Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 969

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 49 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Źródła finansowania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 49 next fast forward last
Celem opracowania jest dokonanie analizy źródeł finansowania inwestycji gmin polskich. Zakres przestrzenny obejmuje całą Polskę, a okres badawczy dotyczy lat 1999-2003. Aby osiągnąć cel pracy, zweryfikowano dwie tezy badawcze. Pierwsza z nich zakłada, że dla finansowania inwestycji gminy mogą, a nawet powinny, korzystać z zewnętrznych źródeł finansowania. Druga hipoteza opiera się na przekonaniu, że gminy polskie do sfinansowania swoich inwestycji w latach 1999-2003 wykorzystywały różnorodne źródła środków, w tym pochodzenia obcego. (fragment tekstu)
Członkowie izb gospodarczych ustalają w statutach sposób określania wymiaru składek, ich uiszczania oraz pozyskiwania innych środków finansowych (głównie dochodów z działalności gospodarczej) na pokrycie kosztów funkcjonowania izb. Ograniczona liczba członków izb gospodarczych powoduje, że możliwości realizowania ich działalności w oparciu o składki członkowskie są umiarkowane i wskazane jest uzyskiwanie innych źródeł finansowania. Izby gospodarcze powinny oferować obszerny katalog usług, zbieżnych z oczekiwaniami przedsiębiorców, z zakresu informacji gospodarczej, szkoleń i doradztwa, w szczególności na temat pozyskiwania środków publicznych i unormowań prawnych działalności gospodarczej; przyczyni się to do nabywania dodatkowych środków finansowych.(abstrakt oryginalny)
Samorząd lokalny to część sektora finansów publicznych, dlatego znaczna część jego dochodów ma ściśle określony cel. Takie ukierunkowanie dochodów na finansowanie poszczególnych zadań ogranicza zakres autonomii finansowej samorządu terytorialnego i sprowadza ją do roli administrowania środkami publicznymi i wydawania ich na finansowanie poszczególnych zadań. Nadzór i kontrola nad jednostkami samorządu terytorialnego to także ograniczenie samodzielności finansowej jednostek samorządu terytorialnego (JST) - gmin, powiatów i województw. Jednocześnie istota samorządu terytorialnego polega na tym, że jest on skoncentrowany na rozwoju lokalnym. Dzięki temu władze lokalne mają do dyspozycji własne dochody oraz mają dostęp do nadzwyczajnych źródeł finansowania, takich jak pożyczki i kredyty. Ta dwoistość może być przyczyną jego licznych problemów realnych i finansowych, zwłaszcza w przypadku nieprawidłowego podziału środków publicznych między władzę centralną a samorząd terytorialny. Artykuł koncentruje się na problemach związanych z wpływem źródeł dochodów na samodzielność finansową i działalność inwestycyjną gmin w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Jednostki samorządu terytorialnego, realizując swoje zadania, wykorzystują różne zwrotne źródła finansowania. Wynika to z niedostosowania źródeł dochodów do zakresu realizowanych przedsięwzięć, a także z podejmowania zadań mających na celu zaspokojenie potrzeb społeczności lokalnych. Jednostki sektora finansów publicznych mogą zaciągać zobowiązania finansowe w postaci kredytów bankowych, pożyczek lub emitować obligacje komunalne. Wybór właściwego źródła finansowania zależy od wielu czynników i powinien być poprzedzony dokładną analizą ekonomiczną. Limity zadłużenia obowiązujące w jednostkach samorządu terytorialnego są ściśle określone przepisami prawa. Celem artykułu jest przedstawienie zewnętrznych, obcych źródeł finansowania potrzeb jednostek samorządu terytorialnego oraz identyfikacja czynników determinujących wybór instrumentu finansowego i wielkość zadłużenia(abstrakt oryginalny)
Finansowanie społecznościowe jest coraz popularniejszą formą finansowania. Dostęp do innych form pozyskania kapitału bywa niejednokrotnie utrudniony, szczególnie dla nowych przedsiębiorstw bez historii i wyników finansowych. Alternatywą często staje się finansowanie społecznościowe. Jednak ze względu na swą specyficzną formę, wiąże się ono z ryzykiem, którego zarówno inwestorzy, jak i pomysłodawcy nie zawsze są świadomi. Celem artykułu jest prezentacja i analiza szans oraz zagrożeń związanych z finansowaniem społecznościowym. Metody badawcze wykorzystane w pracy to przede wszystkim analiza i krytyka piśmiennictwa oraz badanie dokumentów. W wyniku przeprowadzonej analizy przedstawiono zalety i wady związane z finansowaniem społecznościowym.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Problemy finansirovaniâ innovacionnogo razvitiâ v Ukraine
100%
Zwrócono uwagę na konieczność wprowadzenia rozwoju innowacyjnego na Ukrainie oraz zanalizowano główne źródła finansowania działalności innowacyjnej. Na przykładzie międzynarodowych doświadczeń zaproponowano sposoby ulepszenia mechanizmu finansowania innowacji.
W niniejszym artykule zostały przedstawione źródła finansowania fuzji i przejęć z uwzględnieniem korzyści i strat związanych z poszczególnymi instrumentami finansowymi. Ponadto dokonano przeglądu wyników badań wpływu źródeł finansowania na rynkowe dodatkowe stopy zwrotu osiągane przez akcjonariuszy spółek uczestniczących w fuzjach i przejęciach na rynkach rozwiniętych. Cytowane rezultaty są dowodem na zależność osiąganych wartości dodatkowych stóp zwrotu od źródła finansowania. Rynkowe dodatkowe stopy zwrotu dla fuzji i przejęć finansowanych gotówką są wyższe od stóp zwrotu w przypadku transakcji finansowanych zamianą akcji na akcje.(abstrakt oryginalny)
Biorąc pod uwagę aktualność prezentowanej tematyki, jak również ciągłe zmiany, jakie dokonują się w zakresie finansowania społecznościowego w Internecie, jak również poza nim, celem artykułu jest analiza mechanizmu finansowania społecznościowego w Internecie, który może stanowić formę narzędzia (mechanizmu) umożliwiającego wsparcie finansowe młodego pokolenia. W opracowaniu szczególną uwagę poświęcono genezie finansowania społecznościowego, kwestiom definicyjno-teoretycznym prezentowanego zagadnienia oraz analizie porównawczej finansowania społecznościowego przez "tłum" oraz finansowania międzypokoleniowego. Praca ma charakter teoretyczny i stanowi formę wprowadzenia dla dalszych bardziej pogłębionych badań i analiz. (fragment tekstu)
9
Content available remote El estudio del financiamiento de las tortillerías en Macuspana, Tabasco, México
100%
Tortilla shops, object of study on this research, present several problems due to uncontrolled growth, producing below their installed capacity and the high concentration of these micro-enterprises in urban areas. Their lacks are in organization, management and knowledge of quality standards. This creates uncertainty for bidders funding, believing that tortilla shops remains on the market few years. They are "survival" business because of the constant increase recorded by the inputs used by the industry and the public anger at the rising cost of the product. El objective was to analyze the importance of obtaining financing in the tortilla to boost their growth and development. A quantitative research, based on the lifting of surveys of entrepreneurs in the industry to determine the sources of financing, backed by the FAEDPYMES questionnaire in research on MSMEs. The results show us lack of information, financial and accounting, requested by reliable suppliers of credit; prevents these micro-enterprises the ability to obtain financing. As a conclusion, the source of funding for lower cost and risk to the tortilla shops located in Macuspana in the state of Tabasco, Mexico are: owners resources and in a few cases factoring. (original abstract)
Zarządzanie strukturą kapitału podmiotu gospodarczego powinno być podporządkowane podstawowemu celowi funkcjonowania podmiotu gospodarczego na rynku, jakim jest maksymalizacja jego wartości dla akcjonariuszy. W praktyce nie jest to łatwe zadanie, gdyż jest dużo czynników mających wpływ na strukturę kapitału. Zmienne postulowane przez teorie struktury kapitału są przedmiotem licznych badań empirycznych, które mają wspierać decyzje menedżerskie w zakresie doboru źródeł finansowania. Celem niniejszego artykułu jest zebranie i usystematyzowanie badań empirycznych przeprowadzonych na polskim rynku w zakresie czynników kształtujących strukturę kapitału przedsiębiorstwa. W artykule przedstawiono syntetyczną klasyfikację kluczowych determinant struktury kapitału, omówiono metody analizy czynników struktury kapitału oraz dokonano przeglądu badań empirycznych w tym zakresie, przeprowadzonych na polskim rynku, uwzględniając rezultaty badań własnych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest koncepcji crowdfundingu - nowej, dynamicznie rozwijającej się formie pozyskiwania kapitału na planowane przedsięwzięcia, stanowiącej jedocześnie alternatywne źródło finansowania dla przedsiębiorstw. Opracowanie ma charakter przeglądowy. Zastosowaną metodologią badawczą jest desk research, czyli analiza źródeł wtórnych. W pierwszej części artykułu autorka przybliża pojęcie crowdfundingu i omawia jego ewolucję. Wyróżnia czynniki pozwalające na jego identyfikację. W dalszej części dokonuje analizy platform crowdfundingowych oraz ich typowych elementów. Systematyzuje typy crowdfundingu w zależności od modelu działania. Ostatni podpunkt dotyczy aspektów prawnych tego zjawiska. Koncepcję finansowania społecznościowego należy bacznie obserwować, by móc na bieżąco identyfikować bariery rozwoju i podejmować skuteczne kroki stymulacji, a jednocześnie nie przeoczyć ewentualnych zagrożeń dla użytkowników platform crowdfundingowych. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote The Theory of Crowdfunding and its Development in the Visegrad Countries
100%
Cele artykułu obejmują zbadanie potencjalnych relacji pomiędzy strukturą wiekową populacji, dobrobytem krajów i dostępnością źródeł finansowania przez crowdfunding (CF) jako alternatywnego pozyskiwania funduszy w stosunku do sposobów tradycyjnie wykorzystywanych (jak np. kredyt bankowy czy emisja akcji lub obligacji). Na tym tle opisano również historię i uwarunkowania CF. Analiza dotyczy krajów wyszehradzkich (V4) w latach 2006-2016. Do przygotowania artykułu wykorzystano metodę statystyki opisowej oraz wyniki międzynarodowych badań pierwotnych i wtórnych, w tym dane i statystyki publikowane przez Eurostat i Bank Światowy. Stwierdzono, że CF stymuluje innowacje, jednakże nie zauważono powiązania między rosnącym PKB na mieszkańca a rozwojem CF mierzonym liczbą platform w badanych krajach. Liczba platform CF rosła jednak w krajach V4 o relatywnie młodszej populacji.(abstrakt oryginalny)
Purpose: The aim of the article is to present equity crowdfunding, to explain its purpose and principles as well as to identify economic and social factors in the development of this form of fundraising in Poland in 2020-2022. Design/methodology/approach: The study used reports from crowdfunding platforms and own re-search. The study is based mainly on descriptive, analytical and com-parative research methods. Findings: After analyzing the data from crowdfunding platforms and the provisions of the new regulations, it can be concluded that equity crowdfunding is a dynamically developing method of financing economic projects in Poland. Originality/value: The publication presents the results of research conducted on the basis of crowdfunding reports.(original abstract)
The article places the main focus on borrower discouragement. Its primary aim is to explain what this phenomenon involves and determine its scope and causes in the Visegrad Group counties (V4). In order to achieve this aim, the author presents and compares two major sources of finance for physical investments in non-financial corporations, i.e. internal finance and bank finance. The article uses the methodology of net sources of finance initially developed by C. Mayer, J. Corbett and T. Jenkinson. The practical dimension of the analysis should be perceived through the prism of the opportunities to determine the direction of changes in the area of financing physical investments of non-financial corporation in the V4 countries. (original abstract)
16
Content available remote Finansowe oraz pozafinansowe formy wsparcia startupów w Polsce
100%
Startupy to nowo powstałe przedsiębiorstwa, które szukają szansy na dalszy rozwój. W Polsce kształtują się wciąż nowe i traktuje się je jako "zalążek" polskiej przedsiębiorczości, pracowitości czy też niezależności. Kluczem do innowacyjnej gospodarki są właśnie startupy. Nowe przedsiębiorstwo może powstać pod warunkiem posiadania odpowiedniej wielkości środków finansowych. Startupy mają wiele możliwości pozyskiwania kapitału i korzystania z wielu źródeł finansowania. Wybór właściwego zależy od wielu czynników, ale ostatecznie jest to indywidualna decyzja właścicieli przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Budżetowanie kapitałowe jest procesem bardzo złożonym. Celem opracowania jest próba umiejscowienia teorii finansowania przedsiębiorstw w teorii budżetowania kapitałowego. W literaturze przedmiotu kwestia źródeł finansowania przedsiębiorstw i ich hierarchii jest podejmowana bardzo szeroko. W teorii finansów przedsiębiorstw wskazywano zarówno na wyższość źródeł wewnętrznych nad zewnętrznymi jak i odwrotnie. Na tym tle podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: czy możliwym jest jednoznaczne odniesienie teorii źródeł finansowania do definicji budżetowania kapitałowego?(abstrakt oryginalny)
Funkcjonowanie centrów logistycznych w Polsce przyczynia się do zmniejszenia bezrobocie na terenie miast i gmin w obrębie których one powstają, poprzez pobudzenie sfery usługowej i pomocniczo-produkcyjnej, spodziewany jest wzrost efektywności transportu, następuje wzrost korzyści z udziału we wpływach z podatków do budżetu gminy oraz zwiększenie ochrony środowiska naturalnego. Dlatego tak wskazane jest finansowanie budowy centrów logistycznych. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie źródeł finansowania budowy i rozwoju centrów logistycznych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Rezerwy stanowią przyszłe zobowiązania spółki i tworzone są w spółkach na odroczony podatek dochodowy, na świadczenie pracownicze oraz na inne zobowiązania i obciążenia wynikające najczęściej z rozwiązań prawnych. Rezerwy mogą być szeroko wykorzystane w firmach jako narzędzia kreowania wyniku finansowego, zabezpieczenia przed ryzykiem oraz osłony zysku przed podziałem. W części empirycznej artykułu zamieszczone zostały wyniki badań nad rezerwami w spółkach węglowych. Stanowią one 10%-50% pasywów. Tworzone są głównie na likwidację kopalń i usuwanie szkód górniczych oraz na zobowiązania wobec pracowników.(abstrakt oryginalny)
20
100%
Fundusze poręczeń kredytowych zaczęły powstawać na początku lat dziewięćdziesiątych wraz z nastaniem gospodarki rynkowej i rozwojem małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Rozwój tych przedsiębiorstw napotyka wiele barier, wśród których głównym problemem jest brak kapitału. Jednym z instrumentów zwiększania dostępu do zewnętrznych źródeł kapitału są fundusze poręczeń kredytowych. Pomimo rozwoju tego systemu istnieje poważna luka pomiędzy zapotrzebowaniem na kapitał ze strony przedsiębiorców a możliwościami poręczeń ze strony funduszy poręczeń kredytowych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 49 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.