Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Etyka kształcenia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Nauczyciel : wyzwania, nowy profil kwalifikacji zawodowych
100%
Warto podjąć próbę zmierzenia się z rzeczywistością w kontekście realiów przyjętych norm etycznych i ekologicznych biorąc pod uwagę wyposażenie nauczyciela w nowy profil kwalifikacji zawodowych. Obecne wyzwania, które zostają skutecznie wdrażane w edukację, budzą obawy przed potencjalnym zagrożeniem, ale też wyzwalają pewne nadzieje. Daje się zaobserwować, że ówczesna praca pedagogiczna instrumentalizuje często młodego człowieka, stawiającego pierwsze kroki w roli nauczyciela-przedmiotowca, wychowawcy, do osiągnięcia konkretnych celów politycznych, ekonomicznych oraz pełnienia specjalnych wytyczonych zadań.(abstrakt oryginalny)
Autorka sprawozdania przedstawiła wybrane problemy i trendy omówione na kongresie pedagogicznym, odbywającym się w Weinheim pod hasłem "Uznanie i poszanowanie wartości. Od zorientowania na deficyty do pozytywnego spojrzenia".
Celem niniejszego artykułu jest odzwierciedlenie zmieniającej się roli uniwersytetu w stosunku do współczesnego społeczeństwa. Szkolnictwo wyższe jest jednym z kluczowych inwestycji w przyszłość globalnego społeczeństwa. Nie tylko w kontekście społeczeństwa słowackiego istnieje oczywista potrzeba przekształcenia systemu oświaty, który w obecnej formie nie jest w stanie odpowiednio reagować na aktualne problemy. Uważamy, że kluczowym graczem w osiągnięciu tego celu jest uniwersytet, który może być silnie wspierany przez etykę akademicką jako bezpośrednie zastosowanie narzędzi etycznych do środowiska akademickiego. Artykuł podzielony jest na dwie części. W pierwszej części skupiamy się na analizie etyki akademickiej, abyśmy mogli w drugiej części tekstu odpowiedzieć na "kontrowersyjną" kwestię roli intelektualisty w obecnej przestrzeni publicznej. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Ethics education in times of inequities
100%
The paper focus on the topics concerning the ethics education in times of inequities in different fields of education: engineering education, medicine education, as well as the role of ethics education in general(original abstract)
Etyczną analizę zagadnienia konfliktów interesów pojawiających się w życiu akademickim podjąłem przede wszystkim ze względów praktycznych, uznając, że aktualnie może być dla naszego środowiska bardziej doniosła aniżeli refleksja nad etosem akademickim. Środowisko uczelni ekonomicznych dyskutowało na temat etosu akademickiego w 2004 r., a następnie została opublikowana książka zawierająca m.in. tekst "Etosu akademickiego", który powinniśmy wcielać w życie, każdy według swoich możliwości związanych w niemałym stopniu z miejscem zajmowanym w organizacji uczelnianej. Obok zasad postępowania, o których nie powinniśmy zapominać, pojawia się jeszcze inne bardzo ważne zagadnienie: jak uczelnia powinna być zorganizowana i jakie instrumenty oraz procedury postępowania należałoby wdrożyć, żeby z życia akademickiego wyeliminować zjawiska patologiczne moralnie. Uwarunkowania zewnętrzne naszych wyborów i działań powinniśmy tak ukształtować, aby zabiegi o partykularne interesy nie wypierały dbałości o dobro uczelni. (fragment tekstu)
6
Content available remote Jak uczyć etyki biznesu po Enronie?
84%
"Enron" jako nazwa firmy będzie w tym artykule symbolem całej serii afer gospodarczych, które zaszokowały opinię publiczną - wyrażając się z pewną emfazą - na początku naszego stulecia. Nie zamierzam jednak referować tego, co się w tym i w innych przedsiębiorstwach stało. Rzecz była wielokrotnie opisywana i jest dosyć dobrze znana. Stała się już historią. Podobnie przeszły do historii lata osiemdziesiąte w USA, tzw. dekada chciwości symbolizowana między innymi nazwiskami Ivana Boeskiego i Michaela Milkena. Skandale finansowe tamtych lat stały się bezpośrednim impulsem do usamodzielnienia się etyki biznesu jako dziedziny badań i przedmiotu nauczania. Czego nauczyła nas dekada lat dziewięćdziesiątych, lata niebezpiecznie nadmuchanej internetowej bańki, tzw. nowej ekonomii, opcji na akcje jako cudownego sposobu motywowania kadry kierowniczej oraz kreatywnej księgowości? Pytania te prowadzą do kwestii tytułowej: jak uczyć etyki biznesu po tych wszystkich przejściach. (fragment tekstu)
Ogólne procesy przemian ustrojowo-gospodarczych ostatnich dziesięcioleci zmieniły zasady funkcjonowania wszystkich bez mała dziedzin i instytucji życia publicznego. Zmieniły między innymi także zasady funkcjonowania systemu nauki i kształcenia wyższego, podporządkowując je regułom gry rynkowej. O ile zmiany te w części przyniosły efekty pozytywne, to z kolei - w wielu innych przypadkach oceniane są one kontrowersyjnie, a nawet negatywnie. Niestety, obszarem szczególnej kumulacji zjawisk negatywnych o znacznej rozległości i zarazem konsekwencjach dalekosiężnych stały się takie dziedziny, jak na przykład: kultura, oświata, lecznictwo i opieka zdrowotna, nauka i szkolnictwo wyższe. (fragment tekstu)
8
Content available remote Ethics Education in Times of Inequities
84%
The paper focus on the topics concerning the ethics education in times of inequities in different fields of education: engineering education, medicine education, as well as the role of ethics education in general.(original abstract)
Głównym celem artykułu jest wykazanie, że zastosowanie specjalistycznego oprogramowania do kalkulacji kosztów jest efektywną metodą kształcenia studentów w obszarze rachunkowości zarządczej. Postawioną tezę starano się udowodnić przedstawiając implementację modelu rachunku kosztów działań w środowisku informatycznym, wykoną przez studentów w trakcie realizacji pracy dyplomowej, a także wskazując osiągnięte przy tym korzyści, polegające na rozwinięciu umiejętności tworzenia komputerowo wspomaganych systemów rachunkowości zarządczej. Jako przykład posłużyła praca magisterska wykonana z wykorzystaniem oprogramowania Doctor Coster zainstalowanego w laboratorium komputerowym na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Technologiczno- Przyrodniczego w Bydgoszczy. W opisanym badaniu zastosowano następujące metody: studium przypadku, analiza dokumentacji, wywiad swobodny, metoda projektowa i modelowanie komputerowe.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Etyczne aspekty globalizacji w procesie kształtowania przedsiębiorczości
84%
Postępująca globalizacja w decydującym stopniu wpływa na polaryzację przestrzeni światowej i w coraz większym zakresie różnicuje jakość życia społeczno-gospodarczego. Dlatego też wydaje się niezbędne podjęcie pogłębionych studiów nad ograniczaniem tych niekorzystnych współczesnych trendów na podstawie zasad etyki, którymi powinno kierować się życie społeczno-gospodarcze. Szczególne znaczenie w tym względzie ma kształtowanie przedsiębiorczości, w której uwrażliwia się młodych ludzi na sprawy człowieka jako podmiotu w zarządzaniu i gospodarowaniu w określonych strukturach społecznych. Można przyjąć, że problematyka etyki w życiu społeczno-gospodarczym w globalizującym się świecie jest bardzo istotnym i aktualnym zagadnieniem, które należy podjąć w procesie edukacyjnym. Zakładamy, że kształtowanie postaw etycznych powinno się opierać na treściach kształcenia. Sprzyjają temu treści kształcenia przedmiotu "podstawy przedsiębiorczości", przede wszystkim kwestie globalizacji, gospodarki rynkowej, funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz komunikacji interpersonalnej, z uwzględnieniem etyki zawodowej. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcony nauczaniu społecznemu Jana Pawła II, sformułowanemu w trzech encyklikach, a także w niektórych adhortacjach i listach apostolskich. Jak podkreśla autor, jest to temat niezwykle rozległy i niełatwy. W artykule poruszone zostały więc najistotniejsze punkty tego wielkiego nauczania o wymiarach antropologiczych, filozoficznych i teologicznych.
Zgodnie z sugestią organizatorów Szkoły Letniej Zarządzania 2014 podjęcia dyskusji nad problemami prac na stopień w naukach o zarządzaniu, w referacie przedstawiono kolejne etapy metodyki przygotowywania rozpraw doktorskich i habilitacyjnych w oparciu o literaturę z zakresu metodologii nauk. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Rzecz o edukacyjnym kłamstwie
84%
Czynem w horyzoncie kłamstwa jako świadomej nieprawdy jest w toku edukacji szkolnej m.in. zjawisko ściągania. Uczeń ściągający wprowadza w błąd nauczyciela, który nie wykrywszy tego zjawiska ma prawo być przekonanym, że w trakcie sprawdzianu jego podopieczny w istocie posiada określoną wiedzę. Oszukiwanym jest także on sam. W rzeczy samej, uczniowie, którzy ściągają, chcąc uzyskać aprobatę społeczną dla swoich czynów eksponują walor solidarnościowy wobec tych, którzy tak czynią. Pozycja w klasie szkolnej, w grupie studenckiej zależy często od postaw nie tylko tolerancji, ale wręcz lojalnego wspomagania tych, którzy oszukują. Sytuacja, w której uczeń staje po raz pierwszy twarzą w twarz z kłamstwem, staje się albo aktem inicjacji etycznej, albo podtrzymywaniem pozorów. Tam, gdzie inni ściągają pojawia się konieczność zajęcia wobec tego zjawiska własnego stanowiska: być z nimi (ale przeciwko sobie) lub przeciwko nim (ale w zgodzie z sobą). (fragment tekstu)
Wood, Logsdon, Lewellyn, & Davenport (2006) used the term "global business citizenship" to describe the thought processes and actions that they hope would be represented by future managers. The great challenge of vastly reducing the large-scale corruption that plagues our world actually is energizing. In places where corruption is worst, the opportunities for reducing it are all the greater. Also, the concern for addressing imminent environmental catastrophe and the green movement bolster a culture of social responsibility and business integrity among young business students and practitioners. Thus, it is ultimately an optimistic posture that indeed corruption can be mitigated by extensive ethical education of business people and, more broadly people in all professions.
Celowi niniejszej publikacji, którym jest przedstawienie i omówienie wyników przedmiotowych badań, podporządkowana została jej struktura, pozwalająca zdaniem autora, na samodzielne udzielenie odpowiedzi przez czytelnika na pytanie - na ile podmioty świadczące usługi szkoleniowe na rynku niepublicznym spełniają kryteria profesjonalnych organizacji szkoleniowych a świadczone przez nie usługi odpowiadają pojęciu usługowego produktu? (fragment tekstu)
Zaprezentowano historyczne dzieje pojęcia osoby oraz systemów personalistycznych. Przedstawiono rozważania dotyczące podstaw wiedzy etycznej, zaprezentowano podstawy aretologiczne, charakterystykę cnoty moralnej oraz poruszono problematykę wartości w życiu człowieka.
Przedstawiono metodologiczne podstawy wychowania: teorię wychowania, koncepcje, idee, cele i metody wychowania, diagnozę środowiska wychowawczego. Drugą część pracy poświęcono etycznym problemom związanym z procesem wychowawczym. Zaprezentowano filozoficzną analizę procesów wychowawczych. Przedstawiono krótki zarys dziejów pojmowania i podziału cnót moralnych, a następnie sposób ich wdrażania w proces wychowawczy. Przedstawiono również wybrane wartości charakterystyczne dla środowiska akademickiego.
Opracowanie dotyczy tematyki coachingu, bardzo popularnej w naszych czasach, oraz korzyści i zagrożeń z tej popularności wynikających. Atrakcyjność coachingu może sprzyjać chęci zarobkowania bez odpowiednich kompetencji i dbania o etykę związaną z coachingiem i odpowiedzialnością za własną pracę. Może to powodować tworzenie złej opinii na temat coachingu. W opracowaniu wskazana jest waga działań etycznych, pracy na wartościach, które sprzyjają rozwojowi organizacji, polepszeniu zarządzania ludźmi i rozwojowi jednostki. Podkreślone są kwestie kompetencji, wiedzy i umiejętności, które dobry coach powinien posiadać. Ważne są również doświadczenie oraz własny rozwój coacha, które przekładają się na jego efektywne działanie i zyski organizacji czy jednostki. Podane są zagrożenia oraz korzyści związane z popularnością coachingu, na które warto zwrócić uwagę, by te wyeliminować lub ograniczyć. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.