Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 262

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Depozyt bankowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
W artykule dość obszernie omówiono systemy ochrony depozytów pieniężnych w Niemczech, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii.
2
Content available remote Efektywność inwestowania w formie depozytów i inwestycji alternatywnych
100%
Inwestycje w depozyty cieszą się największą popularnością wśród inwestorów indywidualnych przede wszystkim ze względu na nieskomplikowane procedury i niewielkie ryzyko. Mają one jednak pewną wadę, polegającą na charakterze umowy między bankiem a depozytariuszem, która nie podlega obrotowi na rynku. Odmienny charakter mają inwestycje alternatywne w formie finansowych lub niefinansowych inwestycji (emocjonalnych inwestycji). Umożliwiają one dywersyfikację portfela oraz osiągnięcie zysku niezależnie od bieżącej koniunktury i minimalizowanie ryzyka straty w przypadku kryzysu finansowego. Należy zaznaczyć, że inwestycje te mają zwykle długoterminowy charakter i ograniczoną płynność. Przewaga korzyści powoduje jednak, że zgodnie z prognozami analityków rynkowych zainteresowanie tą formą inwestowania będzie się zwiększało.(abstrakt oryginalny)
Komentarz do ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym z 14.12.1994 r. w zakresie ochrony depozytów bankowych w świetle postanowień europejskiego prawa bankowego.
W grupie instytucji uprawnionych do przyjmowania depozytów podlegających zwrotowi, w Polsce znajdują się oprócz banków również spółdzielcze kasy oszczędnościowo- kredytowe (dalej również SKOK). Pomimo pewnych podobieństw tych dwóch typów instytucji w zakresie pełnionych przez nie funkcji czy oferowanych usług depozytowokredytowych należy podkreślić ich odrębność o charakterze regulacyjnym i organizacyjnym. Różnice dotyczą m. in. norm ostrożnościowych, instytucji nadzoru, ograniczeń w zakresie możliwości korzystania z usług kas w związku z ustawowym wymogiem występowania wspólnej więzi. Dla członków kas korzystających z usług depozytowych kwestią 0 podstawowym znaczeniu jest różny od bankowego system gwarantowania depozytów. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono makroekonomiczne uwarunkowania stabilności rynków finansowych oraz scharakteryzowano rosyjski system bankowy. Następnie omówiono proces formowania systemu gwarantowania depozytów osób fizycznych.
Przedstawiono zakres oraz limity gwarantowania depozytów bankowych. Wyjaśniono zasady i procedury wypłaty depozytów gwarantowanych. Omówiono finansowanie działalności gwarancyjnej Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i realizację wypłat środków gwarantowanych.
Omówiono cechy i rozwiązania organizacyjne systemu gwarantowania depozytów i ich wpływ na stabilność systemu bankowego. Przedstawiono miejsce i rolę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w stabilizowaniu sektora finansowego w Polsce.
Przedmiotem artykułu jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Autor omówił funkcje Funduszu oraz jego organy i źródła finansowania działalności. Szczególną uwagę poświęcił funkcji gwarancyjnej i promocyjnej BFG.
Przeanalizowano konstrukcję oraz mechanizmy funkcjonowania walutowych depozytów strukturyzowanych jako przykładu z bogatej kategorii instrumentów strukturyzowanych. Ten rodzaj depozytów ma na celu zwiększenie rentowności oszczędności klientów banków. Jednakże walutowe depozyty strukturyzowane mają także zasadniczą wadę w stosunku do depozytów klasycznych, jaką jest ryzyko utraty część kapitału inwestora.
Według Ministerstwa Finansów przegląd zasad finansowania systemów gwarantowania depozytów na świecie wskazuje, że w większości krajów koszty ich funkcjonowania pokrywane są wyłącznie przez banki – uczestników systemu. Zasady finansowania tych systemów ulegały zmianom i w początkowych okresach funkcjonowania niektóre z nich utrzymywane były w części ze środków banków centralnych, lecz następnie likwidowano udział banku centralnego (np. w Hiszpanii, Czechach). Ponadto w regulacjach dotyczących systemów gwarancyjnych niektórych krajów przewiduje się możliwość korzystania z pomocy w formie pożyczek udzielonych przez banki centralne lub państwa, jednak głównie w sytuacjach kryzysowych związanych z niewypłacalnością banków, w celu zapewnienia szybkiego zaspokojenia roszczeń deponentów. (abstrakt oryginalny)
Przeanalizowano rozwiązania polskie w zakresie gwarantowania depozytów bankowych na tle doświadczeń zagranicznych. Analizę teoretyczną oparto o Raport "Wytyczne w sprawie tworzenia efektywnego systemu gwarantowania depozytów" przyjęty przez Forum Stabilności Finansowej 7 września 2001 roku. Przytoczono przykłady praktycznych rozwiązań systemowych stosowanych na świecie. Zwrócono uwagę na tendencje światowe w zakresie zmian systemów gwarantowania depozytów.
Autorka dokonała przeglądu i porównała najlepsze parktyki w zakresie tworzenia efektywnych systemów gwarantowania depozytów bankowych zaproponowane przez autorytety światowe w tej dziedzinie. Znaczenie zaprezentowanych przez autorkę rozwiązań potwierdza ich implementację przez wielu regulatorów państw w różnych częściach świata.
W opracowaniu poddano analizie wyniki przeprowadzonych 125 miesięcznych pomiarów ocen i prognoz zmian stanów depozytów w podziale na osoby prywatne oraz podmioty gospodarcze, z wyodrębnieniem depozytów zlotowych i walutowych, uwzględniając rachunki bieżące i terminowe. Zakres przedmiotowy analizy obejmuje 8 zmiennych. (fragment tekstu)
Wraz z nastaniem nowego roku "Gazeta Bankowa" powraca do publikowania zestawień ofertowych banków dla klientów indywidualnych, począwszy od kredytów gotówkowych, hipotecznych i depozytów. Załączone są również informacje o nowościach i ofertach promocyjnych. Artykuł ma formę zestawienia tabelarycznego.
W najbliższych miesiącach sytuacja na rynku depozytów korporacyjnych, po ubiegłorocznym spadku, powinna się unormować. Przedsiębiorcy powoli odzyskują zaufanie do sytuacji gospodarczej, która - jak zarzeka się rząd - będzie się stopniowo poprawiać w drugiej połowie roku. (fragment tekstu)
Raiffeisen Bank Polska przygotował dla swoich klientów nowe, unikatowe narzędzie do obsługi lokat i zarządzania depozytami w bankowości elektronicznej. Autor przekonuje o korzyściach płynących z użycia nowego systemu zakładania lokat.
A deposit guarantee system, supported by a system of financial aid for banks at risk of insolvency, was created in Poland by the act on the Bank Guarantee Fund (the BFG) of 14.12.1994. The BFG is a separate, independent subject of public law, performing public tasks and possessing a legal status. The Fund is not a state-owned corporate body. (fragment of text)
Przedmiotem rozważań w artykule jest kwestia zmian w zasadach finansowania systemu gwarantowania depozytów w Polsce i ich znaczenia dla sektora bankowego w kontekście obciążeń finansowych, jakie z nich wynikają dla uczestników systemu. Podkreśla się bowiem fakt, że obecne obciążenia finansowe sektora bankowego, wynikające z różnych tytułów, w tym z konieczności finansowania systemu gwarantowania depozytów, są wysokie, a tym samym mogą negatywnie wpływać na sytuację finansową banków w sektorze.(abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach w strukturze aktywów finansowych ludności dynamicznie wzrastały udziały instrumentów rynku kapitałowego. Jednak światowy kryzys finansowy spowodował załamanie się tej tendencji i ponowny wzrost przywiązania polskich gospodarstw domowych do lokat bankowych. Zachowania gospodarstw domowych na rynku produktów oszczędnościowych pozostawały pod wpływem polityki depozytowej banków, których zabiegi zmierzały do osiągnięcia wielkości i struktury zasobów zgodnych z celami banków. W szczególności w zakresie rentowności płynności. (fragment tekstu)
Praca obejmuje kwestie dotyczące finansowania wypłat środków gwarantowanych w systemach gwarantowania depozytów, a w szczególności modele wyznaczania składek depozytowych. Głównym celem opracowania jest empiryczna ocena zasadności różnicowania składek depozytowych w polskim sektorze bankowym, w kontekście sprawiedliwości i efektywności rozłożenia obciążeń gwarancyjnych. Przedstawiony został przegląd teoretyczny modeli wyznaczania składek depozytowych, w tym przede wszystkim składek skorygowanych o ryzyko kondycji banku. Zaprezentowano również wyniki badań dotyczących zastosowania wybranych modeli składki depozytowej, które pozwoliły na ocenę, który z nich dokładniej uwzględnia ryzyko banku w warunkach polskich. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.