Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Cycling tourism
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
100%
Celem pracy jest przeanalizowanie rozwoju infrastruktury do uprawiania turystyki rowerowej na terenie Pojezierza Gostynińskiego z uwzględnieniem w tym procesie roli Stowarzyszenia Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego. (fragment tekstu)
System rowerów miejskich pozwala na wypożyczenie roweru z dowolnej stacji i jego zwrot. Celem badań było poznanie opinii użytkowników na temat aplikacji wspomagających ten system. Zakres badania dotyczył korzystania z systemu w Łodzi i oceny wybranych cech aplikacji. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawił rozwój turystyki rowerowej w Galicji. Za początek uważa się rok 1867 kiedy to pojawił się prototyp roweru. Datę końcową dla tego opracowania stanowi rok 1886, w którym to powstało pierwsze towarzystwo cyklistów "Krakowski Klub Cyklistów". Zdaniem autora turystyka ta przerosła możliwości społeczne i ekonomiczne Galicji.
4
75%
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja wyników własnych badań ankietowych zrealizowanych wśród mieszkańców województwa dolnośląskiego, uprawiających turystykę rowerową. Autorki na podstawie przeprowadzonych badań zaprezentowały preferencje mieszkańców dotyczące turystyki i infrastruktury rowerowej oraz przedstawiły możliwe rozwiązania, których zastosowanie przyczyniłoby się do wzrostu zadowolenia zarówno mieszkańców jak i odwiedzających region turystów (cyklistów). Mając na uwadze fakt, że jazda na rowerze jest integralną częścią doświadczeń turystycznych autorki w artykule zwróciły także uwagę na potencjał województwa dolnośląskiego, jako miejsca o zróżnicowanych i jednocześnie bogatych walorach przyrodniczo-krajobrazowych. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania była ocena uwarunkowań rozwoju turystyki rowerowej na terenie Warszawy i okolic. W pracy zaprezentowano najważniejsze trendy demograficzne i społeczne przyczyniające się do rozwoju tej formy aktywności. Ponadto dokonano analizy infrastruktury rowerowej znajdującej się na terenie Warszawy i jej okolic. Dodatkowo przeprowadzone zostały badania empiryczne przy wykorzystaniu techniki ankiety. Badania te miały na celu uzyskanie informacji odnoście atrakcyjności turystyki rowerowej wśród mieszkańców stolicy i jej okolic. W opinii mieszkańców Warszawy i okolic wskazana jest rozbudowa infrastruktury rowerowej a przede wszystkim budowa większej ilości ścieżek rowerowych oraz pasów rowerowych umieszczonych bezpośrednio na jezdni. Zdecydowana większość respondentów, bo aż 68% nie korzysta ze szlaków rowerowych, a 55% stan ich ocenia jako zaledwie przeciętny. (abstrakt oryginalny)
W publikacji podjęto problem rozwijającego się dynamicznie ruchu rowerowego na drogach rowerowych i pasach ruchu dla rowerzystów. Określono aktualny stan prawny przepisów ruchu rowerowego na drogach rowerowych oraz na skrzyżowaniach dróg rowerowych z jezdniami. Przytoczono przykłady nieprawidłowego zachowania się rowerzystów na drogach rowerowych. Zacytowano dwa przykłady zdarzeń drogowych zaistniałych na drogach rowerowych z udziałem rowerzystów. W zakończeniu sformułowano wnioski ukierunkowane na działania w celu zwiększenia bezpieczeństwa dynamicznie rozwijającego się ruchu na drogach dla rowerzystów.(abstrakt oryginalny)
Recenzowane opracowanie jest efektem przemyśleń zarówno badaczy zajmujących się turystyką aktywną, jak i praktyków, którzy z rowerem nie rozstają się podczas swoich turystycznych eskapad. Jest zbiorem dwudziestu siedmiu artykułów; z jednej strony naukowych i popularnonaukowych, a z drugiej - bardzo osobistych, wręcz intymnych zwierzeń z wędrówek. Ta mnogość i wielowątkowość zamieszczonych doniesień jest efektem przyjętej tematyki - turystyki rowerowej, która z powodu swojej tradycji, sięgającej lat 60. XIX wieku, jest niezmiernie różnorodna. (fragment tekstu)
Przedmiot i cel pracy: Celem artykułu jest przedstawienie stanu i perspektyw rozwoju turystyki rowerowej na Środkowym Roztoczu, mezoregionie fizycznogeograficznym w południowo-wschodniej Polsce. Materiały i metody: Badania przeprowadzono metodą sondażu diagnostycznego korzystając z techniki ankiety oraz wykorzystując przegląd literatury. Przeprowadzono je w okresie od kwietnia do czerwca 2018 roku na próbie liczącej 128 turystów. Wyniki: Badania wykazały, że turyści najczęściej korzystają z jazdy rowerem kilka razy w tygodniu pokonując trasy powyżej 30 km. Głównym motywem odwiedzania tego regionu są jego walory naturalne. Ogólna ocena szlaków turystycznych wskazuje na niewystarczające ich przygotowanie dla turystów. Wykazano także, że dla popularyzacji turystyki rowerowej, konieczne jest zwiększenie bazy noclegowej i praktycznych informacji o szlakach. Wnioski: Głównym czynnikiem zachęcającym do zwiedzania Środkowego Roztocza są walory naturalne. Stan ogólny szlaków respondenci ocenili jako przeciętny. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi turystyki rowerowej na Środkowym Roztoczu może być rozbudowanie infrastruktury rowerowej w tym bazy noclegowej i informacji praktycznych dotyczących szlaków rowerowych(abstrakt oryginalny)
Transport publiczny odgrywa w miastach coraz większą rolę. Rosną potrzeby użytkowników, a wśród nich nie tylko te, które odnoszą się do usprawnienia potoków komunikacyjnych, ale również do dbałości o środowisko. Coraz wyraźniejszą alternatywą transportu publicznego jest sprawny, publiczny, choć indywidualny rower. W niniejszym artykule przedstawiono koncepcje roweru miejskiego jako sposobu uzupełnienia miejskiego systemu komunikacyjnego. Dokonano analizy dostępności i wykorzystania SRM w Szczecinie.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono koncepcje utworzenia trasy rowerowej "Rowerowa S5", biegnącej drogami technicznymi wzdłuż drogi ekspresowej S5, pomiędzy Wrocławiem i Pozna-niem. Zaprezentowana została procedura powstania stowarzyszenia "Rowerowa S5" oraz metody promocji trasy przy zastosowaniu wizualizacji krajobrazowej. Celem projektu jest wyznaczenie trasy rowerowej o długości prawie 180 km, przebiegającej wzdłuż drogi ekspresowej S5 w grani-cach województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego. Koncepcja projektu zakłada wykorzystanie sieci dróg technicznych przy istniejącej i budowanej drodze ekspresowej S5 na potrzeby ruchu rowerowego, szczególnie na cele turystyczne i rekreacyjne. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Ocena konkurencyjności roweru w systemie transportu publicznego Rzeszowa
75%
W Rzeszowie w ostatnich latach umocniła się pozycja transportu rowerowego. Wzrost jego znaczenia to efekt m.in. rozbudowy miejskiego systemu ścieżek rowerowych. Podróże rowerem są zjawiskiem pożądanym i wspieranym przez władze miasta. Należy podkreślić, że rower jako środek transportu jest powszechnie stosowany w przejazdach na krótkich dystansach. Pozwala dotrzeć do większości miejsc zlokalizowanych na terenie miasta. Przejazdy rowerem mają charakter regularny i nieregularny, zaspokajając zróżnicowane potrzeby zarówno o charakterze podstawowym (np. dojazd do pracy, szkoły), jak i uzupełniającym (np. przejazdy turystyczne). Celem artykułu jest ocena konkurencyjności roweru w systemie transportu publicznego miasta Rzeszowa. Struktura jego realizacji to uwarunkowania funkcjonowania miasta, charakterystyka miejskiego transportu publicznego, ocena konkurencyjności roweru. Zastosowana metoda badawcza to przegląd dostępnych opracowań statystycznych, pomiar bezpośredni oraz ocena wskaźnikowa konkurencyjności badanych środków pracy.(fragment tekstu)
12
Content available remote Kierunki rozwoju szlaków rowerowych w województwie zachodniopomorskim
75%
Województwo zachodniopomorskie dysponuje zróżnicowanymi walorami środowiska przyrodniczego i społeczno- kulturowego, które stwarzają warunki do rozwoju na jego obszarze turystyki aktywnej, w tym turystyki rowerowej. Dla rozwoju turystyki i rekreacji rowerowej niezbędne jest istnienie odpowiedniej infrastruktury, która powinna zapewniać nie tylko sprawne i bezpieczne przemieszczanie się na rowerze, ale także stwarzać okazję do poznania walorów turystycznych obszaru oraz umożliwiać korzystanie z usług noclegowych, gastronomicznych, transportowych, rekreacyjnych, czy rozrywkowych. Celem opracowania jest wskazanie możliwości rozwoju szlaków rowerowych w województwie zachodniopomorskim w oparciu o "Koncepcję sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego", przygotowaną przez Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego. Artykuł składa się z trzech części. W pierwszej zwrócono uwagę na znaczenie transportu w turystyce i rekreacji, w drugiej zaś scharakteryzowano podstawowe zasady tworzenia szlaków rowerowych. Część trzecia wskazuje miejsce turystyki rowerowej w dokumentach strategicznych województwa zachodniopomorskiego oraz przedstawiono w niej główne założenia "Koncepcji sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego, a także możliwości i ograniczenia realizacji określonej koncepcji. (abstrakt oryginalny)
Zmiana stanu prawnego umożliwiająca poruszanie się na rowerze wzdłuż wałów przeciwpowodziowych, a także wyznaczanie i budowę szlaków rowerowych i pieszych na wałach przeciwpowodziowych i obszarach szczególnego zagrożenia powodzią. Stwarza to warunki do rozwoju turystyki na terenach o dużej atrakcyjności krajobrazowej i kulturowej, między innymi na terenie Żuław Wiślanych. Udostępnienie dla turystyki rowerowej obwałowań przeciwpowodziowych na tych terenach musi być rozpatrywane z uwzględnieniem ich szczególnego znaczenia dla funkcjonowania Żuław, których znaczna część ma położenie depresyjne. Utrzymanie właściwego stanu technicznego składowej infrastruktury przeciwpowodziowej jakim są wały przeciwpowodziowe, jest bezwzględnym priorytetem. Utrzymanie nasypów obwałowań w stanie zapewniającym ich bezpieczną eksploatację jest tu trudniejsza, ponieważ znaczna ich część wykonana jest z miejscowych gruntów organicznych. Stosunkowo szybki, w porównaniu z nasypami zbudowanymi z gruntów mineralnych, proces ich technicznej degradacji musi być uwzględniany na poziomie założeń techniczno-ekonomicznych projektowania tras rowerowych.(abstrakt oryginalny)
Celem tego artykułu jest przedstawienie ruchu rowerowego jako ważnej składowej zrównoważonego transportu miejskiego. Zaprezentowano w nim korzyści dla środowiska, samorządów i społeczeństwa wynikające ze zwiększenia udziału transportu rowerowego w transporcie miejskim. Przytoczono przykłady najlepszych praktyk w zakresie wdrażania polityki rowerowej w miastach Europy Zachodniej. Rozwiązania wdrażane w miejskich systemach transportowych na zachodzie Europy są ilustracją proekologicznych tendencji występujących coraz powszechniej nie tylko w transporcie, lecz także w innych dziedzinach gospodarki. Kopenhaga, Barcelona, Londyn i Groningen zostały opisane jako miasta wzorcowe, wyznaczające właściwy kierunek rozwoju. Stanowią one także punkt odniesienia dla polityki rowerowej miasta Poznania, poddanej w tym artykule szczegółowej analizie. Przedstawiono obecny stan ruchu rowerowego w mieście, jak również plany rozwoju do roku 2020. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zagadnienia będące częścią projektu badawczego "Region metropolitarny jako przestrzeń penetracji rekreacyjnej na przykładzie aglomeracji poznańskiej", realizowanego przez Zakład Dydaktyczny Turystyki i Rekreacji Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Przedmiotem badań prowadzonych w ramach tego projektu jest przestrzeń rekreacyjna aglomeracji miejskiej stanowiąca terytorialny system rekreacyjny i będąca obszarem penetracji rekreacyjnej mieszkańców metropolii Poznań. Celem artykułu jest przedstawienie motywów i preferencji podejmowania pieszej i rowerowej aktywności rekreacyjnej na terenie metropolii Poznań. W pracy przedstawiono charakterystykę infrastruktury umożliwiającej rekreację pieszą i rowerową, charakterystykę zachowań mieszkańców aglomeracji poznańskiej w zakresie aktywności pieszej i rowerowej oraz oceny atrakcyjności tych form aktywności z punktu widzenia mieszkańców metropolii. (abstrakt oryginalny)
Bicycle-sharing systems (BSSs) have started to play an important role in the transport systems of cities worldwide as a sustainable alternative to the dominant motorised mobility culture. BSSs have also expanded over time to include regions and metropolitan areas as well as small towns and rural areas. The purpose of this paper is to identify and compare the goals of connecting individual communes in a metropolitan area to a metropolitan bicycle system. The authors applied a case study of the MEVO metropolitan bicycle system consisting of electrically assisted bicycles, introduced in 2019 in 14 communes of the Gdańsk- Gdynia-Sopot Metropolitan Area (GGSMA) in Poland. The study used GGSMAdesignated metropolitan zoning to group the goals pursued by the participants when joining the project. This paper is the first to identify the goals that inclined small towns and rural areas to accede to the BSS. The results show that the largest cities in the metropolis that make up its core count on bike sharing to solve the problems of congested city centres, while small towns and rural areas see the BSS as an opportunity to improve the quality of life of the inhabitants, as the first mode of public transport, as an opportunity to be closer and more identified with the metropolitan core, and as a chance to develop tourism and recreation(original abstract)
17
Content available remote Charakterystyka penetracji rowerowej fragmentu Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej
75%
Ponieważ jedną z coraz bardziej popularnych form aktywności fizycznej jest turystyka rowerowa w artykule zostaną przedstawione zagadnienia związane z penetracją rowerową. Celem głównym artykułu jest wzbogacenie oferty turystycznej badanego szlaku rowerowego (fragmentu Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej) oraz aktywizacja rekreacyjna. Cel pracy osiągnięty zostanie poprzez uzyskanie i prezentację informacji o penetracji rowerowej w trzech aspektach: charakterystyki parametrów trasy i aktywności fizycznej, form prezentacji graficznej oraz edukacyjnym. W badaniach zastosowano technikę pomiaru penetracji rowerowej wykorzystującą nawigację satelitarną. W wyniku badań uzyskano dane dotyczące ogólnych parametrów penetracji dotyczących badanej trasy takich jak: czas penetracji, dystans, wysokość maksymalna i minimalna, deniwelację trasy, prędkość jazdy, częstość skurczów serca, wartość wydatku energetycznego (kcal) oraz dane szczegółowe odnoszące się do poszczególnych odcinków o długości 1 km. Istotnym walorem prezentacji wyników jest ich graficzna dokumentacja. Przyjmuje ona postać map hybrydowych i satelitarnych oraz wykresów zmienności parametrów podczas pokonywania trasy. Uzyskane wyniki charakteryzujące penetrację rowerową stanowią istotny materiał empiryczny mogący wzbogacić ofertę turystyczną danego szlaku oraz regionu, przez który przebiega. Charakterystykę parametrów penetracji rowerowej można wykorzystać w różnych typach ofert turystycznych: drukowanych materiałach promocyjnych, tablicach informacyjnych umieszczanych. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Szlaki rowerowe w Polsce - między edukacją i polityką
75%
Współcześnie turystyka rowerowa jest jedną z najbardziej popularnych form aktywnego wypoczynku i turystyki, przeznaczonej dla każdego - niezależnie od fizycznej kondycji czy wieku. Wymaga prostej infrastruktury: oznakowanych szlaków rowerowych. W ostatnich latach zwiększa się liczba i długość szlaków rowerowych również w Polsce, aczkolwiek część szlaków ujmowanych w różnorodnych statystykach istnieje jedynie na papierze. W przewodnikach turystycznych oraz w literaturze naukowej wprowadza się różne terminy na określenie oznakowanych dróg rowerowych (zwykle "szlak" i "trasa rowerowa"); są one stosowane nieściśle: niekiedy zamiennie, w odniesieniu do istniejącej, lub nieistniejącej, infrastruktury turystycznej. W artykule autorzy podejmują próbę uporządkowania znaczeniowego/terminologicznego chaosu w celu stworzenia jasnego kanonu stosowania pojęć odnoszących się do infrastruktury rowerowej. Problematyka szlaków rowerowych opisywana jest również w szerszym, nie tylko infrastrukturalnych, kontekście. (abstrakt oryginalny)
19
75%
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości uprawiania turystyki rowerowej, w tym turystyki kulturowej na trasach rowerowych w Szklarskiej Porębie. W artykule przedstawione zostały informacje na temat walorów turystycznych, inicjatyw wpływających na rozwój turystyki rowerowej, jak również zaprezentowane zostały przeprowadzone przez autorkę badania turystów rowerowych oraz przedsiębiorców. (abstrakt oryginalny)
20
75%
Celem pracy jest przedstawienie jazdy na rowerze jako aktywnej formy turystyki w kontekście motywacji osób ją uprawiających - w szczególności mieszkańców gminy Radom. Praca wskazuje na istotę i znaczenie turystyki rowerowej, biorąc pod uwagę jej rodzaje i infrastrukturę. Omówiono czynniki i trendy wpływające na rozwój turystyki rowerowej - promowanie zdrowego stylu życia. Przedstawiono również wyniki badań motywacji przemieszczania się mieszkańców gminy Radom za pomocą roweru w poszczególnych grupach wiekowych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.