Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Civil defense
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie problematyki wyznaczania przez sąd obrońcy do czynności przesłuchania pokrzywdzonego we wczesnej fazie po- stępowania przygotowawczego - to jest w fazie in rem. Autor analizuje obo- wiązujące przepisy, rozważając dopuszczalność wyznaczenia obrońcy na tym etapie, a także przedstawia zagrożenia wiążące się ze stosowaniem takiej praktyki, nawiązując do kwestii niepowtarzalności czynności przesłuchania w trybie art. 185a k.p.k.(abstrakt oryginalny)
The concepts of development of territorial defence forces and capabilities are different within the North Atlantic Treaty Organization (NATO) and are closely linked with specific characteristics of respective nations. Moreover, it is linked with historic circumstances, culture, composition of society and other specific domains. Changes in the internal and international security environment are further affecting decisions about selecting specific defence and deterrence models. The security on the Eastern Flank of the NATO has progressed visibly after 2014 events in Ukraine, causing investments into Estonian, Latvian and Lithuanian territorial defence as a recognition of their value to support their armed forces. The aim of the current research is to analyse the ongoing evolution of territorial defence forces of three Baltic countries in broader regional perspective in light of changed threat perception and risk assessments. (original abstract)
Niniejszy artykuł stanowi próbę identyfikacji zadań obronnych wykonywanych na poszczególnych szczeblach samorządu terytorialnego. Zadania obronne realizowane są w ramach Systemu Obronnego Państwa, który jest podsystemem Systemu Bezpieczeństwa Narodowego. Wobec tego w artykule wskazano usytuowanie Systemu Obronnego w Systemie Bezpieczeństwa Narodowego, struktury Systemu Bezpieczeństwa Narodowego oraz misję poszczególnych jego podsystemów. Przedstawiono również funkcjonowanie samorządu terytorialnego w Polsce i dokonano próby identyfikacji zadań obronnych realizowane przez samorządy terytorialne. Przedmiotem badań niniejszego artykułu są zadania obronne realizowane przez samorządy terytorialne w Polsce, celem natomiast próba identyfikacji zadań obronnych wykonywanych na poszczególnych szczeblach samorządu terytorialnego. W pracy wykorzystano teoretyczne metody badawcze: analizę, syntezę, abstrahowanie oraz wnioskowanie.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Potencjał obrony cywilnej w systemie obronnym polski
75%
Artykuł podejmuje tematykę Obrony Cywilnej Kraju w systemie obronnym Polski. Dokonano tu próby opisania aktualnego potencjału tej organizacji w kontekście stawianych jej zadań. Ocenę dokonano w oparciu zarówno o raporty organów kontroli państwowej, jak i posiłkując się wynikami własnych badań empirycznych przeprowadzonych na terenie województwa mazowieckiego.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Białoruskie doświadczenia w zakresie zarządzania kryzysowego
75%
Bezpieczeństwo Republiki Białorusi chronione jest przez organy państwowe przed zagro- żeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Białoruś jest państwem położonym w Europie Wschodniej, przynależącym do organizacji międzynarodowych i regionalnych. W związku ze swoim położeniem geograficznym oraz przebytymi transformacjami jest szczególnie narażone na szereg zagrożeń, zwłaszcza tych związanych ze zorganizowaną przestępczością, handlem ludźmi, narkotykami, bronią itp. Ponadto w dalszym ciągu zmaga się ze skutkami jednej z największych katastrof, jaką był wybuch reaktora jądrowego w elektrowni w ukraińskim Czarnobylu (1986), który spowodował skażenie dużej części Białorusi. Zarządzanie kryzysowe na obszarze Republiki Białorusi sprawuje Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych Republiki Białorusi (MES), które jest właściwym organem rządowym do spraw regulacji i kontroli w zakresie zapobiegania i likwidacji sytuacji nadzwyczajnych katastrof naturalnych i antropogenicznych oraz obrony cywilnej, ochrony przeciwpo- żarowej, przemysłowej, bezpieczeństwa jądrowego i radiacyjnego, likwidacji skutków katastrofy w Czarnobylu, tworzenia i utrzymywanie rezerw państwowych i mobilizacji materiału. Organizację działań organów państwowych i obywateli reguluje ustawa z dnia 5 maja 1998 N-141-W o ochronie ludności i terytorium w sytuacji kryzysowej, regularnie zmieniana i dostosowywana do obecnych realiów. Białoruski system zarządzania kryzysowego funkcjonuje na wszystkich szczeblach administracyjnych państwa, zwracając uwagę na monitorowanie zagrożeń, edukację społeczeństwa oraz rzetelną politykę informacyjną. O pojawieniu się sytuacji kryzysowej informowany jest organ państwowy, który decyduje o uruchomieniu konkretnych procedur, a co za tym idzie - właściwych sił i środków potrzebnych do opanowania zaistniałego zdarzenia oraz późniejszej odbudowy. (abstrakt oryginalny)
One of the fundamental tasks of state institutions in conditions of armed conflict is the protection of the population. In the light of international and national law, this task is dealt with in Poland by the Civil Defence of the Country. The aim of the article is to present the condition of this organisation and to assess its ability to fulfil the assigned mission. Conclusions are drawn on the basis of NIK reports and own empirical research.(original abstract)
Przedmiotem niniejszego artykułu są rozważania, jakie są skutki procesowe nieprzedstawienia zarzutów przez organy procesowe realizujące funkcję ścigania pomimo zaistnienia ustawowych powodów do inauguracji kolejnego etapu postępowania związanego z jego nakierowaniem przeciwko określonej osobie. W szczególności analiza będzie koncentrowała się na skutkach wynikających zarówno z uniemożliwienia podejrzanemu, jako stronie postępowania, możliwości działania w procesie i korzystania z przysługujących mu uprawnień, jak również na konsekwencjach związanych z prowadzeniem przez organy procesowe postępowania dowodowego w nieodpowiedniej fazie postępowania przygotowawczego - właśnie z uwagi na nieuzasadnione dalsze toczenie postępowania in rem wynikające z braku podjęcia stosownej decyzji procesowej przez uprawniony organ ścigania.(abstrakt oryginalny)
W pracy rozpatrzono zagadnienie identyfikacji potrzeb logistycznych jednostek organizacyjnych hierarchicznego Systemu Obrony Cywilnej Kraju (SOCK), zapewniających pożądany poziom bezpieczeństwa ochranianych obiektów. Dokonano analizy czynników determinujących przedmiotowe potrzeby logistyczne i ich dyslokację. Sformułowano problem wyznaczania potrzeb logistycznych jednostek organizacyjnych SOCK. Zaproponowaną metodę wyznaczania optymalnego wariantu wyposażenia jednostek organizacyjnych SOCK zilustrowano na przykładzie dwóch jednostek straży pożarnej działających na poziomie gminnym. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy programów i działań wchodzących w zakres Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UE. Badaniami objęto rozwój tzw. europejskiej autonomii strategicznej. Celem jest przedstawienie percepcji tego zjawiska w państwach Europy Środkowej. Autorzy wykorzystali obszerną literaturę przedmiotu. Poddano analizie oficjalne dokumenty: traktaty UE, deklaracje Rady Europejskiej, konkluzje i decyzje Rady UE. Pierwszy etap Europejskiej Tożsamości Bezpieczeństwa i Obrony był dla państw Europy Środkowej okresem kandydackim do UE oraz NATO. Instytucji tych nie traktowano jako konkurencyjnych. Z kolei w okresie realizacji Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony państwa Europy Środkowej postrzegały NATO za organizację bardziej wiarygodną. W wyniku reform i przyjęcia Traktatu Liz- bońskiego wśród nowych członków wystąpiły obawy dotyczące ograniczenia suwerenności. Wywarło to ujemny wpływ na realizację Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE. W rezultacie Stałą Współpracę Strukturalną (PESCO) wprowadzono dopiero osiem lat po wejściu w życie TL. Państwa Europy Środkowej przystąpiły do PESCO i zgłosiły swoje projekty. Aktualnie wkraczamy w następny etap rozwoju europejskiej autonomii strategicznej. W 2022 r. opracowany zostanie Kompas Strategiczny oraz rezultaty konferencji UE Przyszłość Europy. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu odniesiono się do instytucji obrony z urzędu w procesie karnym po nowelizacji z dnia 27 września 2013 r. Analizie poddano poszczególne przesłanki wyznaczenia obrońcy z urzędu w postaci niezamożności podejrzanego i braku obrońcy obligatoryjnego. Odrębne rozważania poświęcono kwestii wyznaczenia obrońcy na żądanie oskarżonego oraz problematyce wyznaczenia obrońcy do poszczególnych czynności procesowych. Przedmiotem rozważań uczyniono także zagadnienie trybu i zasad wyznaczania obrońcy. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Obrona cywilna i jej miejsce i zadania w systemie bezpieczeństwa narodowego
63%
Celem niniejszego artykułu jest próba zwrócenia uwagi na doniosłość obrony cywilnej w zapewnianiu bezpieczeństwa społeczeństwu oraz na wieloaspektowe problemy tej formacji. Refleksją zostaną objęte dwa zagadnienia, z których jedno dotyczy miejsca i ogólnej roli obrony cywilnej w systemie bezpieczeństwa narodowego, zaś drugie zadań przypisanych obronie cywilnej w regulacji prawa krajowego i międzynarodowego. (fragment tekstu)
Systemy logistyki zarządzania kryzysowego składają się z wielu różnorodnych pod względem treści, sposobów i instrumentów działania podsystemów. W rozwiązaniach instytucjonalnych systemu logistyki zarządzania kryzysowego w Federacji Rosyjskiej wyróżnić można podsystem obrony cywilnej, podsystem sytuacji nadzwyczajnych oraz podsystem likwidacji skutków klęsk żywiołowych i podsystem stanu nadzwyczajnego. Każdy z tych podsystemów posiada wyznaczone określone zadania do wykonania z zakresu bezpieczeństwa społecznego, gospodarczego i militarnego państwa. Na poziomie Ministerstwa Federacji Rosyjskiej do spraw obrony cywilnej, sytuacji nadzwyczajnych i likwidacji skutków klęsk żywiołowych (МЧС России) oraz jego jednostek wewnętrznych skoncentrowane zostały najważniejsze problemy logistyki zarządzania kryzysowego. Bardzo bogate i tragiczne historie aktów terrorystycznych potwierdzają konieczność nadawania problemom logistyki zarządzania kryzysowego priorytetowej roli w krajowych i międzynarodowych procesach i procedurach kształtowania bezpieczeństwa państwowego. Należy podkreślić, że brak spokoju i występowanie katastrof naturalnych mające miejsce nie tylko w Federacji Rosyjskiej, lecz także na całej kuli ziemskiej, z całą pewnością rodzi potrzebę spojrzenia na problemy logistyki zarządzania sytuacjami kryzysowymi z perspektywy globalnej. Lokalny charakter kryzysu może bowiem przyjąć postać kryzysu regionalnego, a nawet światowego. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Plany zarządzania kryzysowego w świetle nowych regulacji prawnych
63%
Plany zarządzania kryzysowego są bardzo istotnym elementem planowania cywilnego, szczególnie cywilnego planowania kryzysowego. Od 26 kwietnia 2007 r. system zarządzania kryzysowego opracowywał plany reagowania kryzysowego. Były one jednak bardzo obszerne, a ich zapisy pokrywały się często z planami operacyjnymi służb, inspekcji i straży. Znowelizowana w 2009 r. Ustawa o zarządzaniu kryzysowym zmieniła charakter, formę i strukturę tych planów. Stały się one planami zarządzania kryzysowego i stanowić zaczęły punkt wyjścia do egzekwowania zapisów planów operacyjnych. Od 2009 r. niezwykle ważnym elementem tych planów stały się także plany ochrony infrastruktury krytycznej. Nie wykluczone jest także, że w przyszłości elementem planów zarządzania kryzysowego staną się plany obrony cywilnej.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Obrona cywilna w systemie obronnym państwa
63%
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi, że obrona cywilna stanowi integralną część systemu obronnego państwa, jest jednym z filarów przygotowania obronnego społeczeństwa i kraju. W celu rozwiązania przedstawionego problemu badawczego dokonano analizy literatury oraz dokumentów normatywnych związanych z omawianymi kwestiami i zaprezentowano wybrane zagadnienia związane z systemem obronnym państwa oraz obroną cywilną. W pierwszej części artykułu omówiono podział systemu obronnego państwa, składający się z trzech podsystemów - kierowania, militarnego i niemilitarnego. W ramach tego trzeciego funkcjonuje obrona cywilna, oparta na I Protokole Dodatkowym do Konwencji Genewskich, ratyfikowana przez Polskę w 1991 r. W artykule zdefiniowano pojęcie obrona cywilna oraz przedstawiono ogólny cel jej funkcjonowania zapisany w Ustawie o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej (DzU 2004 nr 241, poz. 2416, ze zm. Dział IV - obrona cywilna) z zadaniem: ochrony ludności, zakładów pracy i urządzeń użyteczności publicznej, dóbr kultury, ratowaniem i udzielaniem pomocy poszkodowanym w czasie wojny oraz współdziałaniem w zwalczaniu klęsk żywiołowych i zagrożeń środowiska oraz usuwaniu ich skutków. W opracowaniu omówiono Plan obrony cywilnej, który służy ustaleniu, jakiego rodzaju zdarzenia mogą spowodować zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, dla środowiska bądź dla innych wartości społecznych, a także określeniu, jakie należy podjąć działania, aby w maksymalnie krótkim czasie ograniczyć te zagrożenia, które w rzeczywistości wystąpią. Planowanie w obronie cywilnej angażuje całą administrację publiczną, obejmując pełną gamę zagrożeń. (abstrakt oryginalny)
Civil defence in the 21st century should become an important basis for the national security. Unfortunately, in Poland there is still a tendency to marginalize the issue of civil protection during the war. Civil defence problems result not only from a wrong organization and lack of a specific model of its functioning, but also from the fact that the civil defense service has been suspended, resulting in wrong preparation of civilians for defense during the war. The paper examines the issue of service in civil defence in confrontation with the idea of the universal duty to defend Poland. The paper also aims to answer the question about the prospects for the organization of this service, taking into account challenges and threats(original abstract)
Autorka, wykorzystując badania własne (ilościowe - ankieta anonimowa oraz jakościowe - wywiad kwestionariuszowy), podjęła się w artykule analizy obrony cywilnej i jej wpływu na bezpieczeństwo społeczności lokalnych, odwołując się do konkretnych polemik charakterystycznych dla polskiego dyskursu politycznego i publicznego. Na potrzeby artykułu za dyskurs uznano rozmowę, myślowe ujmowanie otaczającej rzeczywistości społecznej i politycznej, a także schemat poznawczy wykorzystywany do kreowania powszechnie podzielanych wyobrażeń [Howarth 2015, s. 14]. (fragment tekstu)
17
Content available remote Istota, zasady i struktura obrony cywilnej RP
63%
Obrona cywilna to działania mające na celu ochronę ludności, zakładów pracy i urządzeń użyteczności publicznej, dóbr kultury, ratowanie i udzielanie pomocy poszkodowanym w czasie wojny oraz współdziałanie w zwalczaniu klęsk żywiołowych i zagrożeń środowiska oraz usuwanie ich skutków. Obrona cywilna powinna funkcjonować na podstawie zasady powszechności, obowiązkowości, niezmienności struktur organizacyjnych, kompleksowości działania, adekwatności, gotowości, decentralizacji zarządzania, planowania, wsparcia i międzyterytorialnej solidarności. Centralnym organem administracji rządowej w sprawach obrony cywilnej jest szef Obrony Cywilnej Kraju, którego powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Terenowymi organami obrony cywilnej są wojewodowie, starostowie, wójtowie lub burmistrzowie (prezydenci miast).(abstrakt oryginalny)
Obrona cywilna w Polsce jest jednym z podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ludności cywilnej w sytuacji wystąpienia zarówno zagrożenia zewnętrznego militarnego bezpieczeństwa państwa jak i niebezpieczeństw wewnętrznych, wywołanych przez klęski żywiołowe i katastrofy przemysłowe. Jej formuła jest jednak przestarzała, zaś dokonywane na przestrzeni dziesięcioleci, zwłaszcza zaś po transformacji ustrojowej, próby reform nie przyniosły zadowalających rezultatów. Celem artykułu jest, poprzez wykorzystanie metody krytycznej analizy literatury przedmiotu oraz aktów normatywnych i raportów pokontrolnych, syntetyczne ukazanie procesu tych zmian, wskazanie jak wpłynęły one na obecną kondycję Obrony Cywilnej oraz zaproponowanie rozwiązania, które opierając się na sprawdzonych wzorcach zagranicznych, po odpowiednim zaadoptowaniu ich do warunków krajowych, pozwoli na przywrócenie funkcjonalności OC oraz jednoznacznie zakończy długoletnie spory kompetencyjne związanych z możliwością jej wykorzystania w sytuacji zagrożenia.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote System zarządzania kryzysowego jako element bezpieczeństwa narodowego
51%
Ochrona bezpieczeństwa publicznego to konstytucyjny obowiązek instytucji państwa narodowego, które zakreśla granice bezpieczeństwa i wypowiada się, co jest niezgodne z bezpieczeństwem, a co zakłóca lub może utrudniać normalne funkcjonowanie państwa. Dlatego tak ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom danego państwa jest utworzenie systemu zarządzania kryzysowego. Artykuł zajmuje się problemami związanymi z zarządzaniem kryzysowym w Polsce. Ocenie poddano system: powiadamiania ratunkowego, krajowy system ratowniczo gaśniczy oraz strukturę i organizację obrony cywilnej w Polsce. W roku 2013 Najwyższa Izba Kontroli dokonała krytycznej oceny systemu zarządzania kryzysowego w Polsce. Autorzy opracowania postarają się przybliżyć czytelnikowi problemy występujące w wybranych elementach systemu zarządzania kryzysowego.(abstrakt oryginalny)
Prezentowany artykuł dotyczy stopnia przygotowań do ochrony ludności cywilnej podczas konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych. Autor opisuje polski system Obrony Cywilnej na przykłądzie miasta średniej wielkości - Bielska-Białej. Artykuł zawiera opis podstaw prawnych funkcjonowania Obrony Cywilnej w Polsce. Następnie artykuł prezentuje zasoby personalne i materialne oraz struktury organizacyjne Obrony Cywilnej w Bielsku-Białej. W wyniku przeprowadzonych szacunków autor określa stopień przygotowania lokalnej administracji do odpowiedniej reakcji na poważny kryzys. Końcowe konkluzje artykułu są bardzo krytyczne.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.