Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 223

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Accounting theory
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
1
Content available remote Koncepcja ostrożnej wyceny w rachunkowości
100%
Artykuł jest streszczeniem rozprawy doktorskiej pt: "Koncepcja ostrożnej wyceny w rachunkowości" obronionej na Uniwersytecie Szczecińskim. Celem pracy doktorskiej było opracowanie koncepcji ostrożnej wyceny w rachunkowości, uwzględniając zarówno teorie bilansowe jak i aktualne potrzeby informacyjne użytkowników sprawozdań finansowych.
Cel - Wskazanie na istotę kategorii podatku w nauce rachunkowości. Metodologia - Wykorzystano metodę analizy literatury przedmiotu z zakresu teorii ekonomii, podatku i teorii rachunkowości. Wynik - W wyniku przeprowadzonych badań przedstawiono istotę podatku w nauce rachunkowości, której praktyczny wymiar powoduje współistnienie z kategorią podatku. Oryginalność/wartość - Wartością dodaną publikacji jest oryginalne przedstawienie istoty kategorii podatku w nauce rachunkowości w aspekcie zmian paradygmatu tej kategorii.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Ujęcie rzeczywistości w badaniach naukowych w zakresie rachunkowości
100%
Celem artykułu jest przedstawienie jednej z najważniejszych kategorii założeń stanowiących fundament prac badawczych z zakresu rachunkowości, dotyczącej istoty badanej rzeczywistości. Ich ujawnienie i opis pozwalają na lepsze zrozumienie ograniczeń stosowania wyników prac badawczych podejmowanych w dziedzinie rachunkowości oraz ich klasyfikację nurtów badawczych w obszarze rachunkowości.(fragment tekstu)
Cel - Celem opracowania jest prezentacja podstawowych wyzwań i dylematów, które powinny stanowić przedmiot dociekań naukowych w kontekście rozwoju raportowania zintegrowanego. Metodologia badania - Przyjęta metodyka obejmuje krytyczną analizę i interpretację ustaleń innych badaczy, a także wnioskowanie logiczne. Wynik - Na podstawie przeprowadzonych badań ustalono pięć podstawowych dylematów raportowania zintegrowanego dotyczących: konwergencji koncepcji raportowania według GRI i IIRC, podejścia do zarządzania ryzykiem i audytu w raportowaniu zintegrowanym, polityki zgodności, doskonalenia wytycznych i standardów raportowania zintegrowanego oraz metodyki tworzenia raportów zintegrowanych. Oryginalność/wartość - Wartość artykułu sprowadza się do wskazania wyzwań naukowych, których objaśnienie i uporządkowanie może sprzyjać doskonaleniu raportowania zintegrowanego w przyszłości.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie zarysu rozwoju teorii rachunkowości zarządczej w Polsce oraz studium "dobrych praktyk" w zakresie zastosowań narzędzi rachunkowości zarządczej w wybranych jednostkach gospodarczych w regionie częstochowskim.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest konfrontacja wyobrażeń co do roli i metodologii badań naukowych w obszarze rachunkowości zarządczej prowadzonych na świecie. Polska rzeczywistość naukowa bez wątpienia różni się od uwarunkowań światowych, a jedną z barier w nadążaniu za światową nauką są pewne fałszywe przekonania co do zakresu i roli badań naukowych. W artykule zaprezentowano pięć mitów na temat teorii rachunkowości zarządczej. Mitom tym nadano pewne symboliczne nazwy, określając je jako: mit jednej prawdy, mit jednej teorii, mit rachunkowości jako nauki ilościowej, mit autorytetu i mit superkonsultanta. (abstrakt oryginalny)
Znaczenie dzieła Luca Pacioli Summa, a w tym części poświęcone księgowości, jest powszechnie znane. W zbliżające się 100-lecie powstania Stowarzyszenia Księgowych w Polsce obchodzone w 2007 roku, warto zwrócić uwagę nie tylko na jasno, klarownie przedstawianą kodyfikację systemu księgowości stosowanego w końcu XV wieku w Italii, ale również na zawarte w Summie i Traktacie Perugińskim odniesienia do zarządzania i aspektów etycznych, zarówno prowadzących interesy, jak i zajmujących się księgowością, co często szło w parze. Mamy tu do czynienia z pozytywnym wpływem księgowości (i zrębów rachunkowości) nie tylko na rozwój gospodarczy, ale również społeczny i cywilizacyjny. (abstrakt oryginalny)
Nauka o rachunkowości jest połączeniem teorii i praktyki, "ma dwa oblicza wynikające z dwutorowości dziedziny akademickiej i pragmatycznego postępowania świata finansów." W opracowaniu podjęto próbę dokonania klasyfikacji wyników ścierania się dwóch twórczych środowisk i ich skutków dla systemów rachunkowości. Zaprezentowano również przyczyny podejmowania takiej klasyfikacji oraz wybrane problemy związane z jej przeprowadzeniem.
9
Content available remote Institutional Theory of Accounting : New Opportunities and Scales of Profession
100%
W artykule przeprowadzono ocenę procesów zmian we współczesnych teoriach rachunkowości analizując pracę badaczy w krajach rozwiniętych. Omówiono ponadto nową instytucjonalną teorię rachunkowości. Ocenie poddano przekształcenia działań księgowych w ramach funkcjonalnego zarządzania podsystemami w instytucjach społecznych i w przestrzeni gospodarczej. W artykule opisano składniki i procesy, które charakteryzują system rachunkowości przy uwzględnieniu wpływu państwa. Zaproponowano mechanizmy zarządzania procesami rachunkowości instytucji. Przedstawiono koncepcje klasyfikacji, hierarchii i współdziałania instytucji rachunkowości, inżynierii rachunkowości, imperializmu i teorii rachunkowości zarządczej. (abstrakt oryginalny)
Omówiono dokonania pierwszych teoretyków rachunkowości: Luca Paciolego i Benedetto Cotruglego.
Celem artykułu jest prezentacja teorii legitymizacji i jej zastosowań w rachunkowości. Teoria ta nie jest w Polsce szeroko stosowana, natomiast w literaturze światowej stanowi podstawę wielu interesujących badań, W pierwszej części artykułu, tytułem wprowadzenia do problematyki teorii, zaprezentowano dyskusję na temat identyfikacji oraz zastosowań teorii rachunkowości i teorii o rachunkowości. Jak podkreślono, takie dwoiste ujęcie stymuluje zarówno wzbogacanie kanonu wiedzy, jak i wyjaśnianie ewolucji funkcjonowania systemów rachunkowości jako osadzonych w kontekście relacji społecznych. W drugiej części artykułu omówiono syntetycznie teorię legitymizacji: podstawowe pojęcia, założenia, kategorie i relacje. Obok przeglądu badań prowadzonych na podstawie teorii legitymizacji wskazano potencjał badań w obszarze rachunkowości zarządczej bazujących na zastosowaniu teorii legitymizacji. W artykule podkreślono, że zastosowanie teorii legitymizacji może wzbogacić badania w rachunkowości, przyczyniając się do zrozumienia procesów, które zachodzą zarówno w organizacji, jak i jej zewnętrznym otoczeniu. (abstrakt oryginalny)
Patrząc z perspektywy XXI wieku na początki nauki rachunkowości, nie można nie dostrzegać, że z historią nowożytnej rachunkowości związane są dwie wybitne postaci. Jedna to powszechnie znany Luca Pacioli, a druga to do niedawna niewiele znany Benedetto Cotruglio. Dzieło L. Pacioliego ma w historii rachunkowości niepodważalną pozycję i stało się legendą, natomiast dzieło B. Cotruglia pozostawało całe wieki w jego cieniu, a nawet zapomnieniu. Dopiero pod koniec lat 90. ubiegłego wieku naukowcy chorwaccy, po odkryciu i przestudiowaniu nieznanych dotąd manuskryptów, podjęli starania o światowe uznanie i rozpropagowanie dokonań Benedetta Cotruglia. Historia rachunkowości jako obszar badawczy jest niedoceniana, mimo że ma długą i bogatą przeszłość. Niniejsze opracowanie ma na celu spojrzenie na Benedetta Cotruglia z perspektywy jego dokonań życiowych i wynikających z nich wiedzy i doświadczenia związanego z rachunkowością, na tle epoki, w której żył, oraz przybliżenie treści rozdziału XIII O prawidłowym prowadzeniu ksiąg handlowych jego mało znanego dzieła Księga o sztuce handlu, napisanego już w 1457 r. Podwójny zapis jest fenomenalną techniką księgową opisaną po raz pierwszy w tym dziele.(abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu jest przeanalizowanie znanych w teorii i praktyce, wybranych koncepcji rachunkowości i wskazanie ich miejsca oraz roli w systemie informacyjnym rachunkowości, w ujęciu retrospektywnym i prospektywnym. Metodologia badania - Analiza literatury przedmiotu i aktów prawnych, analiza porównawcza. Wynik - Koncepcje w rachunkowości mogą mieć charakter retrospektywny lub prospektywny, zaś zachodzące zmiany w systemie rachunkowości nie pozostają bez wpływu na te koncepcje. Z kolei wybór określonej koncepcji ma wpływ na informacje pochodzące z systemu rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Rozwój audytu wewnętrznego na świecie
75%
Cel - przedstawienie historii audytu wewnętrznego i jego aktualnych obszarów zainteresowania. Metodologia badania - studiowanie literatury i raportów Instytutu Audytorów Wewnętrznych oraz analizy porównawcze. Wynik - korzystając z raportów Instytutu Audytorów Wewnętrznych, wskazano główne obszary badań i zakres audytu zleconego. Oryginalność/wartość - poszerzenie stanu wiedzy o audycie wewnętrznym o doświadczenia różnych państw świata. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano dwie specyficzne teorie rachunkowości: księgowość memoriałową i kameralną, tworzące odpowiednio podstawy rachunku wynikowego i finansowego. Przedstawiono empiryczną analizę wyniku finansowego samorządów lokalnych, zaliczaną do podstaw rachunkowości kameralnej. Analiza ta została zaproponowana organizacjom rządowym i przedsiębiorstwom jako praktyczna pomoc przy analizowaniu ich rozwoju finansowego.
Rezerwy w rachunkowości są kategorią złożoną. Zmienia się pojęcie, zakres i warunki tworzenia rezerw w regulacjach prawnych; również teoria rachunkowości nie wypracowała do tej pory jednolitego stanowiska wobec rezerw. Są one różnie interpretowane, w zależności od przyczyn tworzenia, prezentacji w sprawozdaniach finansowych czy ujęcia w księgach rachunkowych. W artykule została podjęta próba określenia zakresu przedmiotowego oraz istoty rezerw w rachunkowości. Rezerwy są rozumiane jako kategoria obejmująca swoim zakresem nie tylko rezerwy na zobowiązania, ale również rezerwy na utratę wartości składników majątkowych oraz rezerwy kapitałowe. Podstawową przesłanką tworzenia i wykorzystywania szeroko rozumianych rezerw jest ryzyko, które zawsze było i będzie nieodłącznym atrybutem działalności gospodarczej. Zadaniem rezerw jest odzwierciedlenie tego ryzyka w systemie rachunkowości, w celu zapewnienia wiernego i rzetelnego obrazu sytuacji majątkowo-finansowej przedsiębiorstwa oraz zarezerwowania odpowiednich środków na pokrycie oszacowanych ubytków aktywów netto, tak aby kapitał przedsiębiorstwa mógł być odtwarzany z okresu na okres. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie zmian w pojmowaniu istoty i zakresu rachunkowości zarządczej - głównie z perspektywy anglo-amerykańskiej - od czasu jej formalnego wyodrębnienia jako działu (podsystemu) rachunkowości. Autorka podjęła próbę wskazania, iż współczesna rachunkowość zarządcza nabiera orientacji procesowej poprzez formułowanie koncepcji i metod, wspierających zarządzanie jednostkami gospodarczymi skoncentrowane na procesach. Rozważania zawarte w artykule powstały w rezultacie przeprowadzonych przez autorkę badań literatury przedmiotu. Prezentowane zagadnienia dotyczą: - zmiany w pojmowaniu istoty i zakresu rachunkowości zarządczej (rachunkowość zarządcza jako zbiór metod, systemowe podejście do rachunkowości zarządczej, strategiczna i procesowa orientacja rachunkowości zarządczej), - istoty procesowej organizacji przedsiębiorstwa, - narzędzi zarządzania i współczesnej rachunkowości zarządczej ukierunkowanych na procesy. (abstrakt oryginalny)
Rozważania prezentowane w niniejszym artykule dotyczą jednej z głównych kategorii miar działalności jednostki, jaką jest przychód. Dziś, gdy IASB wprowadza nową koncepcję wyniku (ang. comprehensive income), problem stał się jeszcze ważniejszy zarówno w praktyce, jak i teorii rachunkowości. W artykule zostały przeanalizowane definicja przychodu, jego klasyfikacja oraz zasady wyceny. W końcowej części zaprezentowano kilka nowych rozwiązań związanych z identyfikacją przychodów, zasadami ich klasyfikacji i uznawania w rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
Rachunkowość przechodzi transformację. Prosta rachunkowość, którą znamy od lat kończy swój żywot i dzieje się to na naszych oczach. Nową rachunkowość tworzą uwarunkowania geopolityczne i rozwój globalizacji. We wnioskach jest stwierdzenie, że rachunkowość oparta na regułach odchodzi w przeszłość. Z tzw. rules-based approach przechodzimy do rachunkowości opartej na principles-based approach. Przyszłością jest rachunkowość oparta na zasadach, a te wymagają zmiany mentalności księgowych i audytorów, innej wiedzy i doświadczenia jak i innego wykształcenia. Innej wiedzy trzeba do dokonania wyliczeń, innej trzeba do dokonywania wyboru metod prowadzonych szacunków a jeszcze innej do analizy otrzymanych wyników. W artykule zostały przedstawiono 10 argumentów wskazujących na zmianę rachunkowości, którą znamy i wymogi jakie stawia ta nowa rachunkowość księgowym i audytorom oraz pytanie, czy to jeszcze rachunkowość? (abstrakt oryginalny)
W kręgu rachunkowości angloamerykańskiej, ramy konceptualne tkwią u podstaw standardów rachunkowości/sprawozdawczości finansowej. Są także podstawą konceptualną MSR/MSSF. Stąd ich teoretyczne i praktyczne znaczenie dla regulacji i interpretacji sprawozdawczości finansowej. W sferze rachunkowości akademickiej zaliczane są do zagadnień teoretycznych. Artykuł poświęcony jest ustaleniu natury ram konceptualnych oraz określeniu ich miejsca i roli w teoretyzowaniu i w sprawozdawczości finansowej. Jego główne wątki to: istota ram konceptualnych, ich ulokowanie i funkcje w procesie badawczym oraz ulokowanie i funkcje w procesie sprawozdawczości finansowej jako procesie badawczym, ogólny wzór ram konceptualnych służących regulacji sprawozdawczości finansowej, a także ich stabilizacja poprzez wplecenie w proces poznawczy realizowany w systemie działania społecznego.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.