Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 173

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economic structure
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
1
100%
Research background: Since the introduction of the concept in 1972 Autopoiesis has enjoyed great popularity among academicians representing various fields of science. However, the number of studies devoted to the investigation of factors that have an impact on the formation of autopoietic economic structures is quite limited. This paper addresses the gap in scientific research on autopoiesis of economic structures in small open markets, specifically in the Baltic States.Purpose of the article: The paper aims to identify and evaluate factors that turn on selforganization mechanisms of autopoietic economic structures in the Baltic States, in particular in Latvia.Methods: Expert survey was used to identify the most important factors affecting the formation of meso-economic entities in the Baltic States. The factors' assessments provided by seven experts were analyzed. Analytic Hierarchy Process (AHP) with fuzzy numbers was employed to process the data. Two different scales of evaluation (inverse linear and balanced) were used.Findings & Value added: The factors influencing the process of formation of business groups were evaluated by experts. Research results allow for making conclusions regarding the causes of the business integration, and impact of diversified integrated business structures on the country's business system in Central Europe. (original abstract)
2
Content available remote Economic Trends Analysis of Latvia in EU Cohesion Policy Conditions
80%
Artykuł dotyczy tendencji występujących w sytuacji społeczno-ekonomicznej Łotwy w okresie ostatnich 10 lat po wejściu do Unii Europejskiej. Analizowane w artykule problemy pojawiły się w związku ze zmianą systemu gospodarczego Łotwy i jej wejściem do UE. Są to: problemy demograficzne, kryzys ekonomiczny, rozwarstwienie społeczeństwa, ekspansja administracji państwowej, gwałtowne ubożenie społeczeństwa oraz w konsekwencji wysoki współczynnik migracji do bogatszych krajów UE. W artykule omawiana jest rola polityki spójności w rozwoju społeczno-ekonomicznym Łotwy - od jej wejścia do UE do 2013 roku.(abstrakt oryginalny)
Rola funkcji handlowej w gospodarce miasta zyskała na znaczeniu w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Proces transformacji spowodował, że funkcja ta staje się jedna z najbardziej istotnych funkcji w mieśie. Artykuł ma na celu pokazanie, w jakim stopniu wzrósł udział funkcji handlowej w Opolu w latach 1995- 2008. Dlatego starano się odpowiedzieć na poniższe pytania: 1. Jak zmieniła się rola funkcji handlowej w świetle struktury pracujących? 2. Jaki jest udział podmiotów handlowych w strukturze podmiotów badanych na terenie danego ośrodka? 3. Jaka jest dynamika podmiotów funkcjonujących w sferze handlu?(abstrakt oryginalny)
Czy transformacja wpłynęła na zmianę struktury między podstawowymi dziedzinami gospodarki? Odpowiedzi na to pytanie dostarczają rozważania oparte na analizie dwóch mierników: udziału poszczególnych sekcji gospodarki w zatrudnieniu i tworzeniu PKB.
Artykuł prezentuje cele układu o stowarzyszeniu Polski z Unią Europejską oraz ocenia relacje strukturalne polskiej gospodarki na tle krajów Unii.
Celem opracowania jest przeprowadzenie dyskusji nad teoriami wyjaśniającymi zmiany na lokalnych rynkach pracy w powiązaniu z pogłębiającą się integracją, zmianami struktur gospodarczych oraz różnymi instytucjami rynków pracy.
Współcześnie podkreśla się dużą rolę struktur ekonomicznych dla funkcjonowania i dynamiki gospodarki regionalnej. Struktura ekonomiczna jest jednym z czynników kształtujących proces rozwoju społeczno-gospodarczego każdego regionu. Struktura dynamizująca powoduje przyspieszenie rozwoju gospodarczego, a struktura stagnacyjna przyczynia się do zmniejszenia efektywności wykorzystania innych czynników rozwoju.Wyodrębnienie podobnych struktur ekonomicznych i łączenie ich w homogeniczne grupy umożliwia uporządkowanie otaczającej człowieka rzeczywistości i poznawanie istoty badanych zjawisk gospodarczych. Jest to jeden z podstawowych problemów wielowymiarowej analizy strukturalnej. Do jego realizacji stosuje się metody klasyfikacji. Dyscypliną naukową zajmującą się zasadami i metodami klasyfikacji jest taksonomia. Spośród wielu znanych metod taksonomicznych można wyodrębnić metody ilościowe i jakościowe. Rodzaj stosowanych metod zależy od typu wykorzystywanych informacji wyjściowych. Przedmiotem dalszych rozważań będą ilościowe metody taksonomiczne składające się na taksonomię numeryczną. (fragment tekstu)
Analizy i porównania struktur gospodarczych wymagają już na wstępie badań rozwiązania wielu problemów o charakterze metodycznym. Do najważniejszych problemów, będących przedmiotem rozważań w tym opracowaniu, należą: sprecyzowanie pola badań strukturalnych, wybór odpowiedniego miernika, jakość i dostępność informacji. (fragment tekstu)
9
Content available remote Problemy identyfikacji gmin o zdominowanej strukturze gospodarki
80%
Istotnym problemem związanym z kształtowaniem lokalnej polityki rozwoju jest funkcjonowanie w poszczególnych jednostkach terytorialnych dużych podmiotów gospodarczych, w znacznej mierze determinujących zjawiska zachodzące w przestrzeni ekonomicznej i społecznej. Celem pracy było dokonanie identyfikacji takich jednostek zaproponowaną metodą, z wykorzystaniem danych statystyki publicznej. Ponadto omówiono najważniejsze konsekwencje występowania tego zjawiska. Badanie przeprowadzono w odniesieniu do wszystkich gmin Polski dla lat 2000-2012(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono próbą usystematyzowania opinii dotyczących struktury gospodarczej oraz omówiono różne definicje pojęcia "struktura".
W artykule zaprezentowano możliwości wykorzystania bilansu przepływów międzygałęziowych do oceny zmian zachodzących w strukturach gospodarczych w długich okresach. W części pierwszej omówiono teoretyczne przesłanki analizy zmian strukturalnych. W części drugiej zaprezentowano zmiany zachodzące w strukturze gospodarki Polski. (abstrakt oryginalny)
Celem tej części opracowania jest wyznaczenie wskaźników syntetycznych, które miałyby być źródłem wniosków dotyczących spodziewanej dynamiki rozwoju w najbliższych latach, a także w bardziej odległej perspektywie.(fragment tekstu)
13
Content available remote Przemysłowe peryferia : Polska północno-wschodnia w latach 1870-1939
61%
Północno-wschodni region dawnej Rzeczypospolitej należał do najsłabiej rozwiniętych przemysłowo części kraju. Celem artykułu jest zbadanie, czy w latach 1870-1914, a następnie w okresie międzywojennym (1918-1939), zaszły w tym zakresie istotniejsze zmiany oraz czy zmniejszyły one przemysłowy dystans regionu w stosunku do innych, polskich prowincji. Badanie obejmuje północno-wschodnie gubernie, które po 1918 roku znalazły się w województwie: białostockim, wileńskim, nowogródzkim i poleskim. Na przełomie XIX i XX wieku mapa przemysłowa regionu uległa niewielkim zmianom, zaś większy wzrost produkcji i zatrudnienia dotyczył jedynie kilku większych ośrodków (Białystok, Grodno, Wilno, Łomża). Ważną cechą przemysłowej mapy była lokalizacja całkiem dużych zakładów przemysłowych na obszarach wiejskich. W latach dwudziestych XX wieku w porównaniu z okresem przedwojennym miał miejsce przemysłowy regres, a ożywienie nastąpiło w końcu lat trzydziestych, kiedy odtworzono poziom zatrudnienia sprzed 1913 roku. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Przemiany struktur gospodarczych w ujęciu systemowym
61%
W niniejszym opracowaniu podjęto problematykę przeobrażeń struktur gospodarczych w kontekście ogólnej teorii systemów (szczególny nacisk położono na dysypatywność, ewolucyjność oraz sieciowość systemu gospodarczego). Celem opracowania jest przedstawienie wybranych zjawisk rzutujących na kształt struktur gospodarczych oraz zaakcentowanie konieczności strukturalnego opisu procesów dynamicznych w gospodarce. (fragment tekstu)
Głównym celem pracy jest analiza procesu dywersyfikacji struktury gospodarczej małych miast Wielkopolski i odpowiedź na pytanie czy w małych miastach występuje tendencja wzrostu czy tez spadku różnorodności ich struktury gospodarczej. (fragm. tekstu)
Celem artykułu jest zbadanie zjawisk ekonomiczno-społecznych zachodzących w wybranych regionach przygranicznych Polski w celu stwierdzenia, czy występuje tam konwergencja i jak wpływa na zróżnicowanie przestrzenne rozwoju regionalnego. Obiektami badań były dwa makroregiony: region wschodni i region zachodni W pracy wykorzystano metody statystyki opisowej, analizę skupień i metodę aglomeracyjną oraz klasyczne metody wnioskowania. Analiza porównawcza wykazała, że region zachodni znacznie wyprzedza region wschodni. W gospodarkach obu regionów sektor usługowy jest bliski przeciętnej krajowej. Sektor rolniczy zdecydowanie dominuje w regionie wschodnim, a w regionie zachodnim - sektor przemysłowy. Analiza skupień podregionów wykazała, że na tych obszarach zachodzi proces konwergencji między regionami oraz wewnątrz nich.(abstrakt oryginalny)
Gospodarka nieformalna – określana potocznie jako szara strefa – jest rezultatem naturalnego dążenia przedsiębiorców do zwiększenia dochodów, jak również ich oporu wobec działań regulacyjnych państwa, co skutkuje takimi zachowaniami, jak świadome unikanie płacenia podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych, opłat ekologicznych i innych świadczeń na rzecz instytucji państwowych i samorządowych. (…) Celem artykułu jest analiza rodzajów i przyczyn zmian gospodarki nieformalnej jako zjawiska ekonomicznego i społecznego oraz tendencji w tym zakresie. Na tej podstawie zostaną sformułowane zalecenia dotyczące polityki gospodarczej i społecznej. (fragment tekstu)
Zanalizowano zjawisko inflacji w gospodarce polskiej w okresie 1950-1982. Na początku omówiono inflację w odczuciu konsumentów i w decyzjach praktyki gospodarczej. Później zaprezentowano ją jako funkcję niepełnej produkcji lub jako produkt uboczny nieekonomicznej struktury gospodarki narodowej. Na koniec przedstawiono genezę samoistnej inflacji kosztowej.
W niniejszym opracowaniu dokonano próby analizy struktury gospodarczej woj. jeleniogórskiego, wyrażonej w:- PBK w 1992 r.;- wybranych elementach struktury i dynamiki przemysłu dla lat 1989-1994;- wybranych elementach struktury oraz dynamiki rolnictwa i leśnictwa dla lat 1989-1994.Dobór wybranych elementów działu przemysłu oraz rolnictwa i leśnictwa wynika z dostępności danych statystycznych, w miarę możliwości zapewniających ich porównywalność, a tym samym niosących wartości poznawcze, które obrazują zmiany strukturalne w badanym okresie, ukazujące proces transformacji gospodarczej województwa. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.