Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 155

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Crowdsourcing
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
The first part of this article discusses the concept of crowdsourcing based on classification of tasks and motivators of crowd participants. The second part describes the results of a crowdsourcing platforms analysis, whose aim was to help determine ways to motivate crowd participants, in relation to the specified typology of performed tasks.(author's abstract)
W artykule autorzy skupili się na problematyce crowdsourcingu w sferze publicznej. Starano się ukazać zmiany, jakie zachodzą w relacjach między władzą publiczną a obywatelami na skutek rozwoju technologii. Rozwój połączeń sieciowych może znaleźć swoje odzwierciedlenie w zwiększeniu zaangażowania obywateli w proces podejmowania decyzji, które tradycyjnie - zgodnie z modelem weberowskim - dokonywane były przez władze publiczne. Skupiono się na instytucji budżetu partycypacyjnego jako szczególnym przejawie crowdsourcingu w sektorze publicznym.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Self-Control And Financial Decision-Making: A Test of A Novel Depleting Task
80%
Celem badania jest przetestowanie nowego narzędzia do wyczerpywania samokontroli, które można by wykorzystać jako miernik poziomu samokontroli w zakresie decyzji finansowych. W pracy zakładamy, że ekspozycja ma serię zaskakujących, obciążających emocjonalnie negatywnych wyników (tj. przegranie większości zakładów z dodatnią wartością oczekiwaną (EV)), obniży zdolność do samokontroli i zwiększy skłonność do uczestnictwa w nieracjonalnym zakładzie (zakładzie z ujemną EV). Wyniki badania pokazują, że uczestnicy poddani wspomnianemu zadaniu wybierają zakłady, które mają mniejszą skumulowaną EV, co jest jednak wynikiem zmniejszonego uczestnictwa w zakładach z dodatnią EV, a nie wynikiem zwiększonego uczestnictwa w zakładach z ujemną EV. Brak występowania tego drugiego zjawiska oznacza, że nasza hipoteza nie znalazła potwierdzenia, pomimo że przeprowadzona po eksperymencie ocena stanów afektywnych potwierdziła, że opracowane narzędzie było dla uczestników obciążające emocjonalnie(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Crowdsourcing. Analiza semantyczna
80%
Niniejszy artykuł ma charakter teoriopoznawczy. Jego celem jest próba systematyzacji pojęcia crowdsourcingu w perspektywie nauk o zarządzaniu. Na potrzeby artykułu wykorzystano analizę semantyczną 121 definicji crowdsourcingu wyselekcjonowanych na podstawie przeglądu artykułów w czasopismach dostępnych w międzynarodowych bazach danych: Ebsco, Elsevier/Springer, Emerald, Proquest, ISI Web of Science, Scopus oraz Wiley. Artykuł składa się z trzech części. W pierwszej części przedstawiono genezę crowdsourcingu w naukach o zarządzaniu. Część druga poświęcona jest założeniom analizy semantycznej. Część ostatnia, trzecia, prezentuje wyniki analizy definicji crowdsourcingu wykonanej przy wykorzystaniu analizy semantycznej. (fragment tekstu)
Współczesne przedsiębiorstwa funkcjonujące na rynkach globalnych wykorzystują innowację i procesy innowacyjne jako narzędzie kształtowania konkurencyjności. Ważnym elementem tych procesów jest sektor B+R. Aby zwiększyć efektywność procesów innowacyjnych przedsiębiorstwa, w coraz większym stopniu wykorzystują otwarte procesy innowacyjne, co także ma pozytywny wpływ na efektywność gospodarowania w skali mezo i makro. Istotnym narzędziem realizacji otwartych procesów innowacyjnych jest crowdsourcing, który pozwala dzięki sieci Internet wykorzystać w procesach innowacyjnych wiedzę tłumu. Przykłady zaprezentowane w artykule prezentują różne oblicza i zastosowania idei crowdsoursingu w praktyce przedsiębiorstw.(abstrakt autora)
Według badań przeprowadzonych przez Instytut Gallupa wynika, aż 84 proc. pracowników jest niezaangażowanych. Zgodnie z najnowszym raportem Aon, polskie firmy odnotowują w tym roku rekordowo niski średni poziom zaangażowania pracowników oraz historycznie najmniejsze zaangażowanie Polaków w pracę w stosunku do mieszkańców krajów europejskich. Jednocześnie w wybranych trzech elementach, które składają się na wskaźnik zaangażowania badany przez Instytut Gallupa: uznanie, feedback i rozwój, zauważono poprawę, która przypisana jest m.in. wewnętrznym platformom wykorzystującym crowdsourcing i otwartą innowację. (fragment tekstu)
7
80%
Celem pracy jest przedstawienie koncepcji innowacji społecznych, wstępnych wyników badań potrzeb innowacji i metody crowdsourcing jako skutecznej w poszukiwaniu i tworzeniu innowacji społecznych w Polsce. Stawiamy hipotezę, że bardziej efektywną (tańszą, szybszą) metodą eksplorującą idee i pomysły członków społeczeństwa jest crowdsourcing. Jej zastosowaniu sprzyjają techniki komunikacji informatycznych. (fragment tekstu)
The article contains theoretical deliberations concerning the usage of crowdsourcing platforms in order to obtain creative resources necessary to design advertising services. The article also aims at defining what role crowdsourcing can play in the creative service market. The first part of the article presents the characterization of advertising as creative services and the role of crowdsourcing in gaining creative ideas. The concept of crowdsourcing platforms used as a way of gaining creative resources and creating ideas constituting the basis of the offered advertising services was presented in the form of examples in the next part of the article.(author's abstract)
9
Content available remote Współdzielenie i kokreacja jako przejawy nowych trendów w ekonomii
80%
Współczesna ekonomia kształtuje się w warunkach globalizacji, popularyzacji nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz rozwoju społeczeństwa wiedzy. Zmieniają się interakcje między uczestnikami rynku, które dzięki możliwościom technologii internetowych i mobilnych przyjmują formy sieci o coraz większym, często globalnym zasięgu. Uczestnicy sieci, tj. konsumenci, przedsiębiorstwa i organizacje, wspólnie generują wartość dodaną przez wymianę dóbr i usług oraz współpracę, bazując na modelach, które jeszcze do niedawna nie były stosowane. W głównej mierze dotyczy to zjawisk współdzielenia i kokreacji, wyznaczających najnowsze trendy i kierunki zachowań rynkowych współczesnych konsumentów. Celem artykułu jest charakterystyka i porównanie współdzielenia i kokreacji na bazie analizy literatury oraz przykładów ich wdrażania na współczesnym rynku.(abstrakt oryginalny)
Crowdsoucing jest pojęciem stosunkowo nowym, jednak cieszącym się coraz większym zainteresowaniem. Wśród korzyści płynących z crowdsourcingu dla organizacji eksponuje się przeważnie aspekty niematerialne. Jego istotność wynika ze znaczenia dla tworzenia i rozwijania więzi wewnątrz- i międzyorganizacyjnych oraz stymulowania efektu synergicznego dotyczącego mechanizmów organizacyjnego uczenia się. Podkreśla się także możliwość dostępu do zasobów ludzkiej wiedzy i kreatywności, znajdującej się poza organizacją. Crowdsourcing usprawnia także pozyskiwanie oferty do potrzeb konsumentów. Dopiero na dalszym miejscu wymienia się możliwości uzyskiwania korzyści ekonomicznych, między innymi zwiększenie produktywności, sprzedaży i wysokości uzyskiwanych dochodów oraz konkurencyjności i innowacyjności organizacji. W literaturze przedmiotu pojawia się stwierdzenie, że crowdsourcing może przyczyniać się do poprawy wydajności organizacyjnej. Jednak wiedza w tym zakresie jest fragmentaryczna i rozproszona. Identyfikacja wpływu crowdsourcingu na poprawę wydajności organizacyjną stanowi cel podjętej i zaprezentowanej w artykule problematyki. Podstawą analizy i wnioskowania są wyniki przeglądu literatury. Przeprowadzona analiza literatury pozwoliła nie tylko uszczegółowić dotychczasowy dorobek, ale także wskazać na zależności pomiędzy crowdsourcingiem i wydajnością organizacyjną. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The gig economy involves short-term employment of staff via online platforms to complete specific tasks. These workers are referred to as "giggers" or "ghost workers". While the publications to date focus on the specificity of work or the motivation of giggers, the issue of their importance in the context of creating scientific knowledge remains insufficiently recognized. More and more often it is postulated that the inclusion of various stakeholders in research becomes some obligation, which is part of the democratization of science, its openness and inclusiveness. The purpose of this article is to identify the importance of ghost workers in the creation of scientific knowledge. Design/methodology/approach: The publication is based on a systematic analysis of the literature on the subject published in the years 2006-2022. The following databases were used to collect the publications in question: Web of Science and Scopus. Findings: The results of the systematic literature review indicate that it is possible to include a gig worker at every stage of the research process: identifying the general study area, selecting topic and developing a focus, deciding the approach, formulating a plan, collecting information, analysing, and presenting of findings. Originality/value: The publication contributes to the development of research on the emerging issues of gig work in the context of creating scientific knowledge using crowdsourcing platforms.(original abstract)
Crowdsourcing jest pojęciem stosunkowo nowym, niemniej w ciągu ostatniej dekady obserwuje się proliferację opracowań na jego temat. Może to wynikać z jego potencjału m.in. w zakresie: doskonalenia procesów biznesowych, tworzenia otwartych innowacji, budowania przewagi konkurencyjnej, dostępu do doświadczenia, informacji, umiejętności i pracy tłumu, rozwiązywania problemów, zarządzania kryzysowego, poszerzenia dotychczasowej działalności oraz oferty organizacji, kreowania wizerunku organizacji, usprawniania komunikacji z otoczeniem, optymalizacji kosztów działalności organizacji. Jednakże pomimo, że tematyka crowdsourcingu stanowi jeden z wyłaniających się obecnie, co więcej umacniających swoją pozycję, kierunków badań na gruncie nauk o zarządzaniu, to wciąż można dostrzec wiele zróżnicowanych ujęć, odzwierciedlających odmienną optykę badawczą, w szczególności w kontekście pomiaru. W rozdziale podjęto problematykę wykorzystania podejścia etnograficznego w procesie zdobywania wiedzy o crowdsourcingu. Celem opracowania jest charakterystyka etnografii i wskazanie kierunków jej zastosowania w badaniach nad crowdsourcingiem. Rozdział składa się z trzech części. W pierwszej przedstawiono istotę crowdsourcingu w naukach o zarządzaniu. Druga część zawiera charakterystykę etnografii. Trzecia omawia możliwe kierunki zastosowania etnografii w badaniach nad crowdsourcingiem. (fragment tekstu)
Artykuł przybliża czytelnikowi zagadnienia związane z prowadzeniem badań za pomocą platform crowdsourcingowych, czyli platform, które są swego rodzaju odmianą internetowych paneli badawczych. W opracowaniu przedstawiono wady i zalety prowadzenia badań z wykorzystaniem tej metody oraz opisano sposoby ograniczania wpływu wad na wyniki badania. Autor porusza również kwestię wpływu efektu języka obcego na podejmowanie decyzji (różnice wynikające z podejmowania decyzji w języku obcym w zestawieniu z językiem ojczystym, spowodowane obniżoną podatnością na heurystyki poznawcze w przypadku języka obcego). Dokonany został też przegląd wyników badań nad efektem języka obcego i w tym kontekście pokazano kolejne zagrożenie wynikające z prowadzenia badań na platformach crowdsourcingowych. Na koniec przedstawiono wyniki badań własnych dotyczących decyzji inwestycyjnych (efektu status quo), które potwierdzają hipotezę, że przetwarzanie w języku obcym może wpływać na podjętą decyzję - osoby badane z warunku języka obcego nie ulegały efektowi status quo.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Crowdfunding - cechy i typologia
80%
Crowdfunding to zjawisko, które dzięki prężnemu rozwojowi w ostatnim dziesięcioleciu staje się pewnego rodzaju fenomenem wśród metod lokowania i pozyskiwania kapitału. Wzrasta także zainteresowanie tym tematem wśród badaczy i naukowców. W artykule podjęto próbę usystematyzowania pojęć i klasyfikacji na bazie stale rozwijającej się literatury przedmiotu. Dokonano analizy istniejących definicji crowdfundingu, a także podjęto starania precyzyjniejszego osadzenia crowdfundingu wśród modeli opartych na współtworzeniu wartości. Obrazując mnogość tworzonych definicji na przestrzeni ostatnich lat autor uwypukla, które cechy crowdfundingu są często postrzegane jako istota tego zjawiska. Celem pobocznym jest propozycja przekładów terminologii z języka angielskiego oraz dodanie argumentów do dyskusji i inspiracji dalszych badań naukowych. Główną metodą badawczą do realizacji celu jest metoda opisowa wsparta krytyczną analizą literatury przedmiotu.(abstrakt oryginalny)
Crowdsourcing - nowa koncepcja związana z rozwojem cyfrowych mediów - dotyczy partycypacyjnej działalności, w której osoba, instytucja bądź organizacja non profit czy przedsiębiorstwo proponuje niejednorodnej grupie osób o różnej wiedzy, rozwiązanie zadania o zmiennej złożoności za pomocą elastycznego, otwartego, dobrowolnego zobowiązania. W istocie crowdsourcing można traktować jako modyfikację i rozbudowę sieci społecznej (social Web) w wirtualną platformę produkcyjną usług (najczęściej darmowych), której towarzyszy mit współuczestnictwa i demokratyzacji tzw. nowych mediów.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie korzyści z realizacji przedsięwzięć przy wykorzystaniu zbiorowej inteligencji społeczności internetowych. Artykuł ma charakter przeglądowy. Autorka przybliża i jednocześnie systematyzuje pojęcie crowdsourcingu. Identyfikuje czynniki mu sprzyjające oraz te, które mogą ograniczać przebieg procesu i jego efektywność. Z przedstawionych analiz wynika, że crowdsourcing staje się istotnym trendem w gospodarce współpracy, napędzającym innowacje, podnoszącym poziom efektywności realizacji zadań oraz pozwalającym osiągnąć lepszą pozycję konkurencyjną na rynku. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest przedstawienie elementów kształtujących przebieg procesu crowdsourcingu. W artykule zaakcentowano istotne elementy tegoż procesu, które odpowiednio zaplanowanie pozwalają organizacjom osiągać zamierzone korzyści. W artykule przedstawiono przykład skutecznej implementacji crowdsourcingu w Banku Zachodnim WBK.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było przybliżenie crowdsourcingu rozumianego jako wykorzystywanie "mądrości tłumu" w zarządzaniu współczesnymi przedsiębiorstwami. Motywacja do stosowania kampanii/przedsięwzięć crowdsourcingowych wynika z wiedzy o większej sile, kreatywności i twórczości różnorodnej grupy ludzi, tzw. tłumu, w porównaniu do jednostki, a nawet zespołu specjalistów z danego obszaru zarządzania przedsiębiorstwem. Metodyka badań objęła: studia literaturowe; analizę dostępnych zasobów informacyjnych w sieci oraz badania pierwotne z wykorzystaniem ankiety internetowej na temat: Crowdsourcing (mądrość tłumu) w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Wychodząc od definicji, omówiono uwarunkowania, formy i strategię crowdsourcingu. Ponadto autorki odwołały się do wybranych przypadków zastosowania crowdsourcingu w zarządzaniu przedsiębiorstwem. W wyniku przeprowadzonych badań, jednoznacznie można stwierdzić, że crowdsourcing pełni ważną rolę w skutecznym zarządzaniu przedsiębiorstwem w warunkach prosumpcji, tj. chęci angażowania się interesariuszy w różnorodne procesy zarządcze. (abstrakt oryginalny)
Crowdfunding to forma społecznego finansowania projektów przez zbiorowość internautów, czyli tzw. tłum. Choć zjawisko to jest stosunkowo nowe, to jego zakres i tempo rozwoju sprawia, że warto się zastanowić nad jego wpływem na podmioty funkcjonujące na rynku. Celem artykułu jest przedstawienie istoty crowdfunding i przeanalizowanie jego znaczenia dla gospodarki w ujęciu mikro- i makroekonomicznym. W opracowaniu autorka zaprezentowała i omówiła modele i submodele crowdfundingu, a następnie przedstawiła jego znaczenie w ujęciu liczbowym. Zasygnalizował również szanse i zagrożenia związane z rozwojem tego zjawiska dla gospodarki.(abstrakt oryginalny)
Niniejsza praca stanowi analizę praktycznego wykorzystania crowdsourcingu jako narzędzia przewagi konkurencyjnej na rynku i sprostania oczekiwaniom klientów. Analiza jest przeprowadzana w oparciu o badania autora, jak również materiały, które zostały udostępnione przez Departament Marketingu Banku BZ WBK S.A.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.