Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 269

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Debt
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
W artykule określono istotę długu ukrytego jednostek samorządu terytorialnego w Polsce oraz wskazano przyczyny i skutki występowania tego zjawiska. Zarekomendowano również podjęcie określonych działań służących: ograniczeniu niekontrolowanego zadłużania się JST, utrzymaniu stabilności finansowej JST i przejrzystości finansów samorządowych.(abstrakt oryginalny)
Za cel artykułu przyjęto zbadanie skuteczności krajowych i unijnych rozwiązań w ograniczaniu deficytu sektora general government, a w konsekwencji i długu tego sektora. Analizie poddano państwa należące do jednej z dwóch organizacji międzynarodowych, tj. Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA)2, zakładając, że są to kraje, które dążąc do zapewnienia stabilności finansów publicznych, wprowadziły z własnej inicjatywy i/lub ze względu na przynależność do określonych struktur międzynarodowych stosunkowo skuteczne instrumenty ograniczania długu sektora general government. (fragment tekstu)
W artykule analizujemy problemy związane z konfliktem właściciel- wierzyciel na rynku konkurencyjnym. Rozważamy spółkę, która ma możliwość realizacji projektu inwestycyjnego, ale wejście konkurencji na rynek pozbawia spółkę tej możliwości - wartość opcji inwestycyjnej spada do zera. Projekt ten może być finansowany kapitałem własnym lub długiem. Badamy wpływ konkurencji na wybór optymalnego momentu realizacji projektu oraz na wartość rynkową spółki, jej kapitału własnego, wartość wcześniej zaciągniętego długu oraz premię za ryzyko nowo zaciągniętego długu i wysokość kosztów agencji. Okazuje się, że natężenie konkurencji na rynku, na którym działa spółka, ma istotne znaczenie przy wyznaczaniu rozważanych wielkości.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Ryzyko kredytowe a wykorzystanie długu krótkoterminowego przez przedsiębiorstwa
100%
W artykule określono związek ryzyka kredytowego z wykorzystaniem długu krótkoterminowego przez przedsiębiorstwa w Polsce. Przedstawione analizy nie potwierdziły wskazań modelu Flannery'ego oraz modelu Diamonda odnośnie do relatywnie wysokiego udziału długu krótkoterminowego w przedsiębiorstwach charakteryzujących się wysokim ryzykiem kredytowym. Powodem takiej sytuacji zdaniem autora jest to, że w Polsce firmy pozyskują dług nie poprzez emisję papierów dłużnych, lecz za pośrednictwem banków. Banki posiadają inne niż krótki termin zapadalności długu instrumenty skutecznie zabezpieczające je przed negatywnymi skutkami wysokiego ryzyka kredytowego.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono uwarunkowania formalnoprawne dotyczące zadłużania się jednostek samorządu terytorialnego, a także uwarunkowania unijne związane z wdrażaniem funduszy europejskich w Polsce. Podstawowym celem rozważań podjętych w pracy było znalezienie odpowiedzi na pytania: Czy w najbliższych latach nowe uwarunkowania prawne będą sprzyjały polityce rozwoju jednostek samorządu terytorialnego oraz czy istnieją możliwości zwiększania zdolności finansowej jednostek samorządowych? Przedstawione w pracy wnioski oparto na przeglądzie literatury i analizie obowiązujących przepisów prawnych z dziedziny finansów publicznych.(abstrakt oryginalny)
Nabywanie wierzytelności w celu ich egzekucji z przejęciem ryzyka wypłacalności dłużników nie jest opodatkowane podatkiem VAT. Jest to usługa pośrednictwa finansowego, a nie faktoring. W wyniku przeprowadzonej kontroli podatkowej, w jednej ze spółek zajmujących się pośrednictwem finansowym, przedstawiciele urzędu skarbowego stwierdzili, że podatnik w ewidencji sprzedaży i deklaracji VAT-7 wykazał mylnie sprzedaż zwolnioną z podatku od towarów i usług. (abstrakt oryginalny)
W polskiej doktrynie i judykaturze dominuje pogląd, że po śmierci spadkodawcy, osobom dziedziczącym w drugiej i dalszej kolejności przysługuje uprawnienie do odrzucenia spadku, o ile osoby silniej powołane nie chcą lub nie mogą być spadkobiercami. Stanowisko to jest niekorzystne dla osób słabiej powołanych do spadku. Wcześniejsze (antycypujące) odrzucenie spadku uznawane jest bowiem za nieważne jako dokonane pod warunkiem, że odrzucający spadek zostanie spadkobiercą (art. 1018 § 1 k.c.). W artykule podjęto próbę krytyki tego stanowiska. Zdaniem autora z chwilą śmierci spadkodawcy oświadczenie o odrzuceniu spadku może być złożone także przez osobę słabiej powołaną do spadku, a więc dziedziczącą w drugiej i dalszej kolejności. Skuteczność takiej czynności, z uwagi na obowiązywanie conditio iuris, jest jednak zawieszona do chwili, w której okaże się, że osoby silniej powołane do spadku nie chcą lub nie mogą być spadkobiercami. Antycypujące odrzucenie spadku de lege lata jest zatem dopuszczalne. Wobec rozbieżności w doktrynie i jednoznacznego stanowiska judykatury w artykule w ramach uwag de lege ferenda zaproponowano wprowadzenie do Kodeksu cywilnego stosownego uregulowania na wzór § 1946 BGB. (abstrakt oryginalny)
W przy­pad­ku śmier­ci dłuż­ni­ka, czę­sto bank ja­ko je­go wie­rzy­ciel znaj­du­je się w kło­po­tli­wej sy­tu­acji. Nie ma in­for­ma­cji na te­mat ma­jąt­ku zmar­łe­go dłuż­ni­ka, a co gor­sza mo­że też nie mieć in­for­ma­cji na te­mat osób od­po­wie­dzial­nych za je­go zo­bo­wią­za­nia. W ce­lu ich usta­le­nia mo­że wy­stą­pić do są­du ostat­nie­go miej­sca za­miesz­ka­nia zmar­łe­go dłuż­ni­ka z za­py­ta­niem, czy to­czy się przed tym są­dem lub to­czy­ło po­stę­po­wa­nie o stwier­dze­nie na­by­cia spad­ku po zmar­łym dłuż­ni­ku. Ta­ki wnio­sek nie jest sfor­ma­li­zo­wa­ny, nie pod­le­ga opła­cie są­do­wej, zaś usta­le­nie spadkobierców zmarłego dłużnika może być pierwszym krokiem do skutecznej egzekucji. (abstrakt oryginalny)
Odzyskiwanie wierzytelności od dłużnika mającego siedzibę poza granicami Polski nigdy nie było proste. Pytanie o skuteczność windykacji transgranicznej, zadawane przedstawicielom firm windykacyjnych, często pozostaje bez odpowiedzi. Te bowiem nie są zainteresowane ujawnianiem takich informacji. Tymczasem opóźnienia w płatności długów międzynarodowych w samej Unii Europejskiej osiągnęły takie rozmiary, że Bruksela uznała je za istotne zagrożenie dla istnienia małych i średnich przedsiębiorstw, a zatem za istotnie zwiększające ryzyko wzrostu bezrobocia na terenie UE. (abstrakt oryginalny)
Zmieniają się metody i narzędzia podnoszące skuteczność odzyskiwania długów Każda firma windykacyjna jest przede wszystkim wynagradzana za skuteczność. Do tego kluczowego parametru dochodzą inne, takie jak bezpieczeństwo i profesjonalizm obsługi, reklamacyjność, kompleksowość usługi. (abstrakt oryginalny)
Windykacja (z łacińskiego vindicatio) oznacza zemstę, obronę konieczną oraz roszczenie. Dziś windykacja sprowadza się do dochodzenia roszczenia. Taka definicja jest zgodna ze współczesnymi realiami. W Polsce mało jest przedsiębiorstw, które nie miały nic wspólnego z windykacją, zarówno jako klient, jak i jako dłużnik. Obecnie – a nic nie wskazuje na to, by w dającej się przewidzieć perspektywie mogło się to istotnie zmienić – windykacja jest naturalnym narzędziem mobilizowania odbiorców do terminowego płacenia swoich zobowiązań, co w dalszym postępowaniu ma duży wpływ na płynność finansową, a w konsekwencji może warunkować rozwój przedsiębiorstwa. Jasno z tego wynika, że windykacja jest koniecznym i pomocnym elementem funkcjonowania przedsiębiorstwa w gospodarce rynkowej. (abstrakt oryginalny)
Wpis danych o długu do biura informacji gospodarczej (BIG) skutecznie skłania konsumentów i firmy do regulowania zaległych płatności. Jest to sprawdzone narzędzie wspierające proces windykacyjny. Z drugiej strony BIG to także skuteczne narzędzie pozwalające na weryfikację wiarygodności płatniczej potencjalnego klienta. To bezcenna prewencja zabezpieczająca przed stratami finansowymi. Rozwój rynku wymiany informacji gospodarczej i nieustannie rosnące bazy dłużników czynią z BIG-ów profesjonalnego i niezmiernie przydatnego partnera, który może efektywnie wspierać proces oceny ryzyka kredytowego. Rejestr Dłużników ERIF dysponuje dziś ofertą, która z powodzeniem może zaspokoić potrzeby sektora bankowego, m.in. w zakresie zabezpieczania przed nawiązaniem współpracy z nierzetelnymi lub niewypłacalnymi klientami. (fragment tekstu)
Zagadnienie charakteru prawnego oświadczenia dłużnika o poddaniu się egzekucji nie było dotychczas przedmiotem zadowalającego zainteresowania w literaturze. Pewne wypowiedzi doktryny nawiązują tylko pośrednio do tej kwestii i oparte są z reguły na przyjętych z góry założeniach. Uzasadnia to daleko idącą ostrożność przy formułowaniu na ich podstawie wniosków co do charakteru prawnego oświadczenia dłużnika o poddaniu się egzekucji. Na tle tego oświadczenia rysują się dwa zasadnicze problemy, których rozwiązanie przesądza kierunek dalszych dociekań. Problem pierwszy dotyczy warunków skuteczności oświadczenia dłużnika o poddaniu się egzekucji. Chodzi mianowicie o ustalenie czy poddanie się egzekucji jest jednostronnym oświadczeniem woli dłużnika, z którego płyną przewidziane przez ustawę procesową skutki prawne, czy też jest to oświadczenie wymagające dla jego skuteczności zgody wierzyciela, istotę problemu drugiego można sprowadzić do pytania, czy oświadczenie dłużnika o poddaniu się egzekucji jest czynnością prawu materialnego, czy też czynnością procesową. (fragment tekstu)
Celem artykułu było wyjaśnienie roli jaką pełnią obligacje zamienne z opcją call w procesie inwestycyjnym współczesnych przedsiębiorstw. Analiza obejmowała 1705 emisji długu hybrydowego przeprowadzonych w latach 2004-2014 przez przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe mające swoją siedzibę w Stanach Zjednoczonych (1138 emisji), Europie (270 emisji) i Azji (297 emisji). Otrzymane wyniki pozwalają przypuszczać, że na emisję obligacji zamiennych z opcją call z myślą o zdobyciu funduszy na sfinansowanie nowych inwestycji decydują się przede wszystkim spółki amerykańskie i europejskie, a realizacja nowych projektów najprawdopodobniej ma przyczynić się do poprawy ich złych wyników finansowych. Wydaje się, że podobna strategia nie jest prowadzona przez przedsiębiorstwa azjatyckie, które mogą dokonywać emisji długu zamiennego w celach innych niż inwestycyjne. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Limitowanie długu jednostek samorządu terytorialnego w Polsce
76%
W artykule scharakteryzowano różne podejścia do limitowania długu jednostek samorządu terytorialnego (JST) w Polsce od 1990 r. Omówiono teoretyczne i praktyczne rozwiązania w tym zakresie oraz ich kształtowanie się w Polsce od momentu reaktywowania działalności JST na tle obserwowanych tam dochodów ogółem i produktu krajowego brutto. Przedstawiono zatem uwarunkowania tego limitowania o charakterze ilościowym i jakościowym. Wskazano także na cele tego typu rozwiązań w kontekście różnorodnych działań władz samorządowych, w tym m.in. ukrywania długu, wykorzystywania tzw. innych operacji finansowych czy zaciągania zadłużenia w pozabankowych instytucjach finansowych, tj. parabankach. W konsekwencji omówiono szereg instrumentów, jakimi dysponują instytucje i organy publiczne w ograniczaniu ryzyka niewypłacalności JST, utraty przez nie płynności finansowej czy nadmiernego wzrostu wydatków bieżących o charakterze sztywnym. Poza tym przedstawiono czynniki wpływające na kształt systemu limitowania długu JST. (abstrakt oryginalny)
Doniesienia z rynku amerykańskiego i zachodnioeuropejskiego o kolejnych niepokojących zwiastunach kryzysu finansowego skłaniają do zastanowienia, jak trudności świata finansowego przełożą się na sytuację na polskim rynku. Czy faktycznie kryzys kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych odbije się echem w Polsce? Czy czekają nas masowe kolejki do wypłacania oszczędności zgromadzonych w bankach, które bacznie obserwowaliśmy w relacjach telewizyjnych z Wielkiej Brytanii? (abstrakt oryginalny)
Contracting debt carries two effects. Debt affects the return on equity ratio. Such effect is known as financial leverage. The second result is connected with a risk of losing continuity of operation due to problems with repayment of incurred credits and loans. This other result is a subject of constant debate in the economic literature. Nevertheless, in spite of an immense intellectual effort, the science still cannot provide precise instructions on what level of indebtedness is best for a particular company. We have no exact answers as to what proportion between debt and capital and reserves is optimal. Still, the practice proves that different levels of indebtedness result in different consequences. How then do we decide about the ways of controlling the level of debt? At what level of indebtedness can we be sure that there is a danger to continuity of company's operation? How, using simple tools, can we assess the influence of indebtedness upon the possibility of losing continuity? What factors should we take into account when deciding about incurring debt? (fragment of text)
Podjęcie problematyki systemu opodatkowania kosztu długu w aspekcie Wspólnej Jednolitej Podstawy Opodatkowania wymaga rozpatrzenia specyficznych rozwiązań podatkowych w tym zakresie w Polsce. Pozwoli to na porównanie z założeniami koncepcji wspólnotowej. Celem opracowania jest prezentacja polskiego systemu podatkowego w zakresie zaliczania kosztów długu do bazy podatku dochodowego w kontekście idei CCCBT i analiza możliwości ujednolicenia rozwiązań w ramach systemu podatkowego Unii Europejskiej.(fragment tekstu)
Research background: Indebtedness indicators are used to monitor the structure of corporate financial resources. The company's share of its own and foreign resources affects the financial stability of the company. A high share of own re-sources makes the company stable, and independent. With a low share, on the contrary, the company is unstable, market fluctuations and credit uncertainty can have serious consequences. However, foreign capital is cheaper, and too high indebtedness ratios can jeopardize the existence of enterprises. Purpose of the article: In general, the economic recession worsens the capital structure of enterprises, especially their debt management. Thus, the paper aims to apply the set of 13 indebtedness ratios to a sample of 779 Slovak and Czech enterprises from the construction sector to determine key microeconomic determinants that may influence the level of indebtedness. Methods: A non-parametric one-way analysis of variance - the Kruskal-Wallis test - was used to determine whether the set of indebtedness ratios is the same across countries, districts, and sizes. For analyzing the specific sample pair of stochastic dominance, the pairwise comparison was realized using the Dunn'stest with Bonferonni correction. The Mann-Whitney test was used to compare the differences in the set of indebtedness ratios between two independent groups of enterprises, based on their legal form and country. Findings & value added: The level of total indebtedness ratio and the self-financing ratio depends on the region as well as on the size of the enterprise and the legal form. In the case of credit indebtedness and debt-to-cash-flow indebted-ness, their dependence on the size of the enterprise and the legal form is obvious. The importance of the region and the legal form of enterprises, vice versa, affect the level of the financial independence ratio. These outputs are relevant for authorities, policy makers, or financial institutions to identify financial constraints that construction enterprises face and, as a result, make a long-term contribution to theory in this field. (original abstract)
In time of the depending economy directed to the market, companies show advanced inefficiend of payment. The causes of getting up the liabilities are different, radically the delimited the main one: the comercial parter has, financial problems or he enter into a contract with о view unimplement a duty of payment. Such kind of situations we can avoid in many ways, tg.: explaiting the informations about the financial situation of companies or using "Altman index-Z". The solution is demanding procedure of clearing company and taking possesion its property for covering obligation, but it isn't easy and fast way. (original abstract)
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.