Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 141

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Financial planning
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
W kontekście funkcjonowania publicznych zakładów opieki zdrowotnej opisano istotę i znaczenie planu finansowego. Zwrócono uwagę na determinanty o charakterze egzo- i endogenicznym mające silny wpływ na etap projektowania i realizacji planu finansowego.
Problem prognozowania finansowego, odmiennie niż planowania finansowego, jest tematem nowym w literaturze. Nierzadko można się spotkać z poglądem, iż nie ma w praktyce prognozowania, a jedynie planowanie finansowe. Brak dostatecznej wiedzy o prognozowaniu finansowym i jego roli w procesie planowania powoduje, że finansiści, zarówno praktycy jak i teoretycy, zamiennie stosują pojęcia prognozowanie i planowanie czy plan i prognoza, wprowadzając odbiorcę w zakłopotanie. W artykule podjęto próbę scharakteryzowania relacji prognozowania do planowania finansowego. W tym celu zostały przedstawione definicje prognozowania, projekcji oraz prognozy finansowej. Określono także przedmiot oraz cel prognozowania finansowego wraz z wyszczególnieniem prognoz tworzonych w wyodrębnionych obszarach finansów przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Kształtowanie sieci infrastruktury transportu jest jednym z najważniejszych zadań polityki transportowej Wspólnoty. Infrastruktura transportu pełni wielorakie funkcje, a jakość i spójność połączeń transportowych decyduje o poziomie konkurencyjności Unii Europejskiej (UE)-stąd inwestycjom infrastrukturalnym nadawana jest tak wysoka ranga. Określenie transeuropejskie sieci (TEN) zaczęło być używane w ramach Wspólnoty pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, przy okazji tworzenia założeń funkcjonowania jednolitego rynku. Podstawy prawne dla TEN dał Traktat z Maastricht (1993 rok), a ich ugruntowanie nastąpiło w kolejnych traktatach, tj. amsterdamskim (1997 rok) i nicejskim (2000 rok). UE uznała za bazową dla swojego rozwoju infrastrukturę trzech działów: transportu (TEN-T), energetyki (TEN-E) i telekomunikacji (c-TEN). Jest to podejście systemowe, w wyniku którego UE przyjęła wspólną politykę w sprawie rozwoju TEN. Pozwoli to na dobór narzędzi właściwych dla poszczególnych działów transeuropejskich sieci. (fragment tekstu)
Celem niniejszej pracy jest zbadanie, w jaki sposób studenci w Szczecinie gospodarują posiadanymi środkami pieniężnymi, czy są dla nich wystarczające oraz jak lokują swoje oszczędności. Narzędziem w badaniach służącym do zbierania danych był specjalnie przygotowany kwestionariusz ankiety. Autorki na podstawie wyników badań odpowiadają na pytanie, czy dzisiejszy student ma wystarczającą świadomość finansową, czy też konieczna jest edukacja w tym kierunku.(abstrakt oryginalny)
W praktyce gospodarczej stosunkowo często spotyka się sytuacje, w których podmioty gospodarcze podlegają przekształceniom zmieniając formę prawną, łącząc się, dzieląc i dokonując innych czynności pozwalających na realizacje zamierzonego celu. Ponieważ przedsiębiorcę interesuje przede wszystkim wpływ podejmowanych decyzji na przyszłość, powinien on sporządzić plany finansowe obrazujące ich oczekiwane skutki. W niniejszym artykule uwaga jest skoncentrowana na problemie planowania finansowego w sytuacji łączenia się spółek.(fragment tekstu)
Celem publikacji jest analiza stopnia wykorzystania instrumentów planowania finansowego oraz inwestycyjnego w jednostkach samorządu terytorialnego i weryfikacja zmian, jakie miały miejsce w tym obszarze w perspektywie lat 2004-2013. Dodatkowo przedmiotem artykułu jest ocena zastosowania tych instrumentów w długookresowym zarządzaniu rozwojem jednostki oraz w efektywnym oddziaływaniu na jej kondycję finansową. Przesłanką tej analizy były badania, jakie zostały przeprowadzone w gminach województwa lubelskiego w 2013 r. wśród 114 jednostek podstawowego szczebla samorządowego. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Mechanizmy planowania finansowego w procesach decyzyjnych przedsiębiorstwa
75%
Referat ma na celu prezentację mechanizmów planowania i ich weryfikację w praktyce. Obszarem badawczym są procesy tworzenia, składowania i wyczerpywania zapasów klinkieru, który jest podstawowym półproduktem do produkcji wszystkich rodzajów cementów. Przedsiębiorstwa sektora cementowego cechuje konieczność posiadania zapasów w celu zachowania ciągłości działalności produkcyjnej i sprzedaży. Optymalizacja gospodarki zapasami musi uwzględniać mechanizmy planowania finansowego w przedsiębiorstwie. Zastosowaną metodą badawczą jest analiza porównawcza i analiza trendu. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Planowanie finansowe w przedsiębiorstwach oparte na budżetach cząstkowych
75%
W artykule omówiono planowanie finansowe. Wskazano jego istotę, jak i założenia do ogólnego modelu planowania finansowego oraz pewne obszary działalności przedsiębiorstwa, do których ma zastosowanie planowanie. Autorka zaproponowała wykorzystanie budżetów jako narzędzia optymalizującego planowanie finansowe. Omówiła poszczególne budżety cząstkowe operacyjne i finansowe oraz wskazała na ich powiązanie z planowaniem finansowym. W artykule wskazano również problemy planowania finansowego i bariery w zastosowaniu budżetowania do wsparcia tegoż planowania. (abstrakt oryginalny)
Celem badań jest poznanie opinii rolników, dotyczących sporządzania budżetów przepływów pieniężnych. Zasadnicza uwaga została zwrócona na źródła danych wykorzystywanych przez rolników przy sporządzaniu zestawienia wpływów i wydatków w gospodarstwie. Podjęto próbę zbadania, czy rolnicy przygotowują na początku roku plan wpływów i wydatków na działalności operacyjne, inwestycyjne, finansowe i prywatne. Zbadano czynniki wpływające na wartość wpływów w gospodarstwie rolniczym oraz na źródła finansowania podstawowych wydatków. Określono częstotliwość sporządzania zestawienia wpływów i wydatków w przekroju działalności operacyjnej, inwestycyjnej, finansowej i prywatnej. Zbadano świadomość rolników, dotyczącą kontrolowania realizacji budżetu przepływów pieniężnych. Ponadto, poznano opinie rolników na temat badania szczegółowej struktury wpływów i wydatków w podziale na poszczególne obszary działalności gospodarstwa rolniczego, jak również wartości sald przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej, inwestycyjnej, finansowej i prywatnej. (fragment tekstu)
Głównym celem, jaki stawiany jest wszelkim modelom, jest odwzorowanie realnego świata na potrzeby prowadzenia określonych doświadczeń. Modele finansowe są kluczowymi narzędziami wykorzystywanymi przez decydentów. Mogą one pomóc użytkownikowi modelu przetestować różne problemy i ocenić wpływ zmian w założeniach. Modele umożliwiają identyfikację i zrozumienie rozpatrywanych zagadnień ekonomicznych i finansowych. Poprawne zastosowanie modeli finansowych opiera się na właściwie zaprojektowanej strukturze konkretnego modelu, w którym powinny być wyraźnie wydzielone trzy części: dane wejściowe, formuły oraz wyniki. Wykorzystanie modeli w praktyce wymaga dogłębnej wiedzy na temat ekonomicznych i finansowych aspektów danego przedsiębiorstwa, sektora i szerszego otoczenia biznesu, a także dyscypliny w zakresie ustrukturyzowania modelu.(abstrakt oryginalny)
Cel - Identyfikacja związku planowania finansowego, jako narzędzia zarządzania finansami z kreacją sukcesu organizacji. Metodologia badania - W pracy zastosowano metodę krytycznej analizy literatury. Wyniki - W pracy przedstawiono kategorię planowania finansowego, jego miejsce w zarządzaniu finansami i jego wpływ na sukces współczesnych organizacji. Oryginalność/wartość - Wartość pracy polega na przedstawieniu i uzasadnieniu roli planowania w zarządzaniu finansami i dążeniu do sukcesu przedsiębiorstwa. Analiza literatury pokazała, że jest to rzadko rozważany kontekst roli planowania finansowego. (abstrakt oryginalny)
13
75%
Rolnictwo od początku okresu osadnictwa odgrywało ważną rolę w życiu ludzi. Państwo finansuje związane z prowadzoną polityką rolną z środków budżetu państwa i źródeł zasilających bezpośrednio realizujące je inne jednostki sektora finansów publicznych. Redystrybucja bowiem odbywa się w znacznej mierze za pośrednictwem utworzonych specjalnie w tym celu jednostek sektora finansów publicznych takich jak: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencja Rynku Rolnego, Agencja Nieruchomości Rolnych. W związku z powyższym polityka rolna oraz rybacka jest również jedną ze zdefiniowanych 22 odrębnych funkcji państwa wydzielonych w ramach metodyki budżetu zadaniowego i planowania wieloletniego. nad bezpieczeństwem rynku żywnościowego. Referat poświęcony jest omówieniu zagadnień związanym z Agencja Nieruchomości Rolnych pod kontem zalet jakie dla jej gospodarki finansowej mogą wypływać z wprowadzenia przygotowania i realizacji jej planu finansowego w układzie zadaniowym oraz dotychczasowych doświadczeń w tym zakresie. W przedkładany referacie zaprezentowane zostały dotychczasowe doświadczenia Agencji Nieruchomości Rolnych w planowaniu zadaniowym, ze szczególnym zwróceniem uwagi na sformułowane cele oraz mierniki wskazujące na stopień ich realizacji. (abstrakt oryginalny)
Parki narodowe powszechnie uznaje się za najwyższą formę ochrony przyrody. Głównym celem tworzenia parków narodowych jest ochrona różnorodności biologicznej. Jednocześnie parki realizują zadania dotyczące edukacji, nauki i turystycznego udostępniania. W Polsce w latach 2010-2011 parki narodowe ulegały przeobrażeniom w szczególności w formie organizacyjno-prawnej. Celem artykułu jest identyfikacja i ocena źródeł finansowania polskich parków narodowych po okresie przekształceń tej formy ochrony przyrody. Badanie przeprowadzono na podstawie sprawozdań z realizacji planów finansowych parków narodowych w latach 2012-2015. Z przeprowadzonych badań wynika, że na znaczeniu zyskują źródła finansowania parków narodowych niebędące dotacjami budżetu państwa, co może prowadzić do zmiany priorytetów w funkcjonowaniu parków. (abstrakt oryginalny)
Zamierzeniem autorki było wskazanie przydatności i zalet informacji finansowej opartej na danych o przepływach pieniężnych dla małych i średnich jednostek gospodarczych, które, zgodnie ze znowelizowaną ustawą o rachunkowości, są zwolnione z obowiązku sporządzania rachunków z przepływów pieniężnych.
Procesy finansowe, które odgrywają istotną rolę w kształtowaniu procesów ekonomicznych znajdują odzwierciedlenie w tzw. tablicach operacji finansowych lub tablicach przepływów funduszów pieniężnych. Zadaniem artykułu jest przedstawienie trybu i metod stosowanych przy ustalaniu tablic operacji finansowych we Francji.
Niniejszy artykuł jest próbą zaprezentowania istoty i roli dźwigni w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Przedstawione zostały rodzaje dźwigni oraz ich wpływ na planowanie zysku i ocenę ryzyka działalności przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest wykazanie znaczenia planowania finansowego jako niezbędnego warunku zwiększenia efektywności funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz omówienie metod planowania finansowego i ich praktycznych uwarunkowań. W związku z tym w pierwszej części przedstawiono pojęcie planowania, zwracając przy tym uwagę na różnicę pomiędzy planowaniem a prognozowaniem, oraz rolę, jaką odgrywa planowanie finansowe w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Następnie omówiono metody konstruowania sprawozdań finansowych pro forma, gdyż stanowią one podstawowe narzędzie planowania finansowego. W ostatniej części wskazano, że w planowaniu konieczne jest uwzględnianie ryzyka, na jakie jest narażone osiągnięcie zamierzonych efektów. (fragment tekstu)
Każdy szpital, prowadząc działalność usługową w postaci udzielania świadczeń zdrowotnych, stara się, aby jego funkcjonowanie było sprawne, zarządzanie jednostką jako całością efektywne, zaś poziom kosztów jego działalności utrzymywał się na racjonalnym poziomie. W tym celu poszukuje się coraz to nowszych rozwiązań, z których jednym mogła by się okazać koncepcja Jednorodnych Grup Pacjentów, stanowiąca instrument o bardzo szerokim zastosowaniu. JGP daje bowiem możliwość szczegółowej charakterystyki procesu leczniczego, zarówno w wymiarze klinicznym, jak i w kategoriach kosztowych, tworzy wspólny język komunikacji między personelem medycznym, czyli realizatorami usług medycznych, a personelem administracyjno-ekonomicznym zarządzającym szpitalem. Może też posłużyć jako swoisty instrument planowania kosztów działalności szpitala, instrument statystyczny (możliwy do zastosowania przy szacowaniu planowanej wielkości realnych usług medycznych szpitala), a także jako narzędzie kontraktowania i finansowania szpitali. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Wieloletnie planowanie finansowe w samorządzie
75%
Planowanie jako podstawowa funkcja procesu zarządzania stopniowo staje się jednym z podstawowych zakresów działania jednostek samorządu terytorialnego. Szczególnego znaczenia nabiera zarządzanie finansami w dłuższej perspektywie czasowej. Świadome podejmowanie decyzji o liczbie i zakresie zadań, przede wszystkim inwestycyjnych, następnie ich realizacja, wymaga zapewnienia odpowiednich środków finansowych. Narzędziem, które to umożliwia, jest wieloletni plan finansowy. Celem artykułu jest przedstawienie czynników determinujących efektywne wieloletnie planowanie finansowe w jednostkach samorządu terytorialnego, które może przyczynić się do lepszego wykorzystania środków publicznych(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.