Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 65

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Finansowanie regionów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Celem artykułu jest wskazanie znaczenia dochodów własnych i sposobu wykorzystania wydatków budżetowych dla finansowania rozwoju lokalnego. Oceny gmin w analizowanym aspekcie dokonano za pomocą analizy struktury i dynamiki, oraz metody wskaźnika syntetycznego. Uwzględniając dane pozyskane z banku danych lokalnych GUS, w oparciu o statystykę opisową wyeliminowano zmienne mające quasi-stały, oraz usunięto cechy nadmiernie skorelowane ze sobą. (fragment tekstu)
Opracowanie dotyczy polityki regionalnej UE. Omówiono tzw. Inicjatywy Wspólnotowe służące niwelowaniu dysproporcji rozwojowych pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi i regionami Wspólnoty.
Autorka szczegółowo analizuje kierunki zmian polityki strukturalnej UE po 1988 roku. Prezentuje zmiany jakie zaszły odnośnie ogólnego podejścia do celów i zadań polityki regionalnej, jak i wielkości środków przeznaczonych na wspólnotowe Fundusze Strukturalne, a także procedury ich rozdysponowania i wydatkowania. Na tym tle autorka przedstawia rozdysponowanie funduszy na operacje strukturalne w latach 1989-1993 w ujęciu przedmiotowym, według priorytetów polityki strukturalnej i w podziale na poszczególne kraje członkowskie.
W rozwoju regionalnym, tak jak i w innych dziedzinach życia gospodarczego, istotne jest nie tylko wskazanie obszaru działań, ale też ich sposobów finansowania. Jednym z przyjętych w Polsce rozwiązań, bazujących w znacznej mierze na francuskich doświadczeniach, jest kontrakt regionalny. Dotychczasowe jego funkcjonowanie nie do końca przyniosło oczekiwane rezultaty. Założenia nowych dokumentów strategicznych wskazują na chęć utrzymania tego instrumentu. Jednak bez kompleksowej przebudowy nie można liczyć na poprawne jego funkcjonowanie. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano jedną z możliwości finansowania programów unijnych zwaną prefinansowaniem. Ukazano procedury i wielkości dostępnych środków w ramach poszczególnych programów. Zwrócono uwagę na przebieg procesu rekrutacji wniosków na przykładzie ZPORR Województwa Małopolskiego. Pokazano problemy, których rozwiązanie poprzez odpowiednie regulacje prawne ułatwi korzystanie z pomocy unijnej.
6
75%
Polityka spójności ma bardzo duże znaczenie dla słabiej rozwiniętych regionów UE. Jej działania stanowią próbę neutralizacji ujemnych skutków pogłębiania integracji. Polityka regionalna podlegała ewolucji, a dzisiejsza debata teoretyczna i dyskusje na forum instytucji unijnych wskazują, że istnieją zwolennicy dalszych jej przeobrażeń, jeżeli chodzi zarówno o cele, jak i o wielkość nakładów przeznaczanych na jej prowadzenie. Opracowanie stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, czy istnieją realne zagrożenia, że ulegnie ona znacznym zmianom czy też jej obecny charakter i zakres zostanie niezmieniony. (fragment artykułu)
Artykuł prezentuje raport dotyczący najatrakcyjniejszych gmin podając stopę inwestycji, stopę bezrobocia, dochód na głowę mieszkańca, dane dotyczące infrastruktury, działalności gospodarczej oraz otoczenie finansowe.
Proces akcesji do Unii Europejskiej stworzył możliwość realizacji wielu planów rozwojowych w polskich miastach. W przypadku małych miast szczególną rolę odgrywają fundusze pomocowe Unii Europejskiej, które zasilając budżet wielu lokalnych inwestycji, umożliwiają ich realizację. Pomimo, że fundusze unijne skutecznie wykorzystywane przez samorządy łagodzą w naszym kraju skutki kryzysu finansowego i gospodarczego, to nie stanowią jedynej siły napędowej rozwoju polskich miast i gmin. Przedstawione opracowanie prezentuje próbę analizy wykorzystania środków pomocowych w małych miastach województwa dolnośląskiego w latach 2004-2012 i stwierdzenia ewentualnego związku ich wielkości z poziomem rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia zadania Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz rok finansowy 1993 i 1994.
Artykuł omawia narzędzia finansowania rozwoju regionalnego takie jak instrumenty finansowe (dotacje, pożyczki, kredyty, kredyty preferencyjne, fundusze poręczeń, udziały kapitałowe, ulgi podatkowe i inne) oraz inwestycje infrastrukturalne.
Sytuacja polskiego samorządu terytorialnego jest zróżnicowania. Wynika to z bardzo wielu przesłanek, np. zakresu zadań, kompetencji i przyznanych środków finansowych. Należy podkreślić rzeczywisty brak dochodów własnych powiatów i województw, gminy bowiem takie dochody posiadają. Natomiast do tego, co jest wspólne, należy zaliczyć niewystarczające dochody w stosunku do narzuconych zadań i kompetencji oraz brak trwałości rozwiązań rozumianych jako trwałe akty prawne (docelowe) oraz w pewnej perspektywie. O ile niedostateczne środki finansowe są bolączką nie tylko polskiego samorządu, to brak trwałych podstaw prowadzonej działalności, bez względu na to, czy to jest wyłącznie polska specyfika, czy nie, jest bardzo szkodliwy dla samorządu terytorialnego oraz dla finansów publicznych państwa. Przedmiotem niniejszych rozważań jest przedstawienie rozwiązania stosowanego od początku reaktywowania samorządu regionalnego w Hiszpanii, polegającego na zastosowaniu trwałości rozwiązań oraz przyjęciu konsekwentnej drogi jego rozwoju, przede wszystkim w zakresie gospodarki finansowej. Rozwiązania te są stosowane bez względu na to, kto aktualnie sprawuje władzę, co daje możliwości podejmowania decyzji długookresowych przez regiony i tym samym przyczynia się do poprawy jakości gospodarki finansowej. (fragment tekstu)
12
Content available remote Wybrane problemy finansowania i wsparcia innowatorów w województwie lubelskim
75%
W niniejszym artykule skoncentrowano się na czynnikach warunkujących wdrażanie innowacji, w szczególności związanych z dostępem do źródeł finansowania i wsparcia, które zostały zidentyfikowane wśród innowatorów w województwie lubelskim. Za innowatora uznany został każdy badany podmiot gospodarczy, który wdrożył przynajmniej jedną innowację o dowolnym charakterze. Studium empiryczne oparte na wynikach badań zrealizowanych w ramach projektu MNiSW nr NN 113 303038 - "Finansowe instrumenty wsparcia rozwoju innowacyjności przedsiębiorstw w województwie lubelskim".(fragment tekstu)
Celem artykułu jest ukazanie potrzeb inwestycyjnych regionu Warmii i Mazur, jak też przewidywanych w najbliższych latach prac inwestycyjnych, źródeł ich finansowania wynikających z planu finansowego Wojewódzkiego Programu Rozwoju Regionalnego. (fragment tekstu)
Przedstawiono podstawy prawne programowania rozwoju regionalnego. Omówiono ważniejsze ustawy dotyczące możliwości finansowania rozwoju regionalnego i ważniejsze akty wykonawcze do omawianych ustaw. Określono priorytety w obszarze programowania regionalnego UE. Przedstawiono uwagi dotyczące prawnych i finansowych aspektów programowania rozwoju regionalnego.
W artykule przedstawiono cele polityki regionalnej Unii Europejskiej na lata 2000-2006. Omówiono zasady polityki regionalnej w Polsce w okresie przedakcesyjnym. Przedstawiono klasyfikację regionów Polski na poziomie NUTS 2 i NUTS 3 w aspekcie wsparcia finansowego.
Cechą współczesnej gospodarki światowej jest jej globalizacja i liberalizacja. W tym kontekście szczególnego strategicznego znaczenia nabiera innowacyjność i konkurencyjność państw oraz regionów. Innowacyjność województwa podkarpackiego wydaje się mieć kluczowe znaczenie dla osiągnięcia i utrzymania odpowiedniego poziomu konkurencyjności w skali krajowej. (...) Celem opracowania jest przedstawienie wybranych aspektów innowacyjności i konkurencyjności badanego regionu. A także przybliżenie podstawowych programów finansowania polityki regionalnej oraz analiza i stopień wykorzystania środków pochodzących z funduszy UE na szczeblu krajowym a w szczególności w województwie podkarpackim. Opracowanie zawiera zagadnienia teoretyczne dotyczące badanego aspektu, ponadto na podstawie danych statystycznych pozyskanych z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, GUS, opracowań dotyczących sytuacji gospodarczej Podkarpacia, została dokonana synteza wielkości oraz stopień wykorzystania środków finansowych pochodzących z programów unijnych. Ocena danych została przeprowadzona za pomocą wybranych metod analizy porównawczej. (fragment tekstu)
17
Content available remote Struktura regionalna nakładów unijnych na transport w Polsce
63%
Inwestycje współfinansowane ze środków Unii Europejskiej pozwoliły częściowo zniwelować różnicę, jaka dzieli polską sieć transportową od standardów europejskich. Zauważalna jest poprawa wskaźników w zachodniej i centralnej części Polski, zwłaszcza dostępności drogowej i lotniczej, jednocześnie zanotowano wzrost wewnętrznych różnic pomiędzy regionami. Nakłady na transport drogowy i kolejowy w polskich regionach były dużo wyższe w porównaniu do pozostałych gałęzi i form transportu w latach 2009-2011. Celem publikacji jest zaprezentowanie struktury nakładów na transport w polskich regionach na tle tendencji rozwojowych infrastruktury transportu w Polsce. Badania oparto o źródła literatury przedmiotu oraz dane pozyskane z baz danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie modelu pokazującego zależności między źródłami finansowania rozwoju lokalnego a poziomem tego rozwoju w powiatach województwa podlaskiego. Zbudowany model posłuży do przedstawienia rankingu powiatów analizowanego województwa. Wskazane zostaną te jednostki, które mają największą szansę rozwoju, jak również te, które są najbardziej potrzebujące. Ponadto przedstawione będą wskaźniki charakteryzujące się najwyższym stopniem korelacji z poziomem rozwoju lokalnego i ze źródłami jego finansowania. Z uwagi na to, że analizowane zmienne są niemierzalne, dobrym narzędziem badawczym jest model miękki. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono główne założenia i znaczenie Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego. Zaprezentowano wdrażanie programu w województwie pomorskim - główne projekty, aktywność beneficjantów i wnioskowane dofinansowanie. W podsumowaniu przedstawiono wnioski i zalecenia, które należy wykorzystać przy realizacji kolejnych programów operacyjnych.
Przyjęte kierunki rozwoju integracji europejskiej są realizowane za pomocą instrumentów prawnych i ekonomicznych. Mechanizmy finansowe Europejskiego Obszaru Gospodarczego są obok funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności istotnym źródłem zagranicznej pomocy finansowej dla Polski. Jednym z priorytetów wspieranych z Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego jest współpraca transgraniczna i rozwój regionalny. Pomimo dużego zainteresowania tymi środkami podmiotów polskich, nie udaje się w pełni wykorzystać dostępnych rocznych alokacji. (fragment artykułu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.