Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 249

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Globalizacja działań przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Autorka reprezentuje Ośrodek Badań Integracji Europejskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Przedstawia opis dominujących obecnie trzech form współpracy i kooperacji przedsiębiorstw: fuzje i przejęcia, subcontracting oraz alianse strategiczne. Artykuł zawiera również 3 tablice, 4 rysunki.
2
Content available remote Multidimensional Character of Globalisation
100%
Globalizacja, będąc istotnym megatrendem związanym z rozwojem współczesnego świata, jest zjawiskiem złożonym i wielowymiarowym. Jej wielowymiarowy charakter można rozważać w oparciu o trzy podstawowe aspekty: polityczny, ekonomiczny i społeczno-kulturowy. W artykule, autorzy analizują pojęcie globalizacji, jej wymiary, jak również ewentualne koszty i korzyści globalizacji w kontekście ekspansji międzynarodowej przedsiębiorstw oraz procesu powstania globalnych firm. Jednocześnie autorzy analizują wielowymiarowy charakter globalizacji w oparciu o przykład firmy McDonald's. (abstrakt oryginalny)
W XXI wieku jesteśmy świadkami znacznego wzrostu liczby organizacji poszerzających swoją działalność na rynku globalnym, wykorzystując globalne zespoły wirtualne. Globalne zespoły wirtualne różnią się pod wieloma względami od zespołów tradycyjnych i dlatego wymagają odmiennego podejścia w sferze zarządzania, wymagającego świadomości korzyści i przeszkód oraz aktywnego ich uwzględniania w celu umożliwienia osiągnięcia przez zespół powodzenia w jego działalności. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Integracyjna rola sportu we współczesnym świecie
100%
Sport jest częścią kultury każdego narodu. W odróżnieniu od innych dziedzin, takich jak teatr, film, malarstwo, rozwijanych głównie w wielkich aglomeracjach, sport, a w szerszym ujęciu - kulturę fizyczną, z powodzeniem rozwijają społeczności zarówno dużych miast jak i małych miasteczek i wsi. Jego rola jest znacznie szersza, niż może się powszechnie wydawać, dlatego warto zgłębić i przeanalizować możliwości tego obszaru naszego życia. Celem artykułu jest przedstawienie sportu jako płaszczyzny integracji społecznej. Podjęto próbę ukazania najważniejszych elementów funkcji socjalizacji sportu na poziomie lokalnym, narodowym i międzynarodowym.(tekst z oryginału)
5
Content available remote Globalny i lokalny wymiar współczesnego sportu
100%
Współczesny sport ma wiele różnorodnych form. Jego kulturowe znaczenie przejawia się w globalnym zasięgu, jest on bowiem najbardziej rozpowszechnioną formą kultury1 i ważnym komponentem kultury masowej. Na początku XXI wieku sport w różnych postaciach uprawia lub ma z nim związek ponad miliard ludzi2. W sporcie tkwi duży potencjał, a jego globalną, społeczną i ekonomiczną rolę uwzględniono w dokumencie końcowym konferencji w Davos (The Global Agenda 2009)3. Sportowy lobbig globalny, kontynentalny, narodowy i lokalny tworzy warunki do powstawania ponadnarodowych, megainterkontynentalnych organizacji, koordynujących, łączących wspólne interesy, harmonizujących działania i spajających działania na rzecz realizacji wspólnych idei. Sport ma duży wpływ na życie społeczne, ideologiczne i ekonomiczne współczesnych społeczeństw. Badania nad interpretowaniem i wyjaśnianiem problemów związanych z rozwojem sportu oraz jego społecznymi i ideologicznymi konotacjami zaowocowały wieloma publikacjami4. Ważnym problemem jest usystematyzowanie wiedzy na temat współczesnego sportu, określenie powszechności i popularności sportu w skali globalnej, kontynentalnej i lokalnej. W krajach UE istotna jest naukowa interpretacja danych dotyczących struktury i motywacji uczestnictwa w sporcie i rekreacyjnej aktywności ruchowej. Duże znaczenie ma również ocena polityki sportowej na szczeblu lokalnym i regionalnym oraz skuteczności programów wspierania i rozwoju sportu lokalnego.()tekst z oryginału)
Podsumowując prowadzone tu rozważania, należy zwrócić uwagę na powszechność obrotu pozarynkowego. Nie jest to praktyka marginalna i stanowi poważny problem przemysłu filmowego i rozrywkowego. Nie jest to już kopiowanie kaset magnetowidowych w ramach społeczności lokalnej, lecz działalność globalna. Przysłowiowa globalna wioska spowodowała, że praktycznie każdy może skopiować dowolne treści, o ile te są przez kogoś udostępnione. Ogrom zjawiska wyraźnie paraliżuje władze, które mogłyby prawa autorskie egzekwować. Między innymi dlatego, że chociaż obrót nieautoryzowany jest globalny, nie wszędzie jest karalny. (fragment tekstu)
Celem autorów było przedstawienie kilku koncepcji kontrolingu przedsiębiorstwa, które można przyjąć w przedsiębiorstwach działających w warunkach globalizacji. Autorzy zaliczyli do nich kontroling jako: informacyjne wspomaganie zarządzania, koordynację zarządzania, szczególną formę zarządzania. Przedstawione rozważania są zarówno wynikiem własnych przemyśleń autorów oraz przeglądu literatury.
Globalizacja w odniesieniu do przedsiębiorstw może oznaczać zaawansowane umiędzynarodowienie ich działalności, które będzie polegać na funkcjonalnej integracji rozproszonych po świecie jednostek organizacyjnych. Założenie to najpełniej realizowane jest przez przedsiębiorstwa, które sukcesywnie i konsekwentnie rozszerzają zasięg swego działania poprzez łączenie się w różne formy organizacyjne (np. korporacje transnarodowe), które dysponując ogromnymi zasobami i tworzą liczne, zagraniczne filie lub oddziały. Sens ich funkcjonowania jest ściśle związany z poszukiwaniem przez korporacje transnarodowe tanich zasobów, które znacząco wpływają na optymalizację czynników produkcji, a także z poszukiwaniem chłonnych rynków zbytu, determinujących warunki lokalizacji nie tylko jednostek produkcyjnych. Ponadto ważne dla korporacji są liczne ulgi inwestycyjne czy łagodniejsze normy ochrony środowiska, dzięki którym w stosunkowo prosty sposób można uzyskać przewagę konkurencyjną.[...] Funkcjonowanie jednostek produkcyjnych będących oddziałami korporacji transnarodowych wpływa również korzystnie na ożywienie lokalnej działalności gospodarczej, rozwój lokalnego rynku pracy, rozbudowę kontaktów zagranicznych lokalnych przedsiębiorstw, rozwój systemu informacji gospodarczej, wreszcie na aktywizację lokalnego biznesu, który może powielać działania korporacji, co prowadzi do tzw. efektu naśladownictwa W świetle powyższych rozważań podjęto próbę charakterystyki funkcjonowania przedsiębiorstwa Scania Production Słupsk S.A. wchodzącego w skład szwedzkiego koncernu Scania AB. (fragment tekstu)
Internacjonalizacja przedsiębiorstw, będąca jednym z przejawów tendencji globalizacyjnych w gospodarce, jest współcześnie intensywnym procesem. Powiększenie jednolitego rynku europejskiego w efekcie przyjęcia dziesięciu nowych członków, w tym Polski, oznacza m.in. zmiany prawno-instytucjonalnych warunków działania przedsiębiorstw, a także zmiany warunków konkurowania oraz prowadzenia działań marketingowych na tym rynku zarówno dla przedsiębiorstw z krajów członkowskich, jak i z krajów trzecich. Wiele z tych zmian stymuluje lub wręcz wymusza internacjonalizację polskich przedsiębiorstw. Barierą ekspansji polskich przedsiębiorstw jest jednak ich niski stopień umiędzynarodowienia i relatywnie niewielkie doświadczenie na rynku międzynarodowym. W niniejszym artykule przedstawiono wyniki wybranych badań na temat stopnia umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorstw, potwierdzające generalnie powyższą tezę o niskim stopniu ich internacjonalizacji. (abstrakt oryginalny)
Objective: The objective of this paper is to provide a deeper insight into the main characteristics of Hungarian exporters between 1999 and 2013. Research Design & Methods: The text addresses the questions how exporters can be grouped according to their export performance, what kind of groups can be identified, and what their main characteristics are. The research is based on Hungarian Competitiveness Research of 1999, 2004, 2009, 2013. Cluster analysis was selected as a key research method. Findings: Four different clusters were identified. The most successful export-oriented companies produced more than 60% of export revenue in all databases, they had the highest export revenue, highest export intensity, and their profitability was over industry average except in 2009. Significant differences can be observed between the two groups. Leading minor exporters had significant higher profitability and better operation than minor exporters. Implications & Recommendations: The implication of the research can be beneficial for both those studying exporters and the firms themselves. The research suggested that lower price is a less important success factor than quality, relationships, fast and flexible delivery. The applied methodology can be useful for export researchers. Contribution & Value Added: The paper highlights the heterogeneous feature of exporters. Each cluster has special characteristics which required different analysis. The research underpins that operational excellence is necessary to export success, but it is not enough. (original abstract)
W sektorze browarniczym, mniej zaawansowanym w proces globalizacji, sytuacja badanych firm przedstawia się korzystniej. Browary Lech z powodzeniem realizują strategię konkurencji czołowej i obrony własnego rynku. Zdając sobie sprawę z ograniczonych własnych zasobów, pozyskały strategicznego partnera barażowego gwarantującego dalszy rozwój firmy na podstawie strategii zintegrowanej. Browary średnie i małe jako docelową metodę rozwoju przyjęły budowę silnej pozycji w niszach regionalnych przy współudziale swych partnerów strategicznych.(fragment tekstu)
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (biz) należą do podstawowych form przepływów kapitałowych w gospodarce światowej. W porównaniu do tradycyjnych przepływów międzynarodowych cechują się one znaczną dynamiką rozwoju, która podyktowana jest postępującym procesem globalizacji i internacjonalizacji przedsiębiorstw. Globalizacja firmy, czyli formułowanie celów i metod ich realizacji w warunkach globalnych, prowadzi do umiędzynarodowienia przedsiębiorstwa. Wyraża się ono jej wysokim zaangażowaniem w operacje na rynkach światowych, oznacza intensywne i wielostronne powiązania międzynarodowe firmy.(abstrakt oryginalny)
Globalizacja, charakterystyczne zjawisko dla współczesnych czasów, mieści w sobie również procesy dekoncentracji. Właśnie te procesy są dla małych i średnich przedsiębiorstw wielką szansą, ponieważ mogą one szybko i elastycznie reagować na polskiego klienta. Aby te szanse wykorzystać, muszą spełniać kilka warunków, o których mowa w opracowaniu. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Rola klastrów we współczesnej gospodarce
75%
Klastry jako zjawisko znane są od wielu lat. Już w 1890 r. Alfred Marshall zwrócił uwagę na przypadki, gdy w pewnych regionach dobrze rozwijała się działalność jednego rodzaju. Powstawały okręgi przemysłowe, których uczestnicy należeli do jednego lub kilku podobnych sektorów działalności. Do dnia dzisiejszego w wielu krajach aktywność gospodarcza i ekonomiczna skupia się na obszarach w wyspecjalizowanych okręgach przemysłowych nazywanych klastrami.(fragment tekstu)
Artykuł przedstawia główne problemy związane z coraz silniej zaznaczającym się procesem globalizacji we współczesnej gospodarce. Równocześnie zasygnalizowane zostały pewne wybrane aspekty regionalnych uwarunkowań procesu globalizacji. Miejsce przedsiębiorstw w procesie globalizacji oraz skutki odczuwane przez nie zwłaszcza w regionach peryferyjnych dają podstawę do określenia perspektyw związanych z oddziaływaniem tych procesów. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w 2003 r. w 218 małych i średnich przedsiębiorstwach Dolnego Śląska, dotyczących zagadnień związanych z instytucjonalnym wsparciem sektora MSP.
W prezentowanym opracowaniu najpierw przywołano analizy pokazujące polskie specjalizacje gospodarcze - branże, w których znaczne nisze są opanowane przez polskie firmy. Następnie omówiono nieadekwatność określenia "firmy globalne" dla przedsiębiorstw działających w ten sposób. W prezentowanej analizie odwołano się do modeli firm przyszłości, które są opisywane w różnych aspektach przez kategorie pojęciowe organizacji wirtualnej i koniczynki zatrudnienia. Przedstawiono mechanizmy umożliwiające globalizację polskich firm opartych na wiedzy oraz argumenty za podążaniem przez grupy polskich przedsiębiorstw taką, teoretycznie opisaną drogą. (fragm. tekstu)
Omówiono usługi pocztowe świadczone przez operatora publicznego, przedstawiono wybrane problemy zarządzania sektorem pocztowym oraz jego przyszłość w warunkach globalizacji gospodarki.
Przedsiębiorstwa, prowadzące działalność na rynku międzynarodowym, dążą do osiągnięcia, a następnie utrzymania wysokiego poziomu konkurencyjności. Współczesny rynek stawia przed przedsiębiorstwami nowe wymagania. Chcąc im sprostać, muszą one w swej strategii rozwoju Maść nacisk na wzrost konkurencyjności. Wiąże się z tym poszukiwanie możliwości do kreowania tendencji rozwojowej, wzrostu mikroproduktywności oraz skutecznego rozwijania rynków zbytu. Istotny wpływ na wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa ma właściwe opracowanie globalnej strategii konkurencji. (abstrakt oryginalny)
Omówiono istotę procesu globalizacji w gospodarce światowej oraz jej obszary, fazy i etapy w rozwoju działalności międzynarodowej przedsiębiorstw.
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.