Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Administrative supervision
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł omawia holenderskie doświadczenia na temat kierunków przekształceń mechanizmów kontroli działań administracji w warunkach nowoczesnego, respektującego zasadę rządów prawa, państwa demokratycznego.
W artykule przedstawiono system środków, za pomocą których państwo oddziaływuje we Francji na samorząd terytorialny.
Reforma publicznej opieki zdrowotnej w Polsce, polegająca na wprowadzeniu od 1999 r. powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego (w miejsce systemu służby zdrowia), sprawia, że stosunek opieki zdrowotnej między pacjentem i świadczeniodawcą wymaga nowej interpretacji, mianowicie w kategoriach prawa zobowiązań. Autor omawia podmiotowe i przedmiotowe elementy stosunku opieki zdrowotnej i zwraca uwagę na to, że świadczenie opieki zdrowotnej (jako przedmiot tego stosunku) składa się z elementów medycznych, organizacyjnych i finansowych. Zobowiązaniowa konstrukcja stosunku opieki zdrowotnej uzasadnia krytyczne uwagi na temat wadliwego zarządzania oraz nadmiernie rozbudowanego administracyjnego nadzoru. Przyczyny wadliwego funkcjonowania nowego systemu publicznej opieki zdrowotnej tkwią w znacznym stopniu poza jego prawną konstrukcją - ta nie budzi zasadniczych zastrzeżeń, a wynikają w szczególności z zaniżonego finansowania oraz z dążenia podmiotów gospodarczych do przekształcenia pacjenta w konsumenta i do maksymalizacji konsumpcji usług medycznych, leków i wyrobów medycznych, do wykorzystania w tym celu wykonawców zawodów medycznych na stanowiskach zarządzania systemem. Polegają także na używaniu nieadekwatnego pod względem prawnym języka w opisie zjawisk, co utrudnia rozumienie systemu i stosowanie prawa. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje podstawowe metody regulacji kontroli administracyjnej prawa do informacji o charakterze publicznym w różnych systemach prawnych, ze szczególnym uwzględnieniem niezależnych podmiotów administracyjnych powołanych do czuwania nad dostępem do informacji. W tekście przedstawiono również rozwiązania przyjęte w polskiej ustawie o dostępie do informacji publicznej, a także próbę ich oceny. Ocena ta nie może być jednak podjęta bez odniesienia się do problemu o charakterze podstawowym, jakim jest wybór modelu kontroli administracyjnej prawa do informacji o charakterze publicznym. W artykule przedstawiono więc argumenty zarówno za powołaniem w Polsce wyspecjalizowanego podmiotu w sprawach dostępu do informacji publicznej, jak i przemawiające przeciw takiemu rozwiązaniu. Na podstawie doświadczeń innych państw autorka opowiada się za powołaniem w Polsce wyspecjalizowanego organu ochrony. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza problematykę nadzoru służbowego nad postępowaniem przygotowawczym, którego źródłem jest stosunek pracy. Nadzór służbowy jest sprawowany przez organ przełożony nad organami niższego rzędu oraz łączy się z możliwością wyciągnięcia konsekwencji wobec organu, który dopuścił się wykrytych uchybień. Analiza doktryny w tym zakresie wykazała, że służbowy nadzór dzieli się na nadzór służbowy wewnętrzny oraz nadzór służbowy zwierzchni. Nadzór służbowy wewnętrzny jest to nadzór sprawowany przez prokuratora przełożonego lub zwierzchnika służbowego, którym jest prokurator kierujący komórką organizacyjną w danej jednostce prokuratury (art. 31 ust. 2 pr. prok.). Nadzór służbowy zwierzchni jest sprawowany przez prokuratora nadrzędnego lub organy wyższego stopnia (§ 64 ust. 2 regul. prok.). (abstrakt oryginalny)
Tematyka artykułu koncentruje się na zasadach sprawowania nadzoru nad realizacją praw i obowiązków wynikających z porozumień zawieranych pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego oraz tymi podmiotami a wojewodą. W celu rozwiązania tego problemu autor przeprowadza wykładnię przepisów oraz odnosi się do stanowisk prezentowanych w doktrynie i judykaturze. (abstrakt oryginalny)
Proporcjonalność jako zasada adresowana do organów nadzoru wyraża obowiązek minimalizacji ingerencji nadzorczej, stopniowania środków nadzorczych. Organ nadzoru, w razie stwierdzenia naruszenia prawa przez uchwałę lub zarządzenie organu samorządowego, powinien zastosować środek nadzorczy, który jest wystarczający do zapewnienia występowania w obrocie prawnym aktów legalnych wraz z poszanowaniem samodzielności samorządu terytorialnego. Artykuł dotyczy problematyki stosowania zasady proporcjonalności w działalności organów nadzoru odnoszącej się do tzw. nadzoru bieżącego. Autorka przytacza wybrane orzeczenia sądów administracyjnych, w których przedmiotem oceny jest naruszenie zasady proporcjonalności przez organ nadzoru. (abstrakt oryginalny)
Artykuł wymienia i omawia środki służące dyscyplinowaniu organów administracji: 1. środki dyscyplinujące sensu stricto, 2. środki represyjne.
Jedną z istotnych funkcji administracji publicznej jest nadzór nad określonym obszarem życia społecznego. Ustawodawca w wielu wypadkach, gdy reguluje określony obszar życia społecznego, ustanawia organ administracji, któremu przyznaje rolę nadzorcy nad tym obszarem, a ściślej: nad podmiotami w ramach tego obszaru. Organ, który ma tak określone zadanie, zostaje wyposażony w rozmaite kompetencje, mające służyć sprawowaniu tego nadzoru. Mogą to być m.in. kompetencje do pozyskiwania informacji w trybie zapytania skierowanego od organu do podmiotu nadzorowanego, w trybie sprawozdawczości bez zapytania organu czy też w trybie kontroli (inspekcji), a także kompetencje do wyrażania zgody na określone zachowania podmiotów nadzorowanych, kompetencje do nakładania sankcji administracyjnych za naruszenia. Jednakże same kompetencje i ich legislacyjne ujęcie nie przesądzają o sposobie wykonywania tych kompetencji, zwłaszcza tych, których wykonywanie uwarunkowane jest kategorią uznania administracyjnego, a także takich, w których inicjatywa ich wykonywania zależy od organu administracji. (fragment tekstu)
Autor podejmuje próbę przedstawienia procedur administracyjnych u USA, w celu zobrazowania metod procesowych ustanowionych do kontroli administracji publicznej. Omawia metody gwarantujące zgodność z wymaganymi procedurami, również sądową kontrolę działań administracji. Przedstawia propozycję ograniczeń tej metody prawnej oraz sposoby, poprzez które politycznie odpowiedzialne organy wykonawczej i ustawodawczej starają się kontrolować posunięcia urzędników administracji.
Niniejszy artykuł dotyczy wpływu organów administracji wymiaru sprawiedliwości na postępowanie dyscyplinarne sędziów sądów administracyjnych. Problem ten ma kluczowe znaczenie w zakresie badań nad nadzorem administracyjnym nad sądami i sędziami postępowaniem. W tym zakresie najistotniejsze znaczenie ma ochrona niezawisłości sędziowskiej. W artykule omawia się problem wpływu Prezesa NSA, prezesów sądów I instancji oraz Krajowej Rady Sądownictwa na postępowanie dyscyplinarne sędziów sądów administracyjnych i asesorów sądowych. Zwraca się uwagę na wady i zalety obowiązujących rozwiązań prawnych. Należy przy tym podkreślić, że w sądach administracyjnych funkcjonuje odmienna od sądownictwa podległego nadzorowi judykacyjnemu SN, struktura sądownictwa dyscyplinarnego. Sądem dyscyplinarnym w sprawach dyscyplinarnych sędziów sądów administracyjnych i asesorów sądowych jest Naczelny Sąd Administracyjny. W artykule omawia się najistotniejsze cechy tego rozwiązania, zwłaszcza zalety braku istotnego wpływu Ministra Sprawiedliwości na to postępowanie. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie podejmuje problematykę wzrostu publicznego nadzoru nad sprywatyzowanymi zadaniami gospodarczymi z zakresu świadczenia usługi powszechnej realizowanej przez przedsiębiorstwa komunalne - w analizie porównawczej do reżimu prawa publicznego przedsiębiorstw energetycznych. Tłem jest de lege lata wzmożenie administracyjno-prawnych środków nadzoru nad tymi podmiotami prawa. Sednem podjętej analizy otoczenia prawnego przedsiębiorstw użyteczności publicznej jest pozbawienie odbiorcy usług przedsiębiorstwa wodno- -kanalizacyjnego (monopolisty), przy okazji zmiany modelu regulacji taryfowej tego rodzaju dostawców, prawa do samodzielnej drogi administracyjnoprawnej zaskarżenia taryfy jako naruszającej interes prawny tego odbiorcy. Autonomia jednostki w demokratycznym państwie prawa została ograniczona i powstaje pytanie, czy stan obecny jest wystarczająco uzasadniony, czy ochrona jednostki została wzmocniona, czy też ma miejsce jej osłabienie? Stąd przedmiotem analizy uczyniono możliwości zapewnienia aktywnej roli obywateli w promowaniu i efektywnym osiąganiu integracji systemu prawnego UE, na polu konkurencji i praw konsumentów. Przy okazji osiągania przez jednostkę jej interesu prywatnego może mieć miejsce jednoczesny udział jednostki i jej oddziaływanie w sferze publicznej, w której najefektywniej realizowana jest ochrona praw podstawowych w interesie ogółu jednostek.(abstrakt oryginalny)
Omówiono zmiany w ustawie o samorządzie gminnym z 1990 r. wprowadzone na mocy ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta z 2002 r.
Równolegle ze zmianą usytuowania zadań realizowanych w zakresie zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu przez urzędy pracy w dniu 4 stycznia 2000 r. Rada Ministrów RP przyjęła dokument "Narodowa strategia wzrostu zatrudnienia i rozwoju zasobów ludzkich w latach 2000-2006". Strategię tę będą realizować oprócz agend rządowych także jednostki samorządowe - gminne, powiatowe i wojewódzkie.
W opracowaniu omówiono działalność regionalnych izb obrachunkowych i Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych w 2017 r. Tekst powstał na podstawie pierwszej części Sprawozdania z działalności regionalnych izb obrachunkowych i wykonania budżetu przez jednostki samorządu terytorialnego w 2017 r., które w czerwcu 2018 r. zostało przedłożone Sejmowi i Senatowi Rzeczypospolitej Polskiej. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest analiza charakteru jurydycznego oraz przesłanek dopuszczalności uprawnienia Komisji Nadzoru Finansowego do prowadzenia listy ostrzeżeń publicznych. Uprawnienie to należy do kategorii instrumentów prawa administracyjnego o charakterze nie władczym oraz odgrywa szczególną rolę w całym systemie publicznoprawnej ochrony inwestorów na rynku finansowym. Adresatami wpisów na listę ostrzeżeń publicznych są podmioty nieautoryzowane, w stosunku do których KNF nie przysługują jakiekolwiek narzędzia prawa administracyjnego o charakterze władczym.(abstrakt oryginalny)
Rozporządzenie , którego celem jest ochrona i rozwój konkurencyjności działalności prowadzonych przez podmioty gospodarcze , jest jednym z najważniejszych elementów porządku prawnego , który strzeże rozwój gospodarki rynkowej. Obecnie jest to ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów z dnia 16 lutego 2007. Założenie, z którym jest to możliwe , w niektórych przypadkach lub w celu ograniczeń konstytucyjnie gwarantowanych wolnością gospodarczą jest niezbędnym założeniem takiej konstrukcji prawnej. Wolność gospodarcza nie ma charakteru absolutnego. Zakres wolności gospodarczej, zależy w dużej mierze od kształtu ustawodawstwa antymonopolowego obowiązujących w danym państwie. Zakłócenia rozporządzenia antymonopolowego w działalności przedsiębiorców jest ograniczona w granicach zasady proporcjonalności. Ograniczenie to może dotyczyć stopnia wolności gospodarczej, podmiotu lub podmiotów. Zasada proporcjonalności nie powinna wiązać tylko organy ustawodawcze, ale także organy stosujące prawo. Organy stosujące prawo powinny opierać się na adekwatności stosowanych instrumentów do zadań i celów przyjętych w treści przepisów normatywnych. (fragment tekstu)
Omówiono przekształcenia organizacyjno-prawne i własnościowe w gospodarce komunalnej.Wskazano podstawowe cele nadzoru właścicieli nad spółkami z udziałem jednostek samorządu terytorialnego oraz jaką role odgrywa rada nadzorcza po wejściu w życie ustawy z 2003 r. o gospodrce komunalnej.
Celem artykułu jest zweryfikowanie hipotezy badawczej dotyczącej poziomu i perspektyw rozwoju zasad bezpieczeństwa obrotu giełdowymi akcjami na GPW w Warszawie SA. Wzmiankowane bezpieczeństwo rozumiane jest jako zapewnienie gwarancji i zdobycie zaufania alokujących, angażujących swoje fundusze na rynku inwestycyjnym przez działanie określonych instytucji. (fragment tekstu)
Soft law odgrywa fundamentalną rolę w strukturze nadzoru nad współczesnym rynkiem finansowym. Stanowi ono istotną alternatywę dla norm prawa tradycyjnego. Dzięki niemu Komisja Nadzoru Finansowego ma możliwość podjęcia szybkiej reakcji na niepokojące zjawiska zachodzące wewnątrz rynku. Celem niniejszego artykułu jest omówienie oraz analiza problematyki aktów prawa miękkiego stosowanych przez krajowy organ nadzoru, w tym ich pojęcia, istoty, rodzajów, a także celów oraz roli, jaką odgrywają we współczesnej infrastrukturze nadzoru nad rynkiem finansowym.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.