Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 323

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Environmental management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
The work describes services within the scope of environmental consulting and management in Poland, as a result of developing of legal system of environmental proteection. Legal sources for the needs of such services for entrepreneurs were defined and compared to the market offers of companies dealing with environmental services. The spatial distribution and size of companies in the West Pomeranian Voivodeship and in the country scale are presented also.(author's abstract)
Artykuł prezentuje ewolucję tradycyjnego podejścia do zarządzania środowiskowego w przedsiębiorstwie produkcyjnym rozumianego jako eliminację powstających odpadów na końcu procesu produkcyjnego, w stronę nowych metod zarządzania przedsiębiorstwem pozwalających na eliminację odpadów już na etapie projektowania procesu produkcyjnego. Ewolucja tej idei została opisana ze szczególnym uwzględnieniem problemów makroergonomii występujących w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Artykuł przedstawia przewagę nowych koncepcji nad tradycyjnymi metodami zarządzania w odniesieniu do problemów środowiskowych i z uwzględnieniem uwarunkowań makroekonomicznych przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Audyty środowiskowe należą do najważniejszych instrumentów ochrony środowiska oraz zarządzania środowiskowego. W artykule przedstawiono ewolucję audytów środowiskowych od początku ich wprowadzania w Polsce, to jest od 1992 roku do ujęcia współczesnego, istotnie rozszerzonego pod względem celów, metod i zakresu ich przeprowadzenia. Wyeksponowano korzyści z wykonania audytów środowiskowych, które uzyskują przedsiębiorcy, szczególnie w odniesieniu do realizacji zasady rozwoju zrównoważonego zapisanej w Konstytucji RP, a także dla pozyskania środków finansowych ze źródeł zewnętrznych na przedsięwzięcia restrukturyzacyjne przedsiębiorstw, sektorów i regionów przemysłowych. (abstrakt autora)
Celem artykułu jest przybliżenie projektu Unii Europejskiej EMAS - EC Eco-Management and Audit Scheme, jednej z kilku inicjatyw dotyczących zarządzania proekologicznego, które są wdrażane w krajach Unii Europejskiej.
5
Content available remote Rola systemu ekozarządzania i audytu (EMAS) w działalności organizacji
80%
Celem artykułu jest analiza porównawcza korzyści wdrożenia i funkcjonowania systemu ekozarządzania i audytu (EMAS) w dwóch organizacjach z różnych branż. Dokonano oceny funkcjonowania obu firm z okresu przed wdrożeniem i po wdrożeniu systemu EMAS. Dane badawcze pozyskano z wywiadu z pracownikami poszczególnych organizacji zajmującymi się systemem EMAS (oraz ochroną środowiska) w danych przedsiębiorstwach. W wywiadzie wykorzystano ankietę badawczą składającą się z 12 pytań, z czego 3 były pytaniami zamkniętymi, a pozostałe 9 otwartymi. Pytania z ankiety pełniły funkcję pomocniczą i miały na celu określenie powodów, dla których obie organizacje zdecydowały się wdrożyć system EMAS w swojej działalności, jakie były trudności oraz pozytywne i negatywne aspekty wdrożenia systemu EMAS. Zebrane w ten sposób dane porównano z danymi zawartymi w deklaracjach środowiskowych organizacji. W analizie porównawczej dwóch badanych organizacji zestawiono korzyści, które organizacje zauważyły po wprowadzeniu systemu, negatywne aspekty i trudności, które pojawiły się po wdrożeniu lub w trakcie jego wdrażania oraz wprowadzone innowacje, koszty związane z wdrażaniem systemu, ale również działania, jakie podjęto, by zaktywizować pracowników do czynnego udziału w procesie wdrażania systemu EMAS w organizacji.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena wpływu zmian organizacyjnych wynikających z połączenia przedsiębiorstw na funkcjonowanie znormalizowanego systemu zarządzania środowiskowego. Rozważania zawarte w artykule będą dotyczyły przypadku konsolidacji pięciu przedsiębiorstw działających w sektorze energetycznym. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu będzie omówienie najważniejszych przepisów prawnych, których wprowadzenie miało wpływ na rozwój procesu zarządzania ryzykiem środowiskowym. (fragment tekstu)
Artykuł ukazuje miejsce Polski na tle państw UE i innych państw świata w kontekście poziomu zrównoważonego rozwoju mierzonego indeksem zrównoważenia środowiskowego (Environmental Sustainability Index - ESI), który umożliwia charakterystykę krajowego zarządzania środowiskowego, na podstawie kompilacji 21 wskaźników, opartych na 76 zmiennych. (fragment tekstu)
This article deals with the use of a Multicriteria Decision Aiding method in the evaluation of environmental sustainability. Environmental indicators related to sustainable development require interconnected systems to provide a progress evaluation within a development context for a country, a region, a community or an industrial sector of the economy. The focus of this article is the evaluation process that involves the main players in the mining and metallurgy industries, based on the principles of the Global Report Initiative (GRI). The use of multicriteria analysis aims to offer stakeholders, in particular risk agencies and investment funds, a structured approach to the environmental performance of the mining sector. In this article it is shown how that approach can be put into practice by using the PROMÉTHÉE II method of Multi- -Criteria Decision Aiding, providing a more global and transparent result. The selection of some specific indicators led to capturing potential problems in a clear and concise way. The multi-criteria evaluation study presented in this article can be complemented in the future by considering the other environmental indicators of the GRI, even those of a qualitative nature as described by specific actions of environmental management. (original abstract)
W latach 1990-1997 realizowano w Polsce program, wspierany przez Bank Światowy, mający na celu wdrożenie nowych koncepcji zarządzania środowiskiem. Obejmował on cztery grupy tematyczne: wzmocnienie instytucjonalne zarządzania środowiskiem, przeglądy ekologiczno-ekonomiczne w przedsiębiorstwach przemysłowych oraz zarządzanie jakością powietrza i gospodarką wodną. Zdaniem krajowych i zagranicznych ekspertów program zakończył się sukcesem.
Prezentowany tekst ma charakter syntetycznego przeglądu rozwoju badań i kierunków aktualnych poszukiwań w obrębie tego nowo kształtującego się pola badawczego. Jego celem jest pobudzenie do szerszego zainteresowania w Polsce(abstrakt oryginalny)
Wraz z rosnącą świadomością ekologiczną społeczeństw pojawia się potrzeba szerokiego informowania opinii społecznej o wielkości wpływu na środowisko spowodowanego działalnością przedsiębiorstw, jako głównych sprawców zanieczyszczania środowiska. Raporty środowiskowe są dobrym narzędziem realizującym takie potrzeby. Mogą jednocześnie wpłynąć na poprawę konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez kształtowanie "zielonego" wizerunku firmy i zwrócenie na siebie uwagi klientów poszukujących produktów przyjaznych środowisku.Przeglądowy charakter artykułu świadczy o tym, że jest on dopiero wstępem do szerszych badań nad problematyką raportowania środowiskowego. W artykule nie został poruszony wątek powiązań między raportowaniem środowiskowym a sprawozdaniami finansowymi, chociaż związki takie istnieją. Potwierdzeniem tego są liczne rekomendacje włączania kwestii środowiskowych do sprawozdań finansowych, a także organizowane przez Stowarzyszenie Akredytowanych Księgowych w różnych krajach coroczne konkursy na najlepszy raport środowiskowy.Interesujące są także perspektywy rozwoju praktyki raportowania środowiskowego wśród polskich przedsiębiorstw. Potencjalne korzyści i koszty takich działań, widziane oczyma zarządów firm, będą miały decydujące znaczenie dla zwiększania się liczby raportów publikowanych przez przedsiębiorstwa zlokalizowane w Polsce. Tymczasem dostępnych jest kilka raportów głównie przedsiębiorstw sektora chemicznego. Dalsze badania w tym obszarze dadzą odpowiedź na pytanie, czy polskie firmy zainteresowane są okresowym publikowaniem raportów, a potencjalni odbiorcy oczekują tego rodzaju informacji. (fragment tekstu)
Przedstawiono pojęcie i przesłanki kształtowania pamięci organizacyjnej oraz omówiono sposoby korzystania z tej pamięci na potrzeby kształtowania relacji ze środowiskiem.
Społeczna odpowiedzialność biznesu to koncepcja zarządzania oparta na tzw. potrójnej linii granicznej (triple bottom line), sprowadzającej się do stwierdzenia, że przedsiębiorstwo musi uwzględniać i odpowiednio kształtować nie tylko gospodarcze, ale także społeczne i środowiskowe skutki swojej działalności. W przypadku tych ostatnich dobrym przykładem jest rozwiązanie podane przez J. Lisowskiego z jednego z przedsiębiorstw budowlanych.Geneza SOB oraz jej podstawowe zasady pozwalają jednoznacznie stwierdzić, że nie można mówić o odpowiedzialnym działaniu w organizacjach nie troszczących się o środowisko przyrodnicze.Społeczna odpowiedzialność nie polega jednak wyłącznie na spełnieniu podstawowych standardów. Od organizacji o takiej orientacji oczekuje się podjęcia działań wychodzących poza przeciętne wymagania. W zakresie wpływu na środowisko spełnienie wszystkich wymagań prawnych to absolutne minimum. Przedsiębiorstwo działające zgodnie z koncepcją SOB powinno podejmować dodatkowe działania na rzecz środowiska. Ich realizacja może być związana ze stosowaniem rozwiązań przedstawionych w powyższym opracowaniu. (fragment tekstu)
Badania wykazały, że w większości uwzględnionych w badaniach przedsiębiorstw zidentyfikowano liczne trudności związane z procesem wdrażania systemu zarządzania środowiskowego według normy ISO 14001. S. Krakowiak twierdzi, że jeżeli system ma nie być tylko papierową dokumentacją, ale i ma przynosić znaczne efekty środowiskowe i ekonomiczne, wprowadzanie go należy dostosowywać do możliwości firmy i akceptacji działań przez pracowników. Akceptacji nie tylko poprzez ich przeszkolenie i uświadomienie, ale i wytworzenie nawyków nowej organizacji pracy i przyjęcie dodatkowych obowiązków. Badania autorów potwierdziły te spostrzeżenia. Stwierdzono ponadto, że wprowadzenie systemu zarządzania środowiskowego według normy ISO 14001 jest dodatkowym bodźcem do kreowania nowych, innowacyjnych rozwiązań w firmie. Są to nie tylko innowacje techniczno-technologiczne, ale też z innych kategorii, np. organizacyjne. (fragment tekstu)
Artykuł ma na celu zaprezentowanie założeń koncepcyjnych środowiskowego rachunku kosztów cyklu życia. Jest to wyrazem ciągłego rozwoju nauk w ramach ochrony środowiska. Ekologiczne rozumienie stało się częścią metod zarządczych stosowanych obecnie przez przedsiębiorstwa. Tworzą one bazę informacyjną o kosztach i przychodach związanych z wpływem danego produktu na środowisko. Rachunek kosztów ELCC jest zaś uzupełnieniem tradycyjnego rozumienia rachunku kosztów cyklu życia, który wspomaga także technika LCA. Definiuje się go jako łączny koszt ponoszony w całym cyklu życia wyrobu z uwzględnieniem kosztów środowiskowych.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Zarządzanie środowiskowe w rolnictwie w gospodarce sieciowej
61%
Przyjęto założenie, że "zazielenianie" WPR nie wynika jedynie z potrzeby włączenia rolnictwa do zarządzania środowiskiem. Postawiono tezę, że zachodzący proces ma na celu przekształcenie WPR w strategiczną politykę rozwoju, co wymaga większego wykorzystania regulatorów właściwych dla gospodarki sieciowej. Podjęto także próbę odpowiedzi na pytanie o wpływ nowych celów, priorytetów i instrumentów WPR na lata 2014-2020 na procesy modernizacyjne w rolnictwie związane z zarządzaniem środowiskowym i jego "inteligentną specjalizacją". (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule skupiono się na badaniach ekobilansowych jako kluczowej i najdłużej trwającej fazy cyklu istnienia obiektu. Celem badań była analiza, oszacowanie i wskazanie źródeł oddziaływań środowiskowych na etapie eksploatacji rzeczywistych obiektów technicznych w zakładzie przemysłu spożywczego. Obiektami technicznymi wybranymi do szczegółowych analiz środowiskowych fazy eksploatacji były dwie myki butelek.
Opracowanie stanowi przegląd polskich i zagranicznych wyników badań zarówno teoretycznych, jak i empirycznych dotyczących przesłanek związanych z implementacją dynamicznego modelu ochrony środowiska w przedsiębiorstwach. Celem pracy była próba odpowiedzi na pytanie: jakie są przesłanki wdrażania ekoinnowacji organizacyjnych (w szczególności tych bazujących na międzynarodowej normie ISO 14001) w przedsiębiorstwach. Starano się ustalić, czy motywy wdrażania i certyfikowania Systemu Zarządzania Środowiskowego są tymi elementami potencjału ekoinnowacyjnego, które mogą pozytywnie wpływać na poprawę pozycji konkurencyjnej badanych podmiotów - zwłaszcza w dobie światowego kryzysu i konieczności dokonywania oszczędności.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie zasad wdrożenia i realizacji Programu Czystszej Produkcji w przedsiębiorstwach oraz przedstawienie funkcjonowania Programu Czystszej Produkcji w Polsce od początku jego istnienia do chwili obecnej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.