Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Grupy strategiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem artykułu jest analiza zmian, które nastąpiły w sektorze fonograficznym w Polsce w ostatnim ćwierćwieczu. W pierwszej części przedstawiono zastosowanie koncepcji grup strategicznych w literaturze przedmiotu, w części drugiej z jej wykorzystaniem przedstawiono zmiany zachodzące w sektorze, który dość rzadko stanowi przedmiot analizy w polskich opracowaniach z zakresu zarządzania. (fragment tekstu)
Strzegom nazywany jest polską stolicą kamieniarstwa. Znajduje się tutaj największa liczba kopalń i największe zróżnicowanie złóż (z granitem strzegomskim na czele), a co za tym idzie najwięcej w kraju zakładów przeróbczych, importerów kamienia czy producentów i sprzedawców maszyn i akcesoriów do obróbki kamienia. Autorka prezentuje w opracowaniu mapy grup strategicznych strzegomskiego sektora kamienia naturalnego. Mapy te ilustrują pozycje konkurencyjne zakładów kamieniarskich oraz ich strategie działania. W sektorze tym wyłoniono trzy grupy strategiczne. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Analysis of the Strategic Groups Maps of the Higher Schools Sector in Poland
100%
W niniejszym opracowaniu zaprezentowano teoretyczne założenia metody analizy map grup strategicznych sektora szkół wyższych w Polsce. Ponadto zaproponowano uproszczą wersję metody map grup strategicznych. W opracowaniu podstawę stanowiły informacje zawarte w rankingu szkół wyższych w Polsce, przeprowadzonego w 2011 roku przez "Perspektywy", dzięki któremu szkoły wyższe zostały sklasyfikowane w równe grupy strategiczne. Należy również wspomnieć, iż dla celów niniejszego opracowania pod uwagę wzięto 50 najlepszych polskich uczelni (szkół wyższych, które zdobyły najwyższe miejsca w tym rankingu). Oznacza to, iż przeprowadzone badania nie są w pełni reprezentatywne, i mają charakter badań pilotażowych. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie stanowi próbę zidentyfikowania i scharakteryzowania grup strategicznych przedsiębiorstw sektora mleczarskiego na Lubelszczyźnie. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano analizy stanu zorganizowania się rolników w grupy producentów rolnych. Wyniki badań wskazały na rosnące zainteresowanie zrzeszaniem się rolników w GPR. Motywami integracji było przede wszystkim ograniczenie kosztów związanych z zakupem środków do produkcją, jak również możliwość uzyskania najwyższej ceny za wytworzony produkt. (abstrakt oryginalny)
Autor objaśnia rolę, jaką przy budowaniu strategii rozwoju organizacji odgrywa teoria grup strategicznych. Teoria grup strategicznych opiera się na stwierdzeniu występowania zróżnicowania zachowań firm wewnątrz sektorów . W świetle tej teorii uzyskanie rzetelnej odpowiedzi na pytanie: kto jest prawdziwym konkurentem danej firmy, możliwe jest dopiero po analizie wewnętrznych struktur charakterystycznych dla danego sektora i strategii konkretnych firm. Wartość takiej pogłębionej analizy wynika z tego, że niejednokrotnie wnioski teoretyczne i praktyczne wyciągane na podstawie analizy grup strategicznych są odmienne od uzyskiwanych na poziomie analizy sektora.
W ostatnich latach doszło do szeregu istotnych zmian na europejskim rynku kapitałowym. W efekcie przekształceniom uległa struktura rynku, powstało kilka nowych giełd, a niektóre z już istniejących połączyły się w ramach aliansów strategicznych. Doprowadziło to do przesunięcia w pozycjach konkurencyjnych giełd względem siebie oraz do zmian w realizowanych przez nie strategii. Celem opracowania było zastosowanie małych gryp strategicznych do analizy tych procesów. Na początku zdefiniowano przedmiot analizy oraz wyjaśniono pojęcie grup strategicznych, a następnie zidentyfikowano najważniejsze grupy wśród giełd europejskich. Dokonano wielostronnego opisu z punktu widzenia ich stabilności, wpływu na konkurencję między giełdami, a także istniejących barier mobilności między grupami oraz najważniejszych tendencji występujących na rynku kapitałowym.
Celem badań była analiza stanu organizacyjnego i zakresu procesów integracyjnych spółdzielczości rolniczej w Polsce i innych krajach europejskich. Wykorzystano metodę analizy i przegląd literatury. Przedstawiono wyniki badań instytucji związanych ze spółdzielczością rolniczą oraz posłużono się wynikami badań własnych przeprowadzonych na grupie ok. 33 rolniczych spółdzielni produkcyjnych (RSP) z województwa opolskiego. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Analiza atrakcyjności sektora usług leasingowych w Polsce
100%
Przedmiotem pracy jest analiza atrakcyjności sektora usług leasingowych w Polsce. Oznaczenie map grup strategicznych pozwoliło wyróżnić obszary o większej bądź mniejszej jego atrakcyjności. Dodatkowo zamieszczone zostały rekomendacje dotyczące budowania strategii działania. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było wskazanie najlepszych wyników modelowania dynamicznego Latent Growth Curve Model (LGCM) w zrzeszonych gospodarstwach jednego z pięciu typów produkcyjnych. W analizie LGC zmienną zależną był dochód gospodarstw i zmiennymi niezależnymi dwa modele zachowań koncepcji Chrisa Argyrisa. Badania z wykorzystaniem kwestionariusza wywiadu przeprowadzono wśród 290 zrzeszonych gospodarstw województwa małopolskiego w 2008 r. Realizacja koncepcji badawczej pozwoliła określić warunki zmiany dochodu, ich kierunek przed i po wstąpieniu gospodarstw do grupy. Stwierdzono m.in., że na integracji mogą zyskać ekonomicznie mali producenci, oni też szybciej mogą zmienić styl zachowania na model 2 - rekomendowany przez Argyrisa. Przystąpienie do grupy jest szczególnie opłacalne w długotrwałej perspektywie dla mniejszych gospodarstw warzywniczych. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest identyfikacja regionalnych grup strategicznych dla przemysłu spożywczego na podstawie zmodyfikowanej macierzy McKinseya oraz określenie strategii rekomendowanych dla przedsiębiorstw oraz województw. (fragment tekstu)
Grupa strategiczna to, według większości autorów zajmujących się zarządzaniem strategicznym, grupa (zbiór) przedsiębiorstw stosująca podobne strategie działania według wymiarów strategicznych [Porter, 1992, s.140]. Głównym celem analizy strategicznej grup strategicznych jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: dlaczego nie istnieją różnice pomiędzy strategiami przedsiębiorstw należących do tego samego zbioru i dlaczego istnieją różnice pomiędzy strategiami poszczególnych zbiorów przedsiębiorstw należących do tego samego sektora. [...]. Szczególnym celem tego artykułu jest przedstawienie procedury budowy map grup strategicznych i listy błędów najczęściej popełnianych w stosowaniu tej metody. (fragment tekstu)
Globalny kryzys gospodarczy, który rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych, dotarł również do Polski. Jego skutki były odczuwalne także w polskim sektorze mleczarskim, czego konsekwencją był spadek efektywności gospodarowania. W opracowaniu podjęto próbę oceny sytuacji finansowej grup strategicznych mleczarń z województwa lubelskiego. Celem artykułu jest porównanie efektywności badanych grup przed kryzysem i w trakcie.(abstrakt oryginalny)
Zapewnienie wysokiej jakości i bezpieczeństwa żywności stało się jednym z priorytetów wspólnej polityki rolnej prowadzonej zarówno na poziomie Unii Europejskiej, jak i poszczególnych państw do niej wchodzących, w tym Polski. W związku z tym w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 zostało zaproponowane działanie 133. mające zapoznać konsumentów ze specyfiką produktów wysoko jakościowych i wskazać korzyści wynikające z ich spożycia. Jego celem było zwiększenie popytu na produkty rolne i środki spożywcze objęte mechanizmami jakości żywności oraz pogłębienie wiedzy konsumentów zarówno dotyczącej mechanizmów jakościowych, jak i zalet produktów objętych tymi systemami. Wykorzystano wielowymiarową analizę wsparcia finansowego pozwalającą poznać aktywność grup producentów rolnych w poszczególnych krajach członkowskich realizujących działanie 133. "Działania informacyjne i promocyjne". (abstrakt oryginalny)
Źródłem danych wykorzystanych do analizy są informacje uzyskane od firm z kapitałem zagranicznym działających na rynkach o zasięgu lokalnym, regionalnym, międzynarodowym i globalnym. W części teoretycznej zaprezentowano poszczególne strategie internacjonalizacji przedsiębiorstw oraz koncepcje grup strategicznych. Wskazano też aspekty działań podejmowanych przez przedsiębiorstwa na rynkach zagranicznych, które wymagają ciągłej identyfikacji szans i zagrożeń płynących z otoczenia. Na koniec wykorzystując analizę korespondencji oceniono kryteria różnicowania grup strategicznych w badanych przedsiębiorstwach z kapitałem zagranicznym. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej jako przykład grupy strategicznej
84%
W artykule postawiono pytanie badawcze: czy Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej należące do sektora publicznego można zakwalifikować do jednej grupy strategicznej? Następnie przedstawiono wybrane aspekty koncepcji grup strategicznych oraz przeprowadzono badania w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie badawcze. Ponadto wskazano cechy, pod względem których wybrane przedsiębiorstwa są do siebie podobne. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest stworzenie nowego wzorca metodycznego w analizie lokalizacji przedsiębiorstwa na podstawie regionalnych grup strategicznych, stanowiących skupiska regionów do siebie podobnych pod względem atrakcyjności sektora oraz pozycji lub potencjału konkurencyjnego. W toku badań wykazano, że analiza regionalnych grup strategicznych pozwala na zaproponowanie możliwych działań strategicznych zarówno dla regionów, jak i dla zlokalizowanych na ich terenie przedsiębiorstw. W opracowaniu ukazano także możliwości aplikacyjne zaproponowanego narzędzia na przykładzie sektora motoryzacyjnego w ujęciu regionalnym dla Polski. Na podstawie analizy zależności między pozycją konkurencyjną w przemyśle motoryzacyjnym a potencjalną atrakcyjnością polskich województw, za lidera rynku można uznać region śląski. Strategię selektywnej analizy opcji można rekomendować dla województwa wielkopolskiego, natomiast strategię podtrzymywania opartą na selektywnym wzroście dla regionu dolnośląskiego i mazowieckiego. Dla pozostałych badanych województw można zalecić strategię schodzenia z rynku.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie niniejsze stanowi prezentację przeprowadzonej metodą empiryczną analizy grup strategicznych funkcjonujących w Polsce organizacji non-profi t działających na polu edukacji, kultury, oświaty i wychowania. Wykazano z jednej strony potencjalną przydatność tej metody dla uczestników sektora niekomercyjnego, a z drugiej fakt nikłego jak dotąd zainteresowania badaczy jej implementacją w III sektorze. Zidentyfikowano zbiór zmiennych strategicznych, które bezpośrednio zbadano na próbie 189 organizacji. Poprawność przyjętych zmiennych zweryfikowano dzięki przeprowadzeniu analizy ich wzajemnej korelacji. Właściwa analiza wykorzystująca zarówno hierarchiczną analizę skupień, jak i dwustopniową analizę skupień przyniosła podział przedmiotowego sektora na trzy, cechujące się dużą odrębnością grupy strategiczne, które scharakteryzowano oraz określono dla nich bariery mobilności. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest przedstawienie kluczowych elementów światowego nurtu badawczego w ramach koncepcji grup strategicznych, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu podstawowych prac teoretycznych i badawczych kształtujących dzisiejsze pojmowanie grup, jak również zaprezentowanie wpływu koncepcji grup strategicznych na dzisiejsze pojmowanie problematyki dynamiki konkurowania przedsiębiorstw w sektorach. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zastosowanie analizy czynnikowej do badania sektora banków spółdzielczych przy wykorzystaniu teorii dotyczących grup strategicznych oraz teorii łańcucha wartości sformułowanej przez Portera. Do badań ilościowych wykorzystane zostały dane 325 banków spółdzielczych działających na terenie Polski za okres 2008-2020. Przy ich użyciu zobrazowano zmiany zachodzące w bankach spółdzielczych na tle sytuacji makroekonomicznej, a także zilustrowano rozpiętość działań biznesowych prowadzonych przez poszczególne podmioty. Zastosowanie analizy czynnikowej pozwoliło wyodrębnić 11 faktorów, których interpretacja przynosi bardziej syntetyczną wiedzę o realizowanej strategii przez poszczególne banki. Szczególne znaczenie mają cztery odkryte zmienne określające politykę produktową banku, które zostały wykorzystane do wyodrębnienia grup strategicznych w sektorze banków spółdzielczych. Uzyskane wyniki umożliwiają pogłębioną analizę modeli biznesowych banków spółdzielczych. Pozwalają również na budowanie ocen skuteczności realizowanej strategii rynkowej i efektywnościowej dla poszczególnych grup strategicznych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.