Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 64

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Capital funds
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Artykuł przedstawia charakterystykę prawnej opłaty likwidacyjnej w umowie ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. W pierwszej części opracowania omówiona została, w podstawowym zakresie, konstrukcja prawna umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, ze szczególnym uwzględnieniem elementów odróżniających ją od klasycznej umowy ubezpieczenia. W dalszej części artykułu przedstawiono definicję i istotę opłaty likwidacyjnej. Ostatnią część opracowania poświęcono wysokości opłaty likwidacyjnej. Wysokość opłaty likwidacyjnej była przedmiotem orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 14 maja 2010 r., który uznał, że praktyka pobierania przez ubezpieczycieli opłaty likwidacyjnej w wysokości 100 proc. zgromadzonych środków stanowi niedozwolone postanowienie umowne. W artykule przedstawiono problematykę wysokości opłaty likwidacyjnej zarówno ze strony interesów ubezpieczających, jak i ubezpieczycieli, oraz zaproponowano wprowadzenie pewnych zmian w praktyce stosowanej przez ubezpieczycieli.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Rodzaje oferty inwestycyjnej towarzystw ubezpieczeń na życie
75%
Towarzystwa ubezpieczeń na życie mogą poszerzać ofertę ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych przez powiązanie ich z ofertą funduszy inwestycyjnych. W artykule przedstawiono przesłanki i sposoby poszerzania oferty inwestycyjnej ubezpieczycieli o fundusze inwestycyjne. Uzupełnienie stanowią przykłady ofert inwestycyjnych towarzystw ubezpieczeń na życie działających na polskim rynku finansowym. (abstrakt oryginalny)
Krajowy Fundusz Kapitałowy otwiera możliwości rozwoju rodzimych funduszy wysokiego ryzyka z wykorzystaniem powiązań w ramach regionalnych i globalnych sieci innowacyjnych. Zasady jego działalności prowadzą jednak wyłącznie do absorpcji środków pomocowych, a skala realizowanych z ich udziałem inwestycji bezpośrednich (wspieranie funduszy kapitałowych - FK) i pośrednich (finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć poprzez FK) nie wydaje się zawężać krajowej luki kapitałowej. Jej wypełnienie może nastąpić z udziałem KFK, ale podmiot ten musi podnieść efektywność dotychczasowej działalności, co wiąże się m.in. z rozwojem sieci FK, usprawnieniem identyfikacji kręgu innowatorów i krzewieniem idei finansowania udziałowego. Ponadto publiczną sferę aktywności Krajowego Funduszu Kapitałowego powinna uzupełnić działalność komercyjna. (abstrakt oryginalny)
Rosnące zainteresowanie alternatywnymi wobec depozytów bankowych formami lokowania oszczędności pobudziło zainteresowanie ofertami funduszy inwestycyjnych, przede wszystkim otwartych. Od 2000 r. aktywa funduszy wzrosły kilkunastokrotnie, stanowiąc coraz większy odsetek lokat sektora niefinansowego. Z punktu widzenia klientów funduszy problemem staje się wybór właściwej oferty, uwzględniającej ich skłonności do ponoszenia ryzyka oraz zdolność do efektywnego wykorzystywania koniunktury rynkowej przez zarządzających portfelami funduszy. Pierwszy aspekt skutkuje lokowaniem oszczędności w jednostkach funduszy deklarujących określony skład swojego portfela - od akcyjnych, poprzez zrównoważone, kończąc na funduszach pieniężnych. Przedmiotem zainteresowania autorów niniejszej pracy jest przede wszystkim drugi aspekt, dlatego podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: Czy zarządzający funduszami akcji potrafią aktywnie zarządzać aktywami, to znaczy czy podczas tendencji spadkowej panującej na rynku akcji starają się wybierać aktywa zyskowne, a podczas tendencji wzrostowej osiągają wyniki znacząco lepsze niż oferuje rynek? Warto zauważyć, że podstawowym kryterium wyboru funduszy, lansowanym przez prasę finansową oraz przez fundusze, jest procentowa zamiana jednostek uczestnictwa w różnych okresach. Najczęściej bierze się pod uwagę okres od kilku miesięcy do roku, jednak parametr ten nie odzwierciedla efektywności zarządzania, a już na pewno nie daje podstaw do przypuszczeń, jak będą się kształtować wartości jednostek uczestnictwa w czasach, gdy koniunktura na rynku zmieni się. Prezentowana praca jest próbą oceny jakości zarządzania aktywami funduszy akcyjnych z punktu widzenia dostosowywania ryzyka systematycznego funduszy do okresów wzrostu i spadku rynku. Badania dotyczyły dwóch okresów: lat 2001-2004 oraz lat 2005-2007. W pierwszym z nich mieliśmy do czynienia z rodzącą się hossą, a w drugim z jej schyłkiem.(fragment tekstu)
Autor zbadał możliwości lokowania kapitału w instrumenty udziałowe notowane w regionie Azji i Pacyfiku. W jego ocenach polski rynek kapitałowy charakteryzuje się skromną ofertą dla polskich inwestorów, ograniczoną do kilkunastu funduszy inwestycyjnych i ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych. (fragment tekstu)
Najmniej rozpoznanym segmentem polskiego rynku venture capital pozostaje najmniejszy segment quasi-funduszy venture capital, którego szczególna rola wynika z finansowania przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw. Artykuł prezentuje najważniejsze założenia i kolejne etapy realizacji polityki inwestycyjnej lubelskiego i podlaskiego funduszu kapitałowego w latach 1996-2006. Zawiera także elementy oceny efektywności inwestycji z punktu widzenia funduszy oraz oceny oddziaływania inwestycji venture capital na wybrane obszary funkcjonowania ich spółek portfelowych.(abstrakt oryginalny)
Komisja Nadzoru Finansowego, jako organ nadzoru nad rynkiem ubezpieczeniowym, została upoważniona do stosowania środka nadzorczego w postaci interwencji produktowej. Instrument ten jest nakierowany na wyeliminowanie negatywnych zjawisk występujących w obrębie określonego sektora ubezpieczeń. Wskazać należy, że ze względu na ograniczoną regulację decyzji w przedmiocie interwencji produktowej w art. 17 Rozporządzenia PRIIP oraz w art. 366 ustawy z dnia 11 września 2015 roku o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, zwłaszcza w zakresie wymogów, jakie powinna ona spełniać, powstaje pytanie, czy właściwy organ nadzoru nad rynkiem ubezpieczeniowym upoważniony jest nie tylko do wydania czy cofnięcia interwencji produktowej, ale również do zmiany takiej decyzji. W tym kontekście szczególnie interesujące jest to, czy organ nadzoru nad rynkiem ubezpieczeniowym posiada kompetencję do zmiany terminu zawieszającego określonego w treści decyzji Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 15 lipca 2021 roku wprowadzającej zakazy wprowadzania do obrotu, dystrybucji i sprzedaży ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych - umów ubezpieczenia na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy ubezpieczeń na życie związanych z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, traktowanych przez gospodarstwa domowe jako jednej z alternatywnych form zagospodarowania oszczędności. W artykule wskazano motywy i ekonomiczne determinanty oszczędzania oraz zaprezentowano zmiany w strukturze i dynamice oszczędności gospodarstw domowych w podziale na grupy aktywów, ze szczególnym uwzględnieniem udziału ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych. Omówiono ponadto zmiany w wartości aktywów netto ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, a także strukturę rynku ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych pod względem rynkowego udziału poszczególnych ubezpieczycieli w ogólnej wartości aktywów. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Fundusz kapitału zalążkowego w finansowaniu innowacyjnych przedsięwzięć
75%
Rynek Funduszy Kapitału Zalążkowego w Polsce jest stosunkowo młody. Przykład Funduszu Kapitału Zalążkowego Pomeranus Seed i dotychczasowe dobre efekty spółek nadzorowanych przez ten fundusz wskazuje, że trzeba i należy bezustannie edukować i mobilizować różne osoby, instytucje i firmy w kierunku rozwoju opartego na innowacjach. Potrzebne jest przełamywanie barier i inercji przeszkadzających w podejmowaniu innowacyjnych przedsięwzięć, zwłaszcza w sytuacji dostępności różnych mechanizmów wsparcia i źródeł finansowania. Nowe programy unijne bez wątpienia zwiększą możliwości finansowania rozwoju innowacyjnych przedsięwzięć przez Fundusze Kapitału Zalążkowego. Przy wykorzystaniu powstających szans, Fundusze Kapitału Zalążkowego w Polsce mogą się stać jednym z głównych ogniw aktywizujących pełniejsze zagospodarowanie potencjału innowacyjnego osób i przedsiębiorców.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Infringement of Consumers' Collective Interest - the Case of "Insurance-deposits"
75%
Cel: Celem artykułu jest prezentacja regulacji prawnych dotyczących ochrony konsumentów i demonstracji jak normy prawne wpływają na gospodarkę. Temat jest istotny z powodu rosnących kontrowersji dotyczących sprzedaży "polisolokat". Układ / metody badawcze: Temat jest badany przy pomocy analizy aktów prawnych, wyroków sądowych i literatury naukowej dotyczącej "polisolokat" Wnioski / wyniki: Celem pracy jest dodanie kolejnego głosu do debaty o stratach z "polisolokat", co może wnieść wartość dla ich posiadaczy i zainteresowanych stron Oryginalność / wartość artykułu: Rezultaty mogą być wykorzystane do modeli ilościowych dotyczących analizowanego tematu. (abstrakt oryginalny)
In this study we utilise artificial neural networks to classify equity investment funds according to two fundamental risk measures-standard deviation and beta ratio-and to investigate the fund characteristics essential to this classification. Based on a sample of 4,645 monthly observations on 37 equity funds from the largest fund families registered in Poland from December 1995 to March 2018, we allocated funds to one of the classes generated using Multilayer Perceptron (MLP) and Radial Basis Function (RBF). The results of the study confirm the legitimacy of using machine learning as a tool for classifying equity investment funds, though standard deviation turned out to be a better classifier than the beta ratio. In addition to the level of investment risk, the fund classification can be supported by the fund distribution channel, the fund name, age, and size, as well as the current economic situation. We find historical returns (apart from the last-month return) and the net cash flows of the fund to be insignificant for the fund classification. (original abstract)
W artykule dokonano analizy i oceny wydanego przez NSA 17 listopada 2014 r. wyroku, który odnosił się do możliwości zaliczania do kosztów podatkowych przez spadkobiercę wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa poniesionych przez spadkodawcę. Choć na aprobatę zasługuje korzystne dla podatników rozstrzygnięcie, to nie można zgodzić się z zasadnością całkowitego pominięcia odwołania się do ogólnych zasad sukcesji podatkowej skupiając się jedynie na przepisie materialnym.(abstrakt oryginalny)
In Mexico family businesses occupy a very important place in the economy participation, with a contribution of over 50% of PIB, there are various funding sources cite some government, first the Federal, State, Municipal, privates, and others are banks and finance that support micro enterprises and family, these sources not only support financially but also in strengthening and improving the infrastructure of the company in the areas of production, finance, supplier development, marketing, quality, in the use of technology and the export of their products, etc. The sources of government funding mostly ask for a business plan and an executive summary to support your project or business idea, this is the reason for this research study. The business model is asked what made the entrepreneur to plan its life for at least five years and make plans to go increasing their profit and growth for the company to achieve higher test searching life to three years, when statistically fail the 70% of family businesses and MYPYMES. Statistical data show that 100% of the Mexican companies, 90% are family businesses and micro enterprises, this has the facility to offer to the country for the formation of a company and the easy trade in products, business entrepreneurs require a good idea and implement it, the goal of incubators in formalizing and support in the important aspects of this type of business, usually fear the juridical aspect eg legal, fiscal, marketing, management, production and plan sales.(author's abstract)
Od 1 stycznia 2004 roku fundusze dodawane do polis na życie nie mogą nazywać się "inwestycyjne", lecz "kapitałowe", by odróżnić je od produktów towarzystw funduszy inwestycyjnych. Udział w rynku ubezpieczeń z funduszem kapitałowym stale rośnie. Omówiono ich wady i zalety. Zamieszczono wyniki i opłaty ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych.
Przedstawiono ogólne zasady funkcjonowania i przebiegu ubezpieczeń na życie związanych z funduszem kapitałowym. Wskazano różnice w efektywności inwestycji alokowanej części składki w zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia oraz wskazanych przez ubezpieczającego ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, różniących się przyjętą strategią inwestycyjną.
Celem opracowania jest omówienie mechanizmu tworzenia ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (UFK) i zarządzania nimi, zaprezentowanie ich efektywności oraz zmian w poziomie ich aktywów w ostatnich latach w Polsce. (fragment wstępu)
Fundusze własne w bankach spółdzielczych zajmują szczególnie ważne miejsce. Od określonych ich poziomów uzależniony jest zarówno zakres wykonywanych czynności, jak i obszar prowadzonej przez nie działalności. Wnoszony przez założycieli banków kapitał założycielski, na mocy art. 32 ust. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe, nie może być niższy od równowartości w złotych 5 000 000 euro, przeliczonej według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu wydania zezwolenia na utworzenie banku, przy czym w przypadku banków spółdzielczych, których założyciele wyrazili zamiar zawarcia umowy zrzeszenia, na podstawie Ustawy z 7 grudnia 2000 r. o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających, kapitał założycielski nie może być niższy od równowartości w złotych 1 000 000 euro przeliczonej według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu wydania zezwolenia na utworzenie banku. (abstrakt oryginalny)
Wprowadzenie do polskich przepisów postanowień Nowej Umowy Kapitałowej postawiło przed bankami spółdzielczymi nie lada wyzwanie zarówno kapitałowe, jak i prawne. Przyjęta przez Sejm RP 26 stycznia 2007 r. ustawa o zmianie ustawy Prawo bankowe transponowała do polskiego porządku prawnego postanowienia zmienionych dyrektyw: - dyrektywy 2006/48/WE w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje kredytowe, zmieniającej dyrektywę 2000/12/WE, - dyrektywy 2006/49/WE w sprawie adekwatności kapitałowej przedsiębiorstw inwestycyjnych i instytucji kredytowych, zmieniającej dyrektywę 93/6/EWG. Znowelizowane postanowienia wymienionych dyrektyw przeniosły do regulacji obowiązujących w Unii Europejskiej propozycje zawarte w tzw. Nowej Umowie Kapitałowej Bazylejskiego Komitetu ds. Nadzoru Bankowego (NUK), która zastąpiła Umowę Kapitałową z 1988 r. wraz z jej późniejszymi zmianami (Umowa Bazylejska I). (abstrakt oryginalny)
Zakłady ubezpieczeń na życie mają w swojej ofercie ubezpieczenia z funduszami inwestycyjnymi. Ze względu na konkurencyjność tej oferty oraz koszty zarządzania powierzają one zarządzanie tymi funduszami zewnętrznym podmiotom. W tym celu wykorzystują najczęściej towarzystwa funduszy inwestycyjnych. W artykule wskazano specyficzne cechy ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych oraz przyczyny wykorzystania specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych w zarządzaniu aktywami powierzonymi podmiotom zewnętrznym przez zakłady ubezpieczeń na życie. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Regionalny fundusz kapitałowy - ujęcie koncepcyjne
75%
Dekada działalności Krajowego Funduszu Kapitałowego (KFK) nie przyniosła satysfakcjonujących efektów (utworzono 17 funduszy kapitałowych (FK) typu venture capital i wsparto z ich udziałem 111 projektów innowacyjnych przy relatywnie niskim wykorzystaniu pozyskanych środków pomocowych przez KFK i FK). W tych okolicznościach zasadne wydaje się opracowanie koncepcji regionalnych funduszy kapitałowych, które mogą powstać przy finansowej partycypacji Krajowego Funduszu Kapitałowego i zaktywizować jego działalność. Nurt tak ukierunkowanych rozważań wpisuje się w przemyślenia autora niniejszego artykułu. W jego treści przedstawiono misję, ideę i pole zainteresowań inwestycyjnych regionalnych funduszy kapitałowych oraz źródła ich finansowania, a także określono formy wsparcia tych jednostek ze strony Krajowego Funduszu Kapitałowego, zasady gromadzenia, lokowania i inwestowania środków RFK oraz ich podziału z zakończonych inwestycji. Za naturalną puentę tych dociekań uznano zestawienie zbioru zadań regionalnych funduszy wysokiego ryzyka (RFK)(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.