Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Foreign trade enterprises
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Rynki azjatyckie jako kierunki ekspansji eksportowej polskich przedsiębiorstw
100%
W artykule podjęto problematykę atrakcyjności krajów Azji jako potencjalnych rynków zbytu dla polskich produktów. Autor zwrócił uwagę na dynamiczny rozwój gospodarczy tego regionu, scharakteryzował polską obecność na tamtejszych rynkach oraz ocenił perspektywy jej rozwoju. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Warunki dostawy w eksporcie przedsiębiorstw województwa zachodniopomorskiego
75%
Celem artykułu jest identyfikacja warunków dostawy w eksporcie przedsiębiorstw województwa zachodniopomorskiego w latach 2004-2013 oraz próba określenia czynników wyboru rozpoznanych warunków dostawy. W badaniach wykorzystano analizę danych statystycznych Izby Celnej w Warszawie oraz analizę literatury przedmiotu. Z przeprowadzonych badań wynika, że największy udział w wartości eksportu województwa miały transakcje realizowane na warunkach z grupy E i F Incoterms. W świetle prezentowanych w literaturze poglądów, może to wskazywać na relatywnie niską konkurencyjność zachodniopomorskich eksporterów jako czynnik determinujący wybór warunków dostawy w eksporcie. Określenie czynników wyboru warunków dostawy w eksporcie województwa nie jest jednak możliwe bez przeprowadzenia badań zachodniopomorskich eksporterów. (abstrakt oryginalny)
Jeżeli przedsiębiorstwo prowadzi handel w większym zakresie, to niezbędny jest podział działu (biura) handlu zagranicznego na mniejsze jednostki organizacyjne. Można go podzielić według sześciu różnych zasad organizacyjnych, omówionych później. (fragment tekstu)
Aktywność gospodarcza przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych wymaga dużej staranności przy określaniu warunków kontraktu oraz wyborze form płatności i partnera handlowego. Autor podkreśla rolę banków w przygotowaniu warunków kontraktu, problem bezpieczeństwa w sposobie płatności oraz konieczność dokładnej analizy treści kontraktu. Zwraca uwagę, iż dobór partnera handlowego powinien być poprzedzony zgromadzeniem wiarygodnych informacji, w czym pomoc świadczyć mogą banki i wywiadownie gospodarcze.
Przeanalizowano zjawiska związane z kształtowaniem się kursu walutowego w oparciu o nowe podejście metodologiczne do kategorii handlu zagranicznego. Podejście to obejmuje tzw. wewnętrzne i zewnętrzne aspekty handlu zagranicznego i jest bardzo pomocne w badaniu zjawisk we współczesnej gospodarce.
W perspektywie regionalnej jak i krajowej handel zagraniczny oddziałuje na poziom rozwoju gospodarczego. Świadczy o stopniu internacjonalizacji przedsiębiorstw oraz ich zdolności do konkurowania na arenie międzynarodowej. Dla tworzenia i rozwoju regionalnej bazy eksportowej oraz podnoszenia jego potencjału ważne jest to, aby struktura regionalnego eksportu, odpowiadała tendencjom w ewolucji popytu na rynkach, na których zlokalizowani są główni odbiorcy eksportowanych towarów i usług. Struktura eksportu pomiędzy regionami może się od siebie różnić co ma związek z oddziaływaniem wielowymiarowych czynników o różnorodnym nasileniu i charakterze. Specyfikę struktury towarowej i geograficznej regionalnego eksportu mogą wyjaśniać teorie lokalizacji działalności gospodarczej, wskazujące na istnienie zależności pomiędzy kosztami transportu i pracy (A. Weber), popytu, wielkością rynku (A. Lösch) sprzyjających warunków geograficzno - gospodarczych (G. Myrdal) czy też bliskiej lokalizacji dostawców i rynków, zmniejszającej koszty transferu (E.M. Hoover). Celem artykułu jest poznanie potencjału eksportowego przedsiębiorstw województwa lubelskiego, w tym: terytorialnego rozmieszczenia przedsiębiorców - eksporterów, wskazanie najważniejszych pod względem wartości eksportu sekcji towarowych na bazie nomenklatury scalonej, Wspólnej Taryfy Celnej i Zintegrowanej Taryfy Wspólnoty Europejskiej (TARIC) oraz zaprezentowanie głównych kierunków eksportu według krajów przeznaczenia. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie zagranicznej aktywności handlowej polskich przedsiębiorstw ogółem w latach 2010-2018 jako przejawu internacjonalizacji ich działań. W tekście skupiono się na istocie procesu internacjonalizacji przedsiębiorstw oraz ukazano tendencje w handlu zagranicznym w odniesieniu do koniunktury gospodarczej. Przedstawiono takŜe skłonność polskich przedsiębiorstw do uczestniczenia w handlu zagranicznym oraz jego wielkość w badanym okresie.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia ocenę wpływu rodzaju i struktury własności na zaangażowanie przedsiębiorstw w działalność eksportową. Metodą w nim zastosowaną jest wielomianowa regresja logistyczna. Badanie zostało przeprowadzone na podstawie danych dotyczących eksporterów z Chorwacji, Estonii, Francji, Grecji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Węgier. Unikalnym elementem tej pracy jest wykorzystanie danych finansowych przedsiębiorstw, co w odróżnieniu od badań ankietowych, pozwala na obiektywną ocenę umiędzynarodowienia przedsiębiorstw na próbie o dużej liczebności. W wyniku przeprowadzonych badań pozytywnie zweryfikowana została podstawa hipoteza odnośnie do powiązania rodzaju własności z poziomem intensywności eksportowej przedsiębiorstw. Jednak powiązanie między rodzajem głównego udziałowca nie jest jednoznaczne w ramach poszczególnych grup.(abstrakt oryginalny)
Aby nastąpił rozwój Wspólnego Europejskiego Rynku Wewnętrznego w połączeniu z dynamicznymi zmianami w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, niemiecki handel detaliczny musi nastawić się na działania na wspólnoeuropejskim rynku. Obecne i przyszłe strategie ekspansji wskazują na rozpoznanie przez zachodnioniemiecki handel detaliczny strategicznych zadań oraz na budowanie efektywnych pozycji strategicznych z ukierunkowaniem długoterminowym. Mają one znaczenie nie tylko z uwagi na konkurencję w Europie, lecz również ze względu na coraz bardziej wyrównany podział pracy w skali światowej. Jako wynik procesów ekspansji handlu detalicznego będą tworzone wspólnoeuropejskie przedsiębiorstwa handlu detalicznego. Będą one przenikać rynki. Czasu jednak wymagają procesy koncentracji i kooperacji w sensie szczegółowym. W najbliższej perspektywie nie rysuje się - mimo nasilającej się europeizacji handlu detalicznego - rozwój oligopolistycznej struktury handlu. (fragment tekstu)
Przedmiotem badań jest stan wymiany handlowej między Rzeczpospolitą Polską i Islamską Republiką Iranu oraz perspektywy jej rozwoju. W wyniku rozwoju programu nuklearnego Unia Europejska i Stany Zjednoczone wprowadziły na Iran szereg sankcji ekonomicznych, które odizolowały irańską gospodarkę od zagranicznych dóbr konsumpcyjnych i inwestycyjnych. Porozumienie zawarte w styczniu 2016 r. ponownie otworzyło rynek irański, kreując również szanse dla polskich przedsiębiorstw. Będą się one jednak zmagały z licznymi utrudnieniami i zagrożeniami, wynikającymi głównie ze "świeżości" nowo otwartego rynku, a także kultury i zwyczajów w tym kraju. Z drugiej strony mogą odnieść sukces konkurując na wysoce perspektywicznym irańskim rynku.(abstrakt oryginalny)
11
63%
Artykuł ma na celu przedstawienie, w oparciu o literaturę przedmiotu i dane statystyczne, wyników dyskusji na temat znaczenia kapitałowych i niekapitałowych form ekspansji międzynarodowej przedsiębiorstw we współczesnej gospodarce. Odrzuca hipotezę, że w warunkach kryzysu gospodarczego lepsze dla przedsiębiorstw będą niekapitałowe formy ekspansji. Wskazuje, że biorąc pod uwagę długie okresy, wzrost wartości bezpośrednich inwestycji zagranicznych jest bardzo szybki, mimo że w krótszych okresach może nastąpić zmniejszanie średniorocznego ich napływu. Również i przekonanie o zmniejszeniu znaczenia inwestycji typu greenfield nie jest prawdziwe, o czym świadczą dane statystyczne. Kryzys zmniejsza raczej ilość i wartość transakcji fuzji i przejęć. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest ukazanie istoty procesu umiędzynarodowienia przedsiębiorstw w gospodarce światowej, motywów, jakimi kierują się przedsiębiorstwa wychodzące na rynki zagraniczne oraz etapów internacjonalizacji ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji niemieckich w Polsce. W opracowaniu wykorzystano metodę opisu i analizy porównawczej.(abstrakt oryginalny)
Cel - Prezentacja opinii mikroprzedsiębiorstw prowadzących działalność eksportową na temat wykorzystania ubezpieczeń jako metody zarządzania ryzykiem. Metodologia badania - Analiza literatury przedmiotu, danych wtórnych (dane Głównego Urzędu Statystycznego, Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Banku Pekao) oraz badanie empiryczne przeprowadzone metodą CAWI wśród mikroprzedsiębiorstw prowadzących działalność eksportową. Wynik - Informacja dotycząca wykorzystaniu ubezpieczeń w zarządzaniu ryzykiem przez mikroprzedsiębiorstwa prowadzące działalność eksportową, a także informacja o zaletach tejże metody zarządzania ryzykiem. Oryginalność/wartość - Artykuł ukazuje ubezpieczenia jako formę zabezpieczenia działalności mikroprzedsiębiorstw przez ryzykiem, oczami podmiotów prowadzących działalność eksportową. Badania pozwalają odpowiedzieć na pytanie, jaki procent eksportujących przedsiębiorstw korzysta z tej metody zarządzania ryzykiem, a także dlaczego, zdaniem mikroprzedsiębiorców, jest to skuteczna i dobra metoda. (abstrakt oryginalny)
Zmiana, przeobrażenie się istniejącego stanu rzeczy w pożądany jest procesem złożonym, a skoro tak, to wymaga zwiększonej uwagi i analizy. W rzeczywistości gospodarczej mamy nieustannie do czynienia ze zmianami. Nie budzą one w nikim sprzeciwu, jeśli ich kierunek jest korzystny. Nie zawsze jednak tak jest, gdyż na działalność zarówno handlową, jak i usługową ma wpływ wiele czynników. O ile te wewnętrzne można w miarę na bieżąco korygować, o tyle te zewnętrzne, np. zmiany systemowe, wywołują u podmiotów gospodarujących większy niepokój. Jest to związane z faktem ograniczonego wpływu na ich powstawanie i koniecznością poszukiwania złożonych rozwiązań, które pozwolą zahamować ewentualne negatywne skutki takich przemian. Otoczenie w jakim funkcjonuje podmiot jest niczym "tor przeszkód", który należy pokonać zbierając jak najmniej "punktów karnych". Firmy, które starają się poszerzyć swoje horyzonty o działalność zagraniczną, do "krajowego pakietu" zmian systemowych dorzucają "pakiet" przemian z kraju, w którym znalazły kooperanta. W takim "pakiecie" znaleźć się mogą m.in. polityka gospodarcza kraju, polityka celna, koniunktura gospodarcza, konkurencja czy w końcu wahania kursów walutowych. Wahania kursów walut mogą mieć istotny wpływ na planowanie, prognozowanie przepływów oraz rentowność inwestycji w każdym przedsiębiorstwie prowadzącym działalność eksportowo-importową. Przemiany systemowe mają niebagatelny wpływ na działalność takich właśnie firm. W samych przedsiębiorstwach fluktuacja kursów powoduje, że narasta niepewność i wzmaga się świadomość podejmowanego ryzyka. Jeśli uwaga podmiotu skupi się na wahaniach kursów walutowych, to w ramach analizy sytuacji rynkowej powinien on rozważyć wpływ ryzyka walutowego na prowadzoną przez siebie działalność. Sama świadomość, że takie ryzyko istnieje nie jest jednak gwarancją sukcesu. Najtrudniejszymi krokami, które powinno podjąć przedsiębiorstwo są: dobór odpowiednich środków zaradczych i umiejętne ich wykorzystanie. Celem opracowania jest zwrócenie uwagi na złożoność tych kroków. Do narzędzi, które zostały stworzone m.in. do transferu ryzyka walutowego należą instrumenty pochodne. To one pozwalają przedsiębiorcom na aktywne zarządzanie ryzykiem, a w konsekwencji na prowadzenie skutecznej walki z niekorzystnymi zmianami systemowymi. Umiejętne zarządzanie ryzykiem pozwala bowiem na stabilizację zamierzonej efektywności niezależnie od rozwoju sytuacji na rynku. Postaramy się tu postawić hipotezę, że istnieje bezpośredni związek między sukcesem ekonomicznym firmy a poziomem umiędzynarodowienia jej działalności z zastosowaniem właściwie dobranych instrumentów zabezpieczających. Analiza ogólnodostępnych źródeł literatury oraz matematyczna analiza problemu wybranego podmiotu gospodarczego pomoże w ustaleniu prawdziwości opisanej wyżej hipotezy. (fragment tekstu)
Wybór strategii i rynków zagranicznych powinien być poprzedzony badaniami marketingowymi, które umożliwią dokonanie racjonalnego podjęcia decyzji. Istnieje konieczność określenia ogólnego charakteru strategii marketingowych oraz doboru instrumentów marketingowych stosowanych na rynkach zagranicznych. (fragment tekstu)
Celem pracy jest przegląd teorii przedsiębiorstwa międzynarodowego pod względem ich przydatności do wyjaśnienia specyfiki organizacji i działania przedsiębiorstwa globalnego. Dla realizacji celu autor posłużył się literaturą polską i zagraniczną z przełomu XX i XXI wieku. W pracy wykorzystana została metoda analizy literaturowej. W pierwszej części autor krótko charakteryzuje przedsiębiorstwo globalne. Kolejna część to przegląd teorii przedsiębiorstwa międzynarodowego w perspektywie poszukiwania implikacji globalnych. Ostatnia część to syntetyczne ujęcie wniosków wynikających z analizy oraz wskazanie kierunku dalszych badań. (fragment tekstu)
Artykuł zawiera analizę i ocenę działalności małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) w Polsce w latach 1994-1998. Autorka charakteryzuje strukturę małych i średnich przedsiębiorstw, ich rentowność i zobowiązania finansowe oraz efekty osiągane w rozwoju eksportu i inwestycji. Na zakończenie nakreśla wnioski i postulaty dotyczące wsparcia działalności MSP.
Przedmiotem artykułu jest analiza aktywności małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) w polskim handlu zagranicznym w latach 90-tych. Prześledzono udział małych i średnich przedsiębiorstw w handlu zagranicznym oraz strukturę geograficzną i towarową eksportu, i importu MSP.
Artykuł zawiera ocenę przygotowania sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) w Polsce do działania w Unii Europejskiej. Ocenę poprzedza przedstawienie skutków Jednolitego Rynku UE dla warunków działania przedsiębiorstw. Autorka prezentuje dwa scenariusze dostosowawcze MSP. Są to scenariusze budowane na bazie analizy otoczenia i wewnętrznej analizy sektora. Analizę wewnątrzsektorową autorka ograniczyła do tych typów działalności, w których MSP odgrywają decydującą lub istotną rolę pod względem podatności na program Rynku Wewnętrznego oraz konkurencyjność firm.
Autor omawia pięć różnych zasad organizacyjnych według których można podzielić dział handlu zagranicznego w przedsiębiorstwie. Są to: organizacja wg sfer działalności, wg produktów lub grup produktów, wg kraju lub grup krajów, wg grup klientów oraz organizacja macierzowa.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.