Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 44

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Fundraising
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Tendencje zmian koncepcji fundraisingu jako efekt ewolucji otoczenia
100%
Współczesne zmiany środowiska ekonomicznego, społecznego, politycznego i technologicznego organizacji pozarządowych są główną przyczyną dokonujących się przemian, założeń i technik fundraisingu. Wpływa to także na postawy, oczekiwania i nastawienie darczyńców do niesienia pomocy, którzy przyjmując postawę proaktywną i samodzielnie nawiązują współpracę z organizacją zgodnie ze swoimi przekonaniami. Cechy współczesnego fundraisingu odpowiadają zasadzie: "from methodology driven to donor driven", która akcentuje potrzebę uwzględniania i podporządkowania oczekiwań darczyńców strategii i technik gromadzenia funduszy.(abstrakt autora)
2
Content available remote Zastosowanie koncepcji stewardship w fundrasingu on-line
100%
Fundraising on-line rozwija się niezwykle dynamicznie w krajach zaawansowanych gospodarczo. Zjawisko to od pewnego czasu można zaobserwować także w Polsce. Stanowi ono obecnie doskonałą szansę dla organizacji pożytku publicznego na pozyskanie dodatkowych środków finansowych. Jednak aby odpowiednio spożytkować możliwości fundrasingu, należy postępować zgodnie ze zbiorem reguł opracowanych na potrzeby budowania i podtrzymywania relacji z interesariuszami organizacji. Jedną z popularnych teorii określającą taki zbiór reguł jest koncepcja stewardship. Dlatego też celem badań była identyfikacja zakresu stosowania koncepcji stewardship w fundraisingu on-line wybranych polskich organizacji pożytku publicznego. Przeprowadzony na potrzeby niniejszego artykułu eksperyment uwidocznił, że organizacje w bardzo niewielkim stopniu stosują koncepcję stewardship w fundraisingu on-line. Fakt ten może budzić niepokój, zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę rosnące znaczenie zarządzania relacjami z interesariuszami organizacji.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono główne cechy rozwoju współczesnej koncepcji fundraisingu, którą charakteryzuje traktowanie darczyńców jak konsumentów. Zakłada ona potrzebę odejścia od fundraisingu transakcyjnego, gdzie podmiotem kreującym kształt fundraisingu była organizacja, na rzecz uwzględnienia proaktywnych postaw społeczeństwa. Takie podejście polega na podporządkowaniu celów i form gromadzenia funduszy oczekiwanym wartościom i aspiracjom potencjalnych darczyńców, co gwarantuje ich zadowolenie z faktu niesienia pomocy. (abstrakt oryginalny)
Perspektywy stabilnego funkcjonowania organizacji non profit na współczesnym rynku w coraz większym stopniu są uzależnione od efektywności działań związanych z pozyskiwaniem funduszy, a to za sprawą postępującego urynkowienia zasad funkcjonowania sektora usług społecznych, wymagającego od organizacji znacznie większej samodzielności w zakresie pozyskiwania zasobów. Koniecznością staje się więc przekształcenie doraźnych i chaotycznych nieraz działań na tym polu w spójną i przemyślaną strategię, rozumianą jako oparty na świadomie ustalonych celach, poprzedzony dogłębną analizą sytuacji oraz starannie zaplanowany i konsekwentnie realizowany zestaw działań, będący post hoc przedmiotem procedur kontrolnych konfrontujących osiągnięte efekty z zaplanowanymi celami. Kluczowymi elementami strategii są wybór rynku docelowego, mogący w znacznym stopniu przesądzać szanse realizacji założonych celów oraz dobór możliwie optymalnej kompozycji narzędzi, decydujący o efektywności realizacji strategii. Niezwykle istotne jest przy tym, aby instrumenty tworzyły zintegrowany zestaw uwzględniający specyfikę wybranych rynków docelowych, a także złożone czasem relacje i interakcje pomiędzy efektami zastosowania poszczególnych narzędzi. (fragment tekstu)
5
Content available remote Venture Debt Financial Instruments and Investment Risk of an Early Stage Fund
75%
Jak wskazują badania ankietowe wśród zarządzających funduszami venture capital, pomimo wzrostu wielkości finansowania typu venture debt w Europie w ostatnich latach, ta forma finansowania przedsiębiorstw na wczesnym etapie rozwoju jest jeszcze mało znana. Trudności w pozyskiwaniu kapitału na klasyczne inwestycje venture capital (finansujące w 100% kapitałem własnym) oraz duże możliwości zarządzania ryzykiem inwestycyjnym, które daje finansowanie instrumentami dłużnymi, powodują, że popularności tej mieszanej formy inwestycji rośnie. Można się spodziewać, że udział finansowania typu venture debt w całkowitym rynku venture capital będzie rósł w Europie kontynentalnej z ok. 6% obecnie do 10% - poziomu z rynku brytyjskiego. Artykuł przedstawia mechanizm stojący za finansowaniem typu venture debt oraz dłużne i zamienne instrumenty finansowe stosowane w sektorze venture capital, a dodatkowo autor podejmuje próbę identyfikacji, opisu oraz pomiaru ryzyka związanego z inwestycją typu venture debt w porównaniu z klasyczną inwestycją venture capital. Dodatkowo, w celu wskazania specyficznej dla venture debt niszy na rynku finansowym, zostaje oszacowana wymagana stopa zwrotu dla takich inwestycji przy użyciu implikowanego spreadu kredytowego(abstrakt oryginalny)
Z pojawieniem się inwestycji typu private equity wiązano duże nadzieje. Uważa się bowiem, że ma ona szczególny wpływ na komercjalizacje prac badawczych oraz rozwój innowacyjnych sektorów gospodarki. Oprócz tego rynek private equity miał zapewnić finansowanie sektora MŚP. W pracy jest prezentowany rozwój rynku private equity opisanego za pomocą trzech wielkości - środków pozyskanych, środków zainwestowanych i wyjść z inwestycji. Praca ma głównie cel poznawczy. Jedynie na samym jej końcu autor stara się wskazać czynniki, które będą warunkować rozwój rynku w najbliższych latach.(abstrakt oryginalny)
Fundusze venture capital powszechnie uważa się za inwestorów długoterminowych. Dane świadczą jednak o zależności ich działań od krótkoterminowych zmian cen akcji na rynkach papierów wartościowych. Autor analizuje powody istnienia takich zależności oraz skutki dla przedsiębiorstw finansowanych przez fundusze.(abstrakt oryginalny)
8
75%
Celem artykułu jest ukazanie wagi problemów związanych z recyklingiem statków oraz analiza możliwości stworzenia mechanizmu wsparcia finansowego, służącego rozwojowi ekologicznych metod złomowania. Artykuł rozpoczyna krótka charakterystyka rynku recyklingu statków oraz towarzyszących mu poważnych problemów ekologicznych. W dalszej kolejności zaprezentowano najważniejsze regulacje prawne, zmierzające do zmniejszenia negatywnego wpływu demontażu statków na środowisko naturalne, ze szczególnym uwzględnieniem najnowszego rozporządzenia unijnego regulującego ten problem. Spośród dostępnych instrumentów finansowania szczegółowo omówiono propozycję stworzenia funduszu recyklingu statków. Dyskusji poddano sposoby gromadzenia środków na funduszu, jak również ich dystrybucji oraz wskazano wady i zalety poszczególnych rozwiązań.(abstrakt oryginalny)
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest przedstawienie wyników analizy modeli współpracy szkół wyższych z absolwentami oraz wskazanie dobrych praktyk w tym zakresie. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Formułujemy następujące tezy badawcze: uczelnie potrzebują relacji z absolwentami; absolwenci potrzebują relacji z uczelnią. Metodę badawczą oparto na analizie wyników badania ankietowego przeprowadzonego online w 28 szkołach wyższych w 19 państwach. Dodatkowym źródłem informacji były studia literaturowe, strony internetowe, diag- noza sytuacji w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz doświadczenia autorek, wizytujących w przeszłości niektóre z badanych szkół wyższych. PROCES WYWODU: Artykuł składa się z czterech części. Pierwsze dwie poświęcone są korzyściom wynikającym ze współpracy szkół wyższych z absolwentami dla uczelni i absolwentów. W części trzeciej sygnalizujemy ograniczenia współpracy. Część czwarta zawiera wnioski i rekomendacje. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Szkoły wyższe są świadome korzyści płynących z utrzymywania relacji z absolwentami. Jakość tej współpracy nie jest satysfakcjonująca i niezbędne są działania służące uporządkowaniu tych relacji. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Przedmiot badania koncentruje się na przypadku SGH, z tego względu rekomendacje mają charakter szczegółowy i dotyczą wskazanej uczelni. SGH powinna jasno określić cele współpracy z absolwentami. Priorytetem powinno być uporządkowanie tych relacji i nakreślenie pożądanego modelu współpracy. Rekomendujemy, by w długim okresie dążyć do powstania jednej organizacji absolwentów, związanej instytucjonalnie z uczelnią.(abstrakt oryginalny)
Turystyka jest postrzegana jako szansa na rozwój gospodarczy regionów dysponujących określonym potencjałem turystycznym. Najczęściej głównym elementem tego potencjału są zróżnicowane walory turystyczne, ale dla rozwoju turystyki niezbędne są elementy infrastrukturalne umożliwiające turyście korzystanie z nich w satysfakcjonujący sposób. Trudności w pozyskiwaniu środków na ich finansowanie sprawiają, że coraz istotniejszym instrumentem finansowym, ze względu na wysokość środków i dostępność, są programy pomocowe Unii Europejskiej. Fundusze europejskie stanowią bodziec rozwoju sektora turystycznego, gdyż z ich pomocą możliwy jest nie tylko rozwój niezbędnej infrastruktury, ale także atrakcji turystycznych czy szkolenie kadr. W województwie zachodniopomorskim duża część projektów finansowanych z programu Interreg IV A w latach 2007-2013 ma bezpośredni lub pośredni wpływ na rozwój turystyki w regionie. Wśród nich przeważają projekty związane z kreowaniem atrakcji turystycznych i rozwojem infrastruktury drogowej, ale realizowane są także projekty mające na celu wymianę doświadczeń i zacieśnienie współpracy, co może przyczynić się do rozwoju turystyki transgranicznej.(abstrakt oryginalny)
Ustawa z 14 marca 2014 r. o zbiórkach publicznych wprowadza pojęcie dozwolonych zbiórek, w tym pojęcie zbiórki publicznej. Do charakterystycznych cech zbiórek należy zaliczyć dobrowolność i bezinteresowność ofiarodawców oraz to, że ofiary są wręczane zbierającemu w gotówce lub w naturze. W przypadku zbiórek publicznych pojawia się ustawowo ukierunkowany cel zbiórki (pozostający w sferze zadań publicznych). Świadczenia spełniane przez ofiarodawców nie są darowiznami, ale też nie mogą być uznane za bezpodstawne wzbogacenie się zbierającego.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Zaangażowanie deweloperów w proces zagospodarowania terenów poprzemysłowych
63%
W artykule zwrócono uwagę na coraz powszechniejszy sposób pozyskiwania przez deweloperów kapitału w postaci emisji obligacji. Z kolei rozwój gospodarczy i ogromne zapotrzebowanie na tereny pod nowe inwestycje stwarzają korzystny klimat dla działań związanych z ponownym zagospodarowaniem terenów poprzemysłowych, które często są usytuowane w centrach miast lub w bezpośrednim sąsiedztwie centrum i posiadają dobrą dostępność komunikacyjną. Ich zagospodarowanie najczęściej jednak wiąże się z wysokimi kosztami rekultywacji.(abstrakt oryginalny)
W krajach zachodnich organizacje pozarządowe stanowią ważny element demokracji oraz fundament społeczeństwa obywatelskiego. Również w Polsce w ostatnich latach rozwój tak zwanego trzeciego sektora przybrał na sile. W 1997 roku działało ponad 27 tys. podmiotów tego typu, podczas gdy dziś jest ich około 87,7 tys. (GUS, 2016, s. 7). Organizacje pozarządowe podobnie jak inne jednostki gospodarcze zobligowane są przepisami prawa do raportowania. W przypadku tych podmiotów funkcja informacyjna sprawozdań finansowych jest jednak szczególnie ważna, kształtuje bowiem wiarygodność organizacji oraz potwierdza transparentność jej działań. Celem artykułu jest wyjaśnienie przydatności sprawozdania finansowego jako użytecznego źródła informacji o sytuacji organizacji pozarządowej, ze szczególnym uwzględnieniem korelacji między ilością i jakością prezentowanych informacji finansowych a skutecznością w procesie fundraisingu.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie zakresu wspierania organizacji pozarządowych przez jej głównych interesariuszy i - na tym tle - dyskusja zagadnienia, w jakim stopniu uczestniczą oni we współtworzeniu wartości kreowanych przez te organizacje w warunkach polskich. Artykuł ukazuje wartości kreowane przez organizacje pozarządowe dla społeczeństwa, postrzegane przez konsumentów oraz przedstawia, jak percepcja tych wartości wpływa na zaangażowanie Polaków w działalność filantropijną. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Fundraising w kontekście podmiotów ekonomii społecznej
63%
Fundraising to planowe, etyczne i skuteczne zbieranie pieniędzy, które mają służyć dobru wspólnemu. Takim wspólnym dobrem jest niewątpliwie ekonomia społeczna. Dlatego warto zastanowić się nad pozyskiwaniem funduszy na tego typu działalność. Celem artykułu jest zaprezentowanie fundraisingu w kontekście pozyskiwania funduszy na rzecz podmiotów ekonomii społecznej. Autor charakteryzuje polski fundraising z jego historią i rozwojem w ostatnich latach, omawia metodykę pozyskiwania funduszy, ze zwróceniem uwagi na charakterystyczne zasady oraz etykę a także cztery główne źródła pozyskiwania funduszy. Autor tekstu - nauczyciel akademicki a jednocześnie certyfikowany fundraiser - opisuje proces pozyskiwania funduszy bazując na własnych doświadczeniach, uzupełniając je o analizę treści wybranych portali i książek z dziedziny fundraisingu. Opisany fundraising jest podstawą dla rozwoju i skuteczności podmiotów ekonomii społecznej. Korzystanie przez nie ze wszystkich czterech omówionych źródeł pozyskiwania funduszy jest gwarantem stabilizacji tych podmiotów na rynku. Wartą przemyślenia kwestią wydaje się też być konieczność zatrudnienia fundraisera. Przedsiębiorstwa społeczne mają zbyt wiele do stracenia, aby pozwolić sobie na nieefektywne pozyskiwanie funduszy, dlatego zagadnienia poruszone w tekście powinny znaleźć odzwierciedlenie w rzeczywistości. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano podstawowe dane dotyczące darczyńców indywidualnych w Polsce i na świecie oraz sformułowano wiele wniosków i zaleceń dotyczących działań marketingowych kierowanych do tej grupy odbiorców przez organizacje pozarządowe w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono fundraising jako narzędzie umożliwiające realizację celów statutowych organizacji non-profit, w powiązaniu z zasadami zarządzania relacjami międzyorganizacyjnymi w tego rodzaju organizacjach. Uwzględniając zmienność oczekiwań i percepcji wartości organizacji non-profit przez darczyńców, zaprezentowano koncepcję cyklu budowania partnerskich, długofalowych relacji pomiędzy organizacją a podmiotami ją wspierającymi. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Mobily lider sieci w systemach nowoczesnego zarządzania
63%
Celem artykułu było przedstawienie ewolucji systemów zarządzania od funkcjonalnego poprzez procesowe na sieciowym kończąc. System sieciowego zarządzania wymaga nowych uzdolnień od menadżerów-mobilnych liderów sieci, szczególnie ważnym są: wiedza, umiejętności, kompetencje w pozyskiwaniu kapitału relacyjnego, którego posiadanie świadczy o ważnej pozycji firmy na konkurencyjnym rynku. Zwrócono uwagę na znaczenie cech osobowych mobilnych liderów sieci z punktu widzenia możliwości pozyskiwania kapitału relacyjnego poprzez networking biznesowy i fundraising. Wskazano, że nie każdy mobilny lider sieci może posiadać określone predyspozycje osobowe w ich realizowaniu. (abstrakt oryginalny)
Podstawą fundraisingu organizacji pozarządowych jest budowanie i utrzymywanie relacji z interesariuszami, dla których wartość stanowią działania statutowe organizacji i którzy są skłonni zaofiarować wsparcie tych działań. W praktyce fundraisingu organizacji non-profit kluczowe jest ustalenie, jakie wartości kreuje organizacja i jak wartości te mogą być dostarczone do głównych interesariuszy, co jest tematem artykułu. Obok ukazania, jak realizowana jest dystrybucja wartości dla potrzeb fundraisingu, artykuł prezentuje wyniki badań sondażowych ukierunkowanych na percepcję wartości kreowanych przez wybrane organizacje oraz działań podejmowanych przez organizacje w celu dostarczenia tych wartości.(abstrakt oryginalny)
20
63%
Motivation: Crowdfunding (CF) is a method of raising money for projects and enterprises by online platforms. Since 2003 it is expanding and becoming a natural method of pre-financing for start-ups before reaching out to investors. The estimations gave the picture of fundraising worldwide at the level of 35 bln USD via CF platforms in 2015. Nevertheless, this method does not progress equally worldwide and it is essential to find what results in the difference in CF development among the countries. Aim: The aim of the article is to examine the relation between: (1) the welfare of countries, (2) structure of population and (3) availability of crowdfunding. The paper examines the countries of Central and Eastern Europe (CEE) for the period 2005-2015. Results: There is no direct correlation between GDP per capita of a country with it online per capita investments. The richness of a country does not influence people willingness to invest through online methods. In the countries of average level of welfare, alternative financing sources are used more widely. Moreover, there is a significant impact of the age structure of the population on crowdfunding development. Estonia has the youngest structure of population. Although there are not many inhabitants and the GDP per capita is average, the country has the most willing online crowd investors. (original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.