Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 43

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Conventional energy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W poniższym artykule poruszono zagadnienie energetyki wodnej na terenie Włoch oraz Polski. Są to kraje o mocno zaznaczonych różnicach w zakresie warunków geograficznych i hydrologicznych, co determinuje rozwój tej dziedziny. Doświadczenie Włochów, jako europejskiego lidera w dziedzinie produkcji energii odnawialnej ze źródeł wodnych, może okazać się cenne dla kraju, w którym energetyka wodna nie jest tak popularna. Nowoczesne, przyjazne środowisku rozwiązania technologiczne cechują się możliwością aplikacyjną na terenie województwa łódzkiego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono branżę węgla brunatnego w Polsce na bazie czynnych kopalń i zaprezentowano charakterystykę najbardziej perspektywicznych złóż węgla brunatnego w Polsce oraz możliwość ich zagospodarowania na potrzeby energetyki przedstawiając jej rozwój w oparciu o to paliwo na okres 100-120 lat. Analiza dotyczy strategicznych złóż "Legnica", "Gubin-Mosty" oraz "Złoczew". Mottem przewodnim artykułu jest węgiel brunatny jako najtańsze paliwo będące na długie lata gwarantem bezpieczeństwa energetycznego, co w połączeniu z zapleczem naukowo-projektowym oraz produkcyjnym staje się optymalną ofertą dla polskiej energetyki. (abstrakt oryginalny)
W referacie dokonano oceny wystarczalności bazy zasobowej węgla kamiennego jako podstawowego nośnika energetycznego. Zwrócono uwagę na fakt znaczącej roli jaką odgrywa w gospodarce krajów Unii Europejskiej. Baza zasobów przemysłowych węgla kamiennego ulega stałemu zmniejszeniu wskutek eksploatacji i działań restrukturyzacyjnych. Jedną z przyczyn eliminacji części zasobów przemysłowych jest nie podejmowanie eksploatacji pokładów cienkich poniżej 1,5 m. W końcowej części artykułu zwrócono uwagę na fakt bezwzględnej konieczności wymagania oceny ekonomicznej dla kwalifikacji zasobów przemysłowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono nowatorską koncepcję realizacji procesu spalania pyłu węglowego w przedpalenisku cyklonowym. Projekt przedpaleniska cyklonowego oraz przedstawione w pracy obliczenia numeryczne spalania pyłu węglowego zrealizowano w ramach Programu Strategicznego "Zaawansowane Technologie Pozyskiwania Energii". Koncepcja przedpaleniska umożliwia odrębne spalanie części lotnych i produktów zgazowania węgla oraz pozostałości koksowej. Taka realizacja procesu spalania pozwala na zmniejszenie obciążenia cieplnego komory przedpaleniska cyklonowego i umożliwia stosunkowo proste zabudowanie go w istniejącym lub nowo projektowanym kotle pyłowym, pozwalając jednocześnie na uzyskanie w przedpalenisku wysokich temperatur wymaganych ze względu na konieczność topnienia popiołu oraz umożliwiając redukcję emisji NOx w porównaniu do "klasycznego" spalania w atmosferze powietrza. W przypadku oxyspalania pyłu węglowego spaliny opuszczające komorę spalania przedpaleniska cyklonowego charakteryzują się wysoką koncentracją CO2, co jest korzystne ze względu na realizację procesów jego wychwytu i separacji. Przedstawione w pracy wyniki obliczeń numerycznych zawirowanego, wielofazowego przepływu ze spalaniem potwierdziły możliwości realizacji zakładanego rozdzielenia procesu spalania części lotnych i pozostałości koksowej, wskazując także dodatkowo na możliwość prowadzenia w przedpalenisku procesu zgazowania węgla. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono ideę konstrukcji podajnika pyłu węglowego oraz układu pozwalającego na jego wprowadzenie z dużą prędkością do komory paleniskowej. Praca zawiera także analizę pracy prototypowego podajnika z układem wprowadzania paliwa do komory paleniskowej przedpaleniska cyklonowego. Przeprowadzone badania prototypowego podajnika paliwa wykazały, że możliwe jest transportowanie pyłu węglowego o średnicy ziaren <200 um. W wyniku przeprowadzonych badań doświadczalnych sformułowano procedury dotyczące uruchamiania, pracy oraz wyłączania układu podajnika. Potwierdzono założenia konstrukcyjne dotyczące możliwości uzyskania stabilnej strugi o stałej koncentracji paliwa na wlocie do komory paleniskowej. Dodatkowo w artykule przedstawiono także wyniki obliczeń numerycznych układu podajnika. Geometrię strumienicy opracowano w programie Gambit, a obliczenia numeryczne przeprowadzono przy wykorzystaniu programu ANSYS Fluent 14. Wyniki obliczeń przepływu mieszanki pyłowo-gazowej przez strumienicę i jej zachowania się w komorze paleniskowej przedpaleniska cyklonowego pozwalają stwierdzić, że zaproponowana konstrukcja umożliwia kontrolę i regulację strumienia transportowanego pyłu węglowego. (abstrakt oryginalny)
Elektrownia Opole jest oddalona od granic z Czechami i Niemcami odpowiednio o 50 i 150 km, lecz zanieczyszczenia z jej kominów spowodowało protest ekologów. Obecnie - po modernizacji, uważana jest za nowoczesną, spełniając wszystkie wymogi UE.
Artykuł przedstawia stan małych prywatnych i gminnych elektrowni wodnych i wiatrowych w Polsce.
Reforma sektora energetycznego trwa w Polsce już od kilku lat. Jej celem jest wprowadzenie konkurencji i mechanizmów rynkowych do sektora, które wyeliminują jego nieefektywność. Wytwarzaniem energii elektrycznej trudni się w Polsce 14 elektrowni na węgiel kamienny, 3 na węgiel brunatny, 19 elektrociepłowni, 5 elektrowni wodnych, 115 innych, mniejszych elektrowni wodnych i 180 przemysłowych.
W artykule przedstawiono możliwości wykorzystania węgla brunatnego i innych paliw kopalnianych do produkcji paliw syntetycznych oraz energii elektrycznej, co jest szczególnie ważne w kontekście bezpieczeństwa energetycznego kraju. Zestawiono wady i zalety konwencjonalnych nośników energii w aspekcie połączenia energetyki jądrowej i węglowej poprzez wykorzystanie ciepła wytwarzanego reaktorach jądrowych do "czystych technologii węglowych". Zwrócono również uwagę na aspekty uboczne procesów spalania kopalin stałych i problem emisji dwutlenku węgla do atmosfery, która może być znacznie zredukowana w oparciu o termiczny rozkład wody na wodór i tlen. Wymieniono stosowane w tym obszarze na świecie technologie, z podkreśleniem ich konkurencyjności oraz znakomitych perspektyw dla poprawy ekonomiczności sektora górniczego skutkujące oszczędnym zużyciem surowca. (abstrakt oryginalny)
W artykule tym przedstawiono najważniejsze wyzwania przed jakimi stoi UE w kontekście zapobiegania zmianom klimatycznym. Przedstawiono możliwości UE co do wdrożenia koncepcji czystych technologii węglowych. Ponadto omówiono bieżącą sytuacje w krajach UE w odniesieniu struktury zużycia nośników energii ze szczególnym uwzględnieniem węgla. Istotnym elementem referatu są także zagadnienia dotyczące perspektyw węgla w aspekcie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski jak i Wspólnoty Europejskiej, wdrażania technologii czystego jego spalania oraz chemicznego przetwórstwa. Ukierunkowanie polskiej energetyki na rozwój czystych technologii spalania węgla, może zagwarantować Polsce pozycje najbezpieczniejszego kraju Europy. (abstrakt oryginalny)
Bezpieczeństwo polityczne polski jest obok energetycznego, militarnego, gospodarczego jednym z najważniejszych fundamentów funkcjonowania Polski. Po latach zależności od ZSRR, Polska stała się suwerennym państwem. Podstawą tej suwerenności jest posiadanie własnych surowców energetycznych. Przez okres socjalizmu w Polsce węgiel był podstawą gospodarki kraju, a górnicy byli uprzywilejowaną warstwą społeczną. Lata transformacji ustrojowej skutkowały obniżeniem wydobycia i zatrudnienia w górnictwie. Na terenie Polski znajdują się złoża węgla, które dzięki odpowiedniemu finansowemu wsparciu Państwa mogą być wykorzystane nie tylko do produkcji ciepła i energii elektrycznej, ale w procesach chemicznej przeróbki do wytwarzania gazu i paliw płynnych. Opłacalność tych inwestycji bezpośrednio uzależniona jest od cen ropy i gazu ziemnego na świecie. Światowe konflikty polityczne powodują wzrost cen gazu i ropy. Posiadanie przez Państwo możliwości produkcji substytutów tych surowców uodparnia je na zewnętrzne naciski. Górnicy, kopalnie i współpracujące z górnictwem firmy odprowadzają podatki do budżetu Państwa tworząc jego silną pozycję w Europie i świecie. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problem kosztów i cen węgla brunatnego w kontekście powiązania kopalni i elektrowni w warunkach rynkowych. Kopalnia nie ma wyboru odbiorcy swojego węgla bowiem jest nim skojarzona elektrownia zawodowa. Omówiono najważniejsze czynniki wpływające na koszty i ceny węgla. W przypadku kosztu wydobycia węgla największy wpływ na jego wartość ma współczynnik nadkładu do węgla. Przedstawiono ilustracyjny przykład tego wpływu oraz faktyczne wartości kosztu wydobycia węgla w polskich kopalniach. Zwrócono uwagę, że pozostałe czynniki geologiczne także wpływają na koszt wydobycia, podobnie jak przyjęte rozwiązania technologiczne oraz organizacyjno-zarządcze. Podkreślono, że cena energii elektrycznej ma również pośredni wpływ na cenę węgla brunatnego, bowiem wyższa cena energii elektrycznej to możliwość wyższej ceny za węgiel. Zwrócono szczególną uwagę na wpływ emisji CO2 na koszty energii elektrycznej, a pośrednio na ceny węgla brunatnego. Wobec znacznie mniejszych limitów od faktycznych potrzeb, elektrownie będą zmuszone dokupywać brakujące limity emisji CO2. Omówiono najważniejsze zamierzenia konieczne do zrealizowania zarówno w kopalni jak i elektrowni, aby łączny efekt był konkurencyjny na rynku. W przypadku kopalni chodzi głównie o zmniejszenie kosztu jednostkowego wydobycia masy, znacznie większego w Polsce w porównaniu z kopalniami niemieckimi. W przypadku elektrowni jest to możliwe przez modernizację bloków energetycznych, w wyniku czego obniżone zostaną koszty produkcji 1 MWźh. Modernizacja bloków doprowadzi do wzrostu ich sprawności, a zatem wspomniana poprawa efektywności ekonomicznej oraz bardzo liczące się ekologicznie obniżenie emisji CO2. W podsumowaniu artykułu podano przykład efektu końcowego wymienionych zamierzeń w kopalni i elektrowni, czyli jak mogą się kształtować ceny energii elektrycznej. Okazuje się, że będzie to energia konkurencyjna na aktualnym rynku energii. (abstrakt oryginalny)
Polska posiada znaczące zasoby węgla kamiennego i węgla brunatnego. Węgiel kamienny jako surowiec energetyczny na tle sytuacji zasobowej w Unii Europejskiej, słusznie traktowany jest jako gwarancja bezpieczeństwa energetycznego. Jednakże dominacja węgla w strukturze paliw ma również drugą stronę: powoduje znaczne zanieczyszczenia środowiska przyrodniczego, a przemiany energetyczne oparte na węglu mają niższe sprawności niż paliwa węglowodorowe. Obecne uwarunkowania polityki energetycznej kraju uzależnione są od: zasobów kopalnych surowców energetycznych, geopolitycznych problemów importu ropy naftowej i gazu ziemnego, niespójności polityki energetycznej Unii Europejskiej, emisyjności energii pierwotnej i efektywności energetycznej. Na tym tle przedstawiono propozycję działań na przyszłość, a więc: zwiększenie efektywności energetycznej; zwiększenie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych; podjęcie efektywnych działań w zakresie modernizacji i budowy nowych jednostek wytwórczych energii elektrycznej, a także infrastruktury szeroko pojętej energetyki; zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych z szeroko pojętej energetyki. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono koncepcję budowy pionowego przedpaleniska cyklonowego, w którym możliwe będzie prowadzenie procesu oxyspalania pyłu węglowego z ciekłym odprowadzaniem żużla. Proponowane przedpalenisko może stanowić integralną część pyłowego kotła energetycznego. Innowacyjność budowy omawianego przedpaleniska polega na rozdzieleniu procesu spalania na oddzielne spalanie części lotnych oraz pozostałości koksowej. W tym celu konstrukcja przedpaleniska składa się z dwóch komór: PC1 (dolna) i PC2 (górna), które połączone są stożkowym kanałem z zabudowanym w nim wewnętrznym nurnikiem oraz z wanny żużlowej do chłodzenia ciekłego żużla. Przeprowadzone obliczenia numeryczne pozwoliły na wyznaczenie pola prędkości gazu oraz paliwa w przedpalenisku. Wybrane wyniki obliczeń przedstawiają wpływ zmian średnich prędkości w przekrojach wylotowych dysz komory PC1, przy stałej średniej prędkości w przekrojach wylotowych dysz PC2, na hydrodynamikę przepływu gazu i paliwa. Wyniki obliczeń wykazały, że dla rozpatrywanej geometrii przedpaleniska cyklonowego istnieje możliwość sterowania przepływem gazu oraz pyłu węglowego. Potwierdza to analiza koncentracji paliwa na ściankach oraz w osi przedpaleniska. Koncepcja zastosowania wewnętrznego nurnika przyczyniła się do poprawy przepływu paliwa z komory PC2 do PC1, tworząc strefę przepływu pomiędzy nurnikiem a ścianką komory. Nurnik wewnętrzny w znacznym stopniu wyeliminował również unos drobnych frakcji paliwa w osi przedpaleniska z komory PC1 do PC2. (abstrakt oryginalny)
Dwudziesty pierwszy wiek to czas kryzysu wielkoskalowej energetyki korporacyjnej w Polsce. Cechuje się ona ogromną kapitałochłonnością i przestarzałą technologią opartą na paliwach kopalnych. Koszty wytwarzania energii elektrycznej paliw kopalnych ponosi społeczeństwo. By zapobiec zwiększającym się kosztom, zarówno finansowym, jak i społecznym, należy poddać polską energetykę transformacji. Antidotum na kryzys w branży energetycznej może stanowić energetyka obywatelska, czego autorka próbuje dowieść w artykule. (abstrakt oryginalny)
Według ekspertów od energii jądrowej w Polsce elektrownie atomowe mogłyby stać się atrakcyjną ekonomicznie i ekologicznie alternatywą wobec zakładów stosujących węgiel. Zbliża się bowiem moment, kiedy trzeba będzie zdecydować o uruchomieniu nowych mocy w polskiej energetyce. Z drugiej jednak strony nie ma przyzwolenia społecznego na budowę takich elektrowni.
W artykule przedstawiono charakterystykę wytwarzania energii elektrycznej w Polsce. Omówiono strukturę jej produkcji z uwzględnieniem różnych form energii pierwotnej oraz produkcję energii elektrycznej w latach 1970-2004. Scharakteryzowano głównych wytwórców energii elektrycznej, czyli Holding BOT Górnictwo i Energetyka oraz Południowy Koncern Energetyczny. Omówiono warianty krajowego zapotrzebowania na energię do 2025 roku przedstawione w dokumencie "Polityka energetyczna Polski do 2025 roku" sporządzonym przez Zespół do Spraw Polityki Energetycznej działający przy Ministerstwie Gospodarki i Pracy. Zwrócono uwagę na prognozowany wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w przyszłości oraz na prawdopodobieństwo budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. (abstrakt oryginalny)
Na świecie od kilkunastu lat rośnie produkcja węgla energetycznego, a przez kilka lat przyrost produkcji był większy od przyrostu zapotrzebowania. To przyczyniło się do nadpodaży węgla na rynkach i stalo się głównym powodem spadku cen tego surowca. Ta tendencja spadkowa cen trwa już czwarty rok z rzędu. Zużycie węgla w 2013 roku wzrosło dzięki niskim cenom. Jednak w przyszłości tempo wzrostu zużycia węgla na głównych rynkach: w Europie Zachodniej, w Ameryce Północnej, a nawet w Azji, będzie się sukcesywnie zmniejszać. Dla producentów węgla oznacza to konieczność ograniczenia wydobycia. Przewiduje się, że nadpodaż węgla na rynkach światowych będzie się jeszcze utrzymywać przez około dwa lata. Będzie to barierą dla wzrostu cen węgla. Z problemem nadpodaży i niskich cen boryka się obecnie większość producentów węgla na świecie - w tym także polskie kopalnie. (abstrakt oryginalny)
Obecna polityka energetyczna Polski jest zbiorem różnych celów przy braku jednej doktryny górniczo-energetycznej opartej na krajowych uwarunkowaniach społeczno-gospodarczych wypracowanych w ostatnich dekadach. Obecna sytuacja polityczna i gospodarcza Europy po wydarzeniach Rosja-Ukraina-Europa nie pozostawiła żadnych złudzeń, że każdy kraj Europy w pierwszej kolejności dba o własne interesy, a w drugiej kolejności zaczyna myśleć o interesach globalnych. Nasz kraj winien wyciągnąć strategiczne wnioski z tej sytuacji i zacząć dbać w pierwszej kolejności o interes Polski, a interes globalny mieć w dalszej kolejności. Powinna zostać jednoznacznie określona nowa doktryna ekologiczna UE - limity emisji np. CO2 dotyczą w skali całej Unii Europejskiej a nie każdego kraju, w tym Polski. Nie można karać kraju za historyczne uwarunkowania gospodarcze. Polska winna jednoznacznie wypracować własną doktrynę energetyczną opartą w pierwszej kolejności na energetyce węglowej w powiązaniu z energetyką odnawialną opartą na zasadach rynkowych. W doktrynie winna zostać określona polityka surowcowa kraju ujmująca informacje, jakie zasoby energetyczne będą wykorzystywane w następnych dekadach XXI wieku. W przypadku złóż węgla kamiennego i brunatnego państwo winno określić listę złóż i zabezpieczyć je dla przyszłego zagospodarowania przed ich blokowaniem, a mieszkańcom tych terenów zapewnić w określonym czasie godziwą rekompensatę za wywłaszczenia oraz określić korzyści ze współistnienia z przemysłem. Artykuł proponuje założenia dla opracowania i wdrożenia strategicznej doktryny energetycznej naszego kraju na I połowę XXI wieku. (abstrakt oryginalny)
W procesie gospodarowania ważnym czynnikiem umożliwiającym właściwą realizację zadań jest wykorzystanie energii. Źródłem energii pierwotnej są paliwa kopalne, które mają charakter nieodnawialny, oraz paliwa zaliczane do grupy tzw. odnawialnych źródeł energii (OZE). Rozwój nośników odnawialnych, czyli wiatru, wody, słońca, biomasy i źródeł geotermalnych, jest związany z degradacją środowiska, do której przyczyniła się gospodarka paliwami nieodnawialnymi (np. węgla, ropy naftowej). Główną barierą w rozpowszechnieniu OZE jest ich, jak do tej pory, ekonomiczna nieopłacalność, związana z wysokimi kosztami inwestycyjnymi. Korzystanie z nośników odnawialnych na większą skalę to dopiero przyszłość, która zależeć będzie od cen tego rodzaju energii, a także od technologicznych możliwości wykorzystania potencjału OZE. Paliwa kopalne będą, i po części już są, zastępowane energią odnawialną, ale przy obecnych cenach i rozwoju technologii energetyka konwencjonalna zajmuje czołowe miejsce w energetyce światowej i krajowej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.