Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Cash pooling
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Omówiono rozwój nowoczesnych usług bankowych, istotę, rodzaje i korzyści z cash pooling oraz ograniczenia w zastosowaniu cash pooling.
Cash pooling to usługa, która polega na fizycznym przelewie środków pieniężnych z rachunków jednych podmiotów na rachunki bankowe drugich podmiotów w ramach grupy lub na wyłącznie czysto matematycznym sposobie zerowania sald. Operacja ta, przeprowadzana w efektywny sposób, przynosi wymierne korzyści dla całej grupy w postaci: • zwiększenia przychodów finansowych, • obniżenia kosztów tzw. zewnętrznego finansowania, • możliwości wykorzystania rezerw gotówkowych w ramach grupy. W odniesieniu do zarządzania bieżącą płynnością finansową grupy, usługa cash poolingu może okazać się jednym z najważniejszych narzędzi do jej utrzymania. Jedną z wielu korzyści, jakie czerpie przedsiębiorstwo stosujące usługę cash poolingu, jest zmniejszenie obsługi administracyjnej poprzez zautomatyzowanie przeprowadzanych operacji. Banki, przygotowując umowę na świadczenie usługi cash pooling, muszą wziąć pod uwagę specyfikę gospodarczą oraz strukturę organizacyjną danej grupy kapitałowej, aby jak najlepiej dopasować swój produkt do ich potrzeb. Podsumowując, na podstawie przeprowadzonej analizy z pewnością można stwierdzić, że usługę cash pooling w ramach swojej oferty produktowej oferuje w Polsce większość banków. Głównym powodem przemawiającym za wzrostem popularności tej usługi jest fakt, że przyjęcie takiego rozwiązania w ramach cash management to doskonały sposób na efektywne zarządzanie płynnością finansową w grupach przedsiębiorstw powiązanych kapitałowo. (abstrakt autora)
Środowisko bankowe, odpowiednie organy administracji rządowej oraz inne instytucje zgłaszają wiele postulatów zmian w prawie bankowym. Niektóre są szczególnie istotne dla codziennej praktyki. Autor wymienia wśród nich między innymi outsourcing, sekurytyzację, cash pooling oraz tajemnicę bankową. W artykule przedstawiono przyczyny ograniczające praktyczne funkcjonowanie w tych dziedzinach oraz planowane zmiany w prawie, mające usprawnić działalność w tych sferach.
4
Content available remote Zastosowanie cash poolingu w podsektorze samorządowym
75%
W artykule scharakteryzowano możliwości zastosowania cash poolingu w procesie zarządzania środkami finansowymi w podsektorze samorządowym. Przedstawiono podstawowe zasady tej koncepcji oraz jej rodzaje. Omówiono również prawne uwarunkowania stosowania cash poolingu przez jednostki samorządu terytorialnego (JST) w Polsce. Chodzi tu przede wszystkim o możliwości zaciągania kredytów w rachunku bieżącym i lokowania generowanych tam wolnych środków. Opisano również podstawowe zagadnienia dotyczące sprawozdawczości w ramach tych operacji gospodarczych. W artykule wskazano również na zasadność i korzyści zastosowania cash poolingu przez JST. (abstrakt oryginalny)
5
75%
Cel - Celem niniejszego opracowania jest zwrócenie uwagi na efektywność zarządzania płynnością poprzez efektywne inwestowanie nadwyżek finansowych. W artykule zaprezentowano także strategię cash poolingu jako przykład nowoczesnego zarządzania finansami, pozwalającego na utrzymanie płynności i podnoszącego efektywność grup kapitałowych. Metodologia badania - Artykuł powstał w oparciu o analizę literatury oraz publikacji z internetowych stron specjalistycznych. Wynik - Efektem niniejszego opracowania jest zwrócenie uwagi na ważną kwestię efektywnego zarządzania płynnością, czyli odejście od zachowawczego trzymania bezpiecznej nadwyżki finansowej na rzecz efektywnego inwestowania nadwyżek w krótkim i dłuższym horyzoncie czasowym. Oryginalność/wartość - Podjęty temat nie ma charakteru nowości. Starano się jednak zwrócić uwagę na kwestie, które w tak popularnym temacie, jak płynność bywają pomijane. Często bowiem omawiana jest płynność, rzadziej jednak zarządzanie nią w kontekście efektywności. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie realnych możliwości efektywnego sterowania w przedsiębiorstwie środkami pieniężnymi, w sytuacji zarówno ich niedoboru, jak też nadwyżek, przy wykorzystaniu systemów typu cash pooling. Zwrócono tu istotną uwagę na efekty tego rodzaju rozwiązań, a także istniejące ograniczenia, w tym o charakterze fiskalnym.(abstrakt oryginalny)
Płynność finansowa wiąże się przede wszystkim z łatwością dokonywania transakcji. Również przedsiębiorstwa o rozbudowanej strukturze powinny dbać o to, aby ich finansowanie a także zarządzanie środkami finansowymi mogło odbywać się w sposób efektywny. W niniejszym opracowaniu zwrócono uwagę na jeden z podstawowych rodzajów cash poolingu - notional cash pooling oparty na mechanizmie nettingu, będący niewątpliwie instrumentem usprawniającym finansowanie grup kapitałowych, przedsiębiorstw wielooddziałowych czy holdingów.(abstrakt oryginalny)
8
75%
Związane z postępującą globalizacją zaostrzenie się konkurencji pomiędzy głównymi aktorami tych procesów tj. korporacjami transnarodowymi (KTN) spowodowało, że zaczęły one przykładać coraz większą wagę do zwiększenia efektywności nie tylko procesów produkcji i dystrybucji, ale również przepływów finansowych, w tym wewnątrzkorporacyjnych przepływów gotówki. W związku z tym rozwinięte zostały takie innowacyjne techniki ich optymalizacji, jak bank gotówki (cash pooling), kompensacje należności i zobowiązań (intercompany netting), ceny transferowe (transfer pricing), centrum refakturowania (reinvoicing center), utworzenie banku wewnętrznego (in-house bank), faktoring i fortfaiting oraz lokalizacja rozliczeń finansowych w rajach podatkowych (tax heaven). W niniejszym artykule przedstawiony został mechanizm działania cash poolingu, jego rodzaje, korzyści i wady, a w szczególności międzynarodowe uwarunkowania jego stosowania. Autor stawia tezę, że pomimo istotnych kosztów i ograniczeń jego aplikacji w różnych krajach jest on coraz powszechniej stosowany przez KTN, ponieważ per saldo przynosi dla nich wymierne korzyści finansowe. Artykuł oparty został na krytycznej analizie literatury, źródeł internetowych i case studies.(fragment tekstu)
W warunkach rozwijającego się rynku kapitałowego coraz częściej można zaobserwować złożone struktury gospodarcze. Jednostki gospodarcze działające na rynku, chcąc osiągnąć swoje cele, wchodzą w liczne i różnorodne związki z innymi podmiotami, tworząc grupy kapitałowe. Celem artykułu jest przedstawienie istoty grupy kapitałowej oraz pojęcia cash poolingu ze wskazaniem praktycznego zastosowania umowy cash poolingu w grupie kapitałowej jako narzędzia mającego wpływ na płynność finansową grupy. W artykule wskazano formy cash poolingu oraz korzyści płynące z jego zastosowania. Zarządzanie przedsiębiorstwem (grupą kapitałową) wymaga stosowania nowoczesnych metod umożliwiających utrzymanie płynności finansowej, cash pooling bez wątpienia jest taką metodą.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest przedstawienie istoty umowy cash poolingu oraz wynikających z niej korzyści finansowych i konsekwencji podatkowych. (fragment tekstu)
11
75%
Cel - ukazanie korzyści wynikających z zastosowania jednej z zaawansowanych strategii zarządzania płynnością, jaką jest cash pooling w ramach grupy kapitałowej. Metodologia badania - w ramach artykułu dokonano krytycznego stanu literatury, aspektów podatkowo-prawnych wynikających z ogólnie obowiązujących aktów prawnych oraz dokonano analizy rozwiązań praktycznych stosowanych w wybranych grupach kapitałowych w Polsce. Wynik - w części empirycznej zaprezentowano wyniki analiz rozwiązań struktur cash-poolowych jednej z największych (pod względem przychodów) grup kapitałowych w Polsce, która realizuje tą usługę w wiodącym banku na polskim rynku. Oryginalność/Wartość - struktury cash pool są innowacyjnym instrumentem zarządzania płynnością i rozwijają się dynamicznie wraz z rozwojem samych grup kapitałowych w gospodarce. Oferta banków w tym zakresie jest ciągle poszerzana o np. usługi cash pool walutowego, co wskazuje na zasadność podejmowania tej tematyki zarówno na gruncie teoretycznym jak i praktycznym. (abstrakt oryginalny)
Zawarcie umowy cash poolingu niesie za sobą określone konsekwencje podatkowe. W zakresie podatku od towarów i usług występuje wykonywanie przez pool ledaera czynności zwolnionych z opodatkowania. Jest to umowa, która nie podlega pod podatek od czynności cywilnoprawnych. Nie występują wątpliwości do interpretacji efektów podatkowych dla wyżej wskazanych podatków. Szczególne znaczenie dla cash poolingu odgrywają przepisy w podatku dochodowym od osób prawnych. Pozwalają one na zaliczenie do kosztów podatkowych odsetek oraz opłat związanych z zawartą umową. Jednakże ich wartość może w pewnych sytuacjach zostać zakwestionowana. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ocena oraz analiza efektywnego zarządzania płynnością finansową grup kapitałowych, które korzystają z usługi cash pooling. Została przedstawiona istota konsolidacji sald spółek w oparciu o grupę kapitałową, gdzie wskazane zostały liczne korzyści płynące z jej zastosowania W pierwszej kolejności opisano różnorodność definicji oraz zadania i funkcje uczestników biorących udział w tym systemie. Podkreślono, że szczególną rolę odgrywa tutaj pool leader, który koordynuje cały proces. Następnie przedstawiono model finansowy, który uwzględnił dwa przypadki: zastosowanie usługi cash poolingu oraz niewykorzystanie tej usługi w grupie kapitałowej. Zwrócono uwagę na rodzaje cash poolingu (cash pooling rzeczywisty i wirtualny) i podkreślono, że nadal cash pooling rzeczywisty (fizyczny) jest najbardziej popularną odmianą. Na końcu przedstawione zostały korzyści wynikające z zastosowania tej usługi np. redukcja kosztów oraz bardziej efektywne użytkowanie dostępnych zasobów w przedsiębiorstwie. Z drugiej strony zwrócono uwagę na istniejące bariery wejścia. (abstrakt oryginalny)
Instytucją wzbudzającą coraz szersze zainteresowanie sektora finansowego w Polsce jest cash pooling, która została wprowadzona do krajowego porządku prawnego na mocy uregulowań zawartych w ustawie z 1 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy Prawo bankowe oraz o zmianie innych ustaw. Na podstawie zapisu art. 93a w umowie zawartej ze spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych, reprezentowanymi przez spółkę dominującą w tej grupie, bank może określić wysokość skonsolidowanego oprocentowania dla środków zgromadzonych na rachunkach bankowych tych spółek oraz udzielonych im kredytów i pożyczek pieniężnych. Skonsolidowane oprocentowanie obliczane jest od kwoty, którą stanowi różnica pomiędzy sumą stanów na rachunkach bankowych spółek tworzących podatkową grupę kapitałową a sumą wierzytelności z tytułu udzielonych tym spółkom kredytów i pożyczek pieniężnych. (abstrakt oryginalny)
Cash pooling jest metodą, dzięki której można zwiększyć efektywność zarządzania finansami w grupie podmiotów powiązanych. Polega na skoncentrowaniu środków z rachunków bankowych poszczególnych uczestników na skonsolidowanym rachunku bankowym grupy. Pozwala to zarządzać łącznie środkami pieniężnymi grupy przy wykorzystaniu efektu skali. Cash pooling jest umową nienazwaną. Brak regulacji w polskim prawie powoduje wiele wątpliwości co do jego stosowania pod kątem prawa podatkowego. Artykuł ma na celu identyfikację problemów prawnych i podatkowych związanych z cash poolingiem. Przedmiotem pracy jest scharakteryzowanie umowy cash poolingu oraz przedstawienie jej skutków pod kątem opodatkowania.(abstrakt oryginalny)
Konsolidacja sald rachunków bankowych (cash pooling) stanowi zaawansowany instrument optymalizujący przepływy pieniężne podmiotów należących do grupy kapitałowej lub posiadających wielooddziałową strukturę organizacyjną, obecny od pewnego czasu w obrocie gospodarczym. Polega on na koncentrowaniu środków z sald poszczególnych podmiotów wchodzących w skład danej grupy gospodarczej na wspólnym rachunku tej grupy i zarządzaniu zgromadzonymi w ten sposób środkami. Dzięki temu instrumentowi podmioty gospodarcze mogą w sposób bardziej efektywny zarządzać płynnością, optymalizować przepływy gotówkowe w ramach całej grupy, minimalizować koszty finansowe, a także wykorzystywać efekty finansowe w postaci korzyści skali.(abstrakt oryginalny)
17
75%
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie korzyści oraz zagrożeń wynikających ze stosowania nowoczesnej metody zarządzania niedoborami oraz nadwyżkami gotówki we wzajemnie powiązanych małych i średnich przedsiębiorstwach(fragment tekstu)
Głównym celem niniejszego artykułu jest przybliżenie problematyki dotyczącej transakcji rozliczeniowych w badanej grupie kapitałowej z udziałem cash poolingu. Autorka podejmuje próbę weryfikacji hipotezy badawczej, że niejednoznaczność przepisów prawa ogranicza swobodę podejmowania decyzji w grupach kapitałowych. Aby ten cel osiągnąć, przeanalizowano pewne nietypowe rozwiązania zastosowane w międzynarodowej grupie kapitałowej, działającej na terenie Polski. Zbadano warunki sprzyjające oraz ograniczające działania przedsięwzięć finansowych w grupie kapitałowej. Do badania posłużono się metodami badawczymi typu: studia literaturowe, studia przypadków, analizy danych finansowych w grupie, w tym transakcji cash poolingowych na platformach walutowych. Dopełnieniem zebranych danych liczbowych była analiza dokumentacji umów międzynarodowych, programów pracowniczych, memorandum międzynarodowego audytora, interpretacji indywidualnych, wydanych przez Ministerstwo Finansów. W pierwszej części artykułu omówiono podstawowe kwestie dotyczące zarządzania aktywami finansowymi w badanej grupy kapitałowej. Przybliżono problemy związane z nieścisłościami w zakresie cash poolingu. W drugiej części zaprezentowano przykładowe nietypowe problemy ewidencyjne występujące w transakcjach rozliczeniowych(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Cash pooling w grupie kapitałowej - wybrane aspekty podatkowe
63%
Cash pooling umożliwia efektywne zarządzanie środkami pieniężnymi w ramach grupy powiązanych ekonomicznie podmiotów i uzyskiwanie wymiernych korzyści ekonomicznych. Stosowanie umów cash poolingu w praktyce może stanowić źródło ryzyka podatkowego na gruncie ustaw podatkowych. W artykule zaprezentowano istotę i rodzaje umów cash pooligowych, jak również przedstawiono podatkowe implikacje tych umów w odniesieniu do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.(abstrakt oryginalny)
Efektywne zarządzanie środkami pieniężnymi to poważne wyzwanie dla każdego przedsiębiorstwa. Optymalizacja poziomu rezerw gotówkowych jest kwestią podstawową, ale nie jedyną. Ważne jest bieżące monitorowanie poziomu gotówki tak, by dynamicznie reagować na zmiany sytuacji rynkowej. Ponadto warto zwrócić uwagę na nowoczesne formy inwestowania nadwyżek środków pieniężnych, które z jednej strony pozwalają na zachowanie potencjalnej płynności finansowej, a z drugiej dają określone przychody. Celem pracy jest omówienie zasad działania cash poolingu na tle tradycyjnych metod zarządzania finansami przedsiębiorstw oraz określenie wpływu zastosowania tego rozwiązania na ocenę kondycji finansowej przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.