Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Control functions of cost accounting
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Rosnące znaczenie informacji kosztowej dla współczesnej organizacji przejawia się w coraz większym zainteresowaniu zagadnieniami odpowiedniego pomiaru i ujęcia kosztów w rachunku kosztów, którego zadaniem jest już nie tylko sprostanie wymogom sprawozdawczości zewnętrznej, ale także dostarczenie informacji do podejmowania decyzji i wypełniania innych funkcji zarządzania. W artykule dokonano próby określenia znaczenia i miejsca rachunku kosztów w przedsiębiorstwie oraz zaprezentowano, na podstawie studiów literatury przedmiotu, jak zmieniło się podejście do definiowania rachunku kosztów oraz funkcji i zadań jemu przypisywanych. (abstrakt oryginalny)
Na początku artykułu przedstawiono dobre praktyki w zakresie rachunku kosztów. Następnie omówiono organizację rachunku kosztów oraz zaprezentowano dostosowanie systemów i metod rachunku kosztów do potrzeb przedsiębiorstwa. Na koniec zaprezentowano profesjonalną ocenę rachunku kosztów oraz wpływ optymalizacji metod rachunku kosztów na rachunek opłacalności tych przedsięwzięć.
Problem efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem stał się bardzo ważny w warunkach gospodarki rynkowej. Efektywne zarządzanie wymaga informacji ekonomicznej wytworzonej przez system informacyjny rachunkowości. W przeprowadzonych badaniach pokazano, że zagadnienia związane z ewidencją, pomiarem i sprawozdawczością w dziedzinie ochrony środowiska zyskują coraz większą rangę.
Omówiono rachunek kosztów łączności w wersji tradycyjnej i zmodernizowany rachunek kosztów wprowadzony w łączności RFN tzw. system DELKOS. System DELKOS jest zdecentralizowanym rachunkiem kosztów, pozwalającym na uzyskiwanie informacji w różnych przekrojach, co ułatwia podejmowanie decyzji i sprzyja poprawie jej jakości.
Podstawowym zadaniem rachunku kosztów miejsc powstawania (stanowiskowy rachunek kosztów) jest przyporządkowanie powstających kosztów tym obszarom działalności przedsiębiorstwa, w których one zaistniały. Artykuł przedstawia zarys teoretyczny podstaw stanowiskowego rachunku kosztów oraz krytycznie analizuje tę część rachunku kosztów, która dotyczy przydatności i zastosowalności w małym przedsiębiorstwie handlowym.
Analizując piśmiennictwo niemieckie, Autorka omówiła krótko osiągnięcia teoretyczne i praktyczne w niemieckim rachunku kosztów, a także przedstawiła najnowsze tendencje lat 90-tych w tym zakresie.
Celem opracowania jest przedstawienie najbardziej znaczących światowych koncepcji kontroli wewnętrznej oraz ich wpływu na ewolucję standardów rewizji finansowej i standardów audytu wewnętrznego. W opracowaniu zwrócono uwagę na zmianę podejścia do projektowania elementów systemów kontroli wewnętrznej w rachunkowości jednostek. Przedstawiona w opracowaniu struktura systemu kontroli wewnętrznej może być przydatna zarówno kierownikom jednostek przy projektowaniu tego systemu, jak i biegłym rewidentom podczas rewizji sprawozdań finansowych oraz audytorom wewnętrznym podczas audytu finansowego i audytu operacyjnego. Metodami badawczymi przyjętymi w opracowaniu są: analiza literatury, przegląd aktów prawnych i standardów światowych w przedmiocie kontroli wewnętrznej i audytu oraz wnioskowanie. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.