Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 149

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Analiza finansowa w przedsiębiorstwie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
1
Content available remote Krytyczna ocena wybranych błędów analizy finansowej
100%
Analiza finansowa jest częstym tematem prac licencjackich z zakresu finansów, co często powoduje, że jest traktowana jak mechaniczny proces wymagający wykonania określonych czynności. Tymczasem na poziomie profesjonalnym, analiza finansowa jest niezmiernie istotnym elementem wyceny finansowej, analiz upadłości, oceny bieżącej sytuacji kredytowej i musi być wykonywana poprawnie, z należnym namysłem i zastanowieniem. Celem niniejszej publikacji było przedstawienie częstych błędów popełnianych w analizie finansowej, mających często istotny wpływ na wyciągane na podstawie tej analizy wnioski. (fragment tekstu)
W artykule dokonano przeglądu miar obciążenia podatkowego przedsiębiorstw. Rozpoczynając od wielkości najprostszych, jak stopa nominalna, a kończąc na miarach efektywnych. Każdy ze wskaźników ma wady i zalety, a jego wykorzystanie może prowadzić do różnego uszeregowania państw ze względu na poziom opodatkowania. Jedną z przyczyn jest fakt, iż wielkości te mierzą inne rzeczy. Porównanie stóp nominalnych i efektywnych w krajach UE-27, w latach 1998-2009, wskazuje na istnienie niekiedy bardzo istotnych różnic pomiędzy analizowanymi wskaźnikami. W związku z tym artykuł sugeruje, iż nie należy ograniczać analiz opodatkowania przedsiębiorstw, do najprostszego i najłatwiej dostępnego wskaźnika w postaci ustawowej stopy podatkowej a rozszerzyć je o miary efektywne. Wielkości te, stanowiące lepszy instrument do porównań międzynarodowych, umożliwiają przeprowadzenie wszechstronnych badań. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano nie znaną w Polsce metodę, która pozwala ocenić pojemność zadłużeniową firmy. Model LKL może być używany jako uzupełniający tradycyjną analizę finansową.
Rozwiązanie wielu problemów decyzyjnych we współczesnym przedsiębiorstwie wymaga odpowiedniego systemu analizy finansowej dostarczającego w różnym stopniu syntetycznej i bardziej szczegółowej informacji. Jest to zgodne z myśleniem strategicznym i rolą informacji w strategicznym zarządzaniu przedsiębiorstwem, z uwzględnieniem: dążenia do poznania różnych sytuacji, w których działa przedsiębiorstwo, szans i zagrożeń z tym związanych, zmiany obszarów i sposobów działania przedsiębiorstwa, zgodnie z zmieniającą się wizją przedsiębiorstwa i stanem jego otoczenia. Analityczne podejście do problemów związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa i jego związków z otoczeniem wymaga wykorzystania analizy finansowej jako narzędzia planowania strategii rozwoju i jej realizacji. Analiza finansowa zajmuje się oceną finansowej strony działalności przedsiębiorstwa, tj. oceną wielkości ekonomicznych będących konsekwencją przeszłych i planowanych zdarzeń gospodarczych w ujęciu pieniężnym. Najogólniej jej rola polega na przygotowaniu informacji zarówno z otoczenia, jak i wewnętrznych obszarów działania przedsiębiorstwa dla podejmowania decyzji finansowych. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest określenie, jakie informacje dotyczące ochrony środowiska w przedsiębiorstwie w wyrażeniu pieniężnym są ujawniane w raportach rocznych spółek publicznych z sektora chemicznego oraz ocena ich przydatności dla użytkowników zewnętrznych zainteresowanych finansowymi aspektami działalności proekologicznej. Przedmiotem badania są skonsolidowane raporty roczne za 2013 r. sześciu grup kapitałowych, których jednostki dominujące są notowane na GPW w Warszawie. Zakres ujawnianych środowiskowych informacji finansowych w informacji dodatkowej i sprawozdaniu z działalności jest niewielki i dotyczy głównie praw do emisji gazów cieplarnianych, rezerw na ochronę środowiska i dotacji na inwestycje proekologiczne. Niejednolity sposób ujawniania tych informacji w raportach badanych podmiotów utrudnia ich porównywanie w obrębie branży(abstrakt oryginalny)
Analiza finansowa badanych przedsiębiorstw skoncentrowana na zagadnieniach jakościowej oceny niektórych zjawisk finansowych. Przedstawiony obraz finansowy składa się z trzech obszarów: samooceny sytuacji finansowej, przyczyn i przejawów problemów finansowych w przedsiębiorstwach oraz opisu elementów strategii finansowej przedsiębiorstw.
Niniejszy artykuł poświęcony jest poszukiwaniom najlepszych praktyk, które można zastosować w analizie finansowej. Wychodzi tym samym naprzeciw zapotrzebowaniu na najlepsze rozwiązania wspomagające proces analizy. Nie daje jednak prostej odpowiedzi na pytanie: co jest najlepsze i kiedy? Wynika to z faktu, że najlepsze dla przedsiębiorstwa w danym momencie jest to, co przynosi mu największe korzyści, uwzględniając jego możliwości organizacyjne i finansowe. (fragment tekstu)
Integracja z UE zarówno stwarza dla polskich przedsiębiorstw nowe szanse rozwoju, jak i wymusza konieczność sprostania narastającej konkurencji. W związku z tym w celu utrzymania ciągłości istnienia, przedsiębiorstwo powinno, obok przestrzegania zasady racjonalnego gospodarowania, tak prowadzić swoją działalność, aby zachować płynność finansową. Do najistotniejszych wskaźników służących do oceny płynności finansowej należą: wskaźnik bieżącej płynności finansowej, wskaźnik płynności przyspieszonej, wskaźnik środków pieniężnych oraz wskaźnik zobowiązań natychmiast wymagalnych.
Omówiono i wyjaśniono istotę i miejsce analizy finansowej na tle analiz przeprowadzanych w przedsiębiorstwie. Przedstawiono przedmiot badania analizy finansowej oraz ukazano metody stosowane w ramach tej analizy do badania różnych zjawisk ekonomicznych - m.in. sytuacji finansowej i wyników działalności podmiotów gospodarczych.
11
Content available remote Prognozowanie finansowe w przedsiębiorstwach - z doświadczeń banków w Polsce
61%
Celem opracowania była próba ustalenia, jak często projekcje finansowe przedsiębiorców towarzyszą składanym w banku wnioskom kredytowym, oraz ocena stopnia ich zgodności z faktycznymi wynikami osiąganymi przez przedsiębiorców. W tym celu przeprowadzono badanie, którym objęto 60 wniosków kredytowych złożonych przez przedsiębiorców w 2005 roku w 4 bankach działających w Poznaniu. Prognozy finansowe przedsiębiorców na 2006 roku zostały następnie porównane z rzeczywistymi wynikami tych samych przedsiębiorstw osiągniętymi w 2006 roku. (fragment tekstu)
Prowadzone dotychczas badania zagrożeń przedsiębiorstw upadłością wykazały, że istnieje pewna prawidłowość w wynikach przedsiębiorstw zagrożonych i nie zagrożonych upadłością. Jak dowodzi tego praktyka, wykorzystanie wiedzy o tym w działalności przedsiębiorstw przynosi ewidentne korzyści , szczególnie w podejmowaniu decyzji, w których informacje o zagrożeniu upadłością są wyjątkowo istotne. (fragment tekstu)
Analiza skuteczności działania przedsiębiorstw dostarcza wiele wartościowych informacji odnoszących się do finansowej kondycji poszczególnych jednostek biznesowych. Jednocześnie nie jest zadaniem łatwym oszacowanie finansowej kondycji przedsiębiorstwa, gdyż stanowi to główny obszar, w którym mogą się znaleźć oszczędności, a także może być usprawniona struktura aktywów. Ponadto, dana jednostka biznesowa może zostać oceniona pod względem płynności oraz finansowej stabilności. Analizowane przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem spożywczym wy/ukazują stosunkowo wysoką skuteczność działania. Poprzez sprawdzenie obrotu, poniesionych/zużytych kosztów (zużycie materiałów, zużycie energii, obciążenie robocze), obrotu wybranych aktywów oraz analizy pokrycia bieżących aktywów w dniach, przemysł przetwórstwa spożywczego jest oszacowany z punktu widzenia całego sektora przetwórstwa przemysłowego. Wskazane zostały najbardziej skuteczne przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem spożywczym oraz te, które posiadają nieznaczne problemy ze zużyciem swoich zasobów. Ponadto, zidentyfikowano możliwe obszary usprawnień oraz zmiany w strukturze aktywów analizowanych jednostek. W efekcie przeprowadzonych działań zaprezentowano współczynniki efektywności z okresu 3 lat, wskazujące na fakt, że rok 2008 niekoniecznie był rokiem najlepszym dla przetwórstwa spożywczego. Dodatkowo, przedstawiono wiele problemów związanych z przedstawieniem współczynników efektywności aktywów poszczególnych jednostek biznesowych, jak również zaprezentowano różne podejścia teoretyczne odnoszące się do przedstawionych współczynników. Oszacowanie skuteczności działania stanowi istotny składnik obszernej analizy kondycji finansowej poszczególnych jednostek biznesowych, nie tylko poprzez umożliwienie oceny w oparciu o przeszłość danych jednostek. Przede wszystkim może to powodować poprawę bieżących działań oraz dalszego rozwoju przedsiębiorstwa, w efekcie dostarczając pożądanej struktury aktywów, po to aby ich wykorzystanie było jak najbardziej skuteczne/efektywne. Może to wpłynąć w znaczący sposób na dochodowość oraz płynność przedsiębiorstwa, pozwalając tym samym na podejmowanie skutecznych decyzji marketingowych. (abstrakt oryginalny)
Wybór strategii finansowania majątku obrotowego sprowadza się do wyboru między płynnością finansową i rentownością finansową i dlatego dokonując go, należy uwzględnić:- związki zachodzące między stałymi i zmiennymi składnikami majątku obrotowego,- stopień realności przewidywanych wpływów ze sprzedaży oraz ich regularności,- koszty wykorzystania kapitałów. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest określenie sytuacji finansowej przedsiębiorstw z wybranych sektorów produkcyjnych w Polsce notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Okres badawczy obejmował lata 2008-2012. Do analizy zostały wybrane cztery sektory: budownictwo, elektromaszynowy, metalowy oraz przemysł spożywczy. Doboru obiektów dokonano w sposób celowy. Aby zapewnić homogeniczność próby badawczej, uwzględniono przedsiębiorstwa notowane na GPW w Warszawie we wszystkich latach badanego okresu. Liczba spółek w poszczególnych sektorach była następująca: budownictwo - 26, elektromaszynowy - 20, metalowy - 17, spożywczy - 19. Dane do obliczeń pochodziły z rocznych sprawozdań finansowych spółek. Badaniom poddano strukturę majątkową aktywów obrotowych, strukturę kapitałowo-majątkową, płynność finansową, rentowność i zadłużenie. Przy obliczeniach przeciętnych wskaźników dla badanego okresu posłużono się wzorem na średnią ważoną, będącej wynikiem ilorazu sumy wszystkich pozycji tworzących formułę danego wskaźnika w liczniku i odpowiednio mianowniku. (fragment tekstu)
Kryzys finansowy odgrywa ważną rolę w cyklu wzrostu firmy, jest negatywną konsekwencją procesu podejmowania decyzji, Uwarunkowania kryzysu mogą być analizowane w dwóch grupach: czynników niezależnych od decyzji spółki i czynników wynikających z jej wyborów i postaw. Analiza finansowa dostarcza informacji wykorzystywanych w procesie redukcji, identyfikacji ryzyka i zagrożeń, odgrywa znaczącą rolę w ocenie obu przyczyn i źródeł kryzysu. W artykule przedstawiono główne elementy analizy finansowej stosowanych w procesie oceny przyczyn i konsekwencji kryzysu w firmie. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł poświęcono zagadnieniu wspomagania finansowego w małych i średnich przedsiębiorstwach. Zawarte w nim wyniki badań dowodzą, że MSP należące do różnych działów gospodarki w odmienny sposób kształtują wartości wskaźników z obszaru wspomagania finansowego. W artykule zawarto ponadto propozycje przedziałów wartości rekomendowanych dla MSP, prowadzących działalność gospodarczą w 27 różnych działach gospodarki narodowej. Oszacowane przedziały wartości rekomendowanych dla wskaźników z obszaru wspomagania finansowego poddano następnie porównaniu z literaturowymi wartościami wzorcowymi. Zawarte w artykule wyniki badań powinny przyczynić się do wypełnienia istotnej luki w literaturze przedmiotu oraz ułatwić przeprowadzanie analizy obszaru wspomagania finansowego dla podmiotów gospodarczych z sektora MSP.(abstrakt oryginalny)
W badaniach kondycji finansowej jednostek gospodarczych przeprowadzanych za pomocą wielowymiarowej analizy porównawczej, bardzo często występującym rodzajem zmiennych są nominanty, często pomijane w związku z problemami przy tworzeniu mierników syntetycznych. W pracy przedstawiono definicje nominanty jednomodalnej i jej różne rodzaje stosowane w badaniach empirycznych. Nominanty te autor określa jako nominanty symetryczne. Zauważając istnienie zmiennych (wskaźnik ogólnego zadłużenia, wskaźnik bieżącej płynności itp.), dla których nie jest objętne, czy wartość jest większa czy mniejsza od optymalnej autor wprowadza następnie nominantę niesymetryczną i przedstawia zasady zamiany obu typów nominant na stymulanty.
W opracowaniu dokonano charakterystyki spółek spożywczych, które aktualnie notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Dzięki zastosowaniu wybranych elementów analizy finansowej określono kondycję finansową tych spółek w ostatnim pięcioleciu ze szczególnym uwzględnieniem okresu po 2004 rok. (oryg. streszcz.)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.