Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 98

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Financial intermediation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Głównym celem niniejszych rozważań – na miarę ich skromnych ram – jest próba przeanalizowania czynników oddziałujących na pozycję „graczy lokalnych”, a zatem lokalnych (komercyjnych i niekomercyjnych) pośredników bankowo-finansowych we współczesnych i przyszłych systemach finansowych. (fragment tekstu)
Liderem rankingu branż nieprzemysłowych, podobnie jak w poprzednim rankingu została działalność związana z pośrednictwem finansowym. W klasach wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka dominują działalności związane z transportem, a w grupie podwyższonego ryzyka licznie reprezentowane są branże budowlane.
W przedsiębiorstwach zajmujących się świadczeniem usług finansowych szczególnego wymiaru nabiera analiza czynników, które mogą oddziaływać na wyniki w dłuższym okresie czasu. Klasycznym przykładem takiego czynnika jest ryzyko kredytowe. Ten aspekt wyróżnia obszar zainteresowań controllera w spółkach pośrednictwa finansowego. Pomijając opis klasycznych zadań stawianych przed komórką controllingu, w opracowaniu skupiono się nad elementami specyficznymi dla tego typu działalności. (fragment tekstu)
Artykuł jest poświęcony zagadnieniu odzwierciedlenia zakresu usług pośrednictwa finansowego (UPFIK) we wskaźnikach makroekonomicznych w najnowszej wersji systemu kont narodowych SKN. Rozpatrzono w nim różne sposoby dystrybucji UPFIK między podstawowymi kategoriami wykorzystania w SKN: pośrednie spożycie przedsiębiorstw, finalne spożycie gospodarstw domowych, eksport nierezydentom. Szczególną uwagę zwrócono na problem wyboru "stopy bazowej", tj. stopy niezawierającej żadnych usług pośredników, z której eliminuje się premię za ryzyko. (abstrakt oryginalny)
5
75%
Dynamiczne zmiany na rynkach finansowych skutkują wzrostem roli i znaczenia pośredników finansowych zajmujących się szeroko rozumianym zarządzaniem aktywami (asset management), ze szczególnym uwzględnieniem funduszy inwestycyjnych. Celem artykułu jest analiza rozwoju i ewolucji rynku funduszy inwestycyjnych zarejestrowanych w Polsce po akcesji do Unii Europejskiej w roku 2004. Zanalizowano powstanie i pozycję funduszy inwestycyjnych na rynkach finansowych, przebadano ilościowy i wartościowych rozwój oraz najważniejsze zmiany na rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce w latach 2014-2016. W okresie tym nastąpił dynamiczny ilościowy i wartościowy rozwój rynku instytucji zbiorowego inwestowania, dokonała się głęboka strukturalna zmiana rynku funduszy inwestycyjnych, systematycznie wzrastał udział funduszy inwestycyjnych zamkniętych, zwłaszcza aktywów niepublicznych, kosztem spadku udziału funduszy inwestycyjnych otwartych(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest charakterystyka i ocena alternatywnych (niekomercyjnych) form działalności finansowej: unii kredytowych i pożyczek społecznych jako alternatywy dla banków komercyjnych. Instytucje te nie koncentrują się wyłącznie na zyskach, ale starają się osiągnąć inne cele, często o charakterze społecznym, mogące sprzyjać społeczności lokalnej. W tym kontekście opisano syntetycznie teoretyczne podstawy ich funkcjonowania, ich typy, skalę aktywności w krajach UE oraz główne cechy tych podmiotów, a także zalety i wady niebankowych pośredników finansowych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych problemów związanych ze zjawiskiem hazardu moralnego wynikającego z działalności pośredników finansowych. Treść artykułu koncentruje się na syntetycznej prezentacji przyczyn i mechanizmu tego zjawiska. Pierwsza część artykułu przedstawia teoretyczne aspekty pokusy nadużycia i prezentację jej związków z teorią asymetrii informacji. Druga część została poświęcona analizie zjawiska moral hazard w działalności pośredników finansowych i jej skutków dla stabilności systemu finansowego. (abstrakt oryginalny)
Instytucje pośrednictwa finansowego zarządzają w skali globalnej aktywami finansowymi gospodarstw domowych o wartości ponad 72 biliony USD, podczas gdy w Polsce 98 mld USD. Pośrednicy finansowi oferują oszczędzającym instrumenty o zróżnicowanym poziomie płynności, stopach zwrotu i ryzyka. Artykuł w ujęciu modelowym, uwzględniającym powyższe atrybuty inwestycji, opisuje funkcjonowanie sześciu grup pośredników finansowych: banków depozytowo-kredytowych, instytucji pożyczkowych, ubezpieczycieli, funduszy emerytalnych i inwestycyjnych, funduszy typu Venture Capital, instytucji rynku finansowego. Najistotniejszą, wyróżniającą poszczególne grupy instytucji cechą jest transmisja ryzyka kredytowego związanego z ich aktywami na inwestorów. Trzy pierwsze grupy instytucji zatrzymują to ryzyko u siebie, realizują zyski odsetkowe, ale ponosząc odpowiednio koszt tego ryzyka. Trzy ostatnie grupy w pełni transmitują ryzyko na swoich inwestorów, nie realizując jednak zysków odsetkowych, a jedynie prowizyjne. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Disintermediation of Banks - Causes and Consequences
75%
Począwszy od 1970 r., wraz z postępem finansyzacji, w systemach finansowych poszczególnych krajów wystąpiło wiele zjawisk i procesów wpływających na kształt i funkcjonowanie instytucji pośrednictwa finansowego. Celem artykułu jest charakterystyka jednego z ważniejszych, a mianowicie dezintermediacji banków, widocznej w wielu krajach. Zjawisko to można analizować i interpretować na wielu płaszczyznach. Zdefiniowanie i rozumienie dezintermediacji ma przy tym kluczowe znaczenie dla stabilności finansowej i dostępu do usług finansowych. W artykule dezintermediację rozpatruje się w kontekście malejącego zaufania do instytucji finansowych (głównie banków) i w powiązaniu z procesem finansyzacji. Po przedstawieniu definicji i cech dezintermediacji przybliżono przyczyny i konsekwencje tego zjawiska. W końcowej części sformułowano natomiast wnioski zarówno pod adresem banków, jak i niebankowych instytucji finansowych(abstrakt oryginalny)
Ze wstępnych danych Europejskiego Stowarzyszenia Ubezpieczycieli (CEA) wynika, że w 2001 r. firmy ubezpieczeniowe w Europie zebrały łącznie 854 mld euro składek, o 2,5% więcej niż rok wcześniej. Kraje Unii Europejskiej odnotowały wzrost zaledwie 0,7%. Co ciekawe, pierwszy raz od dziesięciu lat wzrost wartości składek w ubezpieczeniach majątkowych (3,8%) był większy niż w ubezpieczeniach życiowych (1,8%). Największy udział w europejskim rynku ubezpieczeniowym ma Wielka Brytania (32%), zaś kolejne miejsca zajmują Niemcy (16%) i Francja (15%). Polska znalazła się na 17. miejscu z 0,7% udziału.(abstrakt oryginalny)
Kwestia wynagradzania doradców finansowych za świadczone przez nich usługi należy do najbardziej kontrowersyjnych i wywołujących burzliwe dyskusje aspektów działalności tych relatywnie nowych instytucji finansowych w Polsce. Obowiązujący od początku 2013 r. zakaz pobierania opłat i prowizji od instytucji finansowych przez doradców finansowych, wprowadzony w Wielkiej Brytanii w ramach RDR (Retail Distribution Review), skłania do podjęcia refleksji nad modelami wynagradzania doradców w zakresie finansów osobistych w Polsce na tle rozwiązań międzynarodowych. Kwestię wynagradzania planerów finansowych (personal finance planners) należy rozpatrywać z punktu widzenia interesu klienta, którego finansami doradca pomaga zarządzać, i optymalizacji celów tego zarządzania. Ponadto model wynagradzania doradców finansowych jest korelatem poziomu wiedzy ekonomicznej, inteligencji finansowej i świadomości społeczeństwa związanej z koniecznością zarządzania finansami przez gospodarstwa domowe - nieodpowiedni do krajowych warunków model wynagradzania może doprowadzić do zaniku doradztwa finansowego.(abstrakt oryginalny)
Usłu­ga po­śred­nic­twa po­le­ga­ją­ca na pro­wa­dze­niu dzia­łal­no­ści go­spo­dar­czej na rzecz ban­ku w za­kre­sie za­wie­ra­nia umów le­asin­gu sa­mo­cho­dów oso­bo­wych jest zwol­nio­na z po­dat­ku od to­wa­rów i usług. Naj­waż­niej­sze zna­cze­nie w tym przy­pad­ku ma pra­wi­dło­we przy­pi­sa­nie to­wa­ru bądź usłu­gi do kon­kret­nej kla­sy­fi­ka­cji sta­ty­stycz­nej PKWiU. Wpły­wa to bez­po­śred­nio na wy­so­kość staw­ki po­dat­ku VAT al­bo zwol­nie­nia da­nej usłu­gi lub to­wa­ru z te­go ob­cią­że­nia fi­skal­ne­go. (abstrakt oryginalny)
Kryzys na rynku nieruchomości mieszkaniowych spowodował weryfikację założeń i strategii spółek doradztwa finansowego w zakresie sprzedaży produktów hipotecznych i inwestycyjnych. Wyniki finansowe tych spółek wskazują, że te podmioty, które koncentrowały się na sprzedaży kredytów hipotecznych w początkowej fazie rozwoju rynku, a następnie zdywersyfikowały swoją ofertę w kierunku produktów inwestycyjnych osiągały coraz większe przychody ze sprzedaży i zysk netto.
14
Content available remote Znaczenie usług w rolnictwie polskim i niemieckim
75%
W artykule podjęto próbę przedstawienia znaczenia usług w rolnictwie polskim i niemieckim na tle rolnictwa w UE-27. Badanie przeprowadzono w oparciu o Rachunki Ekonomiczne dla Rolnictwa. Analizą objęto usługi rolnicze, weterynaryjne oraz pośrednictwa finansowego. Zidentyfikowano ich udział w zużyciu pośrednim, a także wartość poszczególnych grup usług w przeliczeniu na 1 ha UR oraz usługochłonność produkcji rolniczej w latach 1999-2009. Wykazano, że występuje zauważalna różnica pomiędzy znaczeniem tych usług w Polsce i w Niemczech. (abstrakt oryginalny)
Asymetria informacji na rynku finansowym jest przyczyną powstawania instytucji pośrednictwa finansowego, które mają możliwość jej redukcji poprzez sygnalizowanie na rynku oraz zawieranie kontraktów z różnymi podmiotami gospodarczymi i kapitałodawcami.
Traditional financial education causes friction between its segmentation and integration. The new paradigm of financial education offers a complex synthesis of finances: going far beyond the tradition of financial planning. This study is a presentation of the financial education programme implemented in Japan in 2016. The analysis of the Japanese case confirms that financial habits contribute to the ageing of the population and generate deflationary expectations. The analysis of Japanese educational programmes confirms the theses on the population ageing and deflation. An early stage of life correlates with a segmentation of financial knowledge, while the mature and end-of-life stage correlates with financial risk management of everyday life. The performed analysis shows that in the foreseeable future, financial education will be dominated by the elements of a professional management of financial risk in everyday life, while segmentation of financial knowledge, typical of the early stages of life, will diminish. Financial education will overcome the conflict between segmentation and integration of financial competences by placing them in the human's life cycle perspective. (original abstract)
Celem artykułu jest przedstawienie istotnej dla gospodarki narodowej subdyscypliny finansów, jaką są finanse gospodarstw domowych, i roli doradztwa finansowego w tej subdyscyplinie nauk finansowych. Wzrost świadomości ekonomicznej konsumentów usług finansowych, wzrost złożoności instrumentów finansowych, oferowanie na rynku rodzimym produktów finansowych przez zagraniczne instytucje finansowe, wzrost znaczenia innych pośredników finansowych niż banki komercyjne na rynkach finansowych, brak czasu na dokonywanie samodzielnych analiz finansowych przez klientów rodzi potrzebę zgłaszaną przez osoby fizyczne na usługi związane z konsultingiem finansowym. Doradcy finansowi jako zawód pojawili się w USA w 1976 r. i od tego czasu ta kategoria zawodowa bardzo się rozwinęła i zyskała na znaczeniu w świecie finansowym.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest nieruchomość jako jedna z tradycyjnych rodzajów lokat. Wymieniono zalety tego typu inwestycji, takie jak: uzyskiwanie dochodu, ochrona przed inflacją, wzrost wartości, wykorzystanie jako zabezpieczenie kredytu czy skorzystanie z przywilejów podatkowych, a także wady: mała płynność, wysoka kapitałochłonność, konieczność zarządzania oraz niepodzielność. Zarówno zalety, jak i wady nieruchomości jako narzędzia inwestycyjnego są postrzegane przez inwestorów instytucjonalnych szukających nowych możliwości lokacyjnych. Omówiono także polskie rozwiązania prawne zezwalające, limitujące lub zabraniające inwestowania w nieruchomości.
Opracowanie dotyczy rywalizacji współczesnego miasta (gminy) w dwóch obszarach, takich jak: "pozyskiwanie inwestorów krajowych i zagranicznych" i "lokalizacja instytucji finansowych". W ujęciu syntetycznym przedstawiono najnowsze kierunki przemian i tendencje rozwoju w sektorze pośrednictwa finansowego w Polsce po jej przystąpieniu do Unii Europejskiej. Na tym tle wskaż la szansę, jaką mają do wykorzystania rywalizujące między sobą miasta (gmin). (fragment tekstu)
Warto bliżej się przyjrzeć dezintermediacji, gdyż w kontekście amerykańskiego kryzysu subprimes coraz częściej traktowana jest jako jedno z ważniejszych jego źródeł. Pęd do ekspansji instytucji finansowych oraz poszukiwanie przez firmy i gospodarstwa domowe korzystniejszych lokat oraz źródeł finansowania, a także możliwości lepszego rozproszenia ryzyka to podstawowe przyczyny zmieniającej się architektury finansowej i zarazem stymulatory postępu techniczno-technologicznego oraz innowacji w sektorze finansowym. Jednym z przejawów dokonujących się przemian jest dezintermediacja. Warto jej się bliżej przyjrzeć, gdyż w kontekście amerykańskiego kryzysu subprimes coraz częściej traktowana jest jako jedno z ważniejszych jego źródeł. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.