Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 524

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 27 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dochody rolnicze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 27 next fast forward last
Celem artykułu była symulacja skutków zniesienia mechanizmów interwencji rynkowej na sytuację ekonomiczną producentów rolnych w Polsce w 2020 roku. Uzyskane rezultaty porównano do wyników scenariusza zakładającego kontynuację interwencji rynkowej w aktualnej formie. Badania przeprowadzono z wykorzystaniem modelu równowagi cząstkowej CAPRI. Analiza symulacyjna wykazała, iż zniesienie interwencji rynkowej miałoby negatywny wpływ zwłaszcza dla producentów buraków cukrowych oraz, choć w mniejszym stopniu, producentów mleka i wołowiny. Brak istotnych różnic w poziomie osiąganych dochodów pomiędzy przyjętymi scenariuszami zaobserwować można w odniesieniu do producentów reprezentujących takie kierunki produkcji, jak: zboża, warzywa i uprawy wieloletnie oraz trzoda chlewna. (abstrakt oryginalny)
Na większości rynków podstawowych produktów rolniczych w 1998 r. nastąpiło co najmniej wyraźne zmniejszenie wzrostu cen, a w przypadku zbóż, ziemniaków, warzyw gruntowych oraz żywca wieprzowego, drobiu i żywca wołowego mamy do czynienia ze spadkiem nie tylko realnych, ale także bieżących cen otrzymywanych przez producentów rolnych.
3
100%
W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie w jakim stopniu sytuacja dochodowa rolnictwa i jej zmiany odzwierciedlają się w poziomie i strukturze przepływów materialnych w rolnictwie krajów Unii Europejskiej? Przeprowadzono analizę relacji pomiędzy osiąganymi dochodami w sektorze rolnym a przepływami materialnymi do tego sektora. W pierwszej kolejności badano siłę korelacji pomiędzy badanymi wielkościami a następnie analizie poddano zmiany efektów dochodowych i przepływów do rolnictwa w przeliczeniu na jednostkę obszarową (1 ha). Umożliwiło to analizę porównawczą w układzie międzynarodowym. Zakres czasowy analizy obejmuje 2000 rok oraz 2010 (przepływy materiałowe) i 2014 (dochody rolnicze). Badania wykazały, że istnieje umiarkowana zależność między sytuacją dochodową rolnictwa a poziomem i strukturą przepływów materiałowych do rolnictwa. W ujęciu dynamicznym związek ten stał się mniej ścisły na co wpływ mogą mieć wzrost zależności dochodów od dopłat w ramach WPR w krajach UE. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zróżnicowanie dochodów rolniczych w wybranych krajach UE. W opracowaniu analizowane są dochody z gospodarstw rolniczych, w których rodzina zapewnia większą część nakładów pracy. Analiza obejmuje okres pięciu lat od 1983-1987 r. Dane dla Portugalii i Hiszpanii obejmują okres 1985-1987. Zebrano i oszacowano dane dla sześciu krajów i 25 regionów. Obszary najniższej dochodowości w rolnictwie zostały wyróżnione spośród 89 regionów Unii, wśród których pięć państw (Luksemburg, Holandia, Irlandia, Belgia i Dania) ze względu na niewielki obszar zostały zaklasyfikowane także jako regiony.
Przedstawiono wysokość i strukturę dochodu dyspozycyjnego grupy 175 gospodarstw niskotowarowych w zależności od powierzchni użytków rolnych. Głównym źródłem dochodów badanej zbiorowości okazała się działalność rolnicza. (abstrakt oryginalny)
The aim of this paper was to determine whether the EU countries which vary in terms of their cost structure in agriculture, differ also with regard to the influence of capital-labour ratio and land supply per worker on labour profitability. It was assumed that data concerning the presence and character of those differences can contribute to better understanding of the nature of agricultural development in the EU countries. The main sources of data used in this paper were the Economic Accounts for Agriculture (Eurostat) and the FAOStat database. The study covered the period of 2004-2014. In the article it was shown that agriculture in the EU countries is varied in terms of coststructure, and in the cluster II, including mostly the countries of the so-called "new" EU, intermediate consumption is of relatively larger significance for their cost structure. In the countries of the "old" EU an important role is played by the depreciation of buildings and external services. Stronger influence of capital-labour ratio on the payment to the factor of labour was observed in the cluster II countries. In those countries, increasing capital expenditures was a more efficient strategy to increase income. (original abstract)
Celem artykułu jest nakreślenie problemów związanych z pomiarem i oceną dochodów w rolnictwie. Z badań wynika, że zarówno pomiar dochodów rolniczych, jak i ocena ich zróżnicowania między krajami UE są złożonym zagadnieniem. Wynika to nie tylko z problemów natury metodycznej, ale również szczegółowych rozwiązań o charakterze kulturowym - np. sprzedaż gospodarstwa następcy lub bezpłatne przekazywanie rodzinne. W aktualnie stosowanej w Unii Europejskiej metodyce oceny sytuacji dochodowej producentów rolnych ujmuje się wyłącznie te dochody, które mają swoje źródło w produkcji rolniczej i produkcji z nią związanej - np. przetwórstwo rolne realizowane w gospodarstwie. Nie uwzględnia się innych źródeł dochodów, np. takich jak dochody osiągane z pracy poza gospodarstwem rolnym, ewentualnych świadczeń emerytalno-rentowych i socjalnych, przychodów z czynników produkcji (dzierżawa, wynajem). To niewątpliwie utrudnia obiektywną ocenę faktycznej sytuacji dochodowej rolników w UE i w poszczególnych krajach, w tym w Polsce. Z tego względu stosowany w UE sposób pomiaru dochodów rolników jest krytykowany. Zachodzi zatem potrzeba doskonalenia systemu pomiaru dochodów w rolnictwie.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono sposoby monitorowania dochodów rolniczych w Unii Europejskiej i Polsce. Omówiono kilka rachunków, które podzielono na rachunki konstruowane na poziomie całego sektora rolniczego i gospodarstwa.
Opodatkowanie rolnictwa w obecnym systemie podatkowym realizowane jest przez podatek rolny i dwa podatki dochodowe. W artykule zamieszczono analizę konstrukcji prawnej podatku rolnego.
Celem artykułu jest analiza poziomu i struktury dochodów rolniczych w Polsce w latach 1995-2002. Artykuł jest również próbą ustalenia głównych czynników determinujących zmiany dochodów w badanym okresie.
Celem badań było określenie wielkości i przyczyn zróżnicowania dochodowego gospodarstw rolnych położonych na terenie powiatu mińskiego. Badania ankietowe przeprowadzono w 25 losowo wybranych gospodarstwach specjalizujących się w produkcji bydła mlecznego. W pracy przedstawiono podstawowe informacje o wielkości produkcji, ponoszonych kosztach, osiąganych dochodach rolniczych, uzyskiwanym wsparciu z UE oraz dochodach spoza gospodarstwa. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest analiza poziomu i struktury dochodów w rolniczych gospodarstwach rodzinnych w latach 1980-1993.
Celem artykułu jest zaprezentowanie zestawienia wyników badań własnych przeprowadzonych wśród rolników z regionu Mazowsze i Podlasie dotyczących sytuacji ekonomicznej tych gospodarstw i porównanie ich z wynikami uzyskanymi w systemie Farm Accountancy Data Network (FADN). Badania zostały przeprowadzone w 2014 r. w 571 gospodarstwach rolnych. Ich wyniki pokazują, że mimo iż w niektórych aspektach obie grupy różnią się od siebie, to poszczególne wielkości ekonomiczne (np. produkcji w przeliczeniu na 1 ha powierzchni) są zbliżone. Czynnikiem decydującym o poziomie dochodowości gospodarstw rolnych są płatności operacyjne (związane z powierzchnią). Odpowiadają one za 43% dochodu w badanych gospodarstwach "szkoleniowych" i za 66% w FADN, natomiast obliczony w ramach badań dochód rolniczy na 1 ha powierzchni gospodarstwa zbliżony jest do wartość podawanej przez GUS. (abstrakt oryginalny)
Main factors that determine farm income are those connected with land, employment and capital. Regression and correlation analysis is not a sufficient tool for the estimation of the influence of each factor on the variability of income. The main object of this paper was to work out a formula that would allow for the solution of the problem mentioned above. The analysis will be carried out with regard to optimal simulation models of farms constructed on the basis of norms suitable in mountainous areas. The result of the analysis suggests that the increase of intensification the stability of income is independent of variability of expenditure. Moreover, in minor farms variability in area does not affect variability in income obtained. (original abstract)
Celem autorki było podsumowanie obecnego stanu wiedzy i ekonomicznych uwarunkowań na temat nierówności dochodowych w rolnictwie oraz określenie potrzeby i kierunku dalszych badań. Artykuł ma charakter przeglądowy, bo dotyczył definicji oraz metod badania zjawiska.
Od wielu już lat zmniejsza się w naszym kraju wartość globalnej produkcji rolniczej. Taka tendencja utrzymała się też w 2000 r. W artykule poddano krótkiej analizie wyniki uzyskane w 2000 r. w trzech grupach gospodarstw. Prowadzą one rachunkowość dla Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywościowej i można je uważać za rozwojowe. W dalszej części zwrócono uwagę na gospodarstwa mniejsze. Na tym tle przedstawiono uwagi i opinie odnoszące się do kwestii przedstawionej w tytule.
Na podstawie danych europejskiego systemu FADN porównano zmiany poziomu zrównoważenia gospodarstw rolniczych byłej unijnej "dwunastki" (UE-12) w latach 1989-2005. W badanym okresie następowała poprawa zrównoważenia gospodarstw rolniczych w aspekcie przyrodniczo-środowiskowym. W aspekcie społecznoekonomicznym zwiększanie skali produkcji, wydajności roślin i zwierząt, a także produkcyjności i produktywności ziemi oraz pracy nie powstrzymywały spadku dochodów i konieczne było rosnące wsparcie dopłatami. Sytuacja ekonomiczna rolników w coraz większym stopniu była zależna od wsparcia podatników. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Dochodowość typowych gospodarstw mlecznych na świecie w latach 2006-2011
76%
Badanie przeprowadzono w typowych gospodarstwach specjalizujących się w produkcji mleka w krajach wiodących pod względem ilości produkowanego mleka na świecie w latach 2006-2011. Z badań wynika, że konkurencyjność europejskich gospodarstw, mierzona poziomem kosztów ponoszonych na wyprodukowanie mleka, była niższa niż w pozostałych gospodarstwach z różnych regionów świata. Dochody osiągane z produkcji mleka we wszystkich gospodarstwach charakteryzowały się podobnymi tendencjami zmian, ale ich wysokość była wyraźnie zróżnicowana. (abstrakt oryginalny)
20
76%
The purpose of this paper is to present and compare the level of and changes in (total and partial) productivity and basic income categories in FADN regions. The regions were grouped into 4 clusters where relatively similar types of agriculture predominate. Changes in total factor productivity (TFP) were evaluated using the Malmquist index and Tokarski's method. The research showed that regions with extremely intensive agriculture achieved a high level of productivity and income. However, while there is little potential for productivity growth (especially through improved technical efficiency) in these areas, local farms implement technological progress. Regions with 'industrial' agriculture generally demonstrate low levels of TFP, which is however accompanied by growth due to advances in both efficiency and technology. In regions where less developed or more traditional agriculture predominates, low to medium levels of incomes and of partial and total productivity were observed whereas the growth rates for labor and land productivity were relatively high. Also, the key economic category for the farming sector, i.e. income from labor inputs, was observed to grow at a relatively high pace. Note that an analysis of productivity and profitability in agricultural holdings based on only one measure or research method can lead to hasty conclusions. (original abstract)
first rewind previous Strona / 27 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.