Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 266

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Alianse strategiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
W artykule omówiono wyniki badań 100 aliansów strategicznych, ze szczególnym uwzględnieniem form ich zakończenia w postaci fuzji, przejęć jednego partnera aliansu przez drugiego, jak i przejęć projektu aliansu przez jednego z aliantów. Ważne było również rozpoznanie i analiza czynników determinujących ww. formy zakończenia aliansu.
Artykuł omawia czynniki przewagi konkurencyjnej w telekomunikacji, nowe wyznaczniki konkurencyjności w telekomunikacji, bariery handlowe, telefonię internetową, konwergencję technologiczną, alianse digonalne.
Przedsiębiorstwa coraz częściej wykazują zainteresowanie podejmowaniem działalności kooperacyjnej, której przejawem są zawierane różnorodne alianse strategiczne. Autor omawia przesłanki jakie powodują, że obecnie alianse strategiczne stają się jedną z najbardziej popularnych form współpracy, a także zagadnienia związane z rolą i znaczeniem tej formy współdziałania współczesnych przedsiębiorstw, z punktu widzenia przyjętej strategii rozwoju i budowania wartości rynkowej. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono ideę usieciowienia uczelni ekonomicznych jako formę internacjonalizacji działalności uczelni wyższych. Zdaniem Autorki tworzenie międzynarodowych sieci uczelni stwarza możliwości do kreowania europejskiego standardu kształcenia menedżerskiego na poziomie magisterskim. Dla udowodnienia tak postawionej tezy Autorka przeanalizowała dwa przykłady działalności międzynarodowej, tj. Szkoły Głównej Handlowej i WSPiZ im. L. Koźmińskiego.
Podjęcie tematu zostało zainspirowane badaniami prowadzonymi w ośrodkach naukowych w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Hiszpanii, Niemczech oraz w Wielkiej Brytanii. Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie: na ile istniejące teorie organizacji wyjaśniają potrzebę, przyczynę utworzenia aliansu strategicznego i opisują zdarzenia z tym związane? (fragment tekstu)
Alianse strategiczne stają się coraz bardziej widoczne w globalnej ekonomii. W rozwijających się sieciach i ekonomii opartej na wiedzy, tradycyjna firma ma dylemat, czy "gonić w pojedynkę", czy też "współpracować". Alianse strategiczne są stosowane do łączenia potrzeb firm z ich możliwościami w niepewnym otoczeniu, a następnie do wykorzystywania specyficznych zasobów i umiejętności. Regulacja poprzez alians zasadniczo pociąga za sobą wybór pomiędzy kapitałowymi i niekapitałowymi formami, określanymi także jako quasi - hierarchie i quasi - rynki. Kreowanie wartości jest rdzeniem tworzenia i utrzymywania aliansów strategicznych. Alianse strategiczne rodzą koszty i korzyści. Artykuł prezentuje istotę, motywy, formy i cechy aliansów strategicznych. (abstrakt oryginalny)
Wszystkie typy aliansów istnieją w Polsce od 1990 r. Artykuł charakteryzuje istotę aliansu strategicznego, motywy i wybór partnera i cele jakie może osiągnąć.
W artykule scharakteryzowano alians strategiczny na przykładzie krajowego przedsiębiorstwa i zagranicznego kooperanta. Analizie poddano obszar kooperacji, wkład poszczególnych partnerów we współpracę, a także potencjalne korzyści i zagrożenia płynące z tej formy kooperacji. W części teoretycznej artykułu autorzy zdefiniowali pojęcie kooperacji, jej formy i obszary, procedurę budowy związku kooperacyjnego, jak również korzyści i zagrożenia kooperacji. Scharakteryzowano także alianse strategiczne w Polsce i w świecie. Przedstawiono potencjalny alians strategiczny pomiędzy Compaqiem a Optimusem. Scharakteryzowano obie firmy, obszary potencjalnej współpracy oraz rysujące się korzyści i zagrożenia dla obu firm. W uwagach końcowych określono rodzaj aliansu oraz możliwe perspektywy rozwoju tego związku, który w konsekwencji nie został zawarty.
Autorka reprezentuje Ośrodek Badań Integracji Europejskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Przedstawia opis dominujących obecnie trzech form współpracy i kooperacji przedsiębiorstw: fuzje i przejęcia, subcontracting oraz alianse strategiczne. Artykuł zawiera również 3 tablice, 4 rysunki.
Autor artykułu zastanawia się nad nową bronią strategiczną przedsiębiorstw jaką są alianse strategiczne, wyborem organizacji ekologicznej jako partnera i czynnikami efektywnej kooperacji z "zielonych aliansów".
Autor dokonuje podziału aliansów według takich kryteriów, jak logika tworzenia aliansów, lokalizacja siedziby, obszar działania firmy, zasięg aliansu, rodzaj funkcji łańcucha wartości będących przedmiotem współpracy, konkurencja i kooperacja.
Alians strategiczny jest bardzo kruchą formą powiązań między przedsiębiorstwami, narażoną na niebezpieczeństwo niepowodzenia związane z różnicami celów i sposobów ich realizacji przez kooperantów, odmiennością kultur organizacyjnych, czy koniecznością dysponowania określonymi (często specyficznymi) aktywami. Niestabilność aliansu jest również spowodowana zależnością jego sukcesu od wielu czynników, na które partnerzy mają ograniczony wpływ. Przykładem może być charakterystyka (zmienność) otoczenia, która powoduje konieczność ciągłej kontroli turbulencji, koordynacji wysiłków oraz bezpośrednich, aktywnych kontaktów miedzy stronami. W efekcie, wzrastają koszty transakcyjne, mogące spowodować nawet nieopłacalność przedsięwzięcia. Sama zaś teoria kosztów transakcyjnych stała się jedną z fundamentalnych koncepcji teoretycznych podejmujących problemy postrzegania, analizowania i nazywania skomplikowanych zjawisk oraz procesów we współczesnej praktyce gospodarczej. (fragment tekstu)
Drugi z modeli - model Y, to propozycja autora niniejszej pracy. Może ona stanowić rozszerzenie i uzupełnienie modelu X, ponieważ akcentowane są w niej inne problemy, choćby takie, jak: różnorodność opcji porozumień aliansowych, ocena, kontrola, zmiany organizacyjne, a przede wszystkim zadania składające się na poszczególne fazy procesu tworzenia i funkcjonowania aliansu. W modelu Y przewiduje się cztery etapy inicjowania i tworzenia aliansu (zob. tab. nr 1) Faza projektowania jest najważniejsza, gdyż wyznacza kierunek i strukturę dalszych faz przy tworzeniu porozumień aliansowych. Winna się ona składać z czterech zadań.(fragment tekstu)
Międzynarodowe alianse strategiczne występują obecnie powszechnie w skali globalnej, przy czym wyraźnie dają się zaobserwować określone tendencje w rozwoju ich form. Niniejszy artykuł ma właśnie na celu przedstawienie tych tendencji a zarazem wskazanie przyczyn ich zaistnienia.
Wyjaśniono pojęcie aliansu strategicznego oraz omówiono jego typy. Scharakteryzowano PLL LOT jako potencjalnego partnera do aliansu strategicznego.
Celem niniejszego artykułu jest systematyzacja wiedzy na temat aliansu strategicznego jako formy kooperacji oraz identyfikacja czynników go determinujących. W realizacji celu posłużono się metodą case study. Przedmiotem rozważań jest kooperacja w postaci aliansu strategicznego oraz prezentacja tej formy współpracy jako działania umożliwiającego poprawę pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa w warunkach gospodarki hiperkonkurencyjnej. (abstrakt oryginalny)
Podjęto próbę uporządkowania kilkunastu interpretacji definicji aliansu strategicznego i dokonano wstępnego uporządkowania propozycji dotyczących badania jego efektywności. (fragment tekstu)
18
Content available remote Alianse, portfolia, sieci - strategiczne zarządzanie relacjami
76%
Cel: Zarządzanie coraz bardziej złożonymi relacjami między firmami staje się obecnie jednym z największych wyzwań stojących przed menedżerami i badaczami. Współpraca, alianse, konstelacje, sieci, portfolia czy relacje międzyorganizacyjne są pojęciami często niejasnymi i stosowanymi w różnym znaczeniu w literaturze z obszaru nauk o zarządzaniu. Celem niniejszego artykułu jest uporządkowanie siatki pojęciowej związanej z powiązaniami kooperacyjnymi, przedstawienie aktualnego stanu wiedzy, kierunków badawczych w tym obszarze, czołowych globalnych firm ICT oraz tworzonych obecnie metod zarządzania portfoliem relacji. Metodologia: Badania obejmują studia literaturowe, analizy dostępnych metod zarządzania portfoliami aliansów, a także ilościowe badania własne prowadzone na grupie czołowych globalnych firm ICT oraz ponad 10 000 aliansów. Wnioski/oryginalność: W efekcie badań autorka nie tylko przybliża czytelnikowi złożoność opisywanych zjawisk, ale także dostarcza praktycznej wiedzy związanej z zarządzaniem relacjami kooperacyjnymi w wymiarze strategicznym. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Związki ubezpieczeń z instytucjami finansowymi
76%
Celem opracowania była identyfikacja płaszczyzn współpracy zakładów ubezpieczeń z innymi instytucjami finansowymi. Punktem wyjścia do ich identyfikacji jest wielość ujęć terminu "ubezpieczenie"/"ubezpieczenia". (fragment wstępu)
W aliansach opartych na wiedzy następuje wzajemna wymiana, tworzenie oraz wykorzystywanie wiedzy i własności intelektualnej. Alians strategiczny może przybrać różną formę w zależności od przyjętego kryterium wyboru. Stąd, w literaturze przedmiotu, istnieje wiele heterogenicznych typologii, których kryteria mogą stanowić rozmaite zmienne. Co więcej, znamienną cechą tego rodzaju porozumień jest ich zdolność do ewoluowania, a więc wraz ze zmianą celów, zadań czy okoliczności funkcjonowania konkretne typy aliansów, mogą przeistoczyć się w inne, bardziej adekwatne do nowych uwarunkowań działalności. Dlatego też nie można wskazać jednej, uniwersalnej klasyfikacji znajdującej zastosowanie bez względu na osobliwość konkretnego sojuszu. W konsekwencji, wśród propozycji typologii aliansów strategicznych można wyróżnić ujęcie jednokryterialne, dwukryterialne i wielokryterialne. W artykule omówione są kolejno wszystkie ujęcia. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.