Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zysk rozporządzalny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Zysk rozporządzalny jest częścią zysku netto, która pozostaje w przedsiębiorstwie do jego swobodnej dyspozycji. Dla każdego przedsiębiorstwa istnieje właściwe mu minimum niezbędnego zysku rozporządzalnego, uzależnione od skali i charakteru prowadzonej działalności gospodarczej, własnego potencjału gospodarczego i kadrowego. Ważną przesłanką ustalania rozmiarów potrzebnego wyniku rozporządzalnego stanowią zamierzenia inwestycyjne, które należy rozpatrywać w kontekście posiadanych możliwości ich sfinansowania. Stąd też potrzeba symulacji przyszłej sytuacji finansowej podmiotu gospodarczego, jako konsekwencja przewidywanych działań, musi być tak dokonywana, aby dostarczyła odpowiedzi na pytanie czy oczekiwany zysk rozporządzalny będzie w wystarczającej wysokości. Symulację taką przedstawiono w artykule.
Choć z punktu widzenia sprawozdawczości finansowej zysk (strata) netto jest rachunkowym rezultatem różnicy między wygenerowanymi w danym okresie przychodami i przypadającymi kosztami uzyskania tych przychodów, miara ta - ze względu na swój interaktywny charakter - w znaczny sposób oddziałuje na indywidualne zachowania uczestników rynku kapitałowego, stanowiąc pozytywną lub negatywną przesłankę zaangażowania przez nich środków pieniężnych w przedsiębiorstwie. Jednocześnie kategoria wyniku finansowego netto jest wysoce podatna na intencjonalne kształtowanie jej wysokości przez dostosowywanie wartości zysku (straty) netto do przekonań, myśli, życzeń i pragnień poszczególnych interesariuszy podmiotu gospodarczego. Zasadniczym celem artykułu jest dokonanie bliższej charakterystyki rozwiązań metodologicznych podkreślających znaczenie korekt zysku netto w detekcji zarządzania zyskiem. Dla operacjonalizacji postawionego celu badawczego sformułowana została hipoteza badawcza, traktująca o występowaniu niskiego i wyraźnie zróżnicowanego stopnia dopasowania poszczególnych modeli różnic memoriałowych do danych empirycznych. Weryfikacja wskazanej hipotezy nastąpiła przy wykorzystaniu sześciu modeli różnic memoriałowych, do których zaliczono modele: Healyʼego, DeAngelo, Jones, Dechow i in., Kothari i in. oraz Kasznika. Badania empiryczne przeprowadzono wśród spółek wchodzących w skład indeksów giełdowych: WIG20, mWIG40 oraz sWIG80, których akcje były przedmiotem obrotu na giełdzie przez co najmniej 15 lat (1999-2016). (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań autorki są skutki podatkowe polityki wykorzystania czystego zysku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez jej udziałowców, którzy na mocy uchwały mogą zatrzymać w spółce wypracowany przez nią zysku lub wypłacić należną udziałowcom dywidendę, w optymalnym pod względem podatkowym momencie.
Celem referatu była analiza porównawcza struktur zarówno dochodów, jak i wydatków (w przeliczeniu na jedną osobę) w sześciu różnych grupach gospodarstw domowych. Przedmiotem zainteresowania autorki była zmienność i dynamika struktur w latach 1993-2000 dla każdej z kategorii gospodarstwa oraz statyczna analiza porównawcza struktur różnych grup gospodarstw w poszczególnych latach.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.