Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 273

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Emigration
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Celem opracowania jest analiza skali, kierunków oraz przyczyn wyjazdów czasowych Polaków, jak i mieszkańców województwa dolnośląskiego. W analizie przedstawiono dane ze spisów powszechnych ludności w latach 2002 i 2011 wraz z najczęściej wybieranymi kierunkami emigracji, katalogiem przyczyn oraz cechami społeczno-demograficznymi emigranta- Polaka oraz emigranta z województwa dolnośląskiego.(abstrakt oryginalny)
2
80%
Celem niniejszej publikacji jest próba oceny statystycznej emigracji z Polski w latach 2004-2013. W artykule postawiono dwie hipotezy. Pierwsza mówi, iż istotnym efektem wstąpienia Polski do Unii Europejskiej był wzrost liczby osób podejmujących mobilność zagraniczną, co wynika głównie z uwarunkowań instytucjonalnych. Druga z postawionych hipotez wskazuje, że mieszkańcy Polski Wschodniej, ze względu na warunki społeczno-gospodarcze, częściej decydują się na wyjazd za granicę niż mieszkańcy "bogatszej" Polski Zachodniej. Analiza danych pozwoliła jednak sfalsyfikować drugą hipotezę oraz stwierdzić, że duży wpływ na skalę wahań liczby osób emigrujących na stałe za granicę po 2004 roku miały zmiany koniunkturalne. Największy spadek liczby polskich emigrantów nastąpił w 2009 roku (o blisko 40%), co związane było z kryzysem ekonomicznym.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu skoncentrowano się na rozpoznaniu głównych celów i motywów wyjazdów zarobkowych Polaków z regionu Podkarpacia, a także pokazaniu ich warunków bytowych na emigracji. Zasadnicza empiryczna część publikacji oparta została na wynikach badań bezpośrednich przeprowadzonych wśród emigrantów (próba pilotażowa - 103 osoby) mieszkających w Wielkiej Brytanii, w dwóch miastach - Liverpoolu i Manchesterze. Wyniki przeprowadzonych badań wykazują, że najważniejszym celem emigracji mieszkańców województwa podkarpackiego była "chęć stabilizacji materialnej". Ponadto istotnymi czynnikami decydującym o wyjeździe za granicę były: niekorzystna sytuacja materialna respondentów oraz brak szans na stałą pracę w Polsce. Główne źródło utrzymania badanych osób w Wielkiej Brytanii stanowiły dochody z pracy stałej. Zjawisko emigracji zagranicznej pociąga za sobą ogromne konsekwencje wpływające zarówno na polską gospodarkę, jak i społeczeństwo. Biorąc pod uwagę skutki emigracji zarówno szanse, jak i zagrożenia, władze państwowe powinny bardzo rozważnie formułować strategie w zakresie polityki ekonomicznej i migracyjnej.(abstrakt oryginalny)
Litwa od kilkunastu lat utrzymuje najwyższą stopę emigracji w UE. Celem artykułu jest ustalenie przyczyn tego stanu i dokonanie analizy emigracji na Litwie w badanym okresie - poziomu, struktury oraz krajów docelowych. Zmniejszenie się liczby ludności z powodu zmian demograficznych oraz emigracji, a także dokonana transformacja polityczna i gospodarcza dają podstawy do stwierdzenia, że na Litwie w badanym okresie dokonało się przejście emigracyjne. Główną przyczyną emigracji jest duże zróżnicowanie płac na Litwie i w krajach UE, które otworzyły swoje rynki pracy obywatelom Litwy. Koncepcja przejścia emigracyjnego, wyjaśniająca wzrost emigracji podczas transformacji politycznej i gospodarczej, pozwala przewidzieć kierunki emigracji oraz jej przyczyny. Emigrację na Litwie stanowią osoby w młodym wieku i ich wyjazdy mają przede wszystkim charakter zarobkowy.(abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem badania ankietowego było sprawdzenie skłonności studentów łódzkich uczelni do emigracji zarobkowej. W świetle otrzymanych wyników można stwierdzić, że w badanej próbie, przeciętnie rzecz biorąc, co dziesiąty student rozważa po zakończeniu studiów szukanie pracy za granicą. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przybliżenie głównych narracji propagandowych konstruowanych przez kontrolowane przez władze rosyjskie media w kontekście masowej emigracji zarobkowej z Ukrainy do Polski. Wskazane zostanie, jakie podmioty najczęściej podnoszą tę kwestię, w jakim kontekście oraz jakie aspekty migracji są eksponowane. Artykuł został przygotowany z zastosowaniem analizy danych zastanych z elementami analizy porównawczej.(fragment tekstu)
7
80%
Emigracja ludności polskiej do Brazylii, mająca miejsce na przełomie XIX i XX wieku, od samego swego zarania przykuwała uwagę opinii publicznej w kraju nad Wisłą. Tematyką tą interesowało się wielu ówczesnych naukowców, publicystów, społeczników oraz polityków. Wśród nich nie brakowało osób, które widziały w tym ruchu ludności szanse na odbudowę polskiej państwowości (tzw. Nowa Polska) lub pozyskanie atrakcyjnego terytorium zamorskiego. Miało za tym przemawiać m.in. permanentne przeludnienie niektórych ziem polskich. Postulaty koncentracji skupisk polskiej ludności za oceanem wywołały gorącą dyskusję pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami tej dosyć oryginalnej inicjatywy. Pomysł kolonizacji Brazylii odżył na nowo na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, kiedy głównym nośnikiem takich haseł była wchodząca w skład Ligi Morskiej, jednej z największych organizacji społecznych II Rzeczypospolitej, Sekcja Pionierów Kolonialnych. Nieoczekiwanie ten całkowicie oderwany od codziennych problemów międzywojennej Polski pomysł uzyskał poparcie ówczesnych władz, które ze względów wizerunkowych, chcąc być aktywnym graczem w międzynarodowej dyskusji dotyczącej kolonializmu oraz mandatów kolonialnych po byłych koloniach niemieckich, oficjalnie wspierały dążenia tzw. Pionierów Kolonialnych. Jednym z kierunków ewentualnej "ekspansji kolonialnej" Polski miały być południowe rubieże brazylijskiego wybrzeża. Natomiast główną tubą propagandową tej idei stał się naczelny organ prasowy Ligi Morskiej - miesięcznik "Morze". (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Emigration in Bosnia and Herzegovina: Empirical Evidence from the Last Two Decades
80%
In this study, we empirically analyse intentions to emigrate from Bosnia and Herzegovina (BiH), focusing on individual, household, regional and socio-economic determinants, including specific influences relevant to the post-conflict nature of this society. We rely on a series of annual country-representative survey data collected over the period 2006-2010 and the latest repeated survey from 2019. This gives us the possibility to see whether there are changes in observed determinants with a decade's difference, all investigated through non-linear econometric models. Moreover, we supplement quantitative research with qualitative in-depth interviews to enrich our results with deeper insights collected from both emigrants and potential emigrants in BiH. Our findings indicate that higher intentions to emigrate are linked to typical individual and household conditions: young, educated and low-income respondents all report high intentions to do so. However, the socio-economic environment characterised by economic - and, even more, by political - instability increases these intentions considerably. Our comparative analysis reports that the socio-economic environment has taken primacy over individual characteristics as drivers of emigrations which dominated a decade ago. Conventional thinking that economic drivers of emigration intentions dominate nowadays have not been confirmed. Policymakers should focus on improving primarily political stability as a measure that will decrease emigration intentions in this post-conflict society.(original abstract)
Przemiany społeczno-gospodarcze w Polsce i akcesja do struktur unijnych spowodowały ilościowe i jakościowe zmiany w procesach migracji zagranicznych w Polsce. Wzrosło znaczenie przemieszczeń sezonowych, okresowych i wielokrotnych. Obecnie Polska jest jednym z głównych krajów wysyłających w Europie - według szacunków GUS liczba osób przebywających za granicą w 2010 roku wyniosła 1990 tys., z czego 1690 tys. to osoby na emigracji w obszarze Europy. Celem artykułu jest ukazanie skali i struktury emigracji Polaków oraz najważniejszych społecznych zagrożeń dla gospodarstw domowych i rodzin, jakie towarzyszą wyjazdom, takich jak marginalizacja społeczna, rozpad rodzin i zjawisko eurosieroctwa.(abstrakt oryginalny)
Transition
|
1998
|
5
|
nr 12
27-53
Wydanie grudniowe miesięcznika Transition poświęcono uchodźcom szukającym ziemi obiecanej w Unii Europejskiej. Z powodu uszczelnienia granic Unii większość uchodźców zostaje w strefie buforowej w krajach Europy Środkowej.
Niniejsze opracowanie oparto na wynikach badań autora dotyczących obszarów wiejskich województwa opolskiego, skupiających się na ekonomicznych i demograficznych aspektach rozwoju obszarów wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem dokonanej i dalej mającej miejsce migracji zagranicznej. Badania te miały charakter ilościowy i koncentrowały się m.in. na dokładnych ustaleniach dotyczących miejsca (kraju) pobytu oraz miejsca (kraj/zagranica) i formy zatrudnienia ludności wylosowanych do badań 55 miejscowości województwa opolskiego. Miejscowości te zamieszkiwało ogółem (według danych meldunkowych) 30 448 osób. W stosunku do mieszkańców tych miejscowości dokonywano ustaleń co do miejsca (kraju) faktycznego zamieszkania oraz miejsca (kraj/zagranica) i formy podejmowania pracy. Jednocześnie w ustaleniach tych zachowano podziały na płeć i wiek oraz uwzględniono również ważny w przypadku Opolszczyzny podział na grupy obywatelstwa wyodrębniając wśród badanej ludności dwie grupy: ludność autochtoniczną mającą obywatelstwo polskie i niemieckie oraz ludność pochodzenia polskiego (głównie napływową ) mającą jedynie obywatelstwo polskie. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje powstanie i rozwój koncepcji "innych Niemiec" w środowisku niemieckich literatów przebywających na emigracji w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej w latach 1939-1945. Zamierzeniem twórców tego pomysłu była próba integracji antynazistowskich emigrantów, podzielonych różnymi opiniami na temat wydarzeń zachodzących w ojczyźnie. Idea "innych Niemiec" zrodziła reprezentację polityczną oponentów Hitlera. Z punktu widzenia Amerykanów, koncepcja ta była dowodem na istnienie "innych, lepszych Niemiec", zdolnych do podjęcia dyskusji na temat aktualnej sytuacji oraz misji odbudowy kraju.
Niniejszy artykuł, bazujący na miesięcznych danych z lat 2002-2011, ma na celu dowieść, że polska emigracja następuje rzutami. Innymi słowy, charakteryzuje się ona relatywnie długimi okresami stabilności, po których następują gwałtowne odpływy wywołane takimi czynnikami, jak zmiany w poziomie bezrobocia lub zmiany kursów walutowych. W pierwszym rzędzie autorzy starali się sprawdzić, które z modeli - SETAR (progów) bądź ARMA/ARIMA - najlepiej nadają się do szacowania tempa i poziomu emigracji. Z przeprowadzonej przez autorów analizy ekonometrycznej wynika, że to właśnie model SETAR jest tym, który lepiej pozwoli ocenić badane zjawisko, co z kolei pozwoliło nam oszacować wartości progowe zmiennych - emigracji, bezrobocia, parytetu siły nabywczej, płac, PKB i kursu złotego do euro - powodujących odpływ. Otrzymane rezultaty zasługują per se na uznanie ze względu na swoje socjoekonomiczne i demograficzne implikacje. Opracowanie proponuje nowe, oryginalne podejście do analizowania dynamiki procesów migracyjnych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono schyłkowy okres działalności rządu od lutego do lipca 1945 r. kiedy kształtował się obraz powojennej, ludowej Polski nieakceptowany przez emigrację.
Migracja międzynarodowa odgrywa coraz większą rolę w większości państw członkowskich Unii Europejskiej i dotyczy także Polski. Praca w kraju innym niż kraj pochodzenia stwarza emigrantom wiele możliwości oszczędzania i inwestowania gromadzonego kapitału. Wiele rozwiązań dostarczanych jest przez kraje offshore oferujące atrakcyjne plany oszczędnościowe, które zapewniają inwestorom korzyści podatkowe i dostęp do szerokiej gamy profesjonalnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych. Planowanie emerytur na bazie usług oraz narzędzi finansowych pochodzących z krajów offshore może przynieść znaczące korzyści dla ludności mieszkającej i pracującej poza krajem pochodzenia. W roku 2006 rząd brytyjski postanowił wesprzeć koncepcję emerytur zagranicznych dla brytyjskich emigrantów i wprowadził nowy program oszczędzania emerytalnego QROPS, który jest prywatnym programem emerytalnym utworzonym w kraju innym niż Wielka Brytania. W związku z rosnącą jego popularnością warto pokusić się o określenie, czy z doświadczeń brytyjskich może wynikać lekcja dla Polski.(abstrakt autora)
The 2004 EU enlargement has triggered large and rapid migration movements from the new to the old member states. The scale of this out ow was unprecedented in the CEE history and its structure was also different from previous emigration waves as it was more heavily biased towards young and educated people. I exploit this post- accession emigration wave to study the aggregate and redistributive effects of emigration. Using a two{country general equilibrium model with heterogeneous agents and endogenous migration choice calibrated to Polish data, I show that emigration lowers output per capita and improves the international investment position of the source country. Changes in population structure resulting from population out ows affect the wage distribution between high-skilled and low-skilled workers, thereby increasing eco- nomic inequalities. Moreover, I find that lifting labour mobility barriers is beneficial not only for people who move abroad, but also for skilled never-migrants. (original abstract)
W artykule, wykorzystując wyniki badań empirycznych, dokonano analizy porównawczej zmian, jakie dokonały się w zakresie głównych kierunków migracji wśród studentów podejmujących studia w opolskim ośrodku akademickim w latach 2007-2014. Jednocześnie w opracowaniu tym podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy proces stopniowego otwierania się zachodnioeuropejskich rynków pracy miał znaczenie w dokonujących się zmianach kierunków emigracji w tej grupie emigrantów. (abstrakt oryginalny)
Proces emigracyjny jest skomplikowanym zjawiskiem, gdyż składa się z emigracji krótkookresowej (od 3 do 12 miesięcy) i długookresowej (powyżej 12 miesięcy). Utrudnienia w badaniu tego zjawiska polegają na tym, że brakuje wiarygodnych danych dotyczących krótkookresowej i długookresowej emigracji. Większość emigrantów w Polsce stanowią osoby w młodym wieku i ich wyjazdy mają przede wszystkim zarobkowy charakter. W artykule przeanalizowano poziom emigracji i imigracji, zróżnicowanie przestrzenne wskaźnika emigracji według województw, przedstawiona została sylwetka emigranta (pobyt stały) - płeć, wiek, wykształcenie oraz przyczyny emigracji, kraje docelowe i transfery pieniężne. Analiza tych badań sprowadza się do następujących wniosków: 1. Wielkość emigracji w badanym okresie była znacząco większa niż imigracji, stąd wynikł ubytek ludności, który rzutował na sytuację demograficzną kraju; 2. Emigranci z Polski są w większości młodymi ludźmi w wieku 20-34 lat i dobrze wykształceni; 3. Analiza zróżnicowania przestrzennego emigracji na stały pobyt ukazała regiony wzmożonej emigracji (woj. opolskie i śląskie) oraz wzrastającą dynamikę zmian wskaźnika emigracji; 4. Krajami docelowymi emigrantów z Polski są przede wszystkim Niemcy i Wielka Brytania(abstrakt oryginalny)
Witold Zygmunt Kulerski was one of the closest associates of the Prime Minister of Polish government in exile Stanisław Mikołajczyk. During World War II he was one of the closest collaborators of Stanislaw Mikołajczyk- Office of the Vice-President of the National Council of the Republic of Poland, Deputy Prime Minister and Prime Minister of the Polish government in exile. Kulerski's commission devoted much attention to the affairs of Germany. This issue has been leading in international affairs, it is no wonder that Congress PSL lot of space devoted to it. Speaker stressed that the People's Movement during its period of organizational and ideological took the view that the main "(...) the objective must be to secure Polish and Slavic world securing the aggressive spirit of the German". Kulerski's commission expressed concern due to the lack of activity of the Polish government to sign agreements and treaties of trade and economic with other countries than the Soviet Union. The committee members in their speeches stressed that in many areas of trade and international agreements are being overtaken by other countries and are overlooked in transactions due to insufficient activity of the Polish Government. (original abstract)
20
Content available remote Dekompozycja strumieni emigracyjnych w regionach Polski w latach 2002 i 2011
80%
Celem artykułu jest określenie profilu emigrantów wyjeżdżających z regionów Polski, w latach 2002 i 2011, w relacji do populacji, z których się wywodzą przez: wyodrębnienie strumieni emigracyjnych z województw Polski, a następnie analizę wybranych aspektów demograficznych poprzez zastosowanie współczynników selektywności emigracji. W okresie od 2002 r. do 2011 r. z Polski wyemigrowało prawie 2,3 mln osób. Fala migracyjna zbiegła się z niskim przyrostem naturalnym oraz starzeniem się polskiego społeczeństwa, co w dłuższym horyzoncie czasowym może prowadzić do istotnych zmian w strukturze demograficznej Polski. W rezultacie coraz większe znaczenie zyskuje pytanie dotyczące wpływu emigracji na sytuację demograficzną regionów Polski(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.