Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zysk w działalności gospodarczej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Niniejszy artykuł prezentuje znaczenie jednej z kategorii korzyści ekonomicznych, jaką jest zysk netto, w pomiarze pomnażania bogactwa akcjonariuszy. Jednocześnie ukazuje zysk netto jako źródło samofinansowania rozwoju przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy jest krótkie scharakteryzowanie dwóch ważniejszych obszarów w jakich sytuuje się i "porusza" współczesne przedsiębiorstwo, mianowicie obszaru: kalkulacji ekonomicznej, mającej przynosić zyski, bez których działalność gospodarcza nie miałaby sensu; odpowiedzialności społecznej, zakładającej roztropne działanie przedsiębiorstwa, które w najgorszym przypadku nie powinno wyrządzać szkód swojemu otoczeniu, a które w szerszym rozumieniu odpowiedzialności biznesu powinno przynosić środowisku naturalnemu i społecznemu pewne korzyści w ramach zadośćuczynienia za szkody wyrządzone w przeszłości. (skrócony abstrakt oryginalny)
Przedstawiono przykład dźwigni operacyjnej przedsiębiorstwa zawarty w podręczniku "Corporate Finance", którego autorami są S.A. Ross, R.W.Westerfield i J. Jaffe. W artykule przedstawiono analizę czynników określających wysokość dźwigni operacyjnej. Wyjaśniono także różnice w definiowaniu zjawiska dźwigni operacyjnej w języku angielskim i w polskim. W anglojęzycznej literaturze dźwignia operacyjna definiowana jest jako stosunek procentowej zmiany zysku przed odsetkami i opodatkowaniem do procentowej zmiany wartości sprzedaży. W lieraturze polskojęzycznej używa się określenia zysk lub wynik operacyjny zamiast zysku przed odsetkami i opodatkowaniem.
W artykule omówiono warunki sprzyjające maksymalizacji zysków banków komercyjnych. Przedstawiono zagadnienia dotyczące kształtowania struktury aktywów banków, normy ostrożnościowe w zakresie kształtowania funduszy własnych banku, pozyskiwanie obcych wkładów pieniężnych oraz poziom i strukturę stóp procentowych kredytów i depozytów.
5
Content available remote Ekonomizacja organizacji pozarządowych
84%
Celem artykułu jest opisanie zjawiska ekonomizacji sektora pozarządowego. W ramach tego procesu organizacje tradycyjnie postrzegane jako organizacje działające nie dla zysku angażują się w działania, których celem jest wygenerowanie przychodu ze sprzedaży usług i produktów. W artykule opisano skalę tego procesu w wymiarze międzynarodowym i krajowym. W tym ostatnim przypadku skorzystano z danych zgromadzonych w trakcie badań ilościowych prowadzonych przez Stowarzyszenie Klon/Jawor (załączono je w aneksie). Wskazano na powody, dla których organizacje mogą decydować się na ekonomizację działań, a także ryzyko, jakie może towarzyszyć takiej decyzji. Przeanalizowano specyficzne i ważne z punktu widzenia pozycji na rynku zasoby, jakimi dysponują organizacje. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje pojęcia i badania dotyczące zarządzania zyskami w sprawozdawczości finansowej. Zarządzanie zyskami zostało zaliczone do pozytywnej teorii rachunkowości i przedstawione na tle celów i cech jakościowych sprawozdań finansowych. Określono również najczęściej stosowane kategorie sprawozdawcze stanowiące przedmiot zarządzania zyskami. Została też postawiona hipoteza badawcza: czy bardziej restrykcyjne regulacje sprawozdawczości finansowej są w stanie ograniczyć zjawisko zarządzania zyskami. W głównej części artykułu przytoczono stosowane w literaturze przedmiotu definicje zarządzania zyskami oraz dylematy w rozumieniu tego pojęcia. Zaprezentowano trzy podejścia do zarządzania zyskami: białe (pozytywne), szare (neutralne) i czarne (negatywne). W ostatniej części artykułu podano kierunki badań nad zarządzaniem zyskami, m.in. z punktu widzenia restrykcyjności regulacji rachunkowości oraz jakości sprawozdań finansowych. Hipoteza badawcza nie została zweryfikowana pozytywnie. (abstrakt oryginalny)
Występowanie kulawizn u krów ma negatywny wpływ na produktywność stada i jest drugim po zapaleniu wymienia czynnikiem w tym zakresie. Artykuł prezentuje szacowany koszt różnego rodzaju kulawizn, co pozwoli podjąć optymalną z ekonomicznego punktu widzenia decyzję, czy zainfekowana krowa powinna pozostać w stadzie, czy też powinna zostać wymieniona lub poddana inseminacji. Zwierzęta objęte badaniem były hodowane w różnych wariantach systemów produkcji na wolnym wybiegu. Dla celów badawczych krowy w trzech gospodarstwach zostały podzielone odpowiednio na dwie grupy - krowy ze zdiagnozowaną kulawizną oraz krowy zdrowe. Krowy z obydwu grup były w okresie trzystapięciodniowej laktacji. Po przeprowadzeniu badania stwierdzono, że zysk z krów mlecznych ze zdiagnozowaną kulawizną został zmniejszony o 15%, podczas gdy wydatki na zwierzę były wyższe o 17%. Koszty leczenia wzrosły od 1,5 razy w drugim gospodarstwie do aż 17,3 razy w trzecim. Całkowite zyski ekonomiczne (zysk na jedną krowę) u krów ze zdiagnozowana kulawizną zostały zredukowane o 23,8% w drugim badanym gospodarstwie oraz o 28,9% w pierwszym. Ekonomiczna opłacalność zdrowych krów była wyższa o 11,6% w drugim gospodarstwie oraz o 32,6 % w pierwszym. Koszty produkcji jednego litra mleka u krów z kulawizną wzrosły o 17,1 % (trzecie gospodarstwo) i 29,3% (drugie gospodarstwo). (abstrakt oryginalny)
Technological assurance and improvement of the economic efficiency of production are the first-priority issues for the modern manufacturing engineering area. It is possible to achieve a higher value of economic efficiency in multiproduct manufacturing by multicriteria optimization. A set of optimality criteria based on technological and economic indicators was defined with the aim of selecting the optimal manufacturing process. Competitive variants and a system of optimization were developed and investigated. A comparative analysis of the optimality criteria and their influence on the choice of optimal machining processes was carried out. It was determined that the batch of parts made an impact on the selection of the manufacturing process. (original abstract)
W tradycyjnym budżetowaniu, do ukonstytuowania budżetów dla podejmowanej, bądź rozwijanej działalności gospodarczej, wykorzystywane są co najmniej cztery wielkości ekonomiczne: rozmiar działalności, koszty (z podziałem na koszty stałe i zmienne), dochód ze sprzedaży i zysk. Podobnie postępuje się w celu uzyskania informacji niezbędnych w procesie decyzyjnym. W artykule zarekomendowano autorską metodę do projektowania (konstytuowania) i analizy budżetów działalności gospodarczej, którą nazwano metodą ß - biznes, a która wykorzystuje do tego celu, co najwyżej dwie wielkości: wielkość ekonomiczną zysk i miarę ryzyka operacyjnego - dźwignię operacyjną.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono etapy zarządzania ryzykiem. Wskazano na kryteria oceny i wyboru metody podjęcia ryzyka. Przeanalizowano ubezpieczenie jako instrument wykorzystywany powszechnie w procesie zarządzania ryzykiem.
Zysk jest przeważnie uznawany za główny motyw działania przedsiębiorstwa. Ponieważ pojęcie zysku nie jest jednoznaczne, autor proponuje wprowadzenie pojęcia zysku ekonomicznego, jako miernika działalności firmy. Zanalizowane zostały główne czynniki determinujące wartość zysku ekonomicznego. Podkreślono fakt istnienia innych poza zyskiem, alternatywnych celów działania przedsiębiorstwa.
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie znaczenia zysku netto jako celu działalności organizacji gospodarczej na tle współczesnych teorii przedsiębiorstwa. Zaznaczono ponadto, iż ważna jest polityka podziału zysku - ukierunkowana bezpośrednio na właścicieli i potencjalnych inwestorów (wypłata dywidend) i ukierunkowana na strategiczny rozwój jednostki (wzrost wartości przedsiębiorstwa dla właścicieli). Problem ten poddano analizie na podstawie spółki giełdowej Firma Oponiarska Dębica S.A. Badaniem objęto lata 2005-2013, by móc zaobserwować zdolność do generowania zysku netto, jak też przyjętą politykę podziału zysku w okresie kryzysu gospodarczego zapoczątkowanego w 2007 roku. (abstrakt oryginalny)
Autor scharakteryzował przedsiębiorstwo jako system gospodarujący. Wobec rozmaitych interpretacji terminu system, artykuł jest interesującym głosem dyskusji w tym zakresie. (fragment tekstu)
Ze słowem "marketing" praktycy życia gospodarczego stykają się coraz częściej. Został on przeniesiony na grunt Polski i innych krajów socjalistycznych ze stosunków kapitalistycznych. We współczesnym marketingu chodzi przede wszystkim o pogodzenie ze sobą dwóch celów: osiągnięcie zysku oraz zaspokojenie potrzeb konsumentów. W państwach kapitalistycznych osiągnięcie zwłaszcza jak najwyższego zysku odgrywa szczególną rolę. W ostatnich latach jednak i w literaturze państw socjalistycznych zaczyna przeważać pogląd, zgodnie z którym za najlepszą funkcję celu działalności przedsiębiorstw uważa się zysk wyrażony w jednostkach bezwzględnych. Maksymalizacja zysku w socjalizmie nie służy bowiem jednostkom, lecz korzysta z niej całe społeczeństwo. Dlaczego więc mielibyśmy rezygnować z tego miernika, ujmującego w sposób bezpośredni i najprostszy tak efekty, jak i koszty działalności gospodarczej? (fragment tekstu)
W pracy podjęto zagadnienia roli finansów w marketingu oraz wpływu marketingowych decyzji na finanse biznesu. Wskazano, że najbardziej ewidentna rozbieżność pomiędzy marketingiem i sposobem reagowania na finansową stronę jego działalności sprowadza się do tego, że istotny wysiłek marketingu jest skierowany przede wszystkim na uzyskanie zamówienia akceptowanego przez konsumenta. Być może powodowane jest to również tym, że zazwyczaj występuje znaczne opóźnienie pomiędzy czasem znaczących wysiłków marketingowych a czasem kiedy korzyści będą mogły być dostrzeżone w biznesie. W pracy podkreślono, że w praktyce wykorzystując finansową analizę, jako podstawę dla planowania marketingowej działalności, musimy sięgnąć do podstawowych sprawozdań finansowych i innych danych po to, aby zidentyfikować podobne sytuacje i zarysować konkluzje i trendy na podstawie dostępnej informacji. Uwzględniono przede wszystkim bilans, rachunek zysków i strat, przepływy pieniężne oraz wskaźnikową analizę efektywności finansowej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przestawia teoretyczne podstawy i przyczyny wprowadzenia sprawozdania z całkowitych dochodów. Przedstawione zostały podstawowe elementy debaty pomiędzy zwolennikami koncepcji zysku całkowitego w opozycji do zwolenników koncepcji bieżącego zysku operacyjnego na tle wprowadzania koncepcji zysku całkowitego w najważniejszych normach rachunkowości finansowej na świecie. Następnie przedstawiono wybrane badania naukowe, w których uwaga badawcza była skupiona na użyteczności wyniku liczonego według koncepcji zysku całkowitego oraz bieżącego zysku operacyjnego. Badania były prowadzone m.in. z perspektywy powiązania wyniku ze stopą zwrotu z akcji, ceną akcji (kapitalizacją rynkową spółki) i wartością predykcyjną wyniku oraz z perspektywy użyteczności przy zawieraniu kontraktów menedżerskich. Zestawienie wyników badań nie daje jednoznacznych rezultatów co do tego, czy bardziej istotny jest wynik, czy też suma całkowitych dochodów. (abstrakt oryginalny)
Celem większości działań gospodarczych w sforze produkcji i pośrednictwa jest dążenie do zapewnienia sobie zysku przy Jednoczesnym optymalnym zaspokojeniu potrzeb społecznych, które w znacznej mierze maksymalizację go warunkują. Jeśli jednak warunki działania do tego skłaniają, przedsiębiorstwa dążą do wygodnej stabilności, nie podejmując ryzyka działania. Wychodząc z tego założenia i nie przypisując przedsiębiorstwom cech instytucji charytatywnych, których celem jest nie interes własny, lecz altruistyczne dążenie do maksymalnego .zaspokojenia potrzeb społeczeństwa, trzeba sobie jednocześnie zdawać sprawę, że instrumentem, a raczej instytucją wymuszającą na przedsiębiorstwach efektywno działanie w interesie społeczeństwa, jest sprawny rynek. Na temat sprawności rynku, a raczej przejawów jego sprawnego funkcjonowania napisano w literaturze ekonomicznej wiele. Mimo tego brakuje jednoznacznej definicji określającej parametry i sposób funkcjonowania rynku sprawnego. Zwykle uważa się, że sprawny rynek to taki, który działa bez zakłóceń, dostarcza szybko i bez zafałszowań informacji zarówno producentom, jak i konsumentom o rzadkości towaru, jego popycie i podaży, transakcje na nim są zawierane po cenach oficjalnych a towar nie przedostaje się do nielegalnych kanałów. Sprawny rynek zatem skłania do racjonalnego postępowania zarówno producenta, jak i konsumenta. Na ocenę sprawności rynku składają się również warunki w jakich konsument zakupuje potrzebne towary. Chodzi tutaj zarówno o formę sprzedaży, wielkość sklepu, jak i jakość obsługi. Konsument oczekuje poza wysoką wartością użytkową i estetycznym opakowaniem towarów, także świadczenia ze strony handlu szerokiej gamy usług i związanej z tym możliwości ich wyboru. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.