Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 699

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 35 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Food market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 35 next fast forward last
Celem niniejszej pracy jest zdefiniowanie i określenie czynników wzrostu zainteresowania żywnością niskoenergetyczną, analiza udziału produktów o zredukowanej wartości energetycznej w asortymencie sprzedaży jednego z przedsiębiorstw handlowo-usługowych oraz analiza postaw konsumentów wobec żywności nisko- energetycznej. (fragment tekstu)
Belgijski skandal, związany z eksportem żywności skażonej dioksyną, ma charakter globalny. Po informacjach o eksporcie zatrutej paszy ograniczenia w imporcie zostały rozszerzone za żywność z Francji, Holandii i Niemiec.
W ostatnich latach obserwuje się wzrost znaczenia korzyści zdrowotnych, których konsumenci poszukują i oczekują od żywności. W wyniku tego procesu coraz częściej pojawiają się innowacyjne propozycje żywności, w tym produktów zawierających oświadczenia żywieniowe i zdrowotne. Jednym z powodów rosnącej popularności produktów z oświadczeniami żywieniowymi lub zdrowotnymi jest systematycznie poprawiająca się świadomość polskich konsumentów na temat wpływu żywności na stan psychiczny i fizyczny. Wiedza o potrzebach i zachowaniach konsumenta jest przy tym bardzo istotna, gdyż warunkuje ona między innymi osiągnięcie sukcesu w działalności przedsiębiorstwa. Celem niniejszego artykułu jest charakterystyka zachowań konsumentów na rynku produktów opatrzonych oświadczeniami żywieniowymi i zdrowotnymi na podstawie przeprowadzonych badań własnych w latach 2012-2015. Na ich podstawie został również stworzony model postępowania konsumentów na rynku produktów zawierających oświadczenia(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono sytuację na niemieckim rynku żywności w latach dziewięćdziesiątych, ceny papieru i kartonu w III kwartale 1999 r. oraz sytuację na rynku tarcicy świerkowej w Niemczech.
5
Content available remote Teorie i koncepcje globalnego kryzysu żywnościowego
80%
Artykuł stanowi próbę systematyzacji teorii/hipotez opisujących źródła kryzysu na globalnym rynku żywnościowym w pierwszej dekadzie XXI wieku (global food crisis). W pracy skoncentrowano się na omówieniu wybranych hipotez ortodoksyjnych i heterodoksyjnych. Wstępna analiza wskazuje na korzyści wynikające ze wzbogacenia teorii głównego nurtu o alternatywne koncepcje powstania kryzysu żywnościowego. (abstrakt oryginalny)
Polskie firmy, które promują swoje wyroby w zachodnich mediach poprzestają na kilku ogłoszeniach co się mija z celem. Do tej pory doczekaliśmy się jednej dużej kampanii polskiego alkoholu, wartość sprzedaży tego artykułu potroiła się w USA.
7
Content available remote Labour Markups in The Polish Food Sector
80%
In the period 2000-2013 the Polish agro-food sector enjoyed a very dynamic growth. The research objective was to measure monopolistic markups based on labor input, which indicate the level of market power, with data and improved methodology proposed by Nekarda and Ramey [2013). The research object was the Polish food sector in the period 2002-2013. Taking into account overhead labor, CES production function and marginal wage different from average wage, six adjustments were used. Because of the corrections the average food sector markup increased from 17.7% of price in the baseline scenario to 67.9% of price when three corrections were implemented together. It appeared that the food sector markup in the analyzed period depending on the specification increased by 13.5 to 31.3%. Moreover, markups in the analyzed period proved to behave counter-cyclically regarding the business cycle.(original abstract)
8
Content available remote Żywność funkcjonalna w Unii Europejskiej - pojęcie, wymagania i rozwój rynku
80%
Rozwój technologii przyczynił się do pojawienia się na rynkach światowych produktów żywnościowych określanych mianem żywności funkcjonalnej czy bioaktywnej. Produkcja i spożycie takich produktów rośnie głównie w Azji, USA i Europie. Żywność bioaktywna wyróżnia się tym, że wpływa na zdrowie człowieka, a przez to ogranicza i zapobiega występowaniu chorób cywilizacyjnych. Celem artykułu jest określenie charakteru żywności funkcjonalnej, jej klasyfikacji oraz wymogów, jakie musi spełnić, a także wskazanie, jakie są tendencje na rynku takich produktów. Rozwój rynku żywności funkcjonalnej zależy od postępu badań nad produktami spożywczymi i ich składnikami, zmian nawyków żywieniowych konsumentów i zapewnienia bezpieczeństwa żywności. Utrzymujący się trend prozdrowotny sprzyja wzrostowi produkcji i wartości tego rynku. (fragment tekstu)
Schöller na tegoroczny sezon przygotował 21 nowych produktów, zorganizował silną kampanię mediową, planuje inwestycje w Polsce i na wschodzie. W tym roku firma planuje osiągnąć zysk brutto powyżej 20 mln zł, czyli o 2,5 mln więcej niż w ubiegłym roku.
Producent artykułów spożywczych Pillsbury otworzył swój oddział w Warszawie. Jest to oddział brytyjskiego koncernu Diageo, który działa od ponad 125 lat.
Artykuł zajmuje się analizą światowego rynku mrożonych warzyw. Wskazano w nim na zwiększające się w świecie zapotrzebowanie na produkty mrożone. Charakteryzując ten rynek, autorki zwracają uwagę na duże możliwości eksportowe polskiego przemysłu rolno-spożywczego.
Na rynku żywnościowym coraz częściej pojawiają się różne środki słodzące. Najczęściej stosowaną naturalną substancją słodzącą jest taumatyna (E 957), która została wyizolowana z owoców katemfe Thaumatococcus daniellii. Jest doskonałą naturalną alternatywą dla cukru oraz sztucznych środków słodzących. Jest też jedyną substancją intensywnie słodzącą dopuszczoną w Polsce, która nie wymaga ustalenia poziomu tolerancji oraz dla której nie ma określonego ADI (acceptable daily intake). Jest substancją 2000-3000 razy słodszą od sacharozy. Celem podjętej pracy było scharakteryzowanie taumatyny, a szczególnie omówienie jej cennych właściwości i zastosowania. Publikacja ta jest pracą przeglądową.(abstrakt oryginalny)
Unilever - największy producent lodów na świecie - z małych lokalnych produktów stworzył najbardziej znane lodowe marki. Historia firmy Unilever, jego produktów i skutecznych sposobów konkurencji to temat niniejszego artykułu.
Star Foods SA jest częścią Mitzalis Group - wywodzącego się z Grecji rodzinnego przedsiębiorstwa o zasięgu europejskim. Działa w Polsce od 1991 r., ma obecnie 12 oddziałów i zatrudnia 1 667 osób, z czego 763 bezpośrednio w dystrybucji.
Koncern PepsiCo ma zamiar sprzedać należące do niego zakłady produkujące czekoladę i ciastka, a także znak towarowy Wedla i być może samą firmę. Jest to proces koncentracji PepsiCo na słonych przekąskach i napojach.
Artykuł zawiera analizę głównych tendencji w polskim eksporcie produktów rolno-spożywczych na rynek rosyjski w latach 1997-2002. Przedstawia przyczyny pogorszenia sytuacji polskich eksporterów na rynku rosyjskim, oraz główne formy działania podejmowane przez rząd, jak i eksporterów, w celu odzyskania rynku rosyjskiego dla polskiego eksportu rolno-spożywczego.
W prezentowanym artykule podjęto analizę determinant zachowań konsumenckich oraz głównych kierunków zmian na rynku żywnościowym w Polsce na tle pozostałych krajów Unii. Stanowi on jednocześnie próbę odpowiedzi na pytanie, czy współcześnie, na skutek oddziaływania podobnych trendów w Europie i na świecie, można mówić o wykształcaniu się zbliżonych zachowań konsumenckich, a w efekcie o zjawisku "eurokonsumenta". Szczególna uwaga zostanie zwrócona na uwarunkowania zachowań konsumentów i główne kierunki zmian na światowym rynku żywnościowym i ich implikacje dla modelowania polskiego rynku. Przedstawione zostaną ponadto dwa scenariusze rozwojowe, opierające się na koncepcji unifikacji i dywersyfikacji zachowań konsumenckich na rynku europejskim. (fragment tekstu)
Lody są w Polsce wciąż postrzegane jako deser sezonowy, którego zadaniem jest schłodzenie w upalne dni. Z tej sezonowości spożycia lodów w Polsce wynika niskie spożycie na tle spożycia w Europie, aczkolwiek są perspektywy i możliwości na zmianę tego trendu. Lody familijne stanowią istotną część rynku lodów w Polsce, który rozwija się w kierunku innowacyjnych smaków, dodatków i opakowań. Znaczna część rynku lodów, w szczególności latem, charakteryzuje się zakupami impulsywnymi, dlatego celem artykułu jest ocena decyzji zakupowych na rynku lodów familijnych. W artykule przedstawiono wyniki badań ankietowych na temat zakupów lodów familijnych. Oceniono kryteria decydujące o wyborze lodów, częstotliwość spożycia, preferowany rodzaj lodów i inne czynniki decydujące o zakupie. Rezultaty badania wskazują, że konsumenci preferują duże opakowania lodów o zróżnicowanych smakach. Lody familijne są jednakże postrzegane jako drogi deser.(abstrakt oryginalny)
Człowiek odczuwa różnorodne potrzeby , zwane w psychologii napięciami. Motywują one do działań mających zredukować przykry stan a tym samym powodują zaspokojenie potrzeb. Szeregując potrzeby według ich napięcia otrzymujmy określony porządek. A.H.Maslow ustalił hierarchię takich potrzeb, gdzie u dołu hierarchii znajdują się potrzeby fizjologiczne a u góry estetyczne. (fragment tekstu)
Spożycie żywności jest jedną z dziedzin, w których zaszły bardzo istotne zmiany po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Polskie produkty rolne i żywnościowe po akcesji znalazły się w wolnym obszarze UE. Wzrósł popyt na produkty będące przedmiotem eksportu. Nastąpił wzrost cen skupu i cen detalicznych.
first rewind previous Strona / 35 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.