Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 656

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 33 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Crisis situations
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 33 next fast forward last
1
Content available remote Ochrona dóbr kultury podczas sytuacji kryzysowych
100%
In contingencies different values are endangered - mainly lifeand human health, possessions or also natural environment. It is hard to notice cultural assets directly pointed in this group of values.It is possible to notice that this sphere was mentioned only slightly in legal documents. This sphere is not updated. The author in this article described analysis of available literature and legal documents and used other research methods (for instance the comparison, the synthesis or an inference) to present the current state of this issue as well as to indicate possible shortcomings of the system(original abstract)
Konieczność pracy zdalnej w czasie pandemii nadała nowy wymiar naszej codzienności w dość radykalny sposób. Dokonała rewolucji w sposobie pracy, zmieniła nawyki, indywidualne rytuały, zespołowe oraz społeczne. Nasze domy stały się zarówno miejscem życia, pracy zawodowej, szkołą i przedszkolem. Nowe realia pracy online i potrzeba uczestniczenia w sesjach wideo (Zoom, Microsoft Teams, Click Meeting etc.) odmieniły nasze życie. Tymczasowej transformacji uległo dotychczasowe modus operandi, zarówno w odniesieniu do działań indywidualnych, jak i grupowych. Jak w takiej sytuacji mają dobrze funkcjonować zespoły? (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia metodę rozwiązania problemu dotyczącego postrzegania i definiowania bezpieczeństwa przetrwania podczas zdarzeń nadzwyczajnych i kryzysowych, co wskazuje na konieczność jego badania z praktycznego punktu widzenia. Niebezpieczeństwo jest na ogół znane ludziom tylko z przekazów telewizyjnych lub relacji prasowych - nie towarzyszy na co dzień. Jednak każdy narażony jest na ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń zagrażających zdrowiu i życiu. Dopiero w chwili, gdy pojawi się zagrożenie człowiek uświadamia sobie, jak ważne jest wcześniejsze przygotowanie się na wypadek katastrofy lub klęski żywiołowej. Dlatego, im lepiej przygotowane będzie nadejście potencjalnego niebezpieczeństwa, tym jego skutki są mniejsze, a sam żywioł łatwiejszy do opanowania. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Zarządzanie, dowodzenie, kierowanie, podczas sytuacji kryzysowych
100%
Jak wynika z przeprowadzonej analizy literatury przywołanej czy cytowanej na temat zarządzania, w którego obszarze zdaje się zawierać kierowanie przez dowodzenie to w istocie wyjaśnienie synonimów było niemałym wyzwaniem. Artykuł według autora staje się materiałem do dalszych analiz czy dyskusji. Zarządzanie, jako rozumne stosowanie środków dla osiągnięcia wyznaczonych celów, to krótkie i mało precyzyjne wyjaśnienie sprawy. Każde sterowanie, zarządzanie z założenia ma polegać na wytyczaniu celów czy przyszłego stanu przyjętego na wstępie przez kierującego, zarządzającego czy dowodzącego. Przedstawiciele administracji państwowej kształtując otoczenie wewnętrzne i zewnętrzne oraz kreując przyszłość kraju, czyni to w sposób uporządkowany i racjonalny, dlatego mówimy o zarządzaniu bezpieczeństwem. Służy temu zastosowanie koncepcji zarządzania kierowania czy dowodzenia w bezpieczeństwie, której wyrazem jest określona strategia działania w warunkach postępujących procesów globalizacyjnych. W związku z powyższym, badania nad teoretycznymi zagadnieniami bezpieczeństwa i zarządzania podczas sytuacji niosącej znamiona kryzysu dla Państwa powinny uwzględniać m.in. dorobek nauki o organizacji i zarządzaniu. Państwo, jako podmiot zarządzania bezpieczeństwem, podobnie jak inne podmioty działania zorganizowanego, powinno stosować koncepcję zarządzania opartego na uczeniu się, gromadzeniu doświadczeń i wiedzy. (fragment tekstu)
Sytuacje kryzysowe są współcześnie powszechnym zjawiskiem i mogą wystąpić w każdym przedsiębiorstwie. Kryzys najczęściej definiowany jest jako trudna sytuacja, proces wymuszający zmiany, zagrożenie bądź szansa dla przedsiębiorstwa. Kryzysy mogą mieć różny charakter - finansowy, gospodarczy polityczny, wizerunkowi czy komunikacyjny. Kryzys może pojawić się nagle i niespodziewanie, choć często jego pojawienie nie jest dziełem przypadku. Większość kryzysów można prognozować, przewidywać, albo prowadzić działania prewencyjne. Jednak w każdym z tych przypadków kluczowa jest spójna dla strategii przedsiębiorstwa komunikacja. Celem marketingowej komunikacji kryzysowej jest informowanie grup docelowych nie tylko o aktualnych zdarzeniach i planowanych zmianach, ale również o problemach przedsiębiorstwa. W przypadku wystąpienia kryzysu w przedsiębiorstwie kierownictwo zazwyczaj większą uwagę zwraca na kontakty z opinią publiczną, pomijając przy tym dialog z pracownikami.(abstrakt oryginalny)
Analiza prawnicza z konieczności posługuje się pojęciami, rozróżnieniami i typologiami. Narzędzia te napotykają na trudności, gdy przedmiotem analizy lub zastosowania jest kryzys lub sytuacja nadzwyczajna. Artykuł analizuje dwa przykłady typologii prawniczych sytuacji kryzysowych w pracach Grossa i Ní Aiolaín oraz Agambena w ujęciu respektywnym. Na tej podstawie proponuje się cztery poziomy prawniczej analizy odpowiedzi na sytuacje kryzysowe: 1) wyraźne opisy działań samych aktorów, 2) pozytywistyczne kategorie prawne dostępne w danym kontekście, 3) kategorie meta/porównawcze oraz 4) filozoficzne/ontologiczne koncepcje i kategorie, które kwestionują lub badają wszystkie poprzednie kategorie. Artykuł kończy się dyskusją na temat tego, w jaki sposób te poziomy analizy nakładają się na siebie, przenikają i muszą być połączone, aby uchwycić złożone zjawiska prawa w kryzysie. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote New Trends In The Typology Of Crises
100%
The general usefulness of a sufficient typology of crises is discussed, followed by the characteristics of a useful typology. After that, previous typologies are portrayed and discussed using the characteristics established before. The most important matter of concern is nevertheless the suggestion of a new typology, defining four different types of crises based on two classification criteria, namely the predictability of a crisis and the influence possibilities before or while it occurs. Thus, both the criteria will be introduced and debated and, in a further step, a matrix with four quadrants is launched. After the specific crisis types are discussed in detail, the entire concept is analysed censoriously(original abstract)
Sytuacje kryzysowe, mające charakter losowy, są coraz częstsze. Wynikają one zarówno z działania natury oraz ludzi. Dlatego powstaje konieczność należytego przygotowania ludzi i sprzętu do przeciwdziałania ich skutkom. W artykule opisano właściwe przygotowanie służb ratowniczych pod kątem zabezpieczenia niezbędnej liczby środków transportu, które powinny zapewnić wystarczający poziom obsługi logistycznej. Przedstawiono model systemu ratowniczego. Do celów symulacji działań ratowniczych zaproponowano metodę Monte Carlo. Modelowanie procesów zachodzących w systemie ratowniczym tą metodą pozwoliło na oszacowanie potrzebnej liczby środków transportu do prowadzenia działań ratunkowych przy założonym poziomie bezpieczeństwa. (abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorcy, właściciele firm oraz członkowie kadry kierowniczej nie muszą radzić sobie z problemami swoich firm w pojedynkę. Obecnie na rynku biznesowym znajdują się podmioty, które specjalizują się w doradztwie w zakresie zarządzania ryzykiem i bezpieczeństwem biznesu. Ze względu na delikatność podejmowanych tematów niezwykle istotne jest, aby wybrać firmę posiadającą wieloletnie doświadczenie, która zagwarantuje bezpieczeństwo realizacji podejmowanych działań biznesowych i pomoże w sytuacjach nadzwyczajnych. (fragment tekstu)
10
Content available remote Podstawowe zagadnienia prawno-organizacyjne zarządzania kryzysowego
100%
Zarządzanie kryzysowe to działalność organów administracji publicznej będąca elementem kierowania bezpieczeństwem narodowym, która polega na zapobieganiu sytuacjom kryzysowym, przygotowaniu do przejmowania nad nimi kontroli w drodze zaplanowanych działań, reagowaniu w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych oraz na odtwarzaniu infrastruktury lub przywróceniu jej pierwotnego charakteru30. System zarządzania kryzysowego należy postrzegać nie tylko przez pryzmat organów decyzyjnych i wykonawczych. Wprowadzone w ostatnich latach zmiany w polskim porządku prawnym służyły wzmocnieniu strukturalnemu i funkcjonalnemu państwa w dziedzinie bezpieczeństwa. Dzięki nim podniesiono poziom sprawności działań, nastąpiło efektywniejsze dysponowanie posiadanymi przez państwo siłami i środkami w sytuacjach kryzysowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono model sieci teleinformatycznej gwarantującej realizację usług pomiędzy poszczególnymi Centrami Zarządzania Kryzysowego. Wyniki symulacji stały się podstawą do rekomendacji techniki MPLS, która gwarantuje znacznie "szybszą" i efektywniejsza transmisję danych w sieciach wewnętrznych Centrum oraz w sieciach rozległych między innymi Centrami Zarządzania Kryzysowego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia problematykę związaną z sytuacją polityczną w regionie Zatoki Perskiej. Region ten od ponad roku targany jest kilkoma poważnymi kryzysami, takimi jak izolacja Kataru i interwencja zbrojna w Jemenie, które w pewnej mierze osłabiły skuteczność Rady Współpracy Państw Zatoki. Równolegle z kryzysami poszukiwane są rozwiązania mające wzmacniać dwa najsilniejsze państwa Rady Współpracy Arabskich Państw Zatoki, czyli Arabię Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie, które aktywnie pogłębiają swoje bilateralne relacje. Artykuł stara się odpowiedzieć na pytanie, czy kryzysy w regionie, któremu towarzyszą wysiłki zmierzające do ich zniwelowania okażą się właściwe i skuteczne. (abstrakt oryginalny)
13
100%
Turystyka stanowi istotny element gospodarki, którego stopa wzrostu jest ściśle skorelowana ze stopą wzrostu PKB w krajach generujących najwyższy ruch turystyczny. W artykule przedstawiono stan obecny albańskiej gospodarki oraz wpływ turystyki na jej wzrost między 2000 a 2008 rokiem.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęte zostały zagadnienia dotyczące komunikacji w sytuacji kryzysowej. Zostanie zwrócona uwaga na kształtowanie komunikatów na podstawie reguł sprzyjających sprawnemu komunikowaniu się oraz występujących barier komunikacyjnych utrudniających przepływ informacji. Przedstawione także zostaną przygotowania do planu komunikacyjnego w organizacji przez jasne zdefiniowanie otoczenia i określenie metod komunikacji. (abstrakt oryginalny)
15
100%
Debata o charakterze deliberacji to proces komunikacji zorientowany na poszukiwanie wystarczająco dobrych argumentów przemawiających za określonymi ocenami oraz rozwiązaniami dyskutowanych kwestii i odnoszących się do istotnych problemów interesariuszy. Przedmiotem artykułu jest prezentacja przebiegu i wyników obserwacji poczynionych wobec dyskursu teoretycznego i naukowego o charakterze deliberacji, które miało miejsce we wrześniu 2016 r. Uczestnikami byli eksperci akademiccy, przedstawiciele think-thanków oraz organizacji społeczeństwa obywatelskiego, działający w obszarze spraw europejskich, a także doktoranci i inni aktywiści. Pytania dotyczyły kwestii jak należy rozumieć hasło przewodnie spotkania: więcej Europy ("More Europe") oraz jak definiować i gdzie postrzega się kryzys w procesie integracji europejskiej. Deliberacja dotyczyła oceny modelu integracji europejskiej, czy obecna formuła jest aprobowana czy też kontestowana. Ponadto należało wskazać argumenty dotyczące najlepszych i najgorszych efektów procesu integracji, kto może kontestować proces integracji i z jakich przyczyn. Celem deliberacji było wypracowanie oceny procesu integracji europejskiej, określenie podłoża jego krytyki, zdiagnozowanie sytuacji kryzysowych oraz wskazanie pożądanego modelu docelowego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia przegląd możliwych metod i narzędzi służących do modelowania działań i symulacji procesów. Są nimi: tablice decyzyjne, drzewo rozkładu i drzewo decyzyjne, diagramy decyzyjne i mapy procesów; notacja BPMN. Na podstawie przeprowadzonych badań litera-turowych i własnych doświadczeń ze stosowaniem opisywanych w artykule narzędzi i metody symulacji stwierdzono, iż mapy procesu stanowią przydatne narzędzie modelowania z punktu widzenia prezentacji sekwencji zdarzeń, jakie występują w ich przebiegu. W tym świetle notacja BPMN staje się celowa do zastosowania z uwagi na swą przejrzystość, wskazanie poszczególnym działaniom, procesom i decyzjom zróżnicowanych źródeł i zasobów informacji, a także zapewnia uporządkowanie zapisu; oraz założenia oddzielenia sekwencji działań oraz komunikacji - przepływów informacyjnych. (abstrakt oryginalny)
The article discusses the functioning of the Early Warning System at the voivodship level. In article presents diagram of flow information between crisis management centers and other organs functioning in the system. The organization of the whole system has been analyzed with the explanation of the functioning and implementation of tasks by individual cells operating within the system.(original abstract)
W artykule podjęto tematykę zwianą ze współpracą międzynarodową na płaszczyźnie ratownictwa medycznego w regionie transgranicznym. Przedstawiono system Państwowego Ratownictwa Medycznego w Polsce oraz charakterystykę podstawowych aktów prawnych dotyczących tego zagadnienia. W części badawczej przedstawiono wyniki uzyskane podczas przeprowadzonych badań ankietowych, wywiadów z ekspertami oraz obserwacji własnych. W podsumowaniu ujęto wnioski oraz rekomendacje w zakresie usprawnienia analizowanego systemu w odniesieniu do powiatu zgorzeleckiego.(abstrakt autora)
19
Content available remote Discourse about Decision Making in CrisisSsituation: Psychotherapy Context
100%
The article describes the main ways of person exit from a crisis situation. A comparison of traditional problem-centered therapy and brief-term solution-focused (BSFT) therapy is presented. The BSFT method was applied for rehabilitation of soldiers from the East of Ukraine and gave positive results. (original abstract)
20
Content available remote Public relations w sytuacjach kryzysowych
100%
Celem artykułu jest charakterystyka instrumentu promocji jakim jest Public Relations oraz wskazanie potrzeby jego zastosowania w sytuacjach kryzysowych w organizacjach. Identyfikacja problemu objęła studia literaturowe w przedmiocie badania, począwszy od charakterystyki Public Relations, sytuacji kryzysowych oraz media relations, jak również wskazanie zasad komunikacji w takich sytuacjach.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 33 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.