Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 194

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  e-business
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
1
Content available remote Logistyczna obsługa klienta jako determinanta zakupów w handlu elektronicznym
100%
Dynamiczny rozwój handlu elektronicznego wyrażający się ekspansją nowych podmiotów oraz coraz większą akceptacją zakupów przez Internet sprawia, że musi on sprostać wyzwaniom wynikającym z uwarunkowań współczesnego rynku. Nie wystarczą już tradycyjne instrumenty marketingowe, takie jak cena, asortyment produktów czy promocja. Badania wskazują, że coraz większe znaczenie zyskuje logistyczna obsługa klienta związana z realizacją dostaw produktów. W opracowaniu wskazano na jej rolę w procesie zakupowym w handlu elektronicznym. Zdefiniowano profil e-klienta, a następnie na bazie badań empirycznych zarówno własnych, jak i innych autorów zaprezentowano postawy klientów odnoszące się do ich oczekiwań odnośnie zakupów on-line. (abstrakt autora)
W artykule podkreślono wagę funkcjonalności stron WWW dotyczących e-handlu. Przedstawiono kryteria oceny funkcjonalności e-sklepu oraz zaprezentowano charakterystykę wybranych e-sklepów z asortymentem sportowym. Wyniki badań ich funkcjonalności przedstawiono na wykresach. Artykuł kończą wnioski z badań i ranking badanych sklepów oraz zestawienie ruchu generowanego przez strony tych sklepów. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto problem badawczy współzależności między implementacją działania 8.1 "Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej" Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka a stopniem rozwoju e-biznesu, mierzonym miejscem Polski w odpowiednich składowych rankingu Net-worked Readiness Index. Wyniki badań obejmujących lata 2010-2013 wskazują, iż, generalizując, istnieje ujemna korelacja między analizowanym programem a pozycją Polski w przekroju wybranego miernika rankingu Networked Readiness Index. (abstrakt autora)
Nowe technologie informacyjne i telekomunikacyjne z powodzeniem znajdują zastosowanie w doskonaleniu procesów gospodarczych. Rośnie liczba usług oferowanych przez Internet, portali informacyjnych oraz praktycznych rozwiązań biznesowych zarówno w obszarze business to customer, jak i business to business. Dynamiczny rozwój dotyczy też technologii mobilnych. Ich zastosowanie nadaje nowy wymiar działalności przedsiębiorstw tworząc nowe kanały dystrybucji i komunikacji oraz nowe formy kontaktu z klientami. Tradycyjne relacje przedsiębiorstwa z otoczeniem, klientami, dostawcami i partnerami gospodarczymi coraz częściej zastępowane są ich wirtualną formą. Wykorzystanie Internetu bądź technologii mobilnych wymaga uwzględnienia specyfiki tej formy komunikacji w procesie budowania relacji. Celem pracy jest ukazanie, w jaki sposób nowe technologie teleinformacyjne wpływają na zarządzanie relacjami współczesnych przedsiębiorstw oraz przedstawienie możliwości, jakie stwarzają one w procesach kreowania kapitału relacyjnego. (fragment tekstu)
5
Content available remote E-business - a Look at Strategy
80%
The thesis of the paper is this chapter is that to play an active entrepreneurial role in e-commerce, professionals need to develop holistic understanding of e-business issues, 'business imagination' skills of 'creative win-win design' and negotiation skills. In the first part of the paper the author discusses the e-business situation pointing at great opportunities, and often not so great practices. The second part presents a proposed 'portal model' for understanding e-business as a way to overcome the compartmentalisation of management disciplines. The third part shows the importances of negotiation skills, which, for the purpose of this paper are understood primarily as an ability to design solutions that are beneficial for all parties involved and create timely strategic alliances. The practical importance of those skills is shown in several cases. Among others, how negotiation mastery (not technical genius) of its founder enabled creation of the arguably the most successful corporation of our times. Finally, implications from management training and business education are discussed. Results of unpublished research (conducted with 124 groups) that show the limitations of verbal, cognitive education are presented. Consequently a holistic approach, which would include both classical "cognitive" and "emotional" intelligence as well as further research into the matter, is recommended. (abstract from the homepage of the journal)
Celem artykułu jest wykazanie wiodącej roli liderów technologicznych w działalności przedsiębiorstw tak klasycznych jak i tych wirtualnych. Liderzy technologiczni to nowi menedżerowie - chief marketing technologist - CMT -funkcjonują na krzyżowaniu się czterech stref wpływów interesariuszy: dyrektorów marketingu, dyrektorów informatyki i pionu informatycznego, szerszego grona marketingowców oraz zewnętrznych dostawców oprogramowania. W artykule na tle interfejsu marketingowo- informatycznego przedstawione zostały różne kategorie podziału modeli e-biznesu z praktycznymi przykładami stanowisk pracy i struktury.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Nowe technologie w e-biznesie na ścianie wschodniej
80%
W artykule przedstawiono wybrane statystyki dotyczące korzystania z nowych technologii przez przedsiębiorstwa z tzw. ściany wschodniej (województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie) i odniesiono je do wskaźników ogólnopolskich.(fragment tekstu)
8
Content available remote Bezpieczeństwo kart elektronicznych w e-biznesie
80%
We współczesnym świecie w każdej sekundzie ludzie wymieniają się ogromną ilością różnych informacji, które są aktywami firmy i w związku z tym niezwykle cennym towarem. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że funkcjonując w życiu codziennym, odbieramy i wysyłamy setki danych, które są narażone na ujawnienie. Dziś już nie tylko firmy są narażone na straty związane z wyciekiem informacji. Każdy z nas używa dokumentów, które stanowią nie lada pokusę dla wychwytujących informację. Adresy, numery kart kredytowych czy hasła dostępu do usług internetowych to między innymi dane, które należy chronić i zabezpieczać w możliwie najlepszy sposób. Niestety jak szybko następuje rozwój w dziedzinie bezpieczeństwa, tak szybko też doskonalą się techniki kradzieży. Aby temu zapobiec, opracowywane i ulepszane są coraz to nowe metody przekazywania informacji w sposób ukryty. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zwykłe kody kreskowe, które oglądamy codziennie na różnych produktach, mogą zawierać nawet informacje strategiczne. Robiąc zakupy za pomocą karty kredytowej, nie zastanawiamy się nad tym, ile skomplikowanych procesów zachodzi w ciągu kilkunastu sekund, zanim otrzymamy potwierdzenie transakcji. Wszystkie te zabezpieczenia mają na celu ochronę dobra, jakim jest informacja. (fragment tekstu)
9
Content available remote Rozwój e-biznesu a współtworzenie treści przez internautów
80%
Prowadzenie biznesu w Internecie wiąże się z wieloma uwarunkowaniami, specyficznymi dla wirtualnego środowiska. Trendem, który zyskuje na znaczeniu, jest współuczestnictwo internautów w kreowaniu zawartości merytorycznej różnorodnych serwisów internetowych. Ten trend, nazywany także Web 2.0, przybiera na sile także w kontekście gospodarczym1. Dzięki dostępnym rozwiązaniom właściwie każdy internauta - o ile będzie miał taką wolę - może podzielić się swoimi przemyśleniami, opiniami i emocjami wykorzystując takie rozwiązania jak serwisy społecznościowe, blogi, mikroblogi, fora i grupy dyskusyjne, zbiorowe bazy wiedzy oparte o mechanizm Wiki, serwisy współdzielenia się treściami multimedialnymi (wideo, zdjęcia). Spektrum możliwości aktywnego zaistnienia w przestrzeni wirtualnej jest duże, bezsprzecznie jednak jako podstawowe i pierwotne należy uznać możliwość komentowania określonych zdarzeń w Internecie. (fragment tekstu)
10
Content available remote Wpływ e-biznesu na łańcuchy dostaw
80%
Powszechnie e-biznes jest rozumiany jako realizacja transakcji biznesowych poprzez Internet. M. Castells podaje, że e-biznes to "jakakolwiek aktywność biznesowa, której kluczowe zadania związane z zarządzaniem, finansowaniem, innowacjami czy relacjami z klientami są realizowane w Internecie lub przez Internet albo inne sieci komputerowe niezależnie od tego, jaki rodzaj połączenia istnieje między wirtualnymi i fizycznymi wymiarami firmy".1 W tej definicji nacisk położony jest na sieciowe połączenia pomiędzy producentami, klientami i dostawcami bazujące na Internecie. Struktury sieciowe, a takimi są łańcuchy dostaw, obecnie dzięki technologiom teleinformatycznym zyskują na znaczeniu, stają się bardziej elastyczne i skoordynowane. Początkowo firmy będące ogniwami łańcucha dostaw wykorzystywały takie narzędzia komunikacji jak: EDI (Electronic Data Interchange), telefon, faks, jednak dopiero udostępnione w latach 90. XX wieku technologie pozwoliły sieciom firm przyjąć formę elastycznych, dynamicznych łańcuchów dostaw i osiągać m.in. dzięki nim przewagę konkurencyjną. (fragment tekstu)
|
|
nr 4
50-51
W artykule przedstawiono serwis aukcyjny Allegro, który powstał pod koniec 1999 roku. O wynikach firmy decyduje obrót: codziennie jest tu wystawianych 25 tys. nowych przedmiotów, w ciągłej sprzedaży jest 285 tys. produktów, prawie 40 proc. akcji kończy się sukcesem.
Przedstawione w opracowaniu metody analityczne, bazujące na przyjętym w projektach europejskich podejściu CBA z użyciem bezwzględnych kryteriów decyzyjnych opartych na estymowanych wartościach NPV i IRR, oraz przykłady ich zastosowania do zbadania opłacalności dwóch projektów e-biznesowych pokazują przydatność zaproponowanego podejścia do oceny efektywności ekonomicznej tego typu inwestycji. Mimo że opisane przykłady nie obejmują całego spektrum systemów gospodarki elektronicznej, to - zdaniem autora - dowodzą, że odpowiednie przemodelowanie procesów biznesowych i wsparcie ich adekwatną technologią informatyczną może przynosić wymierne i policzalne "w pieniądzu" efekty ekonomiczne. Jest to szczególnie ważne, gdyż w czasie fascynacji e-biznesem oraz realnego zapotrzebowania na systemy gospodarki elektronicznej konieczna jest rzetelna ocena efektywności tego typu przedsięwzięć. Tylko ona bowiem zapewni alokację środków finansowych i rzeczowych wymaganą dla dynamicznego rozwoju technologii sieciowych i bazujących na nich aplikacji, w tym stałe ich zasilanie w ramach projektów europejskich. Aby nasze firmy mogły korzystać z oferty europejskich funduszy wsparcia, muszą stosować metody rachunku efektywności wymaganego przez instytucje zarządzające tymi środkami. Autor ma nadzieję, że przedstawione w opracowaniu rozważania i zaprezentowane przykłady przyczynią się do upowszechnienia wiedzy na ten tak istotny temat. (fragment tekstu)
13
Content available remote Metryki stron internetowych źródłem istotnych danych biznesowych
80%
Analiza stron serwisów internetowych stanowi dobre narzędzie do zidentyfikowania zachowań klienta na stronie internetowej. Nowym podejściem wykorzystującym standardowe metody, tj. analizę metryk, będzie analizowanie kilku metryk (np. ilość wizyt na stronie, ilość klientów, czas trwania wizyt) i porównywanie ich ze sobą, co generuje nowy wszechstronny analityczny model, który mierzy kilka metryk, zestawia je ze sobą, by w konsekwencji zdefiniować preferencje klientów. Klucz sczytywania metryk jest dynamiczny, gdyż tylko w ten sposób można uzyskać prawdziwy obraz zachowania klienta odwiedzającego strony serwisu. Dopiero tak przygotowana informacja pozwoli firmom na skoordynowanie celów stron ich serwisów internetowych z ich celami biznesowymi, aby w rezultacie zidentyfikować kluczowe miejsca wymagające poprawy, promować te będące popularnymi, nadawać nową funkcjonalność miejscom wymagającym tego, by ostatecznie zwiększyć dochody. (fragment tekstu)
14
Content available remote Uwarunkowania wdrożenia e-biznesu w małych i średnich przedsiębiorstwach
80%
Jednym z ważniejszych czynników decydujących o przetrwaniu przedsiębiorstwa jest skuteczne dostosowanie się do wymagań rynku. Współczesne przedsiębiorstwa muszą adaptować się do nowych trendów, do których można zaliczyć na przykład większy stopień globalizacji oraz zmianę zachowań klientów. Konsumenci coraz częściej porównują ofertę firm oraz dokonują zakupów z wykorzystaniem technologii informatycznych (Internetu). W tym przypadku przedsiębiorstwo, aby pozostać konkurencyjne, musi dokonać pewnych zmian w swojej strukturze i sposobie funkcjonowania. W zależności od nacisku wywieranego przez otoczenie (liczby klientów, dostawców firmy uczestniczących w handlu elektronicznym) czy rodzaju asortymentu (niektóre towary czy usługi trudniej sprzedawać przez Internet niż inne) zmiany te mogą mieć różną wielkość. (fragment tekstu)
15
Content available remote Potencjał przedsiębiorstwa i jego komponenty w e-biznesie
80%
Każde przedsiębiorstwo, jeśli chce działać i rozwijać się w zmiennym otoczeniu, musi wykształcić w sobie pewne cechy i sposoby działania odpowiednie do wymagań i kierunków zmian w tym otoczeniu. Musi tak kształtować swój potencjał, aby stale zwiększać możliwości skutecznego rozwiązywania problemów i poprawiać swoje położenie względem rynku i konkurencji. Przedsiębiorstwo znając swoje otoczenie i kierunki oraz intensywność zachodzących zmian, może własną zmienność przystosować do zmienności otoczenia. Musi się więc ono stale odnawiać i doskonalić, "dostosowując potencjalne możliwości do zmieniającego się otoczenia"1. Potencjał przedsiębiorstwa to zasób jego możliwości, mocy wytwórczych, zdolności do działania (w zakresie wytwarzania, badań i rozwoju, marketingu itp.) tkwiący w jego zasobach i umożliwiający osiągnięcie zamierzonego celu poprzez określone działania, w odpowiedzi na wyzwania rozwojowe. Przedsiębiorstwo może ten potencjał ujawnić, rozwinąć oraz korzystnie dla siebie zastosować tylko w odpowiednich warunkach, których ono samo nie tworzy (wpływ przedsiębiorstwa na otoczenie ma często charakter wręcz marginalny), a które mogą być dla niego zarówno przyczyną głębokich zaburzeń, jak i źródłem korzystnych okazji. (fragment tekstu)
16
Content available remote Elektroniczny system zakupowy
80%
Rosnąca specjalizacja produkcji, a także ograniczanie się firm wyłącznie do kluczowych kompetencji powoduje, że udział kosztów zakupów w ogólnej wartości końcowej produktu jest coraz większy. W okresie od roku 1979 do 1998 udział kosztów zakupów materiałów i komponentów wzrósł niemal o 60%. Specjaliści przewidują, że wartość ta będzie dalej się zwiększała i za kilka lat udział własnej aktywności wytwórczej przedsiębiorstw w produkcie końcowym wynosić będzie zaledwie 15-25% [2]. Firmy coraz częściej doceniają rolę zakupów bezpośrednich (prowadzonych na potrzeby produkcji), o czym świadczy obserwowana już od pewnego czasu zmiana znaczenia funkcji zakupów. Dotychczasowe działania mające czysto operacyjny charakter i polegające na składaniu zamówień u dostawców poszerzono o działania strategiczne w zakresie bilansowania potrzeb wewnętrznych przedsiębiorstwa, rozpoznawania i poszukiwania alternatywnych źródeł zaopatrzenia, prowadzenia negocjacji oraz kontraktacji dostaw. Zgoła odmiennie wygląda zazwyczaj sytuacja zakupów dóbr pośrednich (nie mających bezpośredniego udziału w produkcji i prowadzonych na potrzeby firmy). Przedsiębiorstwa często nie są świadome kwot, jakie przeznaczają na tego typu wydatki i dlatego też nie przywiązują do tych zakupów dużej wagi, mimo że ich łączna wartość jest często bardzo wysoka. Przykładowo już w 2002 roku Deutsche Bank wydawał rocznie prawie 7 mld euro na zakupy towarów i usług nie związanych z bezpośrednią działalnością. (fragment tekstu)
W literaturze przedmiotu i w praktyce informatycznej niekiedy terminy "funkcjonalność" i "użyteczność" uznaje się za synonimy1. Coraz jednak powszechniej w środowisku informatyków przyjmuje się, że funkcjonalność witryny określa liczbę funkcji podstawowych i opcyjnych oraz zakres merytoryczny (oprogramowania) dostępny na stronie WWW. Cecha ta ma charakter raczej ilościowy - dość łatwo w oparciu o wiedzę własną i wiedzę ekspertów możemy sporządzić, odpowiednio do zakresu przedmiotowego strony, listę takich funkcji. Natomiast użyteczność jest raczej cechą jakościową - określa (mierzy) dogodność korzystania przez użytkownika z funkcji dostępnych na stronie i właściwości wspierającego go "w tle" oprogramowania. W naszych rozważaniach przedstawimy zarówno analizę funkcjonalności, jak i testy użyteczności wybranych witryn i portali oferujących usługi w dziedzinie e-finansów. Ze względu na ograniczone wymogami redakcyjnymi ramy naszych rozważań dokonaliśmy tego wyboru spośród najważniejszych podmiotów oferujących usługi w dziedzinie e-finansów. (fragment tekstu)
|
2009
|
4
143-147
Pomimo tego, iż e-biznes jest stosunkowo nowym zjawiskiem ma obecnie duży i coraz większy wpływ na sposób prowadzenia działalności gospodarczej firm usługowych w tym także firm oferujących ubezpieczenia gospodarcze. Wprowadzanie elektronicznej formy działalności biznesowej jest także coraz szerzej omawiane, jak i wprowadzane do praktyki gospodarczej w firmach działających na rynku ubezpieczeń gospodarczych. Spośród wielu modeli biznesowych opartych na e-biznesie można wyróżnić trzy najczęściej stosowane: model (niezależnego) pośrednika, model oparty na posiadaniu własnej strony internetowej oraz model portalu informacyjnego. Artykuł charakteryzuje wyżej wymienione modele biznesowe wraz ze wskazaniem korzyści, zarówno dla firm stosujących dany model, jak i dla klientów korzystających z danego rozwiązania, jak również wskazuje na możliwości stosowania ich na rynku ubezpieczeń gospodarczych.(abstrakt autora)
19
Content available remote Reklama internetowa jako podmiot działalności e-firm
80%
Celem każdego e-biznesu, podobnie jak w "realnym" świecie, jest osiąganie korzyści finansowych. Każda e-firma, zanim rozpocznie działanie, w pierwszej kolejności musi określić, na czym i w jaki sposób będzie uzyskiwać dochody, czyli wybrać odpowiedni dla siebie model działalności gospodarczej. W ekonomice e-biznesu wyszczególnia się trzy podstawowe schematy świadczenia e-usług, które determinują źródła uzyskiwania korzyści finansowych z prowadzenia działalności gospodarczej w środowisku sieci. Są to: reklama, handel i pośrednictwo. Poniżej przedstawione zostaną wybrane aspekty uzyskiwania dochodów z tytułu umieszczania reklam internetowych na utrzymywanej stronie WWW. (fragment tekstu)
CPFR jest inicjatywą współpracy, gdzie dwóch lub więcej partnerów w łańcuchu dostaw wspólnie planuję liczbę działań promocyjnych i opracowuje prognozy, które determinują parametry produkcji i procesów uzupełnienia zapasów. Rozumiejąc e-biznes jako działalność gospodarczą opartą w szczególności na aplikacjach internetowych, można powiedzieć, że CPFR należy do nowoczesnych rozwiązań e-biznesowych, gdyż obejmuje procesy wytwarzania, gromadzenia, przetwarzania i wymiany informacji między partnerami łańcucha dostaw, tzn. wytwórcami, detalistami i odbiorcami. Stosowanie technologii CPFR umożliwia szybkie przekazywanie danych i informacji, a tym samym wiedzy, skuteczne działanie łańcucha niezależnie od rozproszenia i lokalizacji jego partnerów, nieograniczony dostęp do informacji, zarządzanie dużymi zasobami danych, skrócenie czasu realizacji zamówień i zleceń dla klientów, ścisłą kontrolę przepływów fizycznych między partnerami. Podstawowym celem łańcucha jako grupy firm połączonych technologią CPFR jest zwiększanie efektywności procesów decyzyjnych determinowanych posiadanymi przez poszczególnych partnerów kluczowymi kompetencjami oraz kierunkiem przepływu informacji między partnerami. Sprawny i szybki przepływ informacji jest niezbędnym warunkiem realizacji zleceń i projektów klientów ze względu na geograficzne rozproszenie partnerów i złożoność realizowanych zadań, a tym samym poprawy poziomu logistycznych parametrów łańcucha dostaw.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.