Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  External costs of transport
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
The paper assumes the possibility of having road transport based entirely on vehicles propelled by electric motors. Taking into consideration the numbers of the particular vehicles and their technical parameters, the theoretical energy requirement for this sector of transport was determined. The objective assumed in the paper was to assess the difference in external costs related to the operation of combustion and electric vehicles accomplishing all of the current tasks of the road transport in the conditions of the Polish transport and energy system(original abstract)
Działania legislacyjne Unii Europejskiej odnoszące się do kwestii kosztów zewnętrznych transportu zapoczątkowane zostały już we wczesnych latach 70. We wstępnej fazie nie były to działania kompleksowe i spójne, odnosiły się wyłącznie do kwestii czystości spalin oraz hałasu. Nie miały one również charakteru działań internalizacyjnych, a ich zadaniem było ograniczanie skali i negatywnych efektów. Od roku 1995, tj. publikacji Zielonej Księgi Transportu, odnoszącej się do opłat transportowych, można mówić o rozpoczęciu procesu kompleksowej identyfikacji problemu i kształtowania polityki internalizacji kosztów zewnętrznych transportu. Aktualnie o jej przyszłym kształcie można wnioskować z dokumentów opublikowanych pod koniec pierwszej dekady XXI wieku. Były to: Komunikat nr 435 z 2008 roku Strategia na rzecz wdrożenia internalizacji kosztów zewnętrznych ; Komunikat Komisji Ekologiczny transport ; Propozycja Dyrektywy zmieniającej Dyrektywę 1999/62/WE w sprawie opłat za użytkowanie niektórych typów infrastruktury przez pojazdy ciężarowe oraz przede wszystkim Biała Księga polityki transportowej z 2011 roku Plan utworzenia jednolitego europejskiego obszaru transportu - dążenie do osiągnięcia konkurencyjnego i zasobooszczędnego systemu transportowego.(abstrakt autora)
3
Content available remote Korzyści zewnętrzne transportu w Polsce
100%
W artykule zaprezentowano analizę korzyści zewnętrznych transportu w Polsce. Przybliżono niedoceniany temat, jakim jest istnienie korzyści zewnętrznych transportu na podstawie bogatej literatury. Istnieje bardzo wiele badań, w których piętnuje się transport w związku z faktem generowania szeregu kosztów zewnętrznych (zanieczyszczenia, hałas, wypadki itp.) niewiele jednak jest opracowań dotyczących pozytywnej strony transportu. Autorzy artykułu za takie uznali m.in. wzrost zatrudnienia, wzrost PKB. Na podstawie wyników przeprowadzonych badań można stwierdzić, że korzyści zewnętrzne transportu są niemożliwym do pominięcia pozytywnym aspektem rozwoju transportu. Nie należy zapominać o tym, że transport powinien się rozwijać w sposób zrównoważony, a jednym ze sposobów uzyskania tego efektu jest utrzymanie odpowiedniej relacji pomiędzy korzyściami a kosztami zewnętrznymi tej branży. (abstrakt oryginalny)
W artykule poddano analizie funkcjonujące instrumenty ekonomiczne związane z eksploatacją pojazdów transportu drogowego w Polsce. Analiza obejmuje charakterystykę poszczególnych instrumentów, określenie przydatności wyszczególnionych instrumentów z punktu widzenia możliwości ich zastosowania w systemie internalizacji kosztów zewnętrznych wynikających z eksploatacji środków transportu drogowego, a także wskazanie zalet i wad tych instrumentów. (abstrakt oryginalny)
Transport, zajmując się przemieszczaniem osób i ładunków, jest szczególnie istotnym elementem gospodarki we współczesnym świecie. Sprawny i efektywny system transportowy stanowi jeden z niezbędnych czynników wzrostu i rozwoju społeczno-gospodarczego, zarówno w skali lokalnej, regionalnej, jak też krajowej i międzynarodowej. Generuje on wiele pozytywnych efektów zewnętrznych w sferze gospodarczej i społecznej. Postępujący na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat rozwój gospodarczy w znaczący sposób wpłynął na kształt i charakter transportu. Szczególnie ważną rolę w całości wykonywanych przewozów pełni transport drogowy. Wraz z jego rozwojem powstaje potrzeba tworzenia nowszych regulacji prawa, nie tylko w zakresie spraw socjalnych czy organizacyjnych, ponieważ przez wzgląd na uciążliwość dla środowiska niezwykle istotną rolę w prawodawstwie krajowym, jak i międzynarodowym, odgrywają obecnie kwestie ochrony środowiska naturalnego. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono podział kosztów zewnętrznych w transporcie samochodowym. Opisano metody, dzięki którym wyliczane są poszczególne grupy kosztów oraz internalizacja kosztów zewnętrznych mające na celu uzyskanie środków finansowych na przeciwdziałanie negatywnym skutkom działalności transportu samochodowego. Przedstawiono przykładowe modele estymacji różnych kategorii kosztów transportowych. Na podstawie opracowania Parlamentu Europejskiego wskazano wagę każdego czynnika zewnętrznego według różnych rodzajów transportu. Dla każdego czynnika określono najczęściej stosowane podejście metodyczne wraz z najważniejszymi zmiennymi, które uwzględniono przy ustalaniu estymacji kosztów. Według badań i analiz wykazano, iż transport samochodowy ma najwyższe wskaźniki ze wszystkich rodzajów transportu w generowaniu wysokich kosztów zewnętrznych.(abstrakt oryginalny)
Transport oddziałuje destrukcyjnie na środowisko naturalne. Jego negatywny wpływ można wyrazić przy pomocy kosztów zewnętrznych. Jedne gałęzie transportu oddziałują w większym stopniu (większa wartość kosztów zewnętrznych), inne w mniejszym. Należy dążyć do ograniczenia wielkości kosztów zewnętrznych związanych z działalnością transportu. Jednym z działań może być przeniesienie potoku ruchu z gałęzi transportu cechujących się większymi kosztami zewnętrznymi na inne. W artykule przeanalizowano wpływ kosztów zewnętrznych na rozłożenie potoku pasażerów w ciągu komunikacyjnym Warszawa - Bydgoszcz. Jako wskaźniki oceny jakości rozłożenia potoku na sieć przyjęto koszty średnie oraz koszty krańcowe. Rozłożenie przeprowadzono dla dwóch sytuacji. W pierwszej poszczególne połączenia były opisane charakterystykami o interpretacji średniego kosztu przemieszczania, w drugiej jako suma średnich kosztów przemieszczania i kosztów zewnętrznych. Przeanalizowano trzy warianty różniące się wielkością potoku pasażerów oraz wyposażeniem.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Ocena możliwości transportu odpadów do spalarni na Ostrowie Grabowskim
84%
W 2015 roku ma zostać oddany do użytku Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów (ZTUO) dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie. Całkowity koszt projektu szacowany jest na 576 mln zł. Roczna zdolność przerobowa ZTUO ma wynieść 150 tys. t odpadów rocznie przy zastosowaniu dwóch równoległych linii technologicznych o wydajności max. 10 t/h. Dzięki tej instalacji województwo uniknie kar grożących Polsce za deponowanie zbyt dużych ilości odpadów na składowiskach1. Pozostaje jednak problem transportu odpadów do nowo budowanego ZTUO oraz jego kosztów, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Dlatego też celem artykułu jest analiza możliwości transportu odpadów ze Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego do projektowanej instalacji ZTUO w Szczecinie.(fragment tekstu)
Rosnący poziom negatywnych efektów zewnętrznych transportu, szczególnie widoczny i odczuwalny na terenach zurbanizowanych, które cechują wysoka gęstość zaludnienia oraz ogromna liczba procesów społeczno-gospodarczych, wymaga podjęcia działań ukierunkowanych na stworzenie zrównoważonych systemów transportowych w miastach na całym świecie. Miasta europejskie oraz azjatyckie, pomijając występujące pomiędzy nimi różnice, zmagają się z ogromnym natężeniem kosztów zewnętrznych transportu drogowego i muszą opracowywać innowacyjne rozwiązania służące zrównoważeniu sektora transportu. Niniejszy artykuł zawiera przykłady kosztów zewnętrznych występujących w miastach Europy i Azji, a także zarysowuje podstawowe płaszczyzny współpracy, której celem jest przyczynienie się do zrównoważenia miejskich systemów transportowych w Azji i Europie. (abstrakt oryginalny)
W pracy zostały scharakteryzowane trzy procesy logistyczne: podsystemu zaopatrzenia, podsystemu produkcji i podsystemu dystrybucji. Procesy te mogą przynosić zarówno efekty korzystne, przejawiające się określonymi oszczędnościami lub korzyściami zewnętrznymi i efekty niekorzystne, których rezultatem są straty lub niedogodności zewnętrzne. Omówiono zewnętrzne koszty logistyczne do których należą min. koszty procesów transportowych, magazynowania i odpadów oraz metody ich szacowania (metoda pośrednia oparta na obserwacjach niekorzystnych zjawisk, metoda bezpośrednia bazująca na hipotezach dotyczących badanych zjawisk).
11
Content available remote Internalizacja kosztów zewnętrzynch w transporcie
84%
Przystąpienie Polski do UE spowodowało gwałtowny wzrost natężenia ruchu na drogach, zwłaszcza pojazdów ciężkich. Procesy gospodarcze związane z transportem generują koszty zewnętrzne, które w różnym stopniu obciążają poszczególne gałęzie transportu. Są to koszty spowodowane np. zjawiskiem kongestii, wypadkami drogowymi, zanieczyszczeniem środowiska, hałasem. Nierówny wzrost przewozów w poszczególnych gałęziach transportu świadczy o pominięciu części kosztów zewnętrznych w cenie przewozów. Europejska Polityka Transportowa wskazuje na konieczność internacjonalizacji kosztów zewnętrznych transportu poprzez pełne wdrożenie zasady "zanieczyszczający płaci". Ma to umożliwić niezakłóconą wolnorynkową konkurencję pomiędzy gałęziami transportu. Polityka państw UE powinna skoncentrować się na tym, aby cena usługi transportowej odzwierciedlała również jej negatywne oddziaływanie na środowisko.(abstrakt oryginalny)
Skala problemów wynikających z niepożądanych trendów rozwoju transportu w miastach prowadzi do coraz intensywniejszych działań na rzecz zrównoważonych rozwiązań transportowych. Niejednokrotnie jednak skuteczność tych instrumentów zależy od poziomu ich akceptacji. Niniejsze rozważania mają na celu zarysowanie podstawowych problemów oraz wyzwań związanych z oddziaływaniem na poziom akceptacji zrównoważonego transportu w miastach, zarówno z punktu widzenia jednostek, społeczeństwa, jak i aktorów politycznych. W tym celu posłużono się przykładami narzędzi działań i narzędzi na rzecz zrównoważonego transportu podejmowanych w różnych krajach. (abstrakt oryginalny)
Autor scharakteryzował rodzaj zanieczyszczenia środowiska spowodowanego przez samochody, omówił przedsięwzięcia stosowane w USA zmierzające do radykalnego ograniczenia emisji szkodliwych spalin samochodowych i przedstawił własne propozycje, które poprawiłyby stan powietrza atmosferycznego w Polsce.
Przedstawiono w skrócie problematykę zanieczyszczenia środowiska przez transport (samochodowy i morski).
Transport jest istotnym czynnikiem rozwoju gospodarczego. Jednakże transport generuje koszty zewnętrzne, które negatywnie oddziałują na społeczeństwo i gospodarkę oraz wzrastają wraz ze zwiększeniem się wielkości zadań przewozowych. Prognozy przewozów towarowych oraz pasażerskich w UE wskazują, iż transport drogowy jest i będzie dominującym środkiem transportu. Należy dążyć do tego, aby zminimalizować sumaryczną wielkość kosztów zewnętrznych generowanych przez system transportowy. Negatywne oddziaływanie transportu drogowego jest większe niż transportu kolejowego, odzwierciedlenie czego jest większa wartość wskaźników kosztów zewnętrznych. Aby zmniejszyć koszty zewnętrzne potrzebna jest zatem strategia obejmująca zachęcanie do innowacji technologicznych, polityka konkurencji, prawodawstwo i ustalanie norm. Innym z działań może być takie dostosowanie środków do zadań biorąc pod uwagę kryterium zewnętrznych kosztów transportu.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote European Union Initiatives for Sustainable Urban Transport
84%
Obszary miejskie są niezwykle istotne z punktu widzenia konkurencyjności gospodarki europejskiej, stanowią też środowisko życia dla blisko 80% obywateli Wspólnoty. W ostatnich latach coraz bardziej palącym problemem stają się uciążliwości wynikające z funkcjonowania transportu na terenach zurbanizowanych. Ogromne natężenie negatywnych efektów zewnętrznych, w tym zwłaszcza zanieczyszczeń powietrza, emisji gazów cieplarnianych i hałasu, a także kongestia sprawiają, że potrzebne jest nowe, zintegrowane w skali europejskiej podejście do zagadnień kształtowania i organizacji miejskich systemów transportowych. Wsparcie UE dla władz lokalnych, przy poszanowaniu zasady subsydiarności, przybiera różne formy, scharakteryzowane pokrótce w niniejszym artykule. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie działań już podjętych oraz możliwych do podjęcia w zakresie zmniejszenia niekorzystnych efektów zewnętrznych wynikających z eksploatacji pojazdów w gałęzi transportu drogowego, a także wyciągnięcie wniosków dotyczących opłacalności zakupu i eksploatacji pojazdów elektrycznych. Wybór gałęzi transportu drogowego wynika z faktu, że w Polsce ma ona największy udział w całkowitej pracy przewozowej - 71,6%. Zaprezentowane w artykule rozważania sięgają 2030 roku, co wynika z przyjęcia właśnie tego roku jako punktu odniesienia zarówno w polskim, jak i europejskim prawodawstwie dotyczącym transportu drogowego. Aktualnie propagowanym, zarówno przez decydentów, jak i przez niektórych producentów samochodów, sposobem rozwiązania problemu emisji zanieczyszczeń z transportu są pojazdy elektryczne. Należy jednak pamiętać, że w gospodarkach o takiej strukturze jak gospodarka polska, energia elektryczna służąca do zasilania pojazdów pochodzi przede wszystkim ze spalania węgla kamiennego oraz brunatnego, co nie eliminuje problemu emisji, a jedynie przesuwa go na inny etap tworzenia produktu, jakim jest usługa przewozowa. W artykule przedstawiono zestawienie kosztów zewnętrznych wynikających z eksploatacji pojazdów zasilanych konwencjonalnie oraz elektrycznie z uwzględnieniem emisji zanieczyszczeń wynikającej z produkcji energii elektrycznej w polskich warunkach. Takie zestawienie, wraz z uwzględnieniem kosztów eksploatacji pojazdów, umożliwia przedstawienie wniosków uzasadniających bądź nieuzasadniających użycie pojazdów elektrycznych. (fragment tekstu)
Aiming at meeting the general EU transport policy objective, the EC has started promoting very actively the sustainable development of the member states transport systems. Putting into effect common framework and methodology for estimating the external costs of transport activities and specifying how external costs can be internalized in all modes of transport, the EC intends to minimize their negative impact on all spheres of human activity. This strategy needs to apply social marginal cost pricing (SMCP) for the use of transport infrastructure. It could, however, induce significant changes on the EU transport markets and subsequently affect the supply networks and logistics supply chains leading to their rationalization in terms of optimizing transport and inventory costs. (original abstract)
This research aimed to use a sustainable approach based on the internalisation of external cost analysis of intermodal transportation of freight to assess the impacts of these activities on the environment. This research used two approaches to develop a model that illustrates the internalisation of the external cost of freight transport. The first approach was used to calculate the cost of emissions for each route considering the transportation and its' cost in the country of destination. The second approach calculated the external cost considering only the distance travelled by the vehicle. The results showed that the companies operating in the selected scenarios would have to pay an additional cost for the transportation of goods. The scenarios had different pollutants emitted during the transportation, which means that the negative impact on human health and the environment is evident. The urgency to limit carbon dioxide and other greenhouse gases in the atmosphere has increased concerns for all activity sectors. Climate change has drawn the attention of governments, companies, and academics, promoting initiatives that mitigate the impact of their activities. The model for measuring emissions was used due to the need for a comprehensive cost analysis to further assess the impact on the environment. Regarding the internalisation of the external cost emissions, the findings showed that different scenarios had a different pollutant emitted during the transportation, which means that the negative impact for human health and the environment is evident. Findings also indicate that to minimise the impact during the transportation, considering the "user-pays principle", these impacts should be discussed in more detail between stakeholders. (original abstract)
Przedmiotem artykułu jest próba określenia kosztów zewnętrznych transportu tj. kosztów jego społecznych skutków, takich jak : zanieczyszczenie powietrza, gruntów i wód, hałas, wypadki drogowe itp.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.