Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 112

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Financial consulting
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Zwrócono uwagę na wzrost popularności zawodu doradcy finansowego w Polsce. Wskazano różnice między wymaganiami stawianymi przedstawicielom tego zawodu w Unii Europejskiej i w Polsce.
2
Content available remote Europejskie standardy doradztwa finansowego w Polsce
80%
Celem artykułu jest przedstawienie organizacji działających w Europie zajmujących się samoregulacją oraz certyfikacją doradców finansowych, a także zakresu ich obecności w Polsce. Dodatkowo w artykule przedstawiono zakres pojęciowy doradcy finansowego, historię zawodu doradcy, skalę rozwoju rynku doradztwa finansowego w Polsce i wyzwania stojące przed tą branżą w przyszłości. W artykule wykorzystano analizę dostępnej literatury przedmiotu, danych prezentowanych przez europejskie organizacje doradców finansowych, Związek Firm Doradztwa Finansowego oraz analizę aktów prawnych. (fragment tekstu)
Doradcy finansowi to prawie nowość na polskim rynku. W artykule krótko przedstawiono historię portalu doradczego Expander. Zwrócono uwagę na pojawienie się nowej firmy Xelion, która wydaje się być najsilniejsza na rynku.
Artykuł przedstawia laureatów czwartej edycji konkursu Portfel Roku BusinessWeeka, w którym doceniono tych, którzy najdynamiczniej rozwijali swój biznes, konsekwentnie budowali nowy segment rynku - doradztwo finansowe i zaskoczyli konkurenta nowymi pomysłami. Nagrody przyznano w następujących kategoriach: instytucja finansowa (Getin Holding SA), menedżer instytucji finansowej (Obłekowski, Sobieraj), innowacja roku (Kredyt na Gębę sieci hipotecznej Dom), wydarzenie roku (UniCredito przejmuje Hypo), porażka roku (ustawa antylichwiarska), oraz doradca finansowy (Expander i open Finance).
Usługa automatycznego doradztwa finansowego (robo- -doradztwa) należy do innowacji finansowych w obszarze obsługi klienta detalicznego i jest świadczona przez podmioty z segmentu technologii finansowych. Usługa ta dotyczy najczęściej doradztwa w zakresie inwestycji i polega na wykorzystaniu algorytmów i sztucznej inteligencji do zebrania informacji od klienta i zaproponowaniu rozwiązania odpowiadającego profilowi ryzyka klienta. Taki sposób obsługi zmniejsza koszty usług doradczych oraz minimalizuje lub całkowicie znosi minimalną kwotę inwestycji wymaganą przez doradcę. Ojczyzną robo-doradztwa są Stany Zjednoczone, gdzie jest największy rynek, ale robo-doradcy są obecni również w Europie. W artykule przedstawiono najważniejsze aspekty związane z definicją, regulacjami, funkcjonowaniem, wielkością rynku na świecie i w Polsce wraz z ich prognozą do 2023 r. Z przedstawionej analizy wynika, że najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem w przyszłości jest model hybrydowy, w którym tradycyjny doradca finansowy odpowiadający za kształtowanie relacji z klientem wykorzystuje narzędzia robo-doradztwa do obsługi klienta. Wyzwaniem dla regulatora i nadzoru finansowego będzie wprowadzenie takich norm, które zapewnią bezpieczeństwo uczestników obrotu gospodarczego, a z drugiej strony nie będą zbyt restrykcyjne i hamujące rozwój tego innowacyjnego segmentu rynku usług finansowych.(abstrakt oryginalny)
Cel - W artykule przedstawiono istotę fairness opinions, dotyczących godziwości finansowych warunków transakcji, szczególnie na rynku fuzji i przejęć. Uwagę przy tym skoncentrowano na wykorzystaniu fairness opinions w związku z publicznymi wezwaniami do sprzedaży akcji spółek giełdowych w Polsce. Metodologia badania - Analizie poddano 142 przypadki publicznych wezwań do zapisywania się na sprzedaż akcji spółek giełdowych w Polsce ogłoszonych w okresie 2008-I kwartał 2014. Wynik - Wynik badania wyraźnie wskazuje na niewielkie znaczenie fairness opinions w Polsce. Zarządy spółek giełdowych zleciły sporządzenie fairness opinions w 18 przypadkach wezwań, co oznacza, że jedynie w związku z blisko co ósmym wezwaniem opinia ta była stosowana. Oryginalność/wartość - Oryginalnym wkładem autora jest zbadanie zakresu stosowania fairness opinion przez zarządy spółek giełdowych w Polsce w reakcji na ogłoszenie wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji tych spółek oraz próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak rzadko zarządy z fairness opinions korzystają wraz z jednoczesnym wskazaniem wniosków na przyszłość. (abstrakt oryginalny)
7
61%
W artykule przedstawiono wpływ kryzysu finansowego na młodą i dynamicznie rozwijającą się branżę doradztwa finansowego w Polsce. Wyróżniono dwa kanały oddziaływaniu kryzysu finansowego na branżę doradców finansowych - kanał bezpośredni związany ze sferą finansową - systemem finansowym i jego infrastrukturą instytucjonalno-prawną, i kanał pośredni związany ze sferą realną gospodarki. Ponadto wskazano czynniki oddziaływujące na rynek doradztwa finansowego w Polsce w każdym z tych kanałów. Dokonano również charakterystyki reakcji spółek doradztwa finansowego na zjawiska kryzysowe. W końcowej części opracowania podjęto próbę przedstawienia perspektyw rozwojowych branży doradców finansowych w Polsce w najbliższej przyszłości, ze szczególnym uwzględnieniem wprowadzenia nadzoru i licencjonowania spółek/podmiotów działających na rynku doradztwa finansowego, standaryzacji działań i certyfikacji osób zajmujących się doradztwem finansowym. (abstrakt oryginalny)
Kryzys finansowy i jego skutki są dostrzegalne w wielu segmentach rynku finansowego. Dotyczy to również stosunkowo młodego rynku doradztwa finansowego dla klientów detalicznych w zakresie zarządzania ich finansami. Początkowo oddolna inicjatywna przedsiębiorców prywatnych i instytucji finansowych przybrała formę podmiotów pomagających klientom indywidualnym w najkorzystniejszym wyborze początkowo kredytów, a później inwestycji, ubezpieczeń, produktów regularnego oszczędzania. Sukces pierwszych podmiotów zachęcił do tworzenia kolejnych, które miały już inne, trudniejsze warunki działania. Weryfikatorem ich strategii rynkowych, siły kapitałowej i jakości zarządzania był właśnie kryzys finansowy, który oznaczał znacznie trudniejsze warunki otoczenia i działalności. W efekcie potrzebna była restrukturyzacja sieci placówek i zatrudnienia, wprowadzanie innowacji finansowych i rozszerzanie doradztwa na nowe obszary (sektor MSP). W przypadku części graczy rynkowych działania te nie przyniosły rezultatu, a znane (A-Z Finanse, Money Expert) i mniej znane (Homest Swiss, Family Finanse) podmioty w branży ogłaszały upadłość. Kryzys finansowy negatywnie wpłynął na efektywność działania doradców finansowych poprzez pryzmat ich rentowności. Branża z kryzysu wychodzi wzmocniona i skonsolidowana, ale przed nią jeszcze wiele wyzwań związanych z kwestiami regulacji, certyfikacji i standaryzacji działalności oraz odbudowy zaufania do zawodu doradcy finansowego, które zostało nadszarpnięte przez nieetyczne ich działania przez kryzysem finansowym (nadmierne zadłużanie, narażanie na nadmierne ryzyko inwestycyjne). (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Etyka w zawodzie doradcy finansowego
61%
W artykule podjęto próbę analizy etycznych zachowań doradców finansowych zawartych w wybranych kodeksach etycznych oraz wskazano na problemy pojawiające się w branży. Przedstawione kodeksy etyczne wykazują podobieństwa, jednakże autor wskazuje na dalszą potrzebę badań nad rozwojem standardów etycznych oraz ich wdrażania, stosowania i egzekwowania. (abstrakt autora)
10
Content available remote Koncepcja regulacji kwalifikacji zawodowych doradców finansowych
61%
Polski system prawny nie przewiduje regulacji statusu prawnego doradcy finansowego, a także definicji doradztwa finansowego, mimo iż pojęcia te funkcjonują powszechnie w obrocie gospodarczym.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wnioski z badań firmy Deloitte, które stawiają w złym świetle branżę doradców bankowych. Autor wymienia takie zarzuty pod kątem doradców jak: brak narzędzi i standaryzacji procesu doradztwa, mieszanie faktów z własnymi opiniami, wprowadzanie w błąd i nieinformowanie o ryzyku.
Fakt, że Polska może czerpać z dotacji Unii Europejskiej to zbyt mało, by polskie samorządy (i nie tylko) rzeczywiście wykorzystały swoją szansę. Potrzebna jest jeszcze bardzo konkretna wiedza, jak z tej szansy skorzystać. Najlepszym rozwiązaniem jest tu skorzystanie z pomocy zewnętrznego doradcy.
Kwestia wynagradzania doradców finansowych za świadczone przez nich usługi należy do najbardziej kontrowersyjnych i wywołujących burzliwe dyskusje aspektów działalności tych relatywnie nowych instytucji finansowych w Polsce. Obowiązujący od początku 2013 r. zakaz pobierania opłat i prowizji od instytucji finansowych przez doradców finansowych, wprowadzony w Wielkiej Brytanii w ramach RDR (Retail Distribution Review), skłania do podjęcia refleksji nad modelami wynagradzania doradców w zakresie finansów osobistych w Polsce na tle rozwiązań międzynarodowych. Kwestię wynagradzania planerów finansowych (personal finance planners) należy rozpatrywać z punktu widzenia interesu klienta, którego finansami doradca pomaga zarządzać, i optymalizacji celów tego zarządzania. Ponadto model wynagradzania doradców finansowych jest korelatem poziomu wiedzy ekonomicznej, inteligencji finansowej i świadomości społeczeństwa związanej z koniecznością zarządzania finansami przez gospodarstwa domowe - nieodpowiedni do krajowych warunków model wynagradzania może doprowadzić do zaniku doradztwa finansowego.(abstrakt oryginalny)
Banki z otwartymi rękami czekają na specjalistów. Poszukiwani są analitycy, informatycy i eksperci ds. marketingu. W artykule opisano takie zagadnienia jak zatrudnienie w sektorze bankowym, poszukiwani specjaliści, pewność zatrudnienia oraz kompetencje jakie powinien posiadać poszukiwany pracownik.
15
Content available remote Gospodarstwo domowe jako podmiot usług doradztwa finansowego w Polsce
61%
Gospodarstwa domowe są ważnym ogniwem w procesach cyrkulacji pieniądza w gospodarce. Członkowie gospodarstw domowych są zainteresowani świadczeniem im usług doradczych nie tylko w zakresie pozyskiwania dodatkowych źródeł kapitału, ale także w procesie oszczędzania i lokowania środków pieniężnych. Rosnący zasób kapitałów pozostający w ich dyspozycji powoduje, że gospodarstwa coraz częściej zgłaszają zapotrzebowanie na informację i profesjonalną poradę ze strony instytucji rynku finansowego, dzięki czemu mogą optymalizować swoje decyzje nabywcze. W artykule określono obszary świadczenia profesjonalnych usług doradczych dla gospodarstw domowych, a także istotę tego typu usług i rolę doradcy w procesach decyzyjnych na rynku finansowym.(abstrakt oryginalny)
16
61%
Financialization of households is a result of the growing role of financial systems and instruments in the economy. The increased role of financial phenomena in financial and non-financial decisions taken by households is not proportional to capabilities of their perception and understanding by households which possess basic knowledge in finance. The missing link between institutions and financial markets offering more complex financial solutions and the consumer may be a financial advisor who can perform many important roles with respect to households. The aim of this article is to present financialization of the economy and households and the role that can be played by financial advisors in decreasing the imbalance of information between the consumer and financial institutions, as well as the lack of symmetry in understanding financial information by the consumer. (original abstract)
Private banking dostrzega w Polsce chłonny rynek, co może świadczyć o coraz silniejszej polskiej klasie średniej. Banki ze Szwajcarii i Austrii chcą walczyć o 5-7 tys. polskich euromilionerów. (abstrakt oryginalny)
Kryzys na rynku nieruchomości mieszkaniowych spowodował weryfikację założeń i strategii spółek doradztwa finansowego w zakresie sprzedaży produktów hipotecznych i inwestycyjnych. Wyniki finansowe tych spółek wskazują, że te podmioty, które koncentrowały się na sprzedaży kredytów hipotecznych w początkowej fazie rozwoju rynku, a następnie zdywersyfikowały swoją ofertę w kierunku produktów inwestycyjnych osiągały coraz większe przychody ze sprzedaży i zysk netto.
Przedstawiono wyniki badań nad efektywnością wydatkowania środków publicznych na doradztwo rolnicze. W badaniach posłużono się metodą DEA. Ustalono, że w każdym analizowanym roku występowały nadwyżki środków publicznych przeznaczonych na finansowanie doradztwa rolniczego oraz, że finansowanie doradztwa rolniczego w latach 1996-1998 opierało się na zasadach uznaniowych.
Doradca finansowy to zawód wykonywany na świecie od wielu lat i cieszący się przy tym wysokim prestiżem i uznaniem społecznym. Według ogólnie przyjętych światowych standardów jest to obiektywny profesjonalista, którego rolą jest przede wszystkim niezależna pomoc w zakresie zarządzania finansami osobistymi klientów. W Polsce dziedzina profesjonalnego doradztwa finansowego jest stosunkowo nowa. Duża liczba pośredników finansowych, nawet jeśli przypisuje sobie rolę doradcy finansowego, nie zawsze działa w interesie klienta, a świadczy typowe usługi pośrednictwa finansowego. Wzrastające wymagania klientów spowodują potrzebę podwyższenia standardów jakości tego typu usługi i zwiększenie roli wszechstronnego, etycznego i niezależnego doradztwa finansowego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.