Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 114

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Fundacje
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Artykuł przedstawia wyniki najnowszych badań na temat polskich fundacji oraz próbuje polemizować z niektórymi stereotypowymi poglądami na temat fundacji.
Artykuł wymienia i krótko charakteryzuje fundacje i organizacje pomocowe, wykorzystujące fundusze z różnych źródeł, na przykład z różnych programów PHARE, mające na celu pomoc techniczną, usługi doradcze, pomoc inwestycyjną.
Klasyczna definicja fundacji mówi, że jest to instytucja wyposażona przez fundatora w majątek przeznaczony do realizacji wyznaczonego przez niego celu. Fundacja korporacyjna idealnie się w nią wpasowuje. Jest jednak mało znanym pojęciem w Polsce. A tak naprawdę niewiele różni się od "zwykłej" fundacji, przeważnie znanej ogółowi społeczeństwa. Jedyna różnica polega na tym, że fundacja korporacyjna posiada stabilnego fundatora: firmę założycielską.(fragment tekstu)
Fundacja, to instytucja, której podstawą jest majątek przeznaczony przez założyciela na cele naukowe, kulturalne lub filantropijne. Fundacje są podmiotami gospodarczymi (osobami prawnymi) i podlegają ustalonym przepisom choć, ze względu na specyfikę działalności, niektóre rozwiązania prawne odbiegają od przyjętych zasad. Celem opracowania było zwrócenie uwagi na procedurę tworzenia fundacji i warunki prowadzenia działalności statutowej i gospodarczej.
5
80%
Już w dziejach starożytnego Rzymu odnaleźć można zalążki fundacji, jako instytucji będącej osobą prawną, która realizuje zadania niemające charakteru działalności gospodarczej. Byt fundacji wywodzi się z norm prawa rzymskiego. Wykształcenie fundacji sensu stricto nastąpiło w czasie wczesnego średniowiecza, kiedy nazwie tej przyporządkowano określony majątek, przeznaczony z woli założyciela na cel określony w akcie fundacyjnym [Dudzik 1993, s. 66]. Fundatio, fundationis (łac.) oznacza: założenie, stworzenie, podwalina, fundacja; privilegium fundationis (łac.) oznacza: przywilej fundacyjny; fundator (łac.) oznacza - założyciel, twórca, fundator [Drożdżewicz 2003, s. 3]. Współcześnie w Polsce, tematyka działań podejmowanych przez krajowe fundacje obejmuje wszechstronny zakres zadań publicznych. Uregulowania prawne są szeroko ujęte i nieostre, gdyż wiele kwestii oraz unormowań, dotyczących funkcjonowania wspomnianych jednostek prawnych, wynika ze statutów tych organizacji. Dokonując przeglądu literatury ojczystej, dostrzec można swego rodzaju lukę piśmienniczą, gdyż stosunkowo niewiele jest opracowań akademickich niniejszej problematyki. Zapewne jednym z czynników wpływających na ten fakt jest zupełne zniknięcie fundacji z obszaru życia gospodarczego na ponad trzydzieści lat w XX wieku. W latach 1952-1984 brakowało w Polsce uregulowań prawnych dla fundacji jako osoby prawnej, co w praktyce spowodowało zanik tychże organizacji. Głównym celem artykułu jest próba przybliżenia ogólnej idei funkcjonowania fundacji w Polsce wraz z uwzględnieniem nowych zapisów prawnych, określających działalność zarządu w przypadku zagrożenia epidemicznego lub epidemii. Nowe regulacje w sytuacji międzynarodowej pandemii są wsparciem dla procesu zachowania ciągłości prac zarządczych oraz operacyjnych omawianych jednostek prawnych. (fragment tekstu)
Dokonano analizy przepisów prawnych pod kątem możliwości utworzenia lub przystąpienia do istniejącej fundacji przez gminę.
7
Content available remote Effectiveness of State Supervision and Control of Foundations' Economic Activity
61%
The construction of supervision and control of foundations and their economic activity in Poland is fairly well developed. The main goal of this research was to ascertain whether the procedure of supervision works effectively. It was also to highlight those supervision elements and stages that do not perform their role accurately and to indicate the reasons thereof. It is important to intensify the discussion on the change of the model of foundation supervision into a more effective system on the one hand, and less troublesome for entrepreneurs on the other. The research of this type has never been conducted through the cross-impact analysis. Every ministry presents only the analysis in relation to the foundations subordinated to them. There is no pooled analysis of the supervision state on economic activity of foundations in Poland, and in this respect, this study is a novel scientific contribution. The conclusion drawn from it points to a necessity for simplification, standardisation (a uniform foundation activity report form is not sufficient) and the introduction of instruments to affect the current foundations' activity.(original abstract)
Celem artykułu jest ocena transparentności fundacji banków komercyjnych (podmiot badań) w Polsce (zakres przestrzenny badań) przez pryzmat sprawozdań dostępnych na ich stronach internetowych (przedmiot badań i materiał empiryczny), które poddano analizie porównawczej (metoda badawcza). Zakres czasowy badań to okres od 1991 r. do końca lutego 2017 r., czyli miesiąca, w którym je przeprowadzono. Badania wymagały zapoznania się z regulacjami z zakresu sprawozdawczości fundacji oraz z niezbędną literaturą przedmiotu. W artykule wyodrębniono rozdziały: Ogólna charakterystyka fundacji banków komercyjnych; Wymogi w zakresie upubliczniania sprawozdań fundacji banków komercyjnych; Ocena praktyki w zakresie udostępniania sprawozdań przez fundacje banków komercyjnych na ich stronach internetowych. W wyniku badań stanowiąca ich podstawę hipoteza zakładająca, że praktyka w zakresie upubliczniania przez fundacje banków komercyjnych sprawozdań w Internecie jest różna i wymaga doskonalenia, została zweryfikowana pozytywnie(abstrakt oryginalny)
Tekst omawia pochodzenie, cele oraz działalność fundacyjnych organizacji społecznych w Pakistanie. Autor opiera się na studium przypadku organizacji działających w ramach Projektu Rolniczego Beludżystanu. Opisuje cele, działalność, zasoby, korzyści, pozytywne skutki społeczne oraz trudności tego projektu(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Perspektywy wykorzystania fundacji prywatnej przez firmy rodzinne w Polsce
61%
Jedną z najbardziej istotnych kwestii poruszanych w kontekście wymaganych zmian instytucjonalnych tzw. otoczenia biznesu jest wdrożenie rozwiązań, które umożliwiałyby upodmiotowienie majątku rodzinnego (zarówno firmowego, jak również prywatnego) w celu jego wielopokoleniowego zarządzania. Obecnie w Polsce brakuje rozwiązań, które dawałyby możliwość zorganizowanego zarządzania majątkiem rodziny w sposób odpowiednio ustrukturyzowany i dedykowany. Istniejące formy prawne, które mogą być wykorzystywane jako ułomne substytuty, w postaci np. spółek kapitałowych czy też funduszy inwestycyjnych zamkniętych umożliwiają koncentrację majątku i relatywnie sprawne zarządzanie nim, ale odnosząc się do rozwiązań istniejących w innych krajach, choćby w Europie Zachodniej (np. Austria, Holandia, Lichtenstein, Szwajcaria), struktury polskie należy uznać za przestarzałe i nieodpowiadające w pełni potrzebom rynku. Odpowiedzią ustawodawcy na potrzeby zgłaszane w przedstawionym obszarze przez społeczność firm rodzinnych w Polsce mogłoby być wprowadzenie do polskiego porządku prawnego instytucji fundacji rodzinnej. Celem niniejszego artykułu jest analiza potrzeb i oczekiwań względem wspomnianego rozwiązania instytucjonalnego. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano uwarunkowania powstawania i rozwoju fundacji korporacyjnych w Polsce. Fundacje korporacyjne są efektywnym działaniem prospołecznym firm. Zwrócono uwagę na przyczyny powstawania, różnorodność fundacji korporacyjnych, a także na znaczenie tych organizacji dla przedsiębiorstw, które je zakładają. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono prawne aspekty pomocy charytatywnej. Przedstawiono rolę oraz korzyści dla firm zaangażowanych w budowanie społecznej odpowiedzialności biznesu. Zaprezentowano kierunki polskiego prawodawstwa w sprzyjaniu w prowadzeniu działalności charytatywnej.
Celem niniejszego opracowania jest przybliżenie problematyki nadzoru nad działalnością fundacji działających w polskim porządku prawnym. Punktem wyjścia do rozważań jest istnienie dwóch kategorii fundacji, tj. fundacji prawa publicznego oraz fundacji prawa prywatnego. Pomiędzy nimi jest wiele cech wspólnych, ale jest także kilka dość istotnych różnic wpływających w znacznym stopniu na ich funkcjonowanie. Różnice te zostaną przedstawione poniżej, ze szczególnym jednak uwzględnieniem problematyki nadzoru. (fragment tekstu)
Europejska Fundacja Szkoleniowa, powołana na mocy rozporządzenia Rady nr 1360/90/EWG z 7 maja 1990 r. ma na celu wnoszenie wkładu w rozwój oświaty zawodowej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, desygnowanych do korzystania z pomocy ekonomicznej.
Celem artykułu jest predstawienie działań komunikacyjnych podejmowanych przez polskie fundacje w procesie kreowania wizerunku wraz z ich uwarunkowaniami i efektami marketingowymi. Został w nim omówiony szeroki wachlarz form i narzędzi komunikacyjnych, które są wykorzystywane przez fundacje na polskim rynku. Poruszone zostałe zagadnienia dotyczące kształtowania ich tożsamości związanej z kreowaniem wskaź (fragment tekstu)ników, a także cech i elementów identyfikacji. Analizie zostały poddane nazwy fundacji i stosowane przesłanki komunikacyjne.
Celem artykułu jest analiza, czy świadczenie wykonane przez fundację rodzinną (w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z 26.01.2023 r. o fundacji rodzinnej - dalej u.f.r.) na rzecz jej beneficjentów stanowi (lub może stanowić) transakcję kontrolowaną. Zagadnienie to jest o tyle istotne, że adresatami świadczeń będą z reguły podmioty powiązane z fundacją, zakres przedmiotów świadczenia jest zaś stosunkowo szeroki. W konsekwencji przyjęcie, że świadczenie fundacji rodzinnej stanowi transakcję kontrolowaną, oznacza konieczność m.in. zachowania ceny rynkowej, ale również realizacji obowiązku przygotowania lokalnej dokumentacji cen transferowych lub składania informacji o cenach transferowych. Analiza przeprowadzona w artykule pozwala wywieść tezę, że w większości przypadków świadczenia fundacji rodzinnej - z uwagi na ich niegospodarczy charakter - nie będą transakcjami kontrolowanymi. Wyjątki mogą dotyczyć świadczeń, których przedmiotem jest udostępnienie majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej.(abstrakt oryginalny)
Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, pragnąc uczcić pamięć tego niezwykłego wychowawcy młodzieży, a jednocześnie wskazać wszystkim pracownikom mediów społecznych, jak uczył Biskup Jan Chrapek, potrzebę budowania kultury porozumienia i dialogu, postanowiły przeznaczyć drogą konkursu dla maturzystów pochodzących z ubogich rodzin pięć miejsc na prowadzonych przez siebie studiach dziennikarskich: dziennych, wieczorowych i zaocznych. Fundacja podjęła się przeprowadzenia naboru kandydatów oraz zapewnienia laureatom pomocy stypendialnej. Postanowiła także pomóc w zorganizowaniu dla najlepszych studentów czwartego roku studiów dziennikarskich specjalnych rocznych staży dziennikarskich pod opieką wybranych dziennikarzy o dużym doświadczeniu zawodowym. 4 marca 2002 r. w Pałacu Prymasów Polski w Warszawie rektorzy Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prymas kardynał Józef Glemp podpisali porozumienie o wspólnej organizacji "Konkursu akademickiego o indeks i staż dziennikarski im. Biskupa Jana Chrapka". (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie charakteru zależności zachodzących pomiędzy aktem fundacyjnym a statutem fundacji w kontekście procedury notarialnej. Omówiono w szczególności powinności notariusza obejmujące sporządzenie obu aktów. Opracowanie ma także na celu poddanie analizie obowiązku notariusza dotyczącego oceny, czy majątek wskazany w akcie fundacyjnym jest wystarczający do osiągnięcia celów działania fundacji.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Pobożne fundacje w prawie kanonicznym
61%
Zagadnienie pobożnych fundacji nabiera w dzisiejszym świecie ogromnego znaczenia. Zarówno przepisy prawa cywilnego jak i prawa kanonicznego podają konkretne ustalenia dotyczące tworzenia, zabezpieczenia majątku, określania statutu oraz wypełnianie zobowiązań wynikające z pobożnych fundacji. Opracowanie dotyczy przepisów prawa kanonicznego i świeckiego na temat pobożnych fundacji i zapisów. W artykule zostały przedstawione następujące problemy: pojęcie pobożnej fundacji; podmioty zdolne do utworzenia fundacji kościelnej; akt fundacyjny; statut fundacji; nadzór nad fundacją kościelną; ustanie fundacji. (abstrakt oryginalny)
Przywrócone po latach nieobecności w polskim systemie prawnym fundacje przeżywają obecnie okres ożywionego rozwoju. Świadczy o tym zarówno znaczna liczba już zarejestrowanych funkcji, jak też bardzo zróżnicowana paleta celów dla realizacji których fundacje te są tworzone. Wypowiadane są nawet poglądy, że ów rozrost fundacji jest nadmierny, że poprzez tę instytucję prawną zamierza się rozwiązać zbyt wiele, a w każdym razie więcej niż jest to obiektywnie możliwe, problemów społecznych. W poglądach tych jest zapewne wiele racji: fundacje niewątpliwie nie są uniwersalnym lekiem, przy pomocy którego możnaby uleczyć przeróżne słabości życia społecznego. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.