Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Enterprise savings
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Unstash the Cash! Corporate Governance Reform in Japan
100%
Japan's high corporate savings might be holding back growth, by preventing a more efficient use of resources. Small and medium enterprises (SMEs) have been the main contributors to high corporate cash balances, but more recently larger companies have also increased cash holdings. This paper focuses on the causes and consequences of the current corporate behavior and suggests options for reform. In particular, Japan's weak corporate governance - as measured by available indexes - might be contributing to high cash holdings. An empirical analysis on a panel of Japanese firms confirms that improving corporate governance would help unlock corporate savings. The main policy implication of the analysis carried out in this paper is that a more ambitious and comprehensive corporate governance reform should be a key component of Japan's growth strategy. Such a reform would help remove some of the bottlenecks of the legal and corporate governance. (original abstract)
Celem artykułu jest więc ocena skuteczności funkcjonowania instrumentów ekonomiczno-finansowych stymulujących oszczędności surowców, energii i materiałów oraz ustalenie pożądanych kierunków ich zmian. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest krótka i cząstkowa analiza struktury w wybranych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Do badania wybrano trzy państwa z Europy Środkowej, które są geograficznie i kulturowo bliskie Polsce: Czechy, Słowację oraz Węgry. Praca składa się z trzech części oraz z krótkiego podsumowania.(...) Kryzys finansowo-ekonomiczny, który wybuchł latem 2007 roku w Stanach Zjednoczonych, rozprzestrzenił się już na wiele państw prowadząc do najgłębszej ogólnoświatowej recesji od lat 20. XX wieku, od czasów Wielkiego Kryzysu. Zmienia on wartości wielu zmiennych makroekonomicznych, co ma bardzo duży wpływ nażycie wielu milionów mieszkańców naszej planety. (...) W Czechach, Słowacji oraz na Węgrzech kryzys wpłynął w bardzo dużym stopniu na tendencje występujące na poszczególnych segmentach rynku finansowego, prowadząc do istotnych przesunięć w strukturze oszczędności finansowych. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano prognozę wielkości oszczędności generowanych przez polskie przedsiębiorstwa na podstawie danych kwartalnych obejmujących okres od I kwartału 1999 r. do II kwartału 2008 r. Do opracowania prognozy dla następnych 6 kwartałów, czyli do końca 2009 r. zastosowano metodę P.R. Wintersa. Wykorzystano dane statystyczne prezentowane przez GUS cyklicznie w niefinansowych rachunkach kwartalnych według sektorów instytucjonalnych.
Karty paliwowe mogą zaoszczędzić pieniądze i czas nie tylko w dużych firmach. Oszczędności to też rabaty i możliwość szybszego odzyskiwania VAT przy podróżach zagranicznych. Oszczędności wynikające z używania kart paliwowych są odczuwalne w finansach zarówno małych flot osobowych, jak i dużych firm transportowych. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule podjęto tematykę związaną z generowaniem oszczędności w przedsiębiorstwach produkcyjnych poprzez aspekt zakupu dóbr. Przeanalizowano i przedstawiono m.in. Macierz Kraljic'a, jako przykład narzędzia pomocnego przy podejmowaniu decyzji zakupowych a także Model MSU prof. Monczki, który wskazuje w jaki sposób organizacje mogą usprawniać swoje procesy, aby móc osiągnąć doskonałość w zakupach. W artykule uwzględniono również takie zagadnienia jak: specyfika i znaczenie działu zakupów w przedsiębiorstwie produkcyjnym, jego rola w organizacji a także istota strategii zakupów. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest opracowanie powszechnie akceptowalnego algorytmu obliczania efektu ekonomicznego wdrażania innowacji w organizacji gospodarczej. W artykule wykorzystano metodę absolutnej sprawności ekonomicznej. Zasugerowano kilka wzorów do obliczania rocznego efektu ekonomicznego uzyskiwanego na skutek obniżenia kosztów produkcji, wzrostu sprzedaży, oszczędności w zakresie kosztów siły roboczej, materiałów oraz zasobów finansowych, zarówno w obszarach produkcyjnych, jak i nieprodukcyjnych działalności, wykorzystania odpadów produkcyjnych, a także zmniejszenia liczby wad produkcyjnych. (abstrakt oryginalny)
Jedną z nielicznych prawd oczywistych w ekonomii jest stwierdzenie o konieczności oszczędzania, czyli gromadzenia zasobów finansowych przez gospodarstwa domowe i inne podmioty gospodarcze. Zgody jednak nie ma co do tego, jak to robić.
Najczęstszą reakcją menedżerów na recesje lub brak gotówki jest drastyczne cięcie kosztów. W efekcie pojawiają się oszczędności i zysk, ale pozycja konkurencyjna firmy wcale nie poprawi się na dłużej.
Zwrócono uwagę, iż przedsiębiorstwa szukają oszczędności głównie w sferze personalnej i dokonują kolejnych zwolnień. Tymczasem duże oszczędności są możliwe dzięki starannemu zarządzaniu łańcuchem zaopatrzenia. Wskazano zadania stojące przed nowoczesnym menedżerem zaopatrzenia.
W artykule przedstawiono wielkość aktyw funduszy inwestycyjnych. Wzrosły one w ubiegłym roku o prawie 11 mld zł., głównie dzięki oszczędnościom osób prywatnych. Firmy wciąż z rezerwą podchodzą do tej formy zarządzania płynnością finansową i lokowania wolnych środków.
Artykuł zawiera analizę trendów i zmian w strukturze oszczędności makroekonomicznych w Polsce w okresie od 1996 r. do 2012 r. Analiza pokazuje rosnący udział oszczędności sektora przedsiębiorstw niefi nansowych w ogólnej sumie krajowych oszczędności i malejący udział oszczędności gospodarstw domowych. Autorka analizuje determinanty obydwu strumieni oszczędności oraz komentuje rozbieżne tendencje stopy oszczędności gospodarstw domowych ujawnione w makroekonomicznych rachunkach dochodu narodowego i w mikroekonomicznych badaniach ankietowych. Następnie autorka ocenia zapotrzebowanie inwestycyjne na krajowe i zagraniczne oszczędności i konkluduje, że poprawa międzynarodowej pozycji inwestycyjnej Polski wymaga wzrostu stopy oszczędności krajowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono trendy w zakresie optymalizacji kosztów. Pierwszym krokiem do efektywnego programu optymalizacyjnego w obszarze telekomunikacji jest audyt telekomunikacyjny. Najczęstszą przyczyną braku efektywności w zarządzaniu kosztami telekomunikacji jest brak kontroli nad faktycznym wykorzystaniem usług telekomunikacyjnych w firmach.
Gdy należy obniżyć koszty operacyjne, z reguły zaczyna się od rewizji obszaru zakupów. W artykule przedstawiono szersze spojrzenie na problem oszczędności w tej sferze działalności. Bardzo pomocna jest koncepcja 5C, która każe szukać rezerw w obszarach: umów (contracts), specyfikacji (characteristics), kompetencji (competence), narzędzi (capabilities) i systemach kontroli (controls).
Celem artykułu jest analiza determinant wielkości oszczędności oraz nadpłynności przedsiębiorstw na polskim rynku. Analizę empiryczną przeprowadzono na podstawie jednostkowych niezbilansowanych danych panelowych, pochodzących z bilansu oraz rachunku zysków i strat polskich przedsiębiorstw (zatrudniających powyżej dziewięciu pracowników), zawartych w sprawozdaniach GUS. Dane pochodziły z formularzy rocznych F-02 i obejmowały okres 1995-2012 (528 780 obserwacji). W badaniu posłużono się odpornym systemowym estymatorem GMM. Wykazano, że polskie przedsiębiorstwa gromadzą środki pieniężne w celu zabezpieczenia się przed negatywnymi szokami makroekonomicznymi oraz utratą dobrej opinii u kontrahentów i dostawców kapitału na skutek zatorów płatniczych. Kierują się zatem motywem przezornościowym. (abstrakt oryginalny)
Jak pokazuje praktyka, Project Finance (Finansowanie pozabilansowe) może być z powodzeniem stosowane w różnych typach przedsięwzięć inwestycyjnych. Metoda ta na świecie stosowana jest najczęściej w takich sektorach, jak energetyka, wydobycie gazu i ropy naftowej, transport i komunikacja, telekomunikacja i łączność, hutnictwo stali i aluminium, przemysł petrochemiczny i rafineryjny, przemysł drzewny, górnictwo, utylizacja odpadów i oczyszczalnie ścieków, budownictwo mieszkaniowe. Uniwersalizm metodyki Project Finance to możliwość stosowania jej w krajach wysoko uprzemysłowionych oraz rozwijających się. Artykuł streszcza założenia metody Project Finance.
Dział zakupów firmy, dążąc do obniżania kosztów zakupów, po wykorzystaniu oszczędności kryjących się w usprawnianiu strony operacyjnej realizacji zamówień, koncentruje się zwykle na korzystaniu z dźwigni handlowych, np. takich jak sourcing. Jednakże analiza projektów zrealizowanych przez firmę Araia w ostatnich pięciu latach pokazuje, że sumarycznie ponad połowa wszystkich osiągniętych oszczędności ma swoje źródło w optymalizacji specyfikacji technicznej zakupywanego produktu lub usługi.
18
67%
W artykule zbadano wpływ wykorzystanych zasobów na ekologiczny-ekonomiczny stan przedsiębiorstwa. Przeanalizowano główne zasady efektywności użycia zasobów w ekologiczno-ekonomicznym rozwoju przedsiębiorstwa oraz wskazano kierunki optymalizacji użycia zasobów w warunkach ich ograniczoności. (abstrakt oryginalny)
W teorii i badaniach empirycznych wskazuje się na wzajemne oddziaływanie stóp procentowych i stóp podatkowych na oszczędności i inwestycje. W niniejszym artykule autorzy zbadali wpływ stóp procentowych i podatkowych na oszczędności gospodarstw domowych i firm oraz na stopę inwestycji. Podjęli próbę oszacowania wpływu stóp procentowych na przyrosty kredytów i depozytów gospodarstw domowych, kredytów przedsiębiorstw oraz stopy inwestycji w Polsce w latach 1993-2000. Dokonali analizy zależności pomiędzy dochodami ludności, efektywnymi stopami opodatkowania dochodów ludności oraz stopami oszczędności gospodarstw domowych w Polsce w latach 1994-1999.
Artykuł przedstawia metody tworzenia programu zarządzania kosztami służbowymi w przedsiębiorstwie. Omawia korzyści płynące z symulacyjnego wprowadzenia programu oszczędnościowego w firmie, dotyczącego kosztów podróży służbowych i wydatków reprezentacyjnych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.