Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zwolnienia celne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przedstawiono przepisy celne zgodnie z Rozporządzeniem EWG nr 918/83, dotyczące ustanowienia wspólnotowego systemu zwolnień celnych. Określono w nim przypadki, w których ze względu na szczególne okoliczności można udzielić zwolnienia z należności przywozowych przy dopuszczeniu do wolnego obrotu towarów. Podano treść tego rozporządzenia.
Zwolnieniu od cła na podstawie art. 14 ust. 1 p. 35 prawa celnego podlegają wyłącznie opakowania jednostkowe spełniające funkcje, o których mowa w tym przepisie, a nie - zbiorcze opakowania, których podstawowym celem jest zabezpieczenie, ułatwienie transportu i ewentualne magazynowanie towaru, nawet gdy z racji estetycznych walorów opakowań mogą one dodatkowo zachęcać do nabywania towaru.
Rada Unii Europejskiej postanowiła przedłużyć do końca 1994 r. preferencje celne dla krajów byłej RWPG przyznane po raz pierwszy w grudniu 1990 r. w związku ze zjednoczeniem Niemiec. [...] Głównym powodem przedłużenia obowiązywania regulacji przejściowych była nadal trudna sytuacja krajów objętych preferencjami i utrzymujące się tam wysokie bezrobocie. (fragment tekstu)
Autorka przedstawia problem preferencji podatkowych i celnych dla przedsiębiorstw z udziałem kapitału zagranicznego. Preferencje podatkowe mają znaczący wpływ na decyzje związane z inwestowaniem w Polsce, dając szanse wielu regionom i sektorom gospodarki narodowej wcześniej opóźnionym w wyniku nieodpowiedniego finansowania rozwoju.
Podstawową zasadą w przepisach prawa celnego jest zasada powszechności należności celnych. Oznacza to, że od każdego towaru przywożonego z terytorium państwa trzeciego na obszar celny Wspólnoty pobierane są należności celne przywozowe. Zwolnienie z nich stanowi wyjątek, który musi wynikać wprost z przepisów celnych i może mieć miejsce przy obejmowaniu towarów procedurą celną dopuszczenia do obrotu. W artykule zaprezentowano przede wszystkim katalog towarów, które mogą po przedstawieniu odpowiedniego wniosku podlegać zwolnieniu z należności celnych przywozowych, oraz wypadki, w których zwolnienie takie jest uzależnione od wpisania danego towaru do określonego wykazu. Porównując regulacje prawne dotyczące zwolnień z należności celnych przywozowych przed wstąpieniem do Unii Europejskiej i po nim można stwierdzić, że nastąpiła liberalizacja przepisów celnych. W artykule wskazano również dokumenty, które muszą być dołączone do zgłoszenia celnego oraz którymi musi legitymować się osoba ubiegająca się o skorzystanie z takiego zwolnienia. Określono również szczegółowe wymogi, które muszą być spełnione po dopuszczeniu towaru do obrotu przy jednoczesnym zwolnieniu z należności celnych przywozowych.
Rada Ministrów RP w końcu ub. roku przyjęła kilka rozporządzeń, które normować będą obrót towarowy z zagranicą. Tworzą je: taryfa celna, kontyngenty i plafony taryfowe, zwolnienia celne lub zwieszenia pobierania ceł oraz inne przepisy. Ustalenia te różnią się istotnie od obowiązujących w roku 2001, wynikają zaś z kalendarza umów międzynarodowych, jakie parafowała Polska.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.