Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 378

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economic reforms
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
Artykuł omawia dochodzenie Węgier do demokratycznego kapitalizmu w latach 1989-1998. Próbuje również ocenić obecną sytuację w kontekście ogólnych zmian ekonomicznych i politycznych w postsocjalistycznej Europie Wschodniej.
Po pięciu latach kapitalizmu na Węgrzech przystępuje się tam do realizacji tzw. pakietu Bokrosa, czyli czegoś na wzór polskich reform Balcerowicza.
Prześledzono dynamiczny rozwój gospodarki Chin w ciągu ostatnich 30 lat. Zamieszczono wybrane wskaźniki obrazujące przeobrażenia w chińskiej gospodarce.
Z dotychczasowego przebiegu realizacji Strategii Lizbońskiej wynika, że kraje członkowskie dokonały postępu w jednym lub więcej obszarach priorytetowych, ale żadnemu nie udało się to na wszystkich polach. Dlatego uznano, iż obecnie najważniejszym zadaniem jest, aby w ramach narodowych polityk w każdym państwie członkowskim położyć szczególny nacisk na te obszary, które stanowią najsłabsze ogniwo w realizacji Strategii. W przypadku Polski nie ulega wątpliwości, że obszarem tym jest zatrudnienie. W świetle tego co powiedziano wyżej, realizowanie wytycznej UE mówiącej o konieczności wsparcia prywatnej inicjatywy poprzez lepsze uregulowania prawne powinno mieć szczególne znaczenie. Niestety, z lektury KPR raczej nie wynika, aby w horyzoncie objętym tym programem miał się w tej dziedzinie dokonać jakiś przełom. (fragment tekstu)
Nowy centroprawicowy rząd Słowacji staje przed koniecznością przeprowadzenia reform. Słowacja musi dostosować ceny za dostawy gazu, prądu do cen unijnych, zmienić podatki, uszczelnić system socjalny.
Omówiono zmiany w gospodarce Chin zainicjowane w 1978 roku. Chiny są obecnie największym odbiorcą zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Wpłynęło to na technologiczny awans tego kraju. Zwrócono jednak uwagę na groźbę kryzysu finansowego.
Problematyka wzrostu i rozwoju gospodarczego zajmuje jedno z centralnych miejsc w naukach ekonomicznych. Jednym z najciekawszych przypadków krajów, które w ostatnim czasie osiągnęły wysokie stopy wzrostu gospodarczego, są Indie. Badania tego państwa są o tyle zasadne i interesujące, że jest on jedynym tak dużym, ludnym i zróżnicowanym krajem, który zachowując system demokratyczny, z powodzeniem wszedł na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego. Celem artykułu jest zbadanie i przedstawienie polityki i procesów wzrostu gospodarczego w Indiach od czasu uzyskania niepodległości. Wyniki badań pozwalają sformułować wniosek, że gospodarka indyjska przesunęła się na nową ścieżkę wzrostu. W przeciwieństwie jednak do wielu gospodarek, które również wprowadzały programy stabilizacyjne i transformacyjne, Indie nie odnotowały gwałtownego spadku tempa wzrostu w długim okresie.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę wpływu reform na cukrownictwo i produkcję buraków cukrowych w ramach poszczególnych państw członkowskich UE. Dokonano analizy podstawowych tendencji przemysłu cukrowniczego w poszczególnych krajach UE. Skupiono się również na wrażliwości przemysłu cukrowego, każdego z krajów, na zmiany kwot produkcji, ceny referencyjne cukru i minimalne ceny buraków cukrowych. Uzyskane wyniki wskazują, że reforma przyniosła wiele zmian, które nie były równe dla wszystkich zainteresowanych krajów. Ogólnie rzecz biorąc, w odniesieniu do UE, można stwierdzić, że produkcja buraków cukrowych zmniejszyła się o ponad 20%. Ponadto, zaobserwowano zmniejszenie produkcji cukru o około 25%. Ten spadek produkcji wpłynął na liczbę plantatorów buraków, która zmniejszyła się o około 49%. Ograniczenie możliwości przetwarzania (zamknięto około 40% wszystkich cukrowni działających w 2006 roku), doprowadziło do zmniejszenia zatrudnionych w sektorze o ponad 45%. Wyniki pokazują, że na rynku buraka cukrowego w UE pojawiły grupy krajów, które zostało wzmocnione kosztem innych krajach. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono nastroje w świecie arabskim związane z wojną Stanów Zjednoczonych przeciw reżimowi Saddama Husajna. W jej obliczu sąsiedzi Iraku starają się prowadzić jak najlepszą politykę, która pozwoli im po skończonej wojnie uzyskać dla siebie jak najlepsze warunki.
Autor przedstawił zmiany jakie powinny zostać wprowadzone w Iraku po zakończeniu wojny, aby państwo to mogło powrócić do dawnej świetności sprzed reżimu Saddama Husajna.
Artykuł omawia najnowszy ekonomiczny raport Banku Światowego dotyczący formalnych wymogów towarzyszących członkostwu oraz polityki dotyczącej obrotu handlowego, konkurencji, inwestycji, ochrony socjalnej, środowiska naturalnego czy rolnictwa. Autorzy raportu zajmują się również innymi czynnikami rządzącymi wzrostem gospodarczym, także takimi, które nie stanowią formalnie przedmiotu wymogów akcesyjnych.
12
Content available remote Europa w dobie kryzysu - przewidywane scenariusze reform
80%
Dzisiejsza zjednoczona Europa jest w pewnym sensie zdezorganizowana, w niektórych państwach członkowskich obserwuje się rosnącą popularność różnego rodzaju ruchów nacjonalistycznych, populistycznych i demagogicznych, wzrost popularności partii wyraźnie antyeuropejskich. Nie ulega wątpliwości, że Unia Europejska wymaga reform. Podejmując dyskusję dotyczącą kierunków reform i przyszłego kształtu UE, reform jej instytucji, zasad działania i polityk, powinniśmy odwołać się przede wszystkim do pierwotnych przesłanek procesu powojennej integracji europejskiej - pragnienia zapewnienia Europie pokoju. Celem artykułu jest refleksja nad istotą integracji europejskiej i kierunkami ewentualnych reform UE. Omówione zostały potencjalne scenariusze reform, wraz ze wskazaniem najbardziej z nich prawdopodobnego, jakim jest Europa wielu prędkości. W artykule wykorzystano źródła, do których rzadko odwołują się autorzy tekstów naukowych - artykuły publikowane w prasie zagranicznej.(abstrakt oryginalny)
Rosyjski prezydent stara się kontynuować reformy gospodarcze mimo sprawy Jukosu. Aresztowanie 25 października Michaiła Chodorkowskiego, najbogatszego biznesmena w Rosji, pod zarzutem popełnienia przestępstw prywatyzacyjnych i uchylania się od płacenia podatków wywołało największy skandal polityczny w Rosji.
Narody muzułmańskie przez stulecia były pionierami światowego handlu. To nie kultura islamu, lecz obecna zła polityka hamuje rozwój gospodarczy. Irakowi potrzebne są reformy prowadzące do wolnorynkowej gospodarki.
Przedstawiono programy, uchwały i manifesty dwóch podstawowych obozów walczących o władzę w powojennej Polsce: rządowego i prokomunistycznego.
Wielokrotne próby reformy gospodarczej w Polsce należy oceniać jako wyraz nie tylko dążenia do racjonalizacji gospodarowania, ale także przejścia do innego systemu gospodarczego. Dyskusje nad wyborem systemu gospodarczego nie dadzą pożądanego efektu, jeżeli nie zostaną oparte na pogłębionych studiach nad warunkami społeczno-gospodarczymi Polski oraz na prawach rządzących gospodarką rynkową. Tego rodzaju podejście jest jednak rzadkie, chociaż optują za nim niektórzy ekonomiści i socjolodzy. Przemawiają też za nim doświadczenia innych krajów. (fragment tekstu)
Unia Europejska przedstawiła ostatnio pięcioletni program działań o otwarcie probiznesowym charakterze. Ma on pobudzić wzrost gospodarczy, stworzć nowe miejsca pracy i promować innowacje technologiczne. Przewodniczący Komisji Europejskiej zamierza zwiększyć zatrudnienie i poprawić warunki działalności firm.
19
Content available remote Uwarunkowania i specyfika chińskiego modelu rozwoju społeczno-gospodarczego
80%
Artykuł stanowi analizę specyfiki chińskiego modelu rozwoju społeczno- -gospodarczego, a także przedstawia główne kierunki przemian, jakie nastąpiły w Chinach po 1978 r. Wskazano czynniki decydujące o szybkim wzroście chińskiej gospodarki, a także główne zagrożenia związane ze starym modelem wzrostu. Przedstawiono najważniejsze aspekty planu gospodarczego na lata 2011-2015. Artykuł kończy analiza danych dotyczących poziomu rozwoju społecznego i innowacyjności Chin ze względu na fakt, że to konsumpcja prywatna, która będzie wynikać z poprawy jakości życia, oraz innowacyjność mają zgodnie z założeniami władz stać się motorami dalszego rozwoju Chin.(abstrakt oryginalny)
Omówiono tendencje przemian działalności pozagospodarczej gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska". Przedstawiono formy działalności klubów rolnika.
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.