Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 701

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 36 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Górnictwo
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 36 next fast forward last
W pracy podjęto się określenia, pod jakimi warunkami wnioski z klasycznej analizy wpływu wykonania wyrobiska o przekroju kołowym, w górotworze o cechach ośrodka idealnie liniowo-sprężystego na stan naprężenia w jego otoczeniu, zachowują swoją użyteczność, gdy wyrobisko to przecina lub w jego bliskim otoczeniu przebiega magistralna nieciągłość. Analizie poddano pięć typowych przypadków wzajemnego położenia nieciągłości względem wyrobiska, przy czym samą nieciągłość scharakteryzowano zerową spójnością i wytrzymałością na rozciąganie - ma więc ona charakter pęknięcia. Stwierdzono, że wpływ nieciągłości na stateczność wyrobiska zależy przede wszystkim od jej zorientowania wobec wyrobiska, a w przypadkach niekorzystnego jej położenia również od wytrzymałości pęknięcia na ścinanie i/lub pierwotnego stanu naprężenia w górotworze. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Śladami bursztynowego górnictwa w województwie pomorskim
100%
W artykule przedstawiono na podstawie analizy archiwalnych materiałów kartograficznych oraz literatury polsko- i niemieckojęzycznej z okresu XVI-XXI wieku rozmieszczenie dawnych kopalni bursztynu w województwie pomorskim. Rejestr dawnych wyrobisk opracowano w oparciu o technologię GIS. W efekcie wyznaczono 32 nieznane do tej pory historyczne miejsca wydobywania bursztynu. Na podstawie badania źródeł kartograficznych: XIX i XX-wiecznych pruskich map topograficznych w skali 1:25 000 (Urmesstischblätter, Messtischblätter) i arkuszy mapy geologicznej Prowincji Prusy w skali 1:100 000 (Geologische Karte der Provinz Preußen) uszczegółowiono lokalizację 11 historycznych stanowisk górniczych. W wielu przypadkach z jednym miejscem skojarzonych było więcej kopalni bursztynu. W rezultacie badanie archiwalnych pruskich map topograficznych umożliwiło dokładną lokalizację 35 dawnych kopalni bursztynu. Dodatkowo XIX-wieczne pruskie mapy geologiczne w skali 1:100 000 wizualizują lokalizację 9 kopalni. Analiza materiałów historycznych i przeprowadzone w terenie rozpoznanie wskazuje na relikty dawnego górnictwa bursztynowego szczególnie cenne z punktu widzenia dziedzictwa kulturowego, mało znane, a przy tym dobrze zachowane w terenie. Kompleksy te po zagospodarowaniu mogą stanowić wybitnie cenne zasoby geoturystyczne województwa pomorskiego. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem referatu jest przedstawienie zjawiska oddziaływania między urobkiem i taśmą w górniczych przenośnikach taśmowych. Taśma obciążona urobkiem odkształca się wpływając na wiele parametrów eksploatacyjnych przenośnika taśmowego. Linia ugięcia taśmy między zestawami krążnikowymi jest jednym z istotnych parametrów opisujących współpracę urobku z taśmą przenośnikową. W artykule przedstawiono zmodyfikowane stanowisko badawcze do identyfikacji sprzężenia ciernego między urobkiem i taśmą w warunkach drgań wymuszonych. Następnie opisano różne modele matematyczne linii ugięcia taśmy między zestawami krążnikowymi w warunkach statycznych i dynamicznych jej obciążeń. (abstrakt oryginalny)
4
80%
Problem finansowania działalności zarówno operacyjnej, jak i strategicznej jest istotny w zarządzaniu finansami przedsiębiorstw. W przypadku niektórych branż konwencjonalne źródła kapitałów są trudno dostępne z uwagi na uwarunkowania rynku finansowego. Przykładem może być górnictwo, które dla zapewnienia rozwoju musi sięgać po alternatywne finansowanie charakterystyczne dla tej branży. Jednym z rodzajów takiego finansowania są agencje kredytów eksportowych, rozwijające swą działalność w kierunku wypracowania nowych modeli funkcjonowania. W artykule przedstawiono największe agencje kredytów eksportowych na świecie i wskazano ich cechy charakterystyczne na tle konwencjonalnych źródeł finansowania. Zidentyfikowano największe państwa finansujące, ale również pozyskujące takiego rodzaju kapitały w odniesieniu do branży górniczej(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istotę odmetanowania przy użyciu powierzchniowych i dołowych stacji odmetanowania. Zastosowane w kopalniach rozwiązania zostały opisane z podziałem ze względu na zakres działania i ich lokalizację, na stacje centralne powierzchniowe, stacje centralne dołowe oraz stacje lokalnego odmetanowania. Przedstawiono historię urządzeń oraz ich obsługę w odniesieniu do nowoczesnych rozwiązań ze wskazaniem na poprawę parametrów gazu przesyłanego do odbiorcy oraz zwiększenie możliwości jego gospodarczego wykorzystania. Urządzenia oraz zastosowane rozwiązania technologiczne zostały opisane na podstawie wieloletniej praktyki Zakładu Odmetanowania Kopalń "ZOK" Sp. z o.o. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Górnicze ratownictwo wysokościowe - 45 lat działalności
80%
Referat przedstawia organizację i funkcjonowanie specjalistycznych zastępów ratowniczych do prac w wyrobiskach pionowych lub o dużym nachyleniu. Opisano wymagania przepisów dla prac na wysokości. Zaprezentowano specjalistyczny sprzęt i sposób prowadzenia szkoleń. Przedstawiono przykłady akcji ratowniczych i prac profilaktycznych prowadzonych z wykorzystaniem technik alpinistycznych. (abstrakt oryginalny)
Proponowane udostępnienie, rozcięcie i eksploatacja pokładu 405/1 w partii L czterema ścianami o sumarycznej wielkości zasobów operatywnych wynoszących 3,874 mln ton skutkuje utrzymaniem wielkości wydobycia KWK "Halemba-Wirek" przy maksymalnym wykorzystaniu posiadanej infrastruktury kopalni przy jednoczesnym podwyższeniu jakości produkcji. Zaproponowano odprowadzanie powietrza na szyb Północny II z systemem przewietrzania ścian na "Y" zwiększając bezpieczeństwo eksploatacji przy maksymalnym wykorzystaniu systemu odmetanowania. Wiąże się to z kierunkiem proponowanej eksploatacji zapewniając jednocześnie selektywną odstawę urobku węgla charakteryzującego się wysokimi parametrami jakościowymi. Mając na uwadze minimalizację prognozowanego wpływu Uskoku Halembskiego postanowiono od niego odstąpić projektowanymi wyrobiskami i liniami zakończenia ścian. Proponowane rozwiązanie nie spowoduje utrudnień w rozcięciu pozostałych pokładów w tym rejonie. (abstrakt oryginalny)
Obudowy łukowo-proste stanowią rozwiązanie konstrukcji obudowy w której prosty odcinek konstrukcji w części stropnicowej podparty jest stojakiem podporowym z jednej strony ociosu, a z drugiej strony ociosu ma kształt łukowy. Rozwiązanie obudowy znajduje zastosowanie w przecinkach zbrojeniowych, w przecinkach likwidacyjnych oraz w chodnikach przyścianowych. W artykule na podstawie doświadczeń zostaną przedstawione zalety ruchowe obudów łukowo-prostych jak i problemy ich stosowania oraz rozwiązania pozwalające poprawić ich nośność. Sformułowano wymogi techniczno-technologiczne warunkujące ich stosowanie w wyrobiskach kopalń węgla kamiennego. (abstrakt oryginalny)
Zadaniem niniejszego artykułu jest przypomnienie o dawno zapomnianym środku technicznym UPZ-1 [3] produkowanym kiedyś przez RAGOR Radzionków. Nie jest to opis nowego wynalazku tylko przypomnienie i zachęcenie do ponownego stosowania, ponieważ wpływa to na obniżenie kosztów wydobycia, co jest obecnie "być albo nie być" dla górnictwa. W artykule przestawia się dane do wyliczenia oszczędności, które wynikają ze stosowania UPZ-1 [3]. (abstrakt oryginalny)
Australia to kraj bardzo bogaty w zasoby naturalne. Jest znaczącym eksporterem rud żelaza, boksytów, miedzi, złota, niklu oraz cynku. Kraj ten eksportuje także rudy uranu czy też węgiel kamienny i gaz ziemny. We własnym zakresie wykorzystuje również surowiec energetyczny, jakim jest węgiel brunatny. Podobnie jak w Polsce, służy on do produkcji energii elektrycznej zapewniając przy tym bezpieczeństwo energetyczne państwa. Pomimo znacznej odległości dzielącej te dwa kraje, mają one ze sobą wiele wspólnego. Zarówno Australia, jak i Polska opiera swoją elektroenergetykę w większości na rodzimych zasobach węgla kamiennego i brunatnego. Obydwa kraje osiągnęły także zbliżony poziom udziału OZE w miksie energetycznym. Podobny jest również poziom rocznego wydobycia węgla brunatnego. W artykule dokonano porównania górnictwa i energetyki opartej na węglu brunatnym w Australii i w Polsce. Analiza dotyczy ostatnich 20 lat, przy czym szczególną uwagę zwrócono na zmiany, jakie zaszły w tej branży po 2010 roku. Wskazano podobieństwa i różnice występujące w obydwu krajach w zakresie warunków geologiczno-górniczych wydobycia węgla brunatnego oraz jednostkowej efektywności i emisji dwutlenku węgla podczas produkcji energii elektrycznej. Opisano także stan i perspektywy rozwoju trzech kompleksów górniczo-energetycznych węgla brunatnego zlokalizowanych w Latrobe Valley w stanie Wiktoria w południowo-wschodniej Australii.(abstrakt oryginalny)
The paper presents a method for measuring and recording the forces involved in the coal cutting process. Moreover, a method for visualization of all forces involved in the cutting process was described. In the following part, the construction and principle of operation of a device for determination of forces involved in the cutting process (coal mining), referred to by the author as POU-BW/01-WAP, are presented. Resistance extensometry was used to measure the forces. This is the only device in the world that determines two of three force components that take part in the cutting process. For this purpose, two independent measuring blocks were used, which are strain gauges of force: cutting (Fs) and knife pressure (Fd). In order to register these forces, a real mining knife used in longwall shearer drums was applied - i.e. tangential-rotary. The equipment has the ATEX certificate allowing for operation in real conditions as a device intended for use in potentially explosive atmospheres - in accordance with the directive 94/9/EC. It has received many awards at world fairs for inventions and innovative solutions. (original abstract)
12
Content available remote KRIGING - od górniczej praktyki poprzez teorię do zastosowań środowiskowych
80%
W artykule w przystępny sposób przedstawiono wybrane zagadnienia związane z metodą krigingu zwyczajnego, szeroko wykorzystywaną do estymacji zasobów górniczych. W szczególności opisano te jej właściwości, które choć zazwyczaj mniej znane to decydują o przydatności tej metody i umożliwiają kontrolę dokładności uzyskanych wyników. Szczególną uwagę poświęcono zastosowaniom roli wariancji krigingu, będącej miarą dokładności wyników otrzymanych za pomocą metody krigingu, oraz możliwości jej zastosowania do planowania sieci pomiarowych. (abstrakt oryginalny)
13
80%
W artykule przedstawiona została sieć wysokiego ciśnienia, mediów hydraulicznych, w podziemnym zakładzie górniczym Kopalni Węgla Kamiennego (KWK). Sieć ta pozwala w skuteczny sposób dostarczyć medium do zasilania odbiorników, wykorzystujących hydraulikę siłową oraz stosowanych do tego celu środków technicznych. Zakres artykułu obejmuje przedstawienie pojęcia hydrauliki siłowej dotyczącej wykorzystania oraz zaplanowania układów hydraulicznych. Przedstawia medium, jego zadania oraz rodzaje cieczy hydraulicznych stosowanych w hydraulice siłowej w górnictwie podziemnym. Pokazano zastosowany model sieci wysokiego ciśnienia, czyli opis wytwarzania emulsji olejowo-wodnej i dostarczania jej do miejsc przetwarzania energii elektrycznej na energię hydrauliczną, transport do odbiorników hydraulicznych oraz ich zasilanie - przedstawiono także drogę powrotu medium do pompowni. (abstrakt oryginalny)
W pracy dokonano analizy porównawczej cech użytkowych lin nośnych wyciągu górniczego, określonych za pomocą badań: organoleptycznych, wytrzymałościowych i magnetycznych. Porównano zmiany: geometrycznych cech konstrukcyjnych drutów tworzących splotki oraz siły zrywającej. Stwierdzono, że zaobserwowane zmiany są zróżnicowane i zależą od rodzaju badań. Dokonano także analizy przyczyn, które taki obraz zmian kształtowały. Na podstawie przeprowadzonych badań doświadczalnych stwierdzono, że istnieją przesłanki opracowania sposobu wyznaczania poprawek minimalizujących różnice między wartościami uzyskanymi w badaniach magnetycznych i w niszczących badaniach wytrzymałościowych. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Przywileje związane z pracą w górnictwie na tle innych grup zawodowych
80%
W Polsce istnieje znaczna liczba zawodów, których wykonywanie łączy się poza płacą z innymi przywilejami niedostępnymi pozostałym grupom zawodowym. Prócz wynagrodzeń przychodami ze stosunku pracy lub stosunków pokrewnych są w szczególności: - różnego rodzaju dodatki, - nagrody, - ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, - świadczenia w naturze lub inne nieodpłatne lub częściowo odpłatne świadczenia1. Te świadczenia pozapłacowe to domena przede wszystkim wielkich przedsiębiorstw z państwowym rodowodem i silnymi związkami zawodowymi. To jednak nie górnicy są współcześnie najbardziej uprzywilejowaną grupą zawodową. Przywileje tej grupy zawodowej można tłumaczyć jednak nie tylko wielowiekową tradycją, ale i niebezpieczeństwem pracy górniczej. Artykuł ma na celu omówienie niektórych przywilejów wybranych grup zawodowych. (fragment tekstu)
The article presents the method and results of experimental tests of the coefficient of friction between a steel rope and friction lining. The BECORIT K22 and BECORIT K25SB floor coverings were tested. The tests were carried out in accordance with the recommendations of the new German standard: DIN 21258 - Lubricants and impregnating agents for drive discs and transport ropes in mining - safety and testing requirements. The authors in this article emphasize that the Becorit K22 and K25SB linings are used for the wheels of propeller drums of mining machines. Characterized by high coefficients of friction (μ ≥ 0.25), also in cases of extreme weather conditions on the surface. The chemical properties of BECORIT linings ensure their resistance to swelling in the event of different oils and lubricants as well as mine waters. The material of which the claddings are made ensures very good machinability during rolling of rope grooves with the use of turning or milling tools. BECORIT K22 plastic cladding is particularly suitable for use in hoisting machines, where the rope base forms a large overlap angle on the wheel grooves (max 1°31'), which causes its lateral wear faster. BECORIT K22 material in this case provides a higher service life compared to other materials. Due to the way they are mounted on the wheel, they are made as 1-piece (monolith) or bipartite. In this article, moreover, the structure and principle of operation of the measuring station on which the tests were carried out are presented in great detail. (original abstract)
The paper presents selected results of the laboratory tests of the speed control system for the R-130 roadheader with an inverter-fed cutting heads drive. The results recorded for the variable speed system have been compared with the measurement obtained for the network supplied drive. There have been noticed some oscillations after rapid current overloads. They are due to the operation of the internal current controller of the PWM-inverter, The oscillations are fast decaying - so they prove the results of initial system stability checking. Generally, the automatic speed control, tracking the optimum speed level calculating by supervisory speed adjuster makes possible to better utilize the motor power throughout the whole cutting time. The better operating conditions of the motor cause increase in the whole system power efficiency (even in spite of additional losses in the inverter circuit) Additionally the sped control reduces dynamical overloads. This fact can have a positive influence on the whole system reliability. The speed control subsystem is a part of the whole control system which contains also close-loop boom angular position and velocity control circuits. (original abstract)
Unscheduled downtimes in machine operation are one of the main reasons behind their low availability. Such downtimes are caused by miscellaneous factors and remain difficult to identify in a number of cases. This particularly refers to enterprises that conduct their activities in changing external conditions, such as hard coal mines, where exploitation is carried out in extremely complicated, changeable and dangerous conditions. The process of coal production makes use of various machines that must be adapted to these conditions. The specificity of the working environment makes it necessary for these machines to exhibit high reliability, readiness and efficiency. These features, in turn, make the cost of the machines very high. It is therefore reasonable to make the best use of their capabilities, which translates into the effectiveness of the entire production process. The article concentrates on determining the availability of these machines. It has been assumed that availability is one of the fundamental parameters that define the effective utilisation of machines. The tests were conducted for a longwall shearer as well as an armoured face conveyor and a main haulage conveyor in one of the hard coal mines in Poland. Industrial automation systems were used to determine unscheduled downtimes in the operation of these machines, as well as their time structure and causes. The results obtained indicate that the number of unscheduled downtimes represents a serious problem in mining exploitation. (original abstract)
Ilość powstających odpadów energetycznych skłania do poszukiwania nowych możliwości ich wykorzystywania np. do budowy barier izolacyjnych w składowiskach odpadów. Podstawowym warunkiem, jaki musi spełniać materiał stanowiący barierę izolacyjną, jest warunek szczelności. Szczelność scharakteryzowana jest poprzez współczynnik filtracji, którego wartość nie może przekraczać 1ź10-9 m/s. O wielkości współczynnika filtracji decyduje porowatość aktywna materiału, a więc pory o średnicy większej niż 0,2 ?m. W niniejszym artykule przedstawiono możliwość wykorzystania wybranych odpadów energetycznych do budowy barier izolacyjnych poprzez ocenę ich własności porozymetrycznych i filtracyjnych. Porowatość otwarta (no) zestalonych hydromieszanin popiołu z produktami odsiarczania spalin z El. "X" wynosi średnio 20,41%, a porowatość aktywna (na) średnio 3,04%. O porowatości otwartej no zestalonej hydromieszaniny popiołu decydują pory subkapilarne generalnie w zakresie średnic 0,01-0,1 ?m. Natomiast współczynnik filtracji omawianego materiału w zależności od metody badawczej wyniósł 1,55E-10 m/s dla permeametru Kamieńskiego oraz 1,81E-9 m/s dla "Flow pump". (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote The Research of Project Maturity in Mining Service Enterprises in Poland
80%
Project maturity is the ability of an organisation to effectively select a project portfolio in such a way that the execution of these projects contributes to the objectives and strategy of the organisation and the ability to apply professional project management techniques and tools in order to achieve high quality project products, repeatability of successes and avoid failure in forthcoming projects. The article presents the results of preliminary survey research aiming to assess the degree of maturity in project management in the scope of methods and tools, human resources, environment and knowledge management. The research was conducted in mining service enterprises in Poland. (original abstract)
first rewind previous Strona / 36 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.