Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dziura ozonowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Nie widzimy cieniutkiej warstwy ozonowej, która otula Ziemię na wysokości kilkunastu kilometrów. Nie przewidzieli jej nawet fizycy ani chemicy. Dopiero pomiary wykonane w latach 1960. przez statki kosmiczne wykazały jej istnienie i niezastąpioną rolę w ochronie życia. Jak wiadomo, atmosfera ziemska składa się w 20% z tlenu, którego cząsteczka wiąże zazwyczaj dwa atomy tego pierwiastka (O2). Ozon, czyli tlen trójatomowy (O3), pojawia się przy powierzchni ziemi rzadko i stanowi tu substancję szkodliwą. Natomiast wysoko w atmosferze nikomu nie szkodzi, a wręcz przeciwnie, chroni przed nadmiarem promieniowania ultrafioletowego. (fragment tekstu)
Podobnie jak ludzie noszący ubrania chroniące przed chłodem, Ziemia ma warstwę , która chroni istniejące na niej życie przed niszczącymi promieniami ultrafioletowymi Słońca. Jest to warstwa ozonowa, która leży w obszarze stratosfery ziemskiej. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest obserwacja zachorowań na czerniaki skóry na terenie Polski. W opinii lekarzy dermatologów dostrzega się problem wzmożonego oddziaływania promieni słonecznych, a także nierozsądnego z nich korzystania. Skutkiem tego są liczne zachorowania na nowotwory skóry. Celem artykułu jest zasygnalizowanie zagrożenia, jakie niesie za sobą zmniejszanie się warstwy ozonowej na terenie Polski. W artykule zastosowano metodę badania polegającą na analizie danych statystycznych zachorowań na nowotwory skóry, wskazanie na dotychczasowe dostępne wyniki badań w tym zakresie. Z przeprowadzonych badań wynika, że w Polsce w latach 2007-2016 nastąpił prawie dwukrotny wzrost zachorowań na nowotwory skóry. Bardziej podatne na zachorowania są kobiety niż mężczyźni. Również radykalnie wzrasta liczba zgonów na czerniaka skóry. W artykule wskazano na konieczność podnoszenia świadomości zagrożeń oraz objęcia kosztów zachorowań przez ubezpieczenia na życie jako jedną z opcji ochrony zdrowia ubezpieczonych. Podniesiono także problem działalności prewencyjnej na gruncie produktów kosmetycznych promienioochronnych. (abstrakt oryginalny)
Dwa ekologiczne, powiązane ze sobą zagrożenia w skali globalnej to osłabienie stratosferycznej warstwy ozonowej oraz zwiększenie efektu cieplarnianego. Powyższy artykuł sygnalizuje najważniejsze aspekty z tej dziedziny, uwypuklając wielkość zagrożeń i proponując środki zaradcze przeciw tym zjawiskom.
22 marca 1985 r. uchwalono w Wiedniu Konwencję o ochronie warstwy ozonowej, która dała podstawy prawne do prowadzenia działań międzynarodowych przeciwdziałających zubożeniu atmosfery ziemskiej w ten niezbędny dla życia pas ochronny. Po 20 latach istnienia Konwencji wciąż jednak jest wiele nowych wyzwań, przed którymi stoją naukowcy, ekolodzy i instytucje odpowiedzialne za ochronę warstwy ozonowej. Ozon stratosferyczny jest niszczony poprzez wprowadzanie do powietrza atmosferycznego freonów. Do Konwencji wiedeńskiej w 1990 r. przystąpiła też Polska.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.