Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 91

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Green taxes
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Zakres i intensywność ingerencji państwa w procesy rynkowe są szeroko dyskutowane i często krytycznie oceniane przez wielu ekonomistów. Są jednak dziedziny, w których aktywny udział państwa jest niezbędny. Dotyczy to zwłaszcza ochrony środowiska i zapewnienia długofalowego rozwoju. OECD postulowała w 1997 r., aby państwa "z uwzględnieniem narodowych socjoekonomicznych warunków w większym stopniu i konsekwentniej używały instrumentów ekonomicznych" w kwestiach ochrony środowiska. W wielu państwach Europy Zachodniej sięgnięto po takie instrumenty. Jednym z nich jest np. wprowadzony w 1999 r. w Niemczech tzw. podatek ekologiczny. Niniejsza praca wyjaśnia i definiuje, czym jest podatek ekologiczny oraz przedstawia różne aspekty związane z jego wprowadzeniem. Ponadto prezentuje obecny stan dyskusji o tzw. podwójnej dywidendzie. W końcu próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie o przyszłość takiej formy podatku w perspektywie rozwoju gospodarczego państwa. (fragment tekstu)
Celem tego opracowania nie jest dyskusja nad założeniami i konsekwencjami oraz skutecznością ERP, ale nie ulega wątpliwości, że w tym kontekście podatek od energii może być traktowany jako podatek ekologiczny. Posiłkując się przedmiotową klasyfikacją podatków, można powiedzieć, że jest to podatek od wydatków, inaczej nazywany podatkiem konsumpcyjnym bądź akcyzą. (fragment tekstu)
W artykule opisane zostały podstawowe możliwości w zakresie przeznaczania wpływów uzyskanych dzięki opłatom i podatkom ekologicznym. Teoretycznie wyodrębnione warianty przeznaczania gromadzonych w ten sposób wpływów uzupełnione zostały przykładami przedstawiającymi doświadczenia wybranych krajów. (fragment tekstu)
4
100%
Autor przedstawia rolę podatków ekologicznych jako specyficznych instrumentów polityki fiskalnej skierowanej na ochronę środowiska. Przywołuje szereg definicji podatków ekologicznych, zwracając uwagę na trudności wypracowania jednolitej definicji, ponieważ wymaga to m.in. określenia, czy funkcja ekologiczna jest podstawową, czy podatki te powinny generować dochody wykorzystywane na cele ochrony środowiska i inne. W tekście scharakteryzowano wybrane elementy konstrukcji podatku CIT i akcyzowego związane z ochroną środowiska oraz prace nad wdrożeniem podatku ekologicznego w Polsce.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Podatki środowiskowe i podział na grupy podatków według metodyki Eurostatu
100%
Artykuł został napisany na podstawie analizy nowej metodyki Eurostatu, będącej podstawą wspólnego projektu GUS-Eurostat pt.: European Environmental Economic Accounts: Module for Environmental Taxes (EEEA Tax). Celem opracowania jest krytyczne ustosunkowanie się do wybranych składników metodyki Eurostatu. Przedmiotem zainteresowania są należności, które, według kryteriów ustalonych przez Eurostat, można zakwalifikować jako podatki. Pierwszym i kluczowym rozstrzygnięciem jest wyodrębnienie podatków związanych ze środowiskiem. Podatkiem środowiskowym (environmental tax) jest podatek zidentyfikowany jako podatek w ramach metodyki ESA 95, którego podstawę stanowi jednostka fizyczna oddziaływania (lub substytut/zastępnik tej jednostki) o udowodnionym, negatywnym wpływie na środowisko. Kolejnym krokiem w ramach metodyki Eurostatu jest dokonanie podziału wyodrębnionych podatków środowiskowych na cztery, z góry ustalone, grupy: podatki energetyczne (energy taxes), podatki transportowe (transport taxes), podatki od zasobów naturalnych (resources taxes), podatki od zanieczyszczeń (pollution taxes). Podział ten nie jest oczywisty z racji szczególnego potraktowania podatków energetycznych, a także z powodu licznych, proponowanych wyłączeń podatków, które można byłoby zaliczyć do jednej z pozostałych grup podatków środowiskowych. (abstrakt oryginalny)
Subwencjonowanie ochrony środowiska (ulgi, zwolnienia i obniżki podatkowe) są narzędziem pozwalającym na uproszczony obieg pieniądza. W pracy ukazano zakres oddziaływania preferencji podatkowych związanych z ochroną środowiska na dochody przedsiębiorców, a także ich udział w promowaniu proekologicznych zachowań podatników.
7
Content available remote Rozwój podatków ekologicznych w Unii Europejskiej w latach 2010-2012
75%
Celem artykułu jest udzielenie odpowiedzi na następujące pytania: (1) Jakie jest znaczenie fiskalne podatków ekologicznych w Unii Europejskiej? (2) Czy w okresie kryzysu ekonomicznego dokonywano reform w zakresie podatków ekologicznych, a jeśli tak, to których podatków one dotyczyły i w jaki sposób wpłynęły one na zmianę obciążeń tymi podatkami? W pierwszej części artykułu wyjaśniono istotę oraz definicję podatków ekologicznych. W częściach drugiej i trzeciej na podstawie danych dotyczących strony fiskalnej podatków ekologicznych w UE oraz Polsce poddano realizacji cel (1). Część czwarta koncentruje się na realizacji celu (2) poprzez analizę reform podatkowych przeprowadzonych w poszczególnych państwach UE. W opracowaniu przeprowadzono analizę porównawczą historycznych danych faktograficznych. Wykorzystane w badaniu dane empiryczne pochodzą z baz Eurostatu oraz Komisji Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Kontrowersje wokół ekologicznej reformy podatkowej dotyczą zarówno założeń, jak i jej rzeczywistych skutków. Szczególnie kusząca zarówno z ekonomicznego, jak i społecznego punktu widzenia wydaje się możliwość kompleksowej, dotyczącej zarówno struktury dochodów, jak i wydatków, reformy fiskalnej. Podatki ekologiczne wpisują się doskonale w priorytety i cele Strategii Lizbońskiej, przyczyniając się do redukcji szkodliwych emisji do środowiska, zwiększenia zatrudnienia i zrównoważonego wzrostu gospodarczego. Mogą być filarem kompleksowej, nowoczesnej polityki fiskalnej. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest odpowiedź na pytanie, jaką rolę odgrywają podatki ekologiczne w ekonomii zrównoważonego rozwoju. W pierwszej części artykułu omówiono ideę zrównoważonego rozwoju gospodarczego i ekonomii zrównoważonego rozwoju. Następnie zdefiniowano podatki ekologiczne i wyjaśniono ich istotę oraz omówiono ich rolę w ekonomii zrównoważonego rozwoju w ujęciu teoretycznym, co finalnie pozwoliło na ukazanie roli tych podatków w praktyce. W czwartej części niniejszego artykułu omówiono ekologiczną reformę podatkową. Przeprowadzone w artykule analizy zarówno teoretyczna, jak i empiryczna pozwoliły stwierdzić, iż system podatkowy powinien odgrywać zasadniczą rolę w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju gospodarczego, jednakże w praktyce nadal jest trudno przeprowadzić właściwą ekologiczną reformę podatkową. (abstrakt oryginalny)
Omówiono cele regulacji w ochronie środowiska: ich skuteczność ekologiczną, efektywność, elastyczność, kompatybilność z istniejącymi formami regulacyjnymi i wykonalność.
W artykule podane zostały rozwiązania zawarte w prawie podatkowym, które można zaliczyć do instrumentów podatkowego wsparcia polityki ochrony środowiska. Szczegółowo omówione zostały tylko niektóre z podatków zawierających różnego rodzaju bodźce do zachowań przyjaznych środowisku, bądź też zmiejszających zainteresowanie działaniami niepożądanymi z punktu widzenia ochrony środowiska.
Artykuł jest poświęcony podatkom ekologicznym w polskim systemie fiskalnym. Autor podjął próbę ich identyfikacji, zgodnie z przyjętą definicją, według której za podatek ekologiczny uważa się każdy taki podatek, dla którego przedmiotem opodatkowania jest zjawisko lub rzecz oddziałujące w sposób negatywny na środowisko naturalne. W Polsce obecnie obowiązują cztery podatki ekologiczne: podatek akcyzowy na niektóre szkodliwe dla środowiska dobra konsumpcyjne, podatek od środków transportowych, podatek leśny i podatek rolny. Podatek akcyzowy dotyczy wyrobów energetycznych, takich jak benzyny silnikowe, olej napędowy, olej opałowy, gaz płynny, gaz ziemny i inne podobne, oraz samochodów osobowych. Wymienione podatki ekologiczne zostały scharakteryzowane i poddane analizie w zakresie ich wielkości. (abstrakt autora)
13
Content available remote Skuteczność podatków ekologicznych z punktu widzenia polityki klimatycznej
75%
Celem artykułu jest ocena skuteczności środowiskowej podatków i opłat stosowanych w ramach polityki klimatycznej państw europejskich (m.in. podatków od paliw i innych nośników energii oraz podatków od środków transportu). Skuteczność tę rozumiano głównie jako zdolność podatków i opłat do stymulowania działań sprzyjających redukcji emisji gazów cieplarnianych. Analizie poddano literaturę i raporty zawierające wyniki badań nad wpływem podatków na cele polityki klimatycznej. Z przeprowadzonego przeglądu wynika, że spadek emisji dzięki podatkom ekologicznym może wynosić nawet kilka milionów ton CO2 eq rocznie. Skuteczność środowiskowa podatków w dużym stopniu zależy od takich elementów konstrukcji podatków, jak stawki podatkowe, przedmiot podatku, zwolnienia i ulgi podatkowe. Duże znaczenie ma także elastyczność cenowa popytu na dobra objęte opodatkowaniem (takie jak paliwa czy środki transportu) oraz dostępność substytutów bardziej przyjaznych środowisku(abstrakt oryginalny)
14
75%
Artykuł poświęcono, wprowadzonemu w kwietniu 2012 r., podatkowi od wydobycia niektórych kopalin. Głównym celem artykułu była ocena kształtowania się wielkości wpływów pochodzących z tego podatku w okresie 2012-2015 na tle innych podatków ekologicznych. Przy jej sporządzaniu posłużono się analizą statystyczną zebranych danych sprawozdawczych. W artykule przedstawiono istotę podatków ekologicznych i ich definicje oraz omówiono szczegółowo reguły obowiązywania podatku od wydobycia niektórych kopalin. Przedstawiono wielkości wpływów budżetowych pochodzących z tego podatku w okresie od jego wprowadzenia do roku 2015 oraz dokonano analizy porównawczej w tym zakresie z całością podatków ekologicznych występujących w Polsce. Zaprezentowano także działania lobbystyczne idące w kierunku ograniczenia tego podatku(abstrakt oryginalny)
Głównym celem niniejszej pracy jest uporządkowanie, kompleksowe ujęcie i przedstawienie możliwie jak największej liczby zagadnień związanych z funkcjonowaniem w gospodarce narodowej instrumentów fiskalnych i parafiskalnych powiązanych ze środowiskiem przyrodniczym, jakimi są opłaty i podatki (oraz inne podobne instrumenty), nazywane na ogół ekologicznymi, w tym przyjęcie jednoznacznych i akceptowalnych rozstrzygnięć co do ich definiowania i klasyfikowania. Określenie "ekologiczne" nie jest właściwie w tym kontekście prawidłowe, gdyż ekologia to nauka przyrodnicza o powiązaniu organizmów żywych z ich otoczeniem, choć utożsamiana jest często niesłusznie z ochroną środowiska. Jednakże za poprawny można przyjąć stosowany powszechnie przymiotnik "ekologiczny" w znaczeniu "działający na rzecz ochrony środowiska". Dlatego zapewne terminy "podatek ekologiczny" i "opłata ekologiczna" przyjęły się już dawno i zostały zaakceptowane, także w literaturze naukowej. Niemniej spotkać można również inne określenia, niepozostawiające wątpliwości, takie jak opłaty i podatki: powiązane ze środowiskiem przyrodniczym, mające znaczenie dla ochrony środowiska, odnoszące się do środowiska, od uciążliwości ekologicznej lub prościej - środowiskowe, proekologiczne, zielone. W niniejszej pracy przyjęto jednak najczęściej stosowane i wydające się uniwersalnym określenie "opłaty i podatki ekologiczne". (fragment tekstu)
16
Content available remote Próba identyfikacji pozarynkowych ekonomicznych stymulatorów ochrony środowiska
75%
W pierwszej części artykułu przedstawiono charakterystykę pozarynkowych stymulatorów ochrony środowiska. W drugiej części porównano pozarynkowe stymulatory ochrony środowiska.
Przedstawiono najważniejsze kwestie poruszane przy omawianiu ekologicznych reform podatkowych. Omówione zostały podstawowe problemy związane z praktycznym wdrażaniem tego narzędzia, a także sposoby przezwyciężania powstających trudności. (fragment tekstu)
Artykuł zawiera przegląd opłat i podatków ekologicznych obowiązujących w krajach Unii Europejskiej w ostatnich latach. Dokonany przegląd świadczy o dużej różnorodności wykorzystywanych opłat i podatków ekologicznych, a także o pewnych różnicach w sposobie funkcjonowania tego typu instrumentów w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i "starych" krajach UE. W artykule omówione zostały również możliwości w zakresie dalszego rozwoju opodatkowania ekologicznego w Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto zagadnienie opłat i podatków ekologicznych obowiązujących w Polsce w świetle nowych interpretacji Eurostatu. Są one konsekwencją wejścia w życie nowych regulacji Unii Europejskiej, które wprowadzają obowiązek tworzenia jednolitej sprawozdawczości w tym zakresie dla krajów członkowskich. Wiąże się z tym konieczność przeanalizowania, uznawanych w literaturze przedmiotu za ekologiczne, opłat i podatków obowiązujących w Polsce pod kątem zgodności z nowymi zasadami. Chodzi przede wszystkim o ich definiowanie, jak też zaliczanie poszczególnych instrumentów finansowych (podatków, opłat itp.) do grupy ekologicznych. W artykule dokonano przeglądu i porównania definicji tych instrumentów w polskiej i zagranicznej literaturze z nowymi interpretacjami Eurostatu. W efekcie przedstawiono zestawienie podatków i opłat ekologicznych obowiązujących w Polsce zgodnie z wykładnią Eurostatu oraz zaprezentowano ich krótką charakterystykę. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest sprawdzenie, czy rozwiązania skierowane na ochronę klimatu są zawarte również w opłatach i podatkach pobieranych w krajach Unii Europejskiej na szczeblu lokalnym lub regionalnym. Obok krótkiej charakterystyki zidentyfikowanych instrumentów, opracowanie zawiera również rozważania o charakterze teoretycznym odnoszące się do roli, jaką poszczególne rodzaje opłat i podatków transportowych mogą odgrywać w działaniach na rzecz zmniejszania emisji gazów cieplarnianych z transportu drogowego. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.