Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 180

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Cluster conception
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Celem artykułu jest przegląd zagadnień związanych z koncepcją klastra. Omówiono teoretyczne podstawy tej koncepcji, metodologie badań klastrów oraz zalecenia dla polityki opartej o klastry.
Autor przyjął, za M.E. Porterem, że klaster to, geograficzne skupisko wzajemnie powiązanych firm, wyspecjalizowanych dostawców, jednostek świadczących usługi, firm działających w pokrewnych sektorach i związanych z nimi instytucji (np. uniwersytetów, jednostek normalizujących i stowarzyszeń branżowych) w poszczególnych dziedzinach, konkurujących między sobą ale także współpracujących. Autor przedstawił znaczenie klastrów dla gospodarki oraz przeanalizował bariery powstawania i rozwoju klastrów. Omówił także ważniejsze inicjatywy wspierające klastry w Polsce.
Problematyka klastrów jest obecnie "gorącym" tematem, który porusza zarówno środowisko badaczy, jak i praktyków. Poszukuje się wzorcowych rozwiązań i skutecznych metodyk tworzenia i rozwoju klastrów. Jednak stuletnia "historia" klastrów zaowocowała w wiele koncepcji, które pokazują złożoność problemu. Artykuł stanowi próbę syntezy teorii powstawania i definiowania klastrów. Zaprezentowano nową typologię klastrów opartą na czterech wymiarach: przemysłowo-sektorowym, geograficzno-aglomeracyjnym, naukowo-badawczym oraz społeczno-gospodarczym i międzyorganizacyjnym, związanych z modelem poczwórnej helisy. Elementy identyfikujące klaster oraz typ klastra są podstawą każdej diagnozy. Zakładając, że analiza ma swój konkretny cel, zaprezentowano model analizy klastra, który przedstawia obszary niezbędne do dalszych szczegółowych badań. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Cluster Initiatives and the Role of Government in Developing Clusters
100%
Klastry przyczyniają się do zwiększenia innowacyjności zrzeszonych jednostek, do tworzenia nowych produktów, nowych firm i nowych miejsc pracy. Grona, łącząc w sobie działania przedsiębiorców i lokalnych instytucji rządowych oraz jednostek naukowych, przyczyniają się do dynamicznego wzrostu lokalnych gospodarek. Są szansą dla wielu małych i średnich firm działających lokalnie i niemających szans na samodzielne wyjście poza granice swojego regionu. Stanowią zatem dobre rozwiązanie zarówno dla firm lokalnych, jak i dla regionalnych gospodarek, w których napędzają rozwój gospodarczy. Celem artykułu jest przybliżenie inicjatyw klastrowych oraz roli władz lokalnych i centralnych w kształtowaniu klastrów. Polityka klastrowa może doprowadzić do powstania klastra, lecz warunkiem niezbędnym do jego utworzenia są także czynniki lokalizacji. Idealnym modelem jest połączenie obu inicjatyw - oddolnej i odgórnej, co wpływać będzie na długookresową efektywność tego typu połączeń zróżnicowanych jednostek.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono narodziny oraz ewolucję klastra technologii podwodnych (subsea technologies) związanych z upadkiem przemysłu ciężkiego w regionie północno-wschodniej Anglii oraz eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na terenie Morza Północnego. Przykład klastra technologii podwodnej został przeanalizowany z naciskiem na procesy egzaotacji oraz rekombinacji. (fragment streszczenia)
6
Content available remote Cluster Development in Poland a Diagnostic Study
100%
Celem artykułu jest próba oceny rozwoju klastrów w Polsce na podstawie badań nad nimi prowadzonych w ostatniej dekadzie, a także bieżących informacji publikowanych m.in. przez PARP oraz internetowy "Portal Innowacji". Z badań wynika, że klastry w Polsce należą do struktur młodych, w przeważającej większości znajdujących się w fazie embrionalnej. Część zidentyfikowanych gron w swojej konstrukcji odbiega od teorii klasteringu, a część ma atrybuty dla nich charakterystyczne. Rozwój klastrów w Polsce jest stymulowany głównie przez wsparcie finansowe oferowane w ramach funduszy unijnych. Zmiana polityki UE i skupienie się na finansowaniu przede wszystkim klastrów o zasięgu międzynarodowym może ten rozwój znacząco ograniczyć. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Klastry i inicjatywy klastrowe w gospodarce
100%
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie najważniejszych podejść teoretycznych dotyczących klastrów (spośród wielu proponowanych w literaturze przedmiotu), ich przegląd i próbę strukturyzacji oraz ustalenie jednoznacznych granic i warunków poprawnej używalności pojęć "klaster" i "inicjatywa klastrowa". (fragment tekstu)
8
100%
Celem artykułu jest zaprezentowanie roli jaką pełni strategia rozwoju klastra w kontekście konkursu "Krajowy klaster kluczowy" (KKK). W myśl regulaminu na status takiego podmiotu zasługują tylko nieliczne klastry, które spełnią wiele wymogów kryteriów stawianych przed nimi na drodze konkursu oraz swoją działalnością wpisują się m.in. w specjalizacje regionu. W artykule zwrócono uwagę, że w walce o to miano istotną rolę pełni także obszar zarządzania. To właśnie wspomniana w tytule strategia rozwoju klastra podlega kilkuetapowej ocenie w trakcie trwania konkursu. Pierwszy etap jej oceny stanowi poziom formalny, następny jest merytoryczny, a ostatecznym elementem tego procesu jest ocena m.in. realności jej wykonania, ocena generowana przez panel ekspertów. Ponadto w artykule zaprezentowano zmiany w podejściu do polityki klastrowej jakie dokonały się w polskim systemie wsparcia klastrów na przestrzeni ostatnich lat. Zmiany te były konieczne, ponieważ zauważalna była coraz mocniej tendencja stawiania na ilość klastrów, a nie na ich jakość i konkurencyjność. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Trwałość klastra w kontekście doświadczeń doliny krzemowej
100%
Celem artykułu jest wskazanie czynników determinujących trwałość klastra. Wykorzystując doświadczenia Doliny Krzemowej, opisano jej historię rozwoju i omówiono czynniki, które wpływają na ciągłość i trwałość działań tego klastra. Wyróżniono pięć czynników, determinujących trwałość klastra: ciągłość celów i specjalizacji, wiarygodność, komunikację, zdolność do współpracy w sieci i sprawiedliwość, zakładając, że klaster to sieć - zbiór środków (infrastruktura), zasad (infostruktura) i zachowań (infokultura).(abstrakt oryginalny)
Regiony wyżej rozwinięte charakteryzują się wieloma cechami przyczyniającymi się do powstawania klastrów drogą endogeniczną. W województwach zachodnich, a także w wielkich aglomeracjach miejskich istnieje znacznie lepsza infrastruktura techniczna, transportowa i komunikacyjna, wyższej jakości kapitał społeczny, ma miejsce także import kulturowy przyczyniający się do absorpcji pożądanych wartości i wzorców zachowań. Czynniki te sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości, a obecność wyższych uczelni i ośrodków badawczo-rozwojowych dodatkowo ułatwia powstawanie innowacyjnych firm i transfer wiedzy do przedsiębiorstw. Są to więc dogodne uwarunkowania do powstawania klastrów typu 3, 4 i 6, opartych o silne ośrodki akademickie i znakomitej jakości zasoby ludzkie, wykorzystujących i tworzących innowacje. (fragment tekstu)
11
Content available remote The Support for Clustering Development in Polish Realities
75%
Over the years clusters have become a phenomenon of every economy. They should be treated as a vital mechanism that activates region development. Therefore, cluster-based policy gains an exceptional meaning. Selecting that model of policy, the problem of public aid and support instruments' appliance are crucial issues. Beside the aspects that were mentioned above, the author also discusses barriers and limitations which are connected with cluster-based policy. The conclusions and implications that are presented are for the most part the aftermath of the author's own re-search on cluster development issues.(original abstract)
W artykule omówiono pojęcie klastra, jego cechy oraz warunki, jakie muszą być spełnione, aby struktury klastrowe faktycznie mogły się w Polsce rozwijać. Wskazano również korzyści, na jakie mogą liczyć przedsiębiorcy uczestniczący w klastrach, szczególnie dla poprawy innowacyjności i konkurencyjności polskich firm. Ponadto wyspecyfikowano czynniki ułatwiające i utrudniające rozwój klastrów w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Traditional clustering algorithms which use distance between a pair of data points to calculate their similarity are not suitable for clustering of boolean and categorical attributes. In this paper, a modified clustering algorithm for categorical attributes is used for segmentation of customers. Each segment is then mined using frequent pattern mining algorithm in order to infer rules that helps in predicting customer's next purchase. Generally, purchases of items are related to each other, for example, grocery items are frequently purchased together while electronic items are purchased together. Therefore, if the knowledge of purchase dependencies is available, then those items can be grouped together and attractive offers can be made for the customers which, in turn, increase overall profit of the organization. This work focuses on grouping of such items. Various experiments on real time database are implemented to evaluate the performance of proposed approach. (original abstract)
Struktura klastrowa w Polsce jest zjawiskiem nowym, niemniej doświadczenia międzynarodowe wskazują, że klastry to jeden z najważniejszych czynników rozwoju i wzrostu gospodarki. W odróżnieniu od innych struktur regionalnych czy narodowych zachodzi w nich najszybszy transfer wiedzy i technologii, osiągany dzięki geograficznej bliskości podmiotów reprezentujących zarówno przemysł, jak i naukę (sieciowanie i kontakty międzyludzkie). (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy jest przedstawienie koncepcji rozszerzenia kompetencji oraz zakresu działalności Specjalnych Stref Ekonomicznych o działalność brokera klastra. W opinii autorów ustawowe przydzieleni SSE roli brokera klastra, bazując na modelu działań odgórnych (top-down), może przynieść pozytywne rozwiązania i zapewnić budowanie klastrów przez profesjonalne organizacje, posiadające zarówno know-how, odpowiednie zasoby ludzkie oraz istniejące struktury organizacyjne. (fragment tekstu)
W pracy przedstawiono istotę podejścia procesowego oraz możliwości jego wykorzystania w kształtowaniu struktur klastrowych. Zasadniczym celem poznawczym artykułu jest poznanie głównych aspektów oceny poziomu dojrzałości procesowej członków inicjatyw klastrowych działających w województwie podlaskim. Uzyskane wyniki badań mogą być wykorzystane jako przesłanki w procesach decyzyjnych związanych z zarządzaniem rozwojem struktur klastrowych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie na przykładzie Lubelszczyzny, w jaki sposób rozwój peryferyjnych regionów Europy może być wspierany przez współpracujące klastry, rozumiane jako luźne organizacje gospodarcze, w których jednoczesna kooperacja i konkurencja uczestniczących firm daje efekt synergii. Takie sieci powiązanych firm, zlokalizowanych w geograficznym sąsiedztwie, wspierane są przez lokalne władze, organizacje i instytucje, a także jednostki naukowe i badawczo-rozwojowe. Klastry są motorem innowacji i postępu technicznego, sprawiając, że regiony, w których funkcjonują, stają się atrakcyjnym, silnym partnerem w globalnej gospodarce. Europa powinna dzięki nim uzyskać szybsze tempo wdrażania innowacji i podnoszenia standardu życia, aby zmniejszyć dystans, jaki dzieli ją od Stanów Zjednoczonych i wiodących krajów azjatyckich1. Funkcjonowanie klastrów w europejskich regionach peryferyjnych może rozwiązać wiele problemów, takich jak bezrobocie lub konieczność restrukturyzacji regionalnej gospodarki. Rozwijające się klastry tworzą atrakcyjne miejsca pracy, dzięki czemu mogą być siłą sprawczą powstrzymują wykształconą młodzież od migracji zarobkowej do dużych ośrodków miejskich lub za granicę, partnerstwo klastrów może ponadto podwyższyć poziom konkurencyjności ich oferty dzięki wytworzeniu wzajemnego popytu: dany klaster stanowi grono lokalnych, wymagających klientów, którzy zmuszają partnerskie klastry do ciągłego doskonalenia swojej oferty. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono założenia i możliwości, jakie stają przed polskimi klastrami kreatywnymi. Mimo coraz bogatszej literatury z zakresu klastrów, trudno jest jednoznacznie wskazać czynniki różnicujące klastry kreatywne, tym bardziej, że zagadnienie przemysłów kreatywnych jest tak samo "młode", jak odnowiona teoria klastrów. Bazując na widocznym rozwoju przemysłu kreatywnego w Polsce, przedstawiono znaczenie tego sektora dla gospodarki i możliwości kształtowania struktur klastrowych. Przyjęto przy tym założenie, że cechy charakteryzujące klastry kreatywne silnie łączą się z koncepcją 3T R. Floridy (technologia, talent, tolerancja). Do tych cech dołączono kolejne dwa elementy, tożsamość za R. Dutkiewiczem oraz terytorium. Wszystkie te elementy, które opisują klastry kreatywne są wynikiem skutecznie działającego kreatywnego ekosystemu. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Polityka klastrowa w krajach skandynawskich
75%
Politykę klastrową określa się mianem polityki mającej na celu stymulowanie rozwoju klastrów, rozumianych jako skupiska i sieci podmiotów prowadzących określoną i powiązaną działalność gospodarczą i naukowobadawczą. Doświadczenia Danii, Norwegii i Szwecji we wdrażaniu polityki klastrowej stanowią przykład dobrych praktyk dla Polski. Celem artykułu jest prezentacja polityki klastrowej w krajach skandynawskich i przykładowych programów narodowych promujących rozwój klastrów. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu omówiono wybrane zagadnienia klastrów na przykładzie Małopolski, wskazano również na zalety wynikające ze współpracy nauki i biznesu w ramach struktur klastrowych w regionie. W XX wieku teoretycy ekonomii oraz praktycy biznesu zainteresowali się strukturą gospodarczą, która nie posiada stałych wewnętrznych relacji lecz integruje przedsiębiorców i instytucje naukowo-badawcze. Współpracę w ramach takiej struktury umożliwia klaster, to skupisko rozpatruje się jako nowy sposób współpracy między podmiotami rynku. Kooperacja wewnątrz klastra w dużej mierze bazuje na współdziałaniu środowiska biznesu oraz świata nauki. Cechą klastrów opartych na wiedzy jest wysoka koncentracja na ograniczonym obszarze przedsiębiorców, inwestorów i naukowców oraz istnienie między nimi częstych kontaktów formalnych i nieformalnych [K. Rosa 2008, s. 69). W literaturze naukowej klaster uznano za fenomen kooperacji przedsiębiorstw. Skupiska klastrowe działają i ciągle powstają w różnych zakątkach świata. Podejmowanie działań opartych na współpracy wydaje się w dobie globalizacji koniecznością. W pierwszej części artykułu dokonano przeglądu założeń koncepcji klastra na podstawie literatury przedmiotu. Następnie przeprowadzono rozważania na temat współpracy podmiotów sfery biznesu oraz nauki w ramach struktur klastowych. Ostatnia część opracowania prezentuje inicjatywy klastrowe Małopolski. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.