Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 359

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Badanie przedsiębiorstw
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
Celem badań jest określenie stopnia przeżywalności nowo powstałych przedsiębiorstw w Polsce w latach 2003-2014 ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań branżowych wraz z charakterystyką źródeł finansowania fazy startowej przedsiębiorstw. Badania empiryczne oparto ma danych GUS opublikowanych w opracowaniu Warunki powstania i działania oraz perspektywy rozwojowe polskich przedsiębiorstw. Analizie poddano liczbę nowo rejestrowanych przedsiębiorstw, liczbę przedsiębiorstw aktywnych w roku kolejnym po rejestracji, wskaźnik przeżywalności, sposób powstania nowych podmiotów gospodarczych oraz strukturę finansowania podejmowanej działalności gospodarczej. Wyniki potwierdzają, że przeżywalność nowo powstających przedsiębiorstw wykazuje tendencję wzrostową. Głównym źródłem finansowania podejmowanej działalności gospodarczej jest kapitał własny. Korzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania w postaci kredytów bankowych i pożyczek od rodziny lub znajomych miało niewielkie znaczenie w strukturze finansowania.(abstrakt autora)
2
Content available remote Diagram 9 czynników sprawczych i jego wykorzystanie w badaniach organizacji
100%
Diagnoza dysfunkcji działań organizacji jest problemem trudnym i złożonym. Wynika to z faktu, iż źródła przyczyn dysfunkcji są wielorakie i niejednoznaczne. Stąd konieczność posiłkowania się metodami, które bazują na sformalizowanych modelach organizacji. W artykule wskazano na metodę analizy opartą na modelu 9 czynników sprawczych (określoną jako model płatka śniegu). Do jego opracowania wykorzystano model organizacji w układzie 7S (McKinseya). Model płatka śniegu wskazuje na trzy źródła dysfunkcji w organizacji. Źródła te powiązano z następującymi grupami: właścicielami (shareholders), interesariuszami (stakeholders) i społeczeństwem. W obrębie tych grup wskazano na dodatkowe grupy przyczyn, ujmując je w kręgi: strategiczny, taktyczny i operacyjny. Każda z przyczyn otrzymała powiązaną z nią wagę, określającą jej ważność. Wagi ustalane są za pomocą ankiet i wywiadów w badanej grupie osób. Zaproponowany model źródeł dysfunkcji wykorzystano do analizy prawidłowości procedur przetargowych w przedsiębiorstwie państwowym. Wyniki wskazały, iż główne przyczyny nieprawidłowości wynikają z sieci powiązań pomiędzy interesariuszami organizacji oraz struktury i systemu tej grupy. Pozwala to na podjęcie działań, których celem jest minimalizacji tych czynników i zmniejszenie poziomu dysfunkcji procedur przetargowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto problem współoddziaływania przedsiębiorstwa i otoczenia w warunkach transformacji instytucjonalnej. W szczególności uwagę skoncentrowano na sposobach, w jakie organizacje radzą sobie ze złożonością wynikającą z ciągle rosnącej współzależności rynków, a co za tym idzie, interakcji różniących się od siebie instytucji. Rozważania prowadzono wykorzystując studia literatury oraz wyniki empirycznych badań własnych. Obiektem badania były przedsiębiorstwa międzynarodowe inwestujące na rynkach wyłaniających się. Rezultatem przeprowadzonych badań była identyfikacja dwóch odmiennych wzorców: konwergentnych i dywergentnych, w zakresie dostosowywania się przedsiębiorstwa i otoczenia. (abstrakt oryginalny)
Projektując badanie ankietowe, napotykamy na zagadnienie: jak przekonać potencjalnych respondentów, by odpowiedzieli na nasze pytania. Konsekwencją niepowodzenia (tj. niskiej zwrotności) jest niska przydatność uzyskanych wyników do podejmowania decyzji. Dlatego w niniejszym artykule rozważamy, w jaki sposób nakłaniać potencjalnych respondentów do wzięcia udziału w badaniach. Skupiamy się na badaniach ankietowych - pocztowych i internetowych. Przesłanką wyboru pierwszego typu ankiety jest jego popularność na rynku business-to-business. Za wyborem ankiet internetowych przemawiają nadzieje, jakie wiąże się z możliwością prowadzenia takich badań przy niskich kosztach, na dużą skalę i przy wysokim odsetku osób odpowiadających wśród wszystkich wytypowanych do badania, W pracy odwołujemy się do wyników badań własnych wykonanych w 2004 i 2005 roku wśród polskich menedżerów. (fragment tekstu)
5
Content available remote Metoda identyfikacji cech istotnych do oceny procesu produkcyjnego
76%
Celem artykułu jest przedstawienie metody wyboru cech charaktery-stycznych dla realizacji procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwach budowy maszyn. Wyboru tego dokonano, wykorzystując metodę grupowej oceny ekspertów. Uzyskane rezultaty wykorzystano do określenia przedsiębiorstw, które w najwyższym stopniu spełniały wybrane cechy. Tak określony zbiór przedsiębiorstw stanowił próbę badawczą przy realizacji projektu badawczego rozwojowego pt. "System komputerowy wspomagania zarządzania w zakresie zarządzania wiedzą w przedsiębiorstwach przemysłu budowy maszyn" w latach 2010-2013, nr 03-0112-10 /2010 z dnia 09.12.2010 r.(abstrakt oryginalny)
Głównym zadaniem niniejszego artykułu jest poznanie praktycznej strony posługiwania się polityką awansu pracowniczego w przedsiębiorstwie. Praktykę tę odzwierciedlać będą jednak nie informacje podmiotów formalnie zajmujących się polityką kadrową lecz opinie pracowników, których ta polityka bezpośrednio dotyczy. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule podjęto próbę analizy jednego ze szczegółowym problemów kwestii czasu pracy, to jest zagadnień określanych w literaturze podmiotu jako ekstensywne straty czasu rozumiejąc przez to straty spowodowane absencją w pracy, przestojami i przerwami w pracy (przez intensywne straty czasu będziemy rozumieć, tzw. pracochłonność dodatkową, spowodowaną niskim poziomem rozwoju techniki, niedoskonałością projektu wyrobu i metod wdrażania). (fragment tekstu)
In this paper, we have proposed a new method for calculating the disclosure index, which consists of calculating the basic score by accounting standard or category of information and determining the overall disclosure index, which is the average of the elementary scores. Through two French and Canadian samples, we found significant differences between the mandatory, voluntary and total disclosure indices calculated using the proposed method and the current method. (original abstract)
Celem publikacji jest prezentacja modelowych zachowań przedsiębiorstw handlowych w fazie nawiązywania stosunków umownych z producentami. Prezentowane konstatacje są uogólnieniami wniosków płynących z własnych badań empirycznych, przeprowadzonych w czwartym kwartale 1989 r. Przedmiotem badań były państwowe przedsiębiorstwa handlu detalicznego prowadzące działalność na obszarze makroregionu południowo-wschodniego, na rynku konsumpcyjnych artykułów nieżywnościowych: Przedsiębiorstwo Handlu Ubiorami "OTEX", Przedsiębiorstwo Handlu Artykułami Wyposażenia Mieszkań "DOMAR", Przedsiębiorstwo Handlu Artykułami Papierniczymi i Sportowymi "ARPIS", Wojewódzkie Przedsiębiorstwa Handlu Wewnętrznego w Kielcach, Rzeszowie, Tarnobrzegu, Tarnowie.(fragment tekstu)
Celem opracowania było przedstawienie wyników badań nad wpływem określonych wymiarów kultury organizacyjnej na działalność eksportową przedsiębiorstw z województwa lubelskiego. W artykule wykorzystano wyniki badań przedsiębiorstw w województwie lubelskim przeprowadzonych w ramach projektu systemowego współfinansowanego przez fundusze UE. Badania przeprowadzono m.in. za pomocą wywiadów typu CAPI, w toku których przebadano 1680 przedsiębiorstw, w tym 761 eksporterów i 919 nieeksporterów. Stwierdzono w ten sposób następujące specyficzne cechy kultury organizacyjnej przedsiębiorstw prowadzących działalność eksportową: długookresowa perspektywa planowania strategii przedsiębiorstwa, postrzeganie otoczenia jako szansy, aktywna postawa pracowników, mała hierarchiczność, bezpośrednie przekazywanie informacji oraz orientacja na współpracę. Z kolei przedsiębiorstwa nie prowadzące działalności eksportowej postrzegają otoczenie jako zagrożenie, charakteryzują się krótkookresową perspektywą planowania działań, dużą hierarchicznością wewnątrz organizacji, pasywnością pracowników, przewagą niedomówień i nastawieniem na rywalizację. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badania, którego celem było poznanie orientacji przedsiębiorczej (OP) przedsiębiorstw działających na polskim rynku oraz jej ocena. Ponadto celem badania była rozpoznanie związku pomiędzy OP i wynikami przedsiębiorstw (mierzonymi z zastosowaniem wybranej miary), a także ustalenie czy na ten związek mają wpływ wybrane zmienne moderujące (wielkość, zasięg rynkowy, rodzaj działalności firmy). Realizacja wyznaczonych celów została osiągnięta w oparciu o badanie pierwotne. Rezultaty z badania wskazują, że przedsiębiorstwa funkcjonujące w Polsce charakteryzują się obecnie umiarkowaną OP. Wyniki dowodzą również, że OP polskich organizacji ma wpływ na ich zyski. Moderatorami tej zależności nie są ani wielkość przedsiębiorstwa, ani rodzaj prowadzonej przez nie działalności, ani jego zasięg rynkowy. (abstrakt autora)
W artykule przedstawiono wyniki badań których celem było poznanie czynników konkurencyjności w sektorze MSP w województwie warmińsko-mazurskim. Dokonano również oceny sił oddziaływania głównych dostawców i odbiorców oraz możliwości powstania substytutów.
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości wykorzystania testu Gehana (uogólnienia testu Wilcoxona) do porównywania funkcji przeżycia firm. Przykładem zmiennej losowej jest czas funkcjonowania firm. Przeprowadzone badania uwzględniają obserwacje ucięte, a więc czas funkcjonowania niektórych firm nie jest znany, gdyż nie zostały one zlikwidowane przed zakończeniem obserwacji. (fragment tekstu)
W ubiegłym roku zostały przeprowadzone badania polskich przedsiębiorców zarządzających małymi przedsiębiorstwami. Odpowiedzi udzieliło 50 przedsiębiorców z przedsiębiorstw usługowych, produkcyjnych oraz prowadzących równocześnie handel, produkcję i usługi. Od razu wypada zauważyć brak czystości branżowej przedsiębiorstw.Wielu przedsiębiorców (około połowa badanych) prowadzi przedsiębiorstwa wielobranżowe zajmując się równocześnie różnymi rodzajami działalności. Wynika to z braku stabilizacji na wielu rynkach. Przedsiębiorstwa szukają możliwości zabezpieczenia swojej egzystencji na kilku rynkach równocześnie. (abstrakt oryginalny)
Zdiagnozowano podejście procesowe w przedsiębiorstwach funkcjonujących w Polsce. Przebadano 68 przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą. Wyniki badań wskazały, że elementem podejścia procesowego w pełni stosowanym w polskich przedsiębiorstwach jest orientacja na klienta.
Artykuł przedstawia koncepcję badawczą problemu internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw. Badaniem takim należałoby objąć firmy mocno umiędzynarodowione, mające za granicą własne oddziały produkcyjne lub handlowe (sieci handlowe), spółki joint-venture. Prawdopodobnie winny być to przedsiębiorstwa średnie lub duże. Jak wskazuje przegląd dorobku subdyscypliny, problemy badawcze rozwijane na gruncie internacjonalizacji przedsiębiorstw mają wiele płaszczyzn interpretacyjnych. Celem artykułu jest zaproponowanie koncepcji badawczej, która stanowiłaby o kompleksowym rozpoznaniu zaawansowanych form internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest przedstawienie dostępnych w Polsce podstawowych źródeł danych potrzebnych do oceny przeżywalności przedsiębiorstw i "demografii przedsiębiorstw" oraz omówienie możliwości ich wykorzystania. Dobrej jakości dane są podstawą do analizy i oceny struktury i dynamiki populacji przedsiębiorstw, co jest istotne z punktu widzenia gospodarki i jej rozwoju. Badania prowadzone na wszystkich podmiotach lub na próbach reprezentatywnych pozwalają ocenić szanse przeżycia tych jednostek, określić czynniki wpływające na ich przeżycie i cykl życia oraz likwidację. (fragment tekstu)
Business demography is a new developing field of research. Problems in scientific research occur due to methodological inaccuracies. Differences in defining terms and indicators, and differences and changes in business registration standards make it difficult to analyse data in time or to conduct a comparative study of various countries. Many problems still remain to be solved; however, there is a need to study the population of firms and to analyse processes occurring in these populations. This article shows the data on birth rates and death rates of European business entities registered by the Eurostat. It also presents firm set-up indicators and firm liquidation indicators in the Zachodniopomorskie voivodship as compared to the Polish market. (original abstract)
Purpose: This article seeks to identify the similarities and differences in the narratives of corporate histories published in different periods of time. Methodology: This study is based on a comparative content analysis of corporate histories of three pharmaceutical plants operating under the "Polfa" Union of the Pharmaceutical Industry based in Poland. Findings: Corporate histories change depending on the period in which a given history is published. The study reveals that corporate history depends on the nature of the state authority in power at a given time. Research limitations and implications: This exploratory study concentrates on examination of four corporate histories and contributes to the research on the "uses of the past" in organization studies. Nevertheless, it has several limitations, including a limited number of companies included in the analysis and the adoption of a qualitative approach only. Originality and value: This is the first article that focuses on a comparative content analysis of corporate histories published at different times in search of the similarities and differences in the domain of corporate narrative. (original abstract)
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.