Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 175

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Financial policy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Artykuł prezentuje skutki obecnie występującego kryzysu bankowego i finansowego na podstawie wyników ostatnich badań nad istnieniem wyższych ekonomicznych i finansowych przyczyn oddziałujących na świat rzeczywisty. W obrębie tego porządku obserwowane stworzenia używają różnego rodzaju energii, np. obieg pieniędzy wyznaczany przez średnią płatności w sensie finansowym, produkcji i korzystania z życia (rozumiane tu jako pewna biomasa realizująca usługi). W pracy podano wyniki przykładowych doświadczeń. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcono empirycznemu porównaniu skuteczności polityki fiskalnej i monetarnej polegającej na stabilizacji cyklu koniunkturalnego. Przyjęte podejście polega na zbadaniu skutków obu polityk dla poziomu PKB za pomocą panelowego modelu wektorowo- -autoregresyjnego (Panel VAR). W tym kontekście badana będzie hipoteza, że polityka monetarna jest generalnie skuteczniejsza od polityki fiskalnej w przypadku wahań koniunkturalnych. Badanie empiryczne wskazuje, że polityka monetarna jest polityką skuteczniejszą. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia proces tworzenia i realizacji polityki finansowej jednostek samorządu terytorialnego oraz warunki prowadzenia tej polityki.
Instytucje finansowe od ubiegłego roku oczekują uwolnienia chińskiego juana. Gospodarka Państwa Środka jest jedną z najdynamiczniejszych w świecie, zaś operacje na walucie Chin nie pozostaną bez echa w żadnym z krajów - również w Polsce, gdzie finansiści podchodzą do zapowiedzi uwolnienia juana bardzo ostrożnie.
Artykuł dotyczy uzgodnienia tzw. perspektywy finansowej Unii Europejskiej, czyli ram kolejnego siedmioletniego budżetu (2007-2013). Kompromis w sprawie finansów UE osiągnięty w Brukseli nocą z 16 na 17 grudnia 2005 r. oddalił widmo kryzysu politycznego, unoszące się w ostatnim półroczu nad Starym Kontynentem. Premier Tony Blair nie przejdzie jednak do historii jako autor kompromisu, zasłużony dla przyszłości Europy. Prawdziwą bohaterką szczytu stała się Angela Merkel, kanclerz Niemiec, która w niezwykle skuteczny sposób prowadziła mediacje między głównymi stronami sporu: Wielką Brytanią, Francją i Polską.
Autorka koncentruje się na problemie współpracy w sferze finansowej, starając się odpowiedzieć na pytanie, jak zaawansowana jest współpraca w tej dziedzinie państw azjatyckich, w jakim kierunku zmierza, jakie gospodarki obejmuje swoim zakresem i czego można się w jej ramach spodziewać w przyszłości. Zakłada się, że świat dąży do jednej waluty. Wymaga to stworzenia warunków w skali świata określanych jako OCA (Optimal Currency Area - Optymalnego Obszaru Walutowego), a to oznacza liberalizację w czterech sferach kontaktów gospodarczych. (fragment tekstu)
W artykule podano definicję kondycji finansowej jednostki samorządu lokalnego oraz przedstawiono czynniki wpływające na kondycję finansową. Są to: czynniki otoczenia, czynniki organizacyjne, czynniki finansowe. Następnie podano definicję polityki finansowej samorządu lokalnego i przedstawiono zagadnienia polityki finansowej, które wiążą się z problematyką gospodarki finansowej.
Podstawowym celem artykułu jest przedstawienie istoty i uwarunkowań prowadzenia polityki finansowej w polskim rolnictwie po objęciu go mechanizmami Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. Następnie zidentyfikowano główne wyzwania bieżące i średniookresowe stojące przed tą polityką oraz zaprezentowano jej możliwe scenariusze, jak też ich skutki dla sektora rolnego oraz całej gospodarki narodowej. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę sformułowania na podstawie obowiązujących przepisów o finansach publicznych pojęcia „nadwyżka operacyjna" i metodologii jej obliczania. Zaprezentowano jednocześnie zbiorcze dane o wielkości nadwyżki operacyjnej oraz, co najważniejsze, określono jej wpływ na kondycję finansową jednostki samorządu terytorialnego. W celu pokazania pełnego wpływu nadwyżki operacyjnej na kondycję finansową jednostki samorządowej przeanalizowano również faktyczne przepływy środków finansowych między jednostką a innymi podmiotami. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono korzyści społeczne i gospodarcze dla sektora samorządu wynikające z przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Nowa perspektywa finansowa na lata 2014-2020 z jednej strony stwarza możliwości dalszego rozwoju, czego potwierdzeniem jest pokazana w artykule znaczna wysokość funduszy unijnych przyznanych Polsce w ramach programów krajowych i regionalnych. Z drugiej jednak strony wprowadzone w minionych latach przepisy prawne mające na celu ograniczenie nadmiernego deficytu państwa, istotnie wpływają na sektor samorządowy. Pojawia się obawa, że wdrażane reformy finansów publicznych mogą spowodować zmniejszenie możliwości absorpcji funduszy unijnych przez samorządy. Celem artykułu było wskazanie potencjalnych zagrożeń związanych z brakiem możliwości zapewnienia wkładu własne-go przez JST, który wynika z zasad współfinansowania projektów ze środków UE. Ponadto, mając na względzie perspektywę dalszego rozwoju sektora samo-rządowego, przedstawiono najważniejsze obszary działań na najbliższe lata, które są efektem zatwierdzonych przez Komisję Europejską dokumentów strategicznych, jak również zgodne z kierunkami polityki gospodarczej i społecznej krajów członkowskich(abstrakt autora)
Celem artykułu jest próba oceny polityki fiskalnej na tle polityki monetarnej i na tej podstawie udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy pokładane nadzieje w reformie systemu finansowego zostały spełnione, czy nie? (fragment tekstu)
12
75%
Celem artykułu jest wskazanie na potrzebę otwarcia się samorządów terytorialnych na szeroką partycypację społeczną jako trendu obecnego zarówno w polityce europejskiej, jak i krajowej i uwidocznionego zarówno w dokumentach unijnych, krajowych, jak również uzasadnionego tamże potrzebą wsparcia finansowania procesów miejskich w przyszłości ze źródeł prywatnych. Stawiana w niniejszym opracowaniu hipoteza badawcza zakłada, że otwarcie się samorządów terytorialnych na partycypację społeczną stać się może warunkiem pozyskania środków finansowych od podmiotów prywatnych na prowadzenie procesów rewitalizacji. (fragment tekstu)
Sektor finansowy, w szczególności bankowy, jak żaden inny obfituje w różnorodne regulacje dotyczące polityki finansowej, kapitałowej, kadrowej czy bezpieczeństwa informacji. Długa kolejka wymagań w samym tylko zakresie bezpieczeństwa informacji wydłuża się nieustannie nakładając na sektor finansowy kolejny niewygodny kaftan bezpieczeństwa, który z trudem pozwala na swobodne ruchy, a co dopiero na maraton w boju o palmę pierwszeństwa na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Podatki dochodowe a funkcje polityki finansowej
75%
Polityka finansowa państwa realizuje ustalone cele gospodarcze w trzech obszarach: stabilizacji gospodarki, alokacji czynników produkcji oraz redystrybucji dochodów. Realizacja polityki finansowej państwa w tych obszarach daje podstawę do wyróżniania jej trzech funkcji: funkcji stabilizacyjnej, alokacyjnej i redystrybucyjnej. Z punktu widzenia podatków dochodowych polityka fiskalna jest podstawowym narzędziem służącym realizacji nałożonych na nie celów gospodarczych i społecznych. Cele te mają swoje odzwierciedlenie w konstrukcji systemu podatkowego, poprzez określenie rodzajów i wielkości podatków obciążających poszczególne kategorie podatników, ale także poprzez określenie szczegółowych zasad konstrukcji podatków - ustalenie ich zakresu podmiotowego, przedmiotowego, podstawy opodatkowania, stawek i skal podatkowych oraz systemu ulg i zwolnień podatkowych. Można stwierdzić, iż proces gromadzenia dochodów publicznych pozwala kreować i stosować różnorodne narzędzia realizowania celów polityki finansowej państwa. Narzędzia polityki finansowej państwa realizują jednocześnie wszystkie funkcje polityki finansowej, tj. funkcję stabilizacyjną, alokacyjną i redystrybucyjną. Przykładowo, jeśli podatek dochodowy od osób fizycznych będzie oparty o stawki progresywne (rosnące wraz ze wzrostem podstawy opodatkowania), to jako instrument polityki finansowej państwa będzie automatycznie pełnił funkcję stabilizacyjną (taki sposób opodatkowania dochodów osób fizycznych zmniejszy globalny popyt, a w konsekwencji tempo wzrostu gospodarczego), funkcję alokacyjną (gromadzone wpływy z tego podatku zwiększą skalę wytwarzania dóbr publicznych) oraz redystrybucyjną (progresja bardziej zmniejsza dochody dyspozycyjne zamożniejszych niż uboższych gospodarstw domowych). Nie istnieją takie instrumenty polityki finansowej państwa, które wpływałyby jedynie na popyt globalny (realizowały funkcję stabilizacyjną polityki finansowej) i były jednocześnie neutralne z punktu widzenia jej funkcji alokacyjnej i redystrybucyjnej. Oznacza to, iż zmiany czy reformy polityki finansowej (poszczególnych instrumentów) oznaczają konieczność analizowania każdego instrumentu (w tym podatków dochodowych) z punktu widzenia efektów jego oddziaływania na koniunkturę gospodarczą (funkcja stabilizacyjna), strukturę sektora prywatnego i publicznego (funkcja alokacyjna), czy poziom zamożności i zróżnicowanie dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych (funkcja redystrybucyjna).(fragment tekstu)
Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR) to standardy uznane na gruncie międzynarodowym, stanowiące fundament zasad i metod rachunkowości funkcjonujących na świecie. Celem International Accounting Standards (IAS) jest to, aby sprawozdania sporządzone przy ich zastosowaniu dostarczały różnym odbiorcom zewnętrznym obiektywnych, rzetelnych i porównywalnych informacji o sytuacji finansowej danej jednostki, wynikach jej działalności i przepływach środków pieniężnych. MSR-y uznawane są w świecie za powszechnie akceptowany na międzynarodowych rynkach wzorzec. Świadczy o tym poparcie dla MSR-ów takich liczących się instytucji, jak np. Bank Światowy, Komisja Europejska, Międzynarodowa Organizacja Komisji Papierów Wartościowych (IOSCO) czy Komisja Papierów Wartościowych USA (SEC). Międzynarodowe Standardy Rachunkowości zostały przyjęte przez poszczególne państwa w różnym zakresie. W Polsce bezwzględnie obowiązujące są przepisy ustawy o rachunkowości (ustawa o rachunkowości z 29 września 1994 r. z poźn. zm., DzU nr 121, poz. 591). (abstrakt oryginalny)
Polska polityka walutowa, podobnie jak większość kanałów oddziaływania pań- stwa na gospodarkę, również (a może przede wszystkim) z innych przyczyn podlega- ła w ostatnich dwudziestu latach istotnym procesom transformacyjnym. Z jednej strony wynikało to z wyzwań płynących z przestawienia sposobu regulacji z centralnie planowanego na wolnorynkowy, z drugiej - z ułomności i problemów dotykających polską gospodarkę i konieczności udziału również polityki walutowej w ich rozwiązywaniu. Główny kierunek tej transformacji wyznaczony został przez sukcesywną liberalizację działań i dążenie do wypełnienia standardów charakteryzujących gospodarki w pełni wolnorynkowe, a później - przez wymogi integracji z Unią Europejską. W literaturze brak jest jednak odpowiednio kompleksowego - i dokonanego na wymaganym poziomie ogólności - studium nad ewolucją polskiej polityki walutowej, które pozwoliłoby na dokonanie jej oceny z perspektywy czasu. Niedosyt ten jest szczególnie odczuwalny w kontekście udziału kraju w europejskich procesach Ewolucja polityki walutowe...-Michalczyk-Księga1.indb 11 2012-08-21 10:15:16 12 Wstęp integracyjnych, zwłaszcza na płaszczyźnie monetarnej, które już obecnie istotnie wpływają na sposób prowadzenia polskiej polityki walutowej, a w najbliższych latach wpływ ten - jak się wydaje - będzie jeszcze silniejszy, wobec planowanego przystąpienia do strefy euro czy wcześniejszego udziału w mechanizmie stabilizacji kursów ERM2. Uświadomienie sobie przez autora tej luki, a także jego własne zainteresowania badawcze, których wyrazem są analizy dotyczące procesów integracji i polityki walutowej, legły u podstaw wyboru tematu niniejszej monografii. Zasadniczy problem naukowy, który jawi się w przytoczonym kontekście, to potrzeba określenia obszaru, jaki obejmuje polska polityka walutowa, i jej uwarunkowań, wskazanie jej efektów oraz sprecyzowanie na tej podstawie zaleceń względem niej.()(fragment tekstu)
17
Content available remote Nadzór budżetowy w strefie euro
75%
Celem artykułu jest przedstawienie zasad nadzoru budżetowego w strefie euro oraz ocena skuteczności tego nadzoru w odniesieniu do wymogu poszanowania dyscypliny budżetowej w polityce fiskalnej. Badania dotyczą okresu 1999-2012. Zastosowana metoda badawcza obejmuje analizę reguł paktu na rzecz stabilności i wzrostu oraz analizę ekonomiczną wskaźników budżetowych. Materiały źródłowe pochodzą z EURLex, bazy danych dotyczących prawa Unii Europejskiej, oraz z publikacji ekonomicznych Komisji Europejskiej. Wprowadzony w 1998 r. pakt na rzecz stabilności i wzrostu miał na celu zapobieganie nadmiernemu deficytowi budżetowemu przez zobowiązanie państw członkowskich do osiągnięcia średniookresowego celu dotyczącego jego pozycji budżetowej zbliżonej do równowagi lub nadwyżki budżetowej, a w razie pojawienia się nadmiernego deficytu - do jego wyeliminowanie przez podjęcie niezbędnych działań zaradczych. Poszanowanie dyscypliny budżetowej miał zapewnić system sankcji przewidziany traktatem. Z przeprowadzonych badań wynika, że w większości krajów strefy euro nie osiągnięto i nie utrzymano w średnim okresie nadwyżki budżetowej lub deficytu bliskiego równowadze, a także nie uniknięto nadmiernego deficytu budżetowego. Główną przyczyną nieprzestrzegania reguł paktu na rzecz stabilności i wzrostu była nieskuteczność systemu sankcji nakładanych na politykę fiskalną niezgodną z wymogiem poszanowania dyscypliny budżetowej. Traktat nie ustanowił automatycznego mechanizmu nakładania sankcji, upoważnił jedynie Radę do stosowania w ostateczności środków przymusowych wobec danego państwa, pozostawiając jej pełną swobodę w tej dziedzinie, w tym w odniesieniu do samej możliwości nałożenia sankcji. Kryzys gospodarczy i finansowy w pełni ujawnił konsekwencje nieprzestrzegania dyscypliny budżetowej w strefie euro. Silnemu pogorszeniu koniunktury gospodarczej towarzyszył szybki i silny wzrost deficytu i długu publicznego, zagrażający nie tylko stabilności finansów publicznych w długim okresie, ale także prawidłowemu funkcjonowaniu unii gospodarczej i walutowej. Ustanowione w 2011 r. unijne ramy zarządzania gospodarczego w znacznym stopniu zmieniły ramy nadzoru budżetowego w strefie euro. Po pierwsze, ustanowiono numeryczne reguły budżetowe dotyczące wydatków publicznych w powiazaniu ze wzrostem potencjalnego PKB. Po drugie, kryterium długu publicznego nadano takie same znaczenie, jak kryterium deficytu publicznego w ramach procedury dotyczącej nadmiernego deficytu. Po trzecie, ustanowiono nowe przepisy w celu skuteczniejszego egzekwowania części zapobiegawczej i naprawczej paktu na rzecz stabilności i wzrostu. Zmieniono mianowicie procedurę nakładania sankcji w ramach procedur nadzorczych, istotnie wzmacniając rolę Komisji w egzekwowaniu przestrzegania reguł paktu. Po czwarte, zobowiązano państwa członkowskie do przestrzegania wspólnych wymagań dotyczących krajowych ram budżetowych. Pakt fiskalny z 2012 r. nadaje najważniejszym regułom paktu na rzecz stabilności i wzrostu wyższą rangę prawną. Ponadto nakłada na jego strony obowiązek wprowadzenia tych reguł do prawa krajowego, nadając im w miarę możliwości rangę konstytucyjną.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Wpływ globalizacji na politykę fiskalną państw OECD w latach 1965-2011
75%
W literaturze ekonomicznej znana jest hipoteza, że państwa w dobie globalizacji z powodu zwiększonej mobilności pracy i kapitału tracą zdolność prowadzenia własnej polityki podatkowej, zwłaszcza niemożliwe staje się nakładanie i utrzymywanie wysokich stawek podatkowych. Obawy te podzielają zwłaszcza zwolennicy europejskiego modelu socjalnego, argumentujący, że procesy integracji światowej gospodarki uderzą ze zdwojoną siłą w koncepcję państwa dobrobytu i sprawią, że polityka polegająca na utrzymywaniu wysokich, progresywnych podatków, ogromnych transferach majątku i redystrybucji dochodów stanie się niemożliwa do utrzymania. Państwa nie będą miały innego wyjścia, jak wycofać się ze swych funkcji i radykalnie zmniejszyć obciążenia podatkowe. Artykuł analizuje wpływ globalizacji i stopnia otwartości gospodarek na zdolność państw do prowadzenia własnej polityki podatkowej. Autorzy stawiają sobie za cel weryfikację hipotezy, zakładającej, że kraje bogate zmuszone są do cięcia podatków (a co za tym idzie zmniejszenia wydatków socjalnych i wewnętrznej liberalizacji), pod presją konkurencji ze strony krajów biednych (nazywanej w anglojęzycznej literaturze race-to-the-bottom. W celu zweryfikowania hipotezy o wpływie otwartości gospodarki na kształtowanie przez państwa polityki podatkowej oszacowaliśmy panelowe modele ekonometryczne na niezbilansowanym panelu krajów OECD w latach 1965-2011 i dla podpróby w latach 1995-2011. Jako zmienne objaśniane przyjęliśmy poszczególne typy podatków, jako zmienne objaśniające - napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz wskaźnik otwarcia gospodarki. Do modelu wprowadzone zostały również zmienne kontrolne - poziom PKB per capita w stosunku do gospodarki amerykańskiej oraz udział konsumpcji rządowej w PKB. Dane dla 33 krajów wysoko rozwiniętych w latach 1965-2011 pochodzą z baz OECD, Banku Światowego i Penn World Tables. Łącznie próba zawiera 1599 obserwacji. Wbrew hipotezie race-to-the-bottom przeprowadzona panelowa analiza ekonometryczna pokazała silną, pozytywną i statystycznie istotną zależność pomiędzy udziałem podatku korporacyjnego i podatku od wartości dodanej a otwartością gospodarki. Nie znaleziono jednak takiej zależności dla podatku dochodowego. Również składki na ubezpieczenia społeczne okazały się być silnie związane z otwartością gospodarki, przy czym o ile dla panelu dla lat 1965-2011 zależność ta była dodatnia, o tyle dla podpróby dla lat 1995-2011 charakter związku zmienił się na ujemy. Wyniki przeprowadzonej analizy skłaniają do postawienia pytania o przyczyny wzrostu udziału podatku od wartości dodanej i podatku korporacyjnego w PKB wraz ze wzrostem otwartości gospodarki. Argumentować można, że tkwią one w charakterze i wpływie na gospodarkę podatku od wartości dodanej.(abstrakt oryginalny)
Oddziaływanie państwa na przedsiębiorczość poprzez politykę fiskalną powinno zmierzać do jak najlepszego jej pobudzenia, jednak wśród narzędzi polityki fiskalnej znajdują się zarówno narzędzia służące jej rozwojowi, jak i ją ograniczające. Stąd też celem prezentowanego artykułu jest wskazanie na podstawie badań empirycznych, wpływu polityki fiskalnej na przedsiębiorczość w Polsce i określenie zmiennych fiskalnych najistotniejszych dla jej kształtowania.
20
Content available remote Evropejjskijj vektor integracii: opyt Polshi dlja Ukrainy
75%
W artykule zostały przeanalizowane różny aspekty instytucji politycznych i procesów, które odgrywają ważną rolę w geopolitycznym rozwoju nowoczesnej Ukrainy. Udowadnia się w nim, że stopniowe i efektywne wdrażanie standardów europejskich ( jak pokazuje doświadczenie Polski) może stać się skutecznym mechanizmem dalszego ciągłego rozwoju i modernizacji naszego kraju, nową strategią reformowania kluczowych kierunków polityki państwowej w celu podniesienia poziomu życia i realizacji naszego najważniejszego marzenia: zdobycia równoprawnego członkowstwa w Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.