodowych zawodach hippicznych. Artykuł powstał na podstawie analizy obowiązujących aktów prawnych, publikacji literaturowych i informacji udostępnionych przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI), a także obserwacji i doświadczeń własnych autorki. Zaprezentowane w artykule rozważania stanowią próbę nie tylko wskazania obowiązujących rozwiązań i standardów w systemie transportu koni pomiędzy państwami członkowskimi, w związku z uczestnictwem w międzynarodowych zawodach hippicznych, ale są także próbą przybliżenia ich podmiotom zainteresowanym - a zwłaszcza uczestnikom tych przedsięwzięć.(abstrakt oryginalny)
Schroniska dla bezdomnych zwierząt na przestrzeni XX i początku XXI wieku ewoluowały w zakresie swej działalności i sposobów organizacji. Oczekiwania społeczne dotyczące humanitarnego traktowania zwierząt, a także normy prawa krajowego i międzynarodowego stawiają przed nimi nowe wyzwania. Sprostanie wyznaczonym standardom wymaga sprawnego zarządzania. W artykule przedstawiono aspekty prawne działalności schronisk oraz dane dotyczące funkcjonowania schronisk dla bezdomnych zwierząt w Polsce. Ponadto zaprezentowano model biznesu oraz możliwości jego adaptacji. Cel artykułu zrealizowano poprzez określenie założeń do modelu biznesu schroniska dla bezdomnych zwierząt.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Usługi hotelarskie dla zwierząt towarzyszących w kraju
75%
W Polsce z każdym rokiem przybywa hoteli i pensjonatów dla zwierząt. Na dzień dzisiejszy na stronie internetowej www.hoteledlapsow.com znajduje się 159 adresów tego rodzaju obiektów. Najwięcej zlokalizowanych jest w województwie mazowieckim (33), dolnośląskim (18), i śląskim, najmniej zaś - na Podlasiu (2) oraz w województwie świętokrzyskim (3). Rynek hoteli dla zwierząt rozwija się bardzo dynamicznie, pomimo braku uregulowań prawnych w tym zakresie. Wynikiem tego jest duże ich zróżnicowanie względem standardu, wykonywania usług oraz cen. Celem pracy jest charakterystyka usług hotelarskich w hotelach i pensjonatach dla zwierząt w Polsce. Zwrócono uwagę na warunki utrzymania psów i kotów, ich pielęgnację, żywienie, opiekę weterynaryjną oraz ceny pobytu zwierzęcia w hotelu za dobę. Charakterystyki dokonano w oparciu o badania ankietowe, przeprowadzone za pomocą poczty elektronicznej, rozmów telefonicznych oraz w trakcie bezpośrednich spotkań z właścicielami obiektów hotelarskich. Uzyskano wyniki z około 40 obiektów na terenie całej Polski, z czego tylko połowę (20 obiektów) uwzględniono w badaniach, pozostałe zaś - jako nie kompletne - odrzucono. We wszystkich dwudziestu analizowanych obiektach utrzymywane były psy, a w trzynastu z nich drugim gatunkiem były koty. (fragment tekstu)
Artykuł ma charakter naukowo-badawczy, a jego zasadniczym celem jest określenie statusu prawnego zwierząt oraz ustalenie, w jakim stopniu normujące go regulacje prawne wpływają na poziom ochrony humanitarnej zwierząt w Polsce. Realizacja tego zadania badawczego wymagała przede wszystkim dookreślenia pojęcia "zwierzę", omówienia zasady dereifikacji i nakreślenia jej zasięgu normatywnego, a także przedstawienia charakterystyki zwierzęcia jako szczególnego dobra materialnego. Potrzebę podjęcia tytułowego zagadnienia determinuje szczególnie świadomość, że wraz z rozwojem cywilizacyjnym zmienia się sposób życia człowieka i jego stosunek do zwierząt. W każdym razie dokonujące się w ostatnich dziesięcioleciach przemiany w tym obszarze czynią aktualnym tytułowe zagadnienie i skłaniają do weryfikacji wcześniejszych ustaleń. Z założenia przeprowadzone badania mają przyczynić się do wypracowania optymalnego modelu prawnej ochrony zwierząt i rozwoju nauki prawa. Samo zaś upowszechnienie otrzymanych wyników ma prowadzić do podniesienia poziomu świadomości społecznej w przedmiocie statusu prawnego zwierzęcia, co jest jednym z warunków dalszego postępu cywilizacyjnego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony zagadnieniu efektywności administracyjnoprawnych instrumentów ochrony zwierząt przyznanych organizacjom społecznym na mocy ustawy o ochronie zwierząt. Celem badawczym opracowania jest analiza administracyjnoprawnych uwarunkowań współdziałania organizacji społecznych z organami administracji publicznej i innymi podmiotami w zakresie ochrony zwierząt i opieki nad zwierzętami, a w rezultacie weryfikacja tezy o niewielkim wpływie działalności organizacji na skuteczność systemu ochrony zwierząt. W ramach realizacji tego celu sformułowano trzy tezy badawcze: 1) brak jest racjonalnych podstaw do odebrania organizacjom społecznym kompetencji do czasowego odbioru zwierzęcia, będącej najskuteczniejszym środkiem ochrony maltretowanych zwierząt; 2) organy administracji publicznej i podległe im służby powinny w szerszym zakresie wykorzystywać potencjał organizacji społecznych w sferze działań konsultacyjno- edukacyjnych; 3) niekorzystny wpływ na skuteczność działań organizacji społecznych w sferze ochrony zwierząt mają fasadowe regulacje dotyczące współdziałania organizacji z organami administracji oraz służbami publicznymi. Artykuł jest opracowaniem o charakterze naukowo-badawczym o krajowym zasięgu badań. W zamiarze autorki stanowi przyczynek do szerszej dyskusji na temat kierunków uspołeczniania sytemu ochrony zwierząt. (abstrakt oryginalny)
The system of Polish law regulates both the protection of animals and the protection of humans from animals. Insofar as the first direction of regulations is strongly developed, popular, and fashionable and reflects the present-day trends in environmental protection law, the latter is not as popular. Both directions of the regulations show signs of axiological conflict. In the case of protection of animals, they are treated as a protected good, referring to their suffering, ability to feel, having emotions, etc. These circumstances do not only opt for covering animals by legal protection. Some people are even tempted to postulate the need for recognizing animals as subjects. However, the same animal that can suffer and feel and has emotions can pose a hazard to man - in certain extreme cases even a fatal one. Thus, animals are protected from humans, which is the right solution, but at the same time humans should be protected from animals. When exploring the issues of animal protection, it is worth remembering that such a second dimension exists. (original abstract)
18
Content available remote Hotele i pensjonaty dla psów i kotów w świetle literatury
75%
W ostatnim czasie rynek świadczonych usług na rzecz opieki nad zwierzętami domowymi oraz amatorskimi (ang. "pets"), na czas ich opuszczania przez właścicieli (wyjazdy służbowe, urlopy poza miejscem zamieszkania) bardzo się zdynamizował. Powstają kolejne hotele i pensjonaty, do których przyjmowane są różne gatunki zwierząt, w tym głównie psy i koty. Zdarzają się jednak i takie hotele, które gwarantują opiekę nad innymi zwierzętami, na przykład małymi gryzoniami, królikami oraz tchórzofretkami. W pracy dokonano gruntownego przeglądu literatury na temat warunków i sposobów utrzymania, pielęgnacji i żywienia psów i kotów przebywających w hotelach/pensjonatach. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł ma charakter naukowo-badawczy. Jego przedmiotem jest humanitarna ochrona zwierząt, jasno deklarowana przez polskiego ustawodawcę w przepisach ustawy o ochronie zwierząt, postrzegana w kontekście szerokiego dostępu do indywidualnego korzystania z fajerwerków przez osoby prywatne. Autorka poszukuje odpowiedzi na pytanie, czy górnolotne deklaracje ustawodawcy wyrażone w treści przepisów ustawy o ochronie zwierząt przewidujących humanitarną ochronę zwierząt w Polsce mają odzwierciedlenie w stosownych unormowaniach ogólnokrajowych bądź terenowych, które właścicielom czy opiekunom zwierząt pozwoliłyby zapewnić im ochronę przed skutkami wybuchów fajerwerków, w tym zwłaszcza przed hałasem. Celem przeprowadzonych badań jest wskazanie kto, jeśli nie zrobił tego dotychczas ustawodawca krajowy, jest upoważniony do wydania przepisów ograniczających korzystanie z fajerwerków, w sposób wzorowany np. na rozwiązaniach australijskich, gdzie pokazy mogą być organizowane przez licencjonowane, upoważnione firmy, bądź w sposób, dzięki któremu właściciel czy opiekun zwierzęcia zostanie wcześniej poinformowany przez ogłoszenie w Internecie czy lokalnej gazecie o planowanym miejscu i terminie pokazu pirotechnicznego, aby mógł on zapewnić swojemu zwierzęciu ochronę, oddalając się wcześniej od miejsca pokazu. Analiza rozwiązań krajowych ma na celu wskazanie, w jaki sposób braki panujące w tym zakresie powinny być uzupełnione przez prawodawcę regionalnego. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono fundamentalne kwestie związane z kształtowaniem etyki ochrony zwierząt. Przedstawiono historyczny proces ewolucji postaw wobec zwierząt: od reifikacji do upodmiotowienia. Przez wiele wieków (wręcz od czasów udomowienia) zwierzęta traktowane były jak rzeczy, przedmiot praw przysługujących człowiekowi, w tym prawa własności. Tymczasem w etyce pojawiają się coraz liczniejsze dyskusje na temat statusu moralnego zwierząt, traktowania zwierząt jak podmioty, a także na temat obowiązków człowieka wobec innych istot żywych zdolnych do odczuwania bólu i cier- pienia. Postawa ludzi wobec innych żywych gatunków uległa znacznej transformacji w ciągu ostatnich 70 lat. Od lat 60. XX w. aktywiści, pisarze i filozofowie (np. R. Harrison, P. Singer, G.L. Francione) zaczęli propagować godne traktowanie zwierząt. Trend ten wskazuje również na związek między traktowaniem zwierząt jako przedmiotów a globalnym rozwojem sektora przemysłu zwierzęcego. Zjawisko to nasila się wraz ze wzrostem skali industrializacji przemysłu zwierzęcego. W świetle tego pojawia się pytanie o właściwe rozumienie pojęcia dobrostanu zwierząt.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.