Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Foreign debt dynamics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
100%
Celem artykułu jest analiza zadłużenia zagranicznego Polski w okresie od wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej. Ponadto jako szczególnie istotny wyróżniono okres od czwartego kwartału 2008 roku, od kiedy z dużą intensywnością wpłynęły na polską gospodarkę czynniki związane z kryzysem finansowym na rynkach międzynarodowych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ukazanie, jak w kolejnych fazach Polska radziła sobie z trudną sytuacją, w której się znalazła oraz jakie rezultaty przynosiły podejmowane przez nią próby spłaty zadłużenia. Opisano trzy zasadnicze fazy: fazę pierwszą, obejmującą lata 1971-1980 (narastanie zadłużenia), fazę drugą, obejmującą lata 1981-1990 (okres wzrostu zadłużenia) oraz fazę trzecią, trwającą od 1991 roku (pomniejszanie zadłużenia w wyniku porozumienia z Klubem Paryskim).
Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie w jakim zakresie procesy, które w latach 1989-2008 doprowadziły do wzrostu otwartości polskiej gospodarki i przyspieszenia rozwoju ekonomicznego, wpłynęły również na przekształcenia w rozmiarach i strukturze zobowiązań Polski wobec zagranicy. Przedstawiono czynniki zmiany stanu zadłużenia, zmiany w strukturze instrumentów finansowych oraz przekształcenia w strukturze terminowej i walutowej długu.
4
Content available remote Członkostwo w Unii Europejskiej a zadłużenie zagraniczne Polski
84%
W artykule celem analizy jest przedstawienie mechanizmu powstawania zobowiązań wobec zagranicy w sposób pośredni, czyli przez wskazanie czynników, które w związku z członkostwem w Unii Europejskiej stwarzały możliwość pojawienia się skutków pozytywnie lub negatywnie wpływających na rozmiary i strukturę naszego długu zagranicznego ogółem. (fragment tekstu)
W artykule omówiono wielkość i strukturę polskiego zadłużenia zagranicznego w postaci obligacji dewizowych (euroobligacji i obligacji Brady'ego). Określono tendencje, które będą decydować o atrakcyjności polskiego długu dewizowego na rynkach międzynarodowych.
W artykule przedstawiono następujące problemy dotyczące spłaty zadłużenia zagranicznego Polski: - koszty obsługi zadłużenia zagranicznego ponoszone przez budżet państwa w latach 1995-2000, - rozmiary i strukturę zadłużenia zagranicznego budżetu państwa w latach 1994-2000, - terminarz spłat zadłużenia zagranicznego budżetu państwa w latach 2001-2010 oraz ocenę obciążeń i zagrożeń związanych z przyszłą obsługą długu, - uwarunkowania spłaty zadłużenia zagranicznego Polski.
Omówiono dynamikę zadłużenia krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, warunki kredytowania, obsługę zadłużenia i jej strukturę podmiotową, transfer netto kapitałów i jego strukturę, a także sposoby rozwiązywania kryzysu zadłużenia.
W pracy przedstawiono historię polskiego zadłużenia międzynarodowego na tle wydarzeń społecznych i politycznych od lat 70-tych wraz z perspektywą spłaty do 2004 roku. Omówiono okoliczności dojścia do władzy Edwarda Gierka oraz główne założenia programu rozwoju gospodarczego Polski z wykorzystaniem kredytów zagranicznych. Następnie autor opisał koncepcje rozwoju gospodarczego Polski w drugiej połowie lat 70-tych, pogarszanie się sytuacji ekonomicznej w Polsce, załamanie się systemu gospodarczego w latach 1980-1985, co doprowadziło do kryzysu i wprowadzenia stanu wojennego. Zaprezentowano także pierwsze próby reform gospodarczych lat 1986-1990, podstawowe założenia porozumień podpisanych z Klubem Paryskim i Londyńskim, a także politykę Polski w zakresie problematyki zadłużenia międzynarodowego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.