Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 572

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 29 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Budgeting
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 29 next fast forward last
Wiele negatywnych uwag spowodowanych nieskutecznością w osiąganiu przez budżetowanie stawianych przed nim celów nie wynika z jego funkcji, ale raczej z ich praktycznej realizacji. Brak skuteczności systemu budżetowania spowodowany jest często niewłaściwym sposobem jego zorganizowania w przedsiębiorstwie. W artykule niniejszym przedstawiono i omówiono czynniki mające istotny wpływ na skuteczność budżetowania, a mianowicie: 1) właściwy sposób organizacji procesu budżetowania, a w szczególności sformułowanie instrukcji budżetowej i konsekwentne egzekwowanie jej postanowień w codziennym życiu przedsiębiorstwa; 2) odpowiednie informatyczne wsparcie procesu budżetowania, szczególnie ważne w dużych i bardziej skomplikowanych przedsiębiorstwach; 3) wykorzystywanie motywacyjnej funkcji budżetowania. Polega ona na rzeczywistym delegowaniu na kadrę przedsiębiorstwa odpowiedzialności za wykonanie zadania budżetowego, przy równoczesnym daniu jej znacznego zakresu swobody w wyborze sposobu osiągnięcia celów zaplanowanych w budżecie; 4) stosowanie elastycznego stylu użytkowania systemu budżetowania. Zdaniem autora, jeżeli metoda budżetowania zostanie zastosowana w przedsiębiorstwie w sposób właściwy, np. przy uwzględnieniu wyżej przytaczanych postulatów, to jej efektem będzie trwałe zwiększenie efektywności realnych procesów gospodarczych w przedsiębiorstwie, przy równoczesnym wzroście motywacji pracowników i zwiększaniu jakości kultury organizacyjnej. Przyczyni się to także do pozytywnych efektów w takich obszarach, jak: poprawa płynności finansowej, kontrola wysokości zysku operacyjnego, obniżenie poziomu ryzyka i niepewności w działalności gospodarczej, wzrost sprawności organizacyjnej przedsiębiorstwa oraz doskonalenie operatywnego zarządzania produkcją. Budżetowanie jest metodą elastyczną, która może zostać dopasowana do realiów każdego przedsiębiorstwa. Wszystko to może być wykonywane zarówno na poziomie bardzo ogólnym (poziom najwyższego szczebla zarządzania), jak również może zostać - w zależności od potrzeb - uszczegółowione do poziomu niższych szczebli zarządzania. (abstrakt autora)
Opracowanie prezentuje najistotniejsze, zdaniem autorki, wady, jakie pojawiają się w trakcie budżetowania oraz możliwość ich uniknięcia bądź zminimalizowania negatywnego oddziaływania. Krótko zasygnalizowane zostały możliwości włączenia w system preliminowania innych narzędzi lub ich części, takich jak Kaizen czy Beyond Budgeting. Dysftinkcje budżetowania ujęte zostały w czterech grupach, a następnie w odniesieniu do każdej z nich wskazane zostały różne możliwości uczynienia z tych potencjalnych wad korzyści.(abstrakt oryginalny)
Dobrowolność stosowania systemu budżetowania sprawia, że w praktyce zakres jego wykorzystania oraz stosowane metody budżetowania są bardzo różne. Celem artykułu jest przedstawienie stosowanych w praktyce gospodarczej metod budżetowania. Zaprezentowany w artykule podział na metody tradycyjne i współczesne jest podziałem umownym. Autor prezentując współczesne kierunki rozwoju metod budżetowania chciał podkreślić, że zmiany w otoczeniu przedsiębiorstw jak i zmiany zachodzące w samych przedsiębiorstwach powodować będą, że proces budżetowania w sposób ciągły będzie się zmieniał i udoskonalał.(abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie porusza problematykę wspierania funkcji zarządzania przez fazy budżetowania. Przedstawia ono relacje faz tworzenia, realizacji oraz kontroli budżetów z funkcjami: planistyczną, organizacyjną, kontrolną i motywacyjną zarządzania. W efekcie rozważań ustalono, że funkcje planistyczna, kontrolna i motywacyjna są wspierane w sposób bezpośredni przez proces budżetowania. Natomiast funkcja organizacyjna nie ma bezpośrednich związków z budżetowaniem.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Budżetowanie w organizacjach pozarządowych. Wybrane zagadnienia realizacyjne
80%
Celem opracowania jest podkreślenie specyfiki planowania działalności organizacji pozarządowych oraz zdefiniowanie roli, jaką w tym zakresie może odegrać budżetowanie. W artykule przedstawiono zatem podstawowe kroki w procesie budżetowania oraz zaprezentowano wytyczne wobec planowania i koordynacji przedsięwzięć społecznych, jak również pomiaru ich efektów. Tworząc plan działań społecznych, organizacje pozarządowe powinny precyzyjnie zdefiniować efekty oraz nakłady w przekroju poszczególnych obszarów działalności i realizowanych projektów. Jest to kwestia kluczowa, gdyż o skuteczności urzeczywistniania misji społecznej decyduje zdolność komunikowania efektów działalności interesariuszom jednostki i świadomość relacji efektów do poniesionych nakładów wśród osób zarządzających organizacją.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Budżetowanie przyrostowe jako metoda poprawy kondycji finansowej szpitali
80%
Działalność lecznicza szpitali realizowana jest w postaci usług i procedur medycznych, których świadczenie wymaga odpowiedniego planowania finansowego. Jednym z narzędzi wspomagających zarządzanie jest budżetowanie. Celem artykułu jest przedstawienie możliwości zastosowania budżetowania przyrostowego w szpitalach. Metoda ta może być wykorzystana w racjonalnym zarządzaniu szpitalem i środkami finansowymi pozyskanymi w ramach realizowania usług i procedur medycznych. W artykule wykorzystano informacje uzyskane w czasie praktycznego budżetowania szpitali, którym zajmuje się autor.(abstrakt oryginalny)
W procesie podejmowania decyzji istotną rolę odgrywa planowanie, które jest jednym z elementów zarządzania. Liczbowym wyrażeniem planu działania jednostki gospodarczej jest budżet. Budżetowanie to poruszanie się w przyszłości, wiąże się więc z ryzykiem. Ryzyko to jest uzależnione od wielu czynników, zarówno o charakterze wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Dla sprawnego zarządzania przedsiębiorstwem jest niezbędne jego uwzględnienie w budżetowaniu. W artykule przedstawiono pojęcie ryzyka oraz jego rodzaje. Ukazano również wpływ ryzyka na system budżetowania działalności przedsiębiorstwa oraz zarządzania nim.(abstrakt oryginalny)
Zarządzanie przedsiębiorstwem w obecnych uwarunkowaniach rynkowych jest niezwykle złożone. Działania będące wynikiem podejmowania decyzji na najwyższym szczeblu obejmują różnorodne procesy, takie jak: proces działalności podstawowej, procesy pomocnicze, proces sprzedaży i marketingu, proces logistyki oraz procesy zarządzania. Kluczem do koordynacji wszystkich typów działalności i procesów wewnętrznych przedsiębiorstwa jest sporządzanie odpowiednich planów działania. W warunkach gospodarki rynkowej prawidłowe planowanie i kontrola działalności przedsiębiorstwa staje się koniecznością oraz fundamentalnym elementem sprawnego zarządzania. (fragment tekstu)
Do tradycyjnych metod zarządzania zalicza się budżetowanie. Spośród różnych definicji tego terminu na uwagę zasługuje następująca: "budżetowanie działalności jest metodą zarządzania posiadanymi środkami pieniężnymi w danym przedziale czasu, przy wykorzystaniu określonych metod i środków działania stosowanych przy realizacji budżetowanej działalności". W literaturze przedmiotu i wśród części menedżerów spotyka się pogląd, że w aktualnych warunkach budżetowanie jest zbędne a budżet nie spełnia kryterium narzędzia użytecznego. Celem artykułu jest przedstawienie zalet i wad tworzenia operacyjnego budżetu ogólnego i jego części, skuteczności kontroli realizacji budżetu oraz kierunków zmian w tym zakresie. (fragment tekstu)
Opracowanie syntetycznie przedstawia rolę, jaką może pełnić budżetowanie w systemie informacyjnym rachunkowości w małym przedsiębiorstwie. Zaprezentowane zostały cele i funkcje budżetowania wraz z wyzwaniami, jakie może nieść wdrożenie tego narzędzia w niewielkiej organizacji. W artykule postawione zostały pytania dotyczące istoty budżetów w podmiotach, które nie do końca czasami zdają sobie sprawę z istnienia potrzeby zarządzania kosztami i przewidywania przyszłości.(abstrakt oryginalny)
W budżetowaniu zarówno operacyjnym jak i kapitałowym występują założenia początkowe, dotyczące zarówno sytuacji wewnętrznej przedsiębiorstwa jak i warunków stworzonych przez otoczenie i koniunkturę gospodarczą. Ustalenia te dotyczą przykładowo przyjętych wielkości sprzedaży bazującej na zdolności produkcyjnej, chłonności rynku, cen produktów, kursów walut jeżeli dokonuje się transakcji kupna-sprzedaży za granicę, stopy procentowej, stopy podatkowej, przewidywanych nakładów inwestycyjnych i innych wydatków kapitałowych, przyrostu kapitału pracującego netto, kosztów operacyjnych i finansowych i innych. W momencie ustalania budżetu wyjściowego przyjmuje się określone wielkości tych parametrów. W trakcie prac nad budżetem występuje potrzeba zmiany tychże parametrów i opracowania nowych wersji budżetu. Pomocnym może być tutaj Excel dostarczający takich narzędzi jak opcja Analiza symulacji a w niej scenariusze i szukaj wyniku a także Solver.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie możliwości wykorzystania systemów informatycznych controllingu do budżetowania kosztów i przychodów przedsiębiorstwa. Opisano w nim niezbędne zmiany organizacyjne, które należy wprowadzić, by funkcjonowanie budżetowania przebiegało sprawnie i efektywnie. Zwrócono uwagę na ryzyka związane z wdrożeniem systemu informacyjnego controllingu, a także zestawiono najczęściej spotykane nieprawidłowości występujące w procesie budżetowania. (abstrakt oryginalny)
Wykorzystanie budżetów przy podejmowaniu decyzji oraz kontrolowaniu ich skutków jest w wielu polskich przedsiębiorstwach niedoceniane. Może być to wynikiem malej stabilności polskiego rynku, ograniczającej decydentom możliwość skutecznego planowania oraz słabej znajomości metod i zasad sporządzania budżetu. Niemniej jednak budżetowanie jako metoda nowoczesnego zarządzania zyskuje sobie coraz większą ilość zwolenników, zwłaszcza w młodych, dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach. (fragment tekstu)
This study aimed to empirically test some variables related to Performance-Based Budgeting (PBB) and Performance Measurement System (PMS) implementation in the local government, namely Special Region of Yogyakarta, Indonesia. This study applied the mixed-methods approach with sequential explanatory strategy (QUANTITATIVE to Qualitative). Quantitative stage was conducted by testing the hypothesis using the Structural Equation Model (SEM) approach. On the qualitative stage, the interview was conducted to dig more information on the unsupported hypothesis. From the result of the hypothesis testing, it was discovered that the limitation of information system had a negative influence, while education had a positive influence towards the effectiveness of PBB. Furthermore, the effectiveness of PBB had a positive influence towards budget absorption, and the accountability also had a positive influence towards the use of performance information to practice the arrangement of PPB. Meanwhile, the qualitative analysis produced the finding that there were practices of PBB that could still be done manually and it was not supported by information technology. Besides, the implementation of PMS and PBB was more because of the coercive pressure rather than consciousness of normative apparatus. (original abstract)
Budżetowanie stanowi instrument rachunkowości zarządczej, generujący wielowymiarowe zbiory informacji o sytuacji finansowej i majątkowej przedsiębiorstwa. Wdrożenie koncepcji budżetowania dopasowanej do wielkości i charakteru działalności oraz formy prowadzonej rachunkowości pozwala na poprawę efektywności funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Istnieje zatem możliwość wypracowania koncepcji budżetowania dostosowanej do uwarunkowań mikroprzedsiębiorstwa handlowego Optimum opodatkowanego na zasadach ogólnych (podatkowa księga przychodów i rozchodów). Takie działanie pozwoli na planowanie poziomu rentowności i płynności finansowej, które stanowią podstawowe determinanty przetrwania na rynku, zdobycia przewagi konkurencyjnej i rozwoju.(abstrakt oryginalny)
Efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem wymaga zastosowania odpowiednio dobranych metod i narządzi, które umożliwią wykonanie jego planów. Plany te zawierają sformułowane cele oraz sprecyzowane czynniki, od których zależy ich osiągnięcie. Jednym z narzędzi, które stosują przedsiębiorstwa w celu wspomagania realizacji przyjętych planów jest budżetowanie. Jest ono związane z modelowaniem przyszłości przedsiębiorstwa. Pozwala ono podejmować właściwe decyzje we właściwym czasie. W opracowaniu przybliżono tematykę budżetowania stanowiącego instrument weryfikacji stopnia realizacji założonych celów przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Zmiany zachodzące w otoczeniu przedsiębiorstw wymagają również rozważenia charakteru usprawnień w procesie budżetowania. Prace nad modyfikacjami procesu budżetowania dotyczyć powinny zarówno metod i środków działania, jak i funkcji, jakie powinien pełnić ten proces. Budżetowanie nie zastąpi jednak wszystkich narzędzi rachunkowości zarządczej, dlatego też nowoczesne narzędzia zarządzania powinny raczej uzupełniać proces budżetowania, a nie stanowić dla niego alternatywy.(abstrakt oryginalny)
Budżetowanie kapitałowe jest procesem bardzo złożonym. Celem opracowania jest próba umiejscowienia teorii finansowania przedsiębiorstw w teorii budżetowania kapitałowego. W literaturze przedmiotu kwestia źródeł finansowania przedsiębiorstw i ich hierarchii jest podejmowana bardzo szeroko. W teorii finansów przedsiębiorstw wskazywano zarówno na wyższość źródeł wewnętrznych nad zewnętrznymi jak i odwrotnie. Na tym tle podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: czy możliwym jest jednoznaczne odniesienie teorii źródeł finansowania do definicji budżetowania kapitałowego?(abstrakt oryginalny)
Omówiono wady i zalety budżetowania rocznego (operacyjnego). Na przykładzie Kompanii Spirytusowej "Wratislavia" Polmos Wrocław S.A. scharakteryzowano narzędzia budżetowania, ze szczególnym uwzględnieniem metod analizy i sposobów interpretacji odchyleń.
Budżetowanie jest jednym z podstawowych narzędzi planowania, bez którego nie można prawidłowo organizować, motywować czy dokładnie kontrolować działalności zakładu opieki zdrowotnej. Do głównych celów budżetu można zaliczyć: wspieranie planowania rocznej działalności, koordynacja działalności ośrodków odpowiedzialności, kierowanie działalnością przedsiębiorstwa, motywowanie i ocena kierownictwa. W obecnej sytuacji w zakładach opieki zdrowotnej konieczne jest wprowadzenie nowoczesnego budżetowania, bez którego praktycznie nie można zarządzać tymi jednostkami. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 29 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.